Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával






Hozzászólás a témához  [ 96 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5  Következő
Szerző Üzenet
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2011 okt. 9, 18:40
Hozzászólások: 36
Tartózkodási hely: Kecskemét
Valódi név: B.Tóth József
   
Hozzászólás 2014 feb. 24, 13:23 
Sziasztok
Szép madarak de szerintem nem szabad túl nagy hangsúlyt fektetni a színkombinációra,sok csak spottán színváltozat.Sokan csak a szépsége miatt keverik kutyulják a színeket és évek múlva valakinél ki jön valami amit tovább tenyészteni már nemigen tud a tudatos tenyésztő.Szerintem ha a tenyésztők mindig újabb és újabb variációkra törekednek a gould is kanárik sorsára jut.Lelesznek gyengítve és már messze nem a gouldokra fognak hasonlítani,fontosabbnak látnám az eredeti változatok megőrzését jó genetikai állapotban. Még csak tíz éve tenyésztek gouldot,de már most tapasztalom ha állomány frissítést végzek hogy gondok vannak az új beszerzéssel.Színváltozatokkal már 5-6 éve is találkoztam nálam is jött elő ezekből mutatok párat,de igyekeztem ezektől megszabadulni.
Kép

Kép

Kép


 
Offline
IDRE Gould Amandina Klub tag
Csatlakozott: 2008 jan. 10, 15:17
Hozzászólások: 912
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Fekete Csaba
   
Hozzászólás 2014 feb. 24, 12:47 
Azt hiszem pár dolgot tisztázni kell azzal kapcsolatban, hogy hogyan beszélünk egy új mutációról.
Kitenyészteni egy új mutáció kombinációt lehet. Egy új mutációt nem.
Ez azt jelenti, hogy például tenyésztők kitenyészthetik az ezüst gouldot a meglévő mutációk felhasználásával, de egy etlen tenyésztő sem tud kitenyészteni egy új mutációt, pl a bugyi rózsaszín gould amandinát, ami ha jól tudom jelenleg nem létezik.
Ez lehet, hogy így szőrszálhasogatásnak tűnik, de számomra ez gondolkodásban hatalmas különbség.
Egy új mutációt felismerni lehet, rögzíteni lehet és megérteni.
A mutációt maga a természet hozza létre.
Új mutációt szándékosan és tudatosan létre lehet hozni egérben és patkányban, persze nem otthoni körülmények közt, de madaraknál még nem.
Egyetlen lehetőség, ha más rokon fajból viszünk át meglévő mutációt egy fajba, de ekkor is már létezett az a mutáció, csak nem a mi fajunkban.
Ez természetesen egyáltalán nem kisebbíti senkinek sem az érdemét, mert legalább akkora dolog, ha nem nagyobb egy új mutáció felismerése és rögzítése.
Pont ezért állok értelmetlenül azelőtt, hogy a barátod miért nem szeretné elárulni a szülők genotípusát. (Félre ne érts Vera, nincs szükségem erre az információra). Ha ez valóban egy új mutáció, akkor a ezzel az alléllel csak ti rendelkeztek. Innéttől kezdve teljesen mindegy, hogy eláruljátok-e a szülők genotípusát vagy sem, mert más úgyse tudja ezt kitenyészteni.
A mutáció rögzítése és a letisztítása más mutációktól, amit Küzmös Csaba írt, nagyon fontosak, mert csak ennek ismeretében lehet megérteni, mit csinál a mutáció.
(Nem hiszem, hogy Csaba kételkedett volna abban, hogy a barátod tudja mit csinál, de a kérdéseidre adott logikus választ.)
Szóval úgy gondolom, hogy egy új mutáció rögzítése nagy feladat és nagy felelősség.
A következő megérteni, az öröklődésmenetet.
Ha négy fenotípussal rendelkező kelt az első évben, akkor kérdés, hogy lett-e mellette vad típusú. Ha nem, akkor vagy a tojó is horodozza a gént vagy domináns a gén és a hím két kópiában tartalmazza. Erre az eshetőségre írta Csaba, hogy nem valószínű, hogy a hímben keletkezett a mutáció. Ettől még ez úgy, csak másként lehet és kell a tenyésztéshez hozzáállni.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2011 jún. 8, 16:18
Hozzászólások: 23
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Veronika
   
Hozzászólás 2014 feb. 24, 11:08 
Szia K.Csaba!

Több mint valószínű hogy új mutációról beszélünk mert rengeteg külföldivel beszéltem akik látták a fotókat és az olaszok sem tudják sajnos hogy ez egy seagreen új változata, vagy konkrét nevén mi is lehet. Jó lenne olyat találni, akinek esetleg van ugyanilyen, mert továbbléphetnénk ebben az irányban, de egyenlőre ez reménytelennek tűnik. A színmódosulás az apa madárnál annyit változott hogy erősebb lett a 2. vedlést követően, valószínűleg a fiókák is hasonlóképpen fognak erősödni. A kicsiknél a fedőtoll színe módosult. A szülők pontos genetikáját biztosan nem fogja tudatni a nagyközönséggel a barátom, ebbe nem kis munkája volt az évek alatt. A barátom tudja, hogy mit hogyan fog variálni még, a kicsik színét hogyan örökíti majd a jövőben, de egy biztos: