Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával






Hozzászólás a témához  [ 96 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5  Következő
Szerző Üzenet
Offline
IDRE Gould Amandina Klub tag
Csatlakozott: 2008 jan. 10, 15:17
Hozzászólások: 912
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Fekete Csaba
   
Hozzászólás 2014 jan. 20, 18:57 
Feki!
Ezzel a duplafaktoros ezüsttel megkeverhetsz másokat, akik nem ismerik a gould genetikát. Ez úgy hangzik, mintha ezt a fenotípust egy önálló mutáció hozná létre, amit feltételezve igencsak meglepődhetnek a tenyésztésnél.
Hivatalosan tojó esetében ez úgy hangzik, hogy homozygota kék (duplafaktoros) és hemizygota sárga (az egyetlen X vagy hivatalosan W kromoszómán jelen van a sárga mutáció). Ilyen leírással már jobban érhető lesz a párosítások eredménye.


 
Offline
IDRE Gould Amandina Klub tag
Csatlakozott: 2012 nov. 28, 20:17
Hozzászólások: 235
Valódi név: Fekete Tibor
   
Hozzászólás 2014 jan. 20, 18:45 
Üdv Mindenkinek.Kátya2 ha a madaradat ami nem más mint duplafaktoros ezüst,egy fehér mellü piros v.sárga fejü kékhordozó sárga madárral tennéd párba,akkor ha hordozza a fehér mell génjét a fészekben lenni kell fehér mellü kicsinek.Amennyiben nincs az sem baj, mert ezek a madarak már örökitik a fehér szint .Ebben a felálásban több féle szinü utód lehetséges.


 
Offline
IDRE tag
Csatlakozott: 2011 feb. 27, 21:21
Hozzászólások: 77
Valódi név: Mátyus Katalin
   
Hozzászólás 2014 jan. 20, 13:56 
Köszönöm Csaba! Igazából hajlanék a kék felé ,eredetileg az tetszett a legjobban.(régen) Tapasztalatom meg az ,mintha a kék Goldok érzékenyebbek lennének! Nem tudom kinek mi a tapasztalata,szívesen venném ha megosztanátok! Lehet csak véletlen,de nálam senkinek semmi baja ,de kék elkezd tüsszögi, stb.....nem olyan vidám mint a többi! :-(

Kata


 
Offline
IDRE Gould Amandina Klub tag
Csatlakozott: 2008 jan. 10, 15:17
Hozzászólások: 912
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Fekete Csaba
   
Hozzászólás 2014 jan. 20, 12:05 
Sajnos a fehér mell mutáció jelenlétét csak teszt párosítással lehet biztosan kizárni. (8-10 vagy akár több generáción keresztül is rejtve maradhat egy autoszómális recesszív gén.
A párosításodnál tényleg az a kérdés, hogy mit szeretnél. Ha kékkel teszed össze, akkor kék tojójaid és pasztell kék hímjeid lesznek. Ha sárga hímmel, akkor sárga fiókáid lesznek. Vadszínűvel összetéve vadszínű tojók és pasztell hímek lesznek. A variáció nyilván nő, ha pasztell, pasztell kék vagy kék hordozó sárga hímet használsz......
Szóval Neked kell tudni, mit szeretnél.


 
Offline
IDRE tag
Csatlakozott: 2011 feb. 27, 21:21
Hozzászólások: 77
Valódi név: Mátyus Katalin
   
Hozzászólás 2014 jan. 20, 11:49 
Szia Csaba!

Nekem még fehérmellű Gouldom nem volt ! Még a kék is lilamellű . Most van sok kicsi, sok érdekes alapszín van ,(van egy fehér megint ,meg egy kis világosszürke is ) Mindig reménykedem ,hogy leszvégre fehérmellű! Gondolkodom mi legyen , talán ha egy kékkel raknám össze ,de szerintem nem igazán jó választás......Töprengek kicsit még rajta. :-))))))

Kata


 
Offline
IDRE Gould Amandina Klub tag
Csatlakozott: 2008 jan. 10, 15:17
Hozzászólások: 912
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Fekete Csaba
   
Hozzászólás 2014 jan. 20, 9:55 
Kata!
Ha egy hímet sikerül jól beindítanod, akkor valószínűleg nem fogja érdekelni, hogy milyen színű a tojó.
A kérdés az, hogy mi a célod.
A madarad homozygota a kék mutációra, mivel tojó, egy példány sárga mutáció van benne. Ha fehér a feje, akkor valószínűleg fekete fejű (kicsit a drappos jelző zavar, mert, ha az egész maszk drappos/bézs színű, akkor a fej színe piros vagy sárga genetikailag, ha csak a szem körül van szürkés folt, az inkább csak a tojóknál megfigyelhető tarkaság) és persze nem tudni, hogy a lila mellszín mellett hordoz-e fehér vagy rózsásmell mutációt.
Szóval ez egy olyan madár, amivel a hím genotípusától függően ki tudsz hozni majdnem bármilyen madarat. Egyedül csak az a kérdés, hogy fehér mellű kihozható-e belőle.
Szóval azt írd le, hogy milyen színű utódokat szeretnél és akkor tudunk segíteni, hogy ahhoz milyen hím kellene.


 
Offline
IDRE tag
Csatlakozott: 2011 feb. 27, 21:21
Hozzászólások: 77
Valódi név: Mátyus Katalin
   
Hozzászólás 2014 jan. 20, 8:47 
Sziasztok!
Azért látom, nekem is van olyan Gouldom ami még itt nincs fenn.Én ugyan nem annyira kedvelem és mintha a társai se szeretnék.-fehér lila mell ,feje is fehér szem körül drappos- Nem tudom ki lenne a megfelelő pár számára, mert senki se szereti! (tojó)

Kata


 
Offline
Csatlakozott: 2011 jan. 1, 17:19
Hozzászólások: 542
   
Hozzászólás 2014 jan. 9, 23:10 
Gyakorlatilag, én sem tennék másként.

_________________
Cséplő Árpád


 
Offline
IDRE Gould Amandina Klub tag
Csatlakozott: 2008 jan. 10, 15:17
Hozzászólások: 912
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Fekete Csaba
   
Hozzászólás 2014 jan. 9, 19:42 
Így nézve a dolgokat, természetesen még 1000 vad színű fióka esetén sem zárhatjuk ki teljesen biztosan, hogy a szülő mutációja nem domináns. De én maradnék a saját logikámnál, ami szerint elég valószínűtlen, hogy 13 fiókából egy se örökölje a szülőtől a domináns gént. Természetesen majd a természet megmondja, hogy mi a valóság. Addig én a leírt tervek alapján tervezem a tenyésztésemet, amit logikusnak tartok.


 
Offline
Csatlakozott: 2011 jan. 1, 17:19
Hozzászólások: 542
   
Hozzászólás 2014 jan. 9, 19:06 
Fekete Csaba írta:
....az a tény, hogy a "pasztell" tojó két fészekaljból származó 13 fiókájából egyetlen egy sem mutatja a fenotípust, azaz mindegyik vad színű, úgy gondolom, hogy kizárja annak a lehetőségét, hogy domináns, vagy részleges domináns mutációval legyen dolgom.


Az előző postban tett hittétel inverziója szerint, nem zárja ki, de valóban elég kicsi / nagyon kicsi /pici a valószínűsége. hogy a szülő het. dom. mutáns legyen .

Mindenkihez:
Melyik állítás igaz?

- Teljességgel lehetetlen. hogy egy 13 x feldobott pénzérme, csalás nélkül, mindig ugyan arrra az oldalára essen.

-Nagyon valószínűtlen, hogy egy 13 X feldobott pénzérme , csalás nélkül, mindig ugyan arra az oldalára essen .

_________________
Cséplő Árpád


 
Offline
Csatlakozott: 2011 jan. 1, 17:19
Hozzászólások: 542
   
Hozzászólás 2014 jan. 9, 17:12 
Ez korrekt volt!

Csak egy általános elvi kitételt adnék hozzá (fusson, aki még tud! :)) :

Receszív gén jelenléte tenyésztési eredménnyel bizonyítható, de hiánya nem .
Ez azt jelenti hogy Murphy nem alszik, és a "pech factor" akár végtelen nagy is lehet.

A gyakorlatban ez azt jelenti hogy a várt 1/4 arány helyett kapott 0/100 arány sem bizonyít, csak nagyon-nagyon ( nagyon a sokadikon) valószínűsít.

_________________
Cséplő Árpád


 
Offline
IDRE Gould Amandina Klub tag
Csatlakozott: 2008 jan. 10, 15:17
Hozzászólások: 912
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Fekete Csaba
   
Hozzászólás 2014 jan. 9, 10:57 
Kedves Árpád,
A hozzászólásod második része gondolom nekem szólt.
Az általad reagált írásomban egy hibát vétettem. Nem tavaly, hanem tavalyelőtt, azaz 2012-ben kelt a pasztell színezetű tojóm. Még ez a pár nap nem volt elég ahhoz, hogy átálljak agyban a 2014-es évre.
Természetesen igazad van, hogy csak az a tény, hogy megjelent egy új fenotípus, nem jelenti azt, hogy amennyiben ez valóban mutáció eredménye, akkor az nem lehet domináns.
Azonban az a tény, hogy a "pasztell" tojó két fészekaljból származó 13 fiókájából egyetlen egy sem mutatja a fenotípust, azaz mindegyik vad színű, úgy gondolom, hogy kizárja annak a lehetőségét, hogy domináns, vagy részleges domináns mutációval legyen dolgom.
Tehát már elkezdtem dolgozni azon, hogy megértsem, és, ha lehet, akkor rögzítsem ezt a fenotípust.
Ezek alapján jelenleg úgy gondolom, hogy amennyiben szerencsém van és valóban mutációval állok szemben, akkor három lehetőség van:
- a mutáció lehet autoszómális recesszív. Ebben az esetben mind a két szülő hordozza a mutációt. Erre van esély, mert a szülők ugyanattól a tenyésztőtől származó párok utódai. Nem testvérek, de természetesen nem tudhatom, hogy mennyire volt beltenyésztett a tenyésztő állománya. Ezt feltételezve össze is tettem a szülőket újra az őszi szezonban. Két fészekaljból lett 10 fióka, amiből sajnos négy elpusztult. A maradék 6 fióka mind vad színű, de az elpusztult 4 fiókán sem láttam azt a világosabb megjelenést, ami a "pasztell" tojómra jellemző volt már pár napos korában. Ez azt sugallná számomra, hogy nem autoszómális recesszív a mutáció, matematikailag 10 fiókából 2 kellett volna, hogy mutassa a fenotípust. De tudjuk, hogy a biológia nem matematika, így negatív eredmény esetén 10 fióka nem elégséges bármilyen következtetés levonására. Sajnos a harmadik fészekalj 8 tojása mind üres lett, aminek nem tudom az okát, de így a szülők szét lettek választva és elmentek pihenni, így további fiókára még várni kell.
- a mutáció nemhez kötött recesszív és az apa hordozza a mutációt. Ebben az esetben is matematikailag minden negyedik fióka kellene, hogy mutassa a fenotípust, mivel matematikailag a fiókák fele lenne tojó és azok fele kellene, hogy kapja a mutáns gént a hímtől. De ismét, negatív eredmény esetén 10 fióka még kevés bármilyen következtetéshez. De ha azt veszem, hogy a 2012-es 6 fiókából csak egy lett új fenotípus, akkor is még nem mond semmit a tény, hogy 16 fiókából 1 lett csak "pasztell" tojó. Ha majd a szülőknek lesz 40-50 fiókája és abból marad ez az egy új fenotípusú madár, akkor kezdek arra hajlani, hogy a szülőkben nincsen jelen ez a mutáció. Pont emiatt a szükséges nagyobb szám és a számomra értékes madarak kímélése miatt használok sirálykát e madarak szaporításához, de a harmadik üres fészekalj egyelőre keresztbehúzta a számításaimat.
- a harmadik lehetőség az, hogy a véletlen szerencse úgy hozta, hogy az új fenotípusú madaramban alakult ki a mutáció. Természetesen nem lehetetlen, hogy autoszómális recesszív öröklődés mellett egyszerre a kromoszóma mindkét szálán létrejöjjön ugyanannak a génnek hasonló hatású mutációja, de ennek olyan kicsi a valószínűsége, hogy ezt kizárnám, bár deléció vagy transzlokáció erre is ad valamennyi lehetőséget. Így ebben az esetben a legvalószínűbb lehetőség a nemhez kötött recesszív mutáció. Ez az eshetőség természetesen magyarázná, hogy a szülők többi fiókájánál miért nem jelenik meg a fenotípus.

De természetesen ez amit leírtam csak a jelenlegi tények ismeretében történő okoskodás. A következő tenyészidőszak lesz nagyon izgalmas. Ekkor a tojót össze fogom rakni egy fiával, illetve néhány hím fiókáját össze fogok tenni vad színű, idegen vérvonalú tojóval. A tojó és a fia párosítás esetében akár autoszómális, akár nemhez kötött recesszív a mutáció, meg kell, hogy jelenjenek új fenotípusú fiókák (már amennyiben szerencsém van és a fenotípus valóban egyetlen gén mutációjának eredménye). Ez a párosítás nem dönti el, hogy a mutáció nemhez kötött vagy sem, de mindenképpen kellene, hogy eredményezzen új fenotípusú utódokat. A hím fiókák és a vad színű tojók párosításából, ha születik új fenotípusú fióka, akkor az csak tojó lehet és az igazolná a nemhez kötött öröklődést. Az mindenesetre biztató, hogy a tojó nagyon jól szaporodik.

Szóval jelenleg ennyit tudok és ezek a terveim.
Emellett most csináltam egy teszt párosítást, hogy kiderítsem, hogy a "pasztell" tojóm hordoz-e fehér mell gént. Erre van esély, mert az apja hordozó. Erre azért vagyok kíváncsi, mert az ausztrál dilute madarak világosabbak, mint az én madaram, de paradox módon azoknál a madaraknál a fehér mell gén sötétedést eredményez és már akkor is, ha csak egy példányban van jelen a madárban a fehér mell gén. Külföldi tenyésztők szerint, akiknek volt személyesen dolga ausztrál dilute madarakkal, leginkább a madaram egy fehér mell gént hordozó ausztrál dilute madárra hasonlít. Ezért az egyik fészekalja (6 fióka) a tojómnak most egy fehérmellű, zöld hátú hímtől származik. Ez már elég kellene, hogy legyen, hogy kiderüljön, hogy a tojó hordozza-e a fehér mell gént, csak ehhez meg kell várni a fiókák vedlését.


 
Offline
Csatlakozott: 2011 jan. 1, 17:19
Hozzászólások: 542
   
Hozzászólás 2014 jan. 9, 7:39 
Mutáció nem tenyészthető ki. A mutáció az vagy lesz/megesik/felbukkan, vagy nem. Viszont az elérhető mutációk kom binálása (a kombinációk kialakulásának elősegítése) már tudatos tenyésztői lehetőség, alkotó munka.

Ha szerencse folytán egy új mutáció jelenik meg, ameddig annak teszt párosításai el nem kezdődnek, nem lehet tudni hogy az illető mutáció milyen öröklődési sémát fog követni. Az a körülmény , hogy a szülők nem mutatják az új mutációt, még nem garantálja a receszív öröklődést (ami két már eleve mutáns szülőt feltételez), hanem van esély az egyedben újonan megtörtént mutáció bekövetkezésére is, azaz lehet, hogy domináns sémát fog követni.

_________________
Cséplő Árpád


 
Offline
IDRE Gould Amandina Klub tag
Csatlakozott: 2012 nov. 28, 20:17
Hozzászólások: 235
Valódi név: Fekete Tibor
   
Hozzászólás 2013 jan. 11, 17:54 
Ezt már megtettem volna,de vett madárrol van szo.


 
Offline
Csatlakozott: 2011 jan. 1, 17:19
Hozzászólások: 542
   
Hozzászólás 2013 jan. 11, 17:26 
Sziasztok! Bocs , hogy bele dumálok.
HA, azt hiszed, hogy örökletes megváltozást találtál , amit szeretnél felszaporítani, az lehet receszív jellegű, ez esetben az anyjával párosítanám.
HA, domináns jellegű , akkor jöhet, amit Csaba is javasolt.

_________________
Cséplő Árpád


 
Offline
IDRE Gould Amandina Klub tag
Csatlakozott: 2012 nov. 28, 20:17
Hozzászólások: 235
Valódi név: Fekete Tibor
   
Hozzászólás 2013 jan. 11, 16:45 
Szia Csaba.Teljesen mindegy,hogy kettötök közül ki válaszol.Igaz mi még nem találkoztunk személyesen,de ami késik,nem mulik.Valahol ilyen választ reméltem,de mégis biztam a jobb lehetöségben.Az igazság,hogy erre gondoltam én is, annyi plusszal,hogy kék hordozo,fehér fejü vagyis fekete,sárga testü madárra gondoltam.Csak sajnos itt érzésem szerint a fekete szin fog gyözni.Véleményem ,hogy nem ártana egy ugyanilyen fejszinü madár párositása.Igaz nem tudhato,hogy a vissza párositások mit hoznának.


 
Offline
IDRE Gould Amandina Klub tag
Csatlakozott: 2008 jan. 10, 15:17
Hozzászólások: 912
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Fekete Csaba
   
Hozzászólás 2013 jan. 11, 11:59 
Feki!
Nem tudom, hogy melyik Csabát kérdezted. Én nem sok esélyt látok a kék fej kihozására (de természetesen benne van, hogy tévedek). A fehér és a kis mennyiségű fekete adhat kékes hatást. Úgyhogy valószínűnek tartom, hogy nálad az az eset áll fenn, hogy a sárga mutáció nem tökéletesen takarította ki a maszkból az eumelanint és éppen olyan mennyiség maradt meg, ami a fehérel keveredve kissé szürkéskékes hatást ad. A célod gondolom az lenne, hogy ezt a kékes árnyalatot erősítsd. Ha jól gondolom, akkor a madaradnál, ha a melanin jelenlétét erősíted, akkor a kékesszürkéből átmegy az árnyalat szürkébe. A piros vagy sárga fej biztosan nem segít.
Ahhoz, hogy valódi kék színed legyen meg kellene, hogy jelenjen a maszk tollaiban a melanin mellett a vacuolumos szerkezet. Jelenleg nincs olyan mutáció, ami ezt erősítené.
Ha úgy gondolod, hogy a madaradban talán egy kissé létrejött ilyen szerkezeti változás, akkor én feketefejű sárga hátú madárral tenném össze, lehetőleg olyannal, aminek a maszkjában minél több melanin maradt. Innét lesz lehetőséged, hogy az utódokból megpróbálni válogatni, hogy melyiknek erősebb a kékes árnyalata és ilyen irányban szelektálni generációkon keresztül.
De ez csak akkor segít, ha van szerkezeti változás a madaradban.


 
Offline
IDRE Gould Amandina Klub tag
Csatlakozott: 2012 nov. 28, 20:17
Hozzászólások: 235
Valódi név: Fekete Tibor
   
Hozzászólás 2013 jan. 11, 10:52 
Szia Csaba.Véleményedet szeretném kérni.Van egy fehér mellü,fekete fejü ezüst, himem.A feje,a mutácio végett szürkének látszik,de erösen kék szin is láthato rajta.Szerinted mit tegyek hozzá,hogy esetleg kék fejü madarat hozzanak.Vagy egyáltalán Te látsz-e esélyt rá hogy ki lehet hozni belöle.Köszi.

Üdv Feki


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
Hozzászólás 2013 jan. 7, 9:29 
Egyáltalán nincs mit.
Ha a képeket a postimage képfeltöltő rendszerrel rakjuk be, és nem pipáljuk be a Családbarát tartalom funkciót, akkor a képek mellet másfajta pipis képek is megjelenhetnek :)

Ez nem a te hibád, valamiből nekik is meg kell élniük.


 
Offline
IDRE Gould Amandina Klub tag
Csatlakozott: 2012 nov. 28, 20:17
Hozzászólások: 235
Valódi név: Fekete Tibor
   
Hozzászólás 2013 jan. 4, 17:13 
Csabi köszönöm szépen a segitséged.Ez nagyon cikis volt.Megtaláltam amit mondtál biztosan ez lehetett az oka.

Üdv:Feki


 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 96 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5  Következő



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  

Pontos idő: 2024 márc. 28, 11:56
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO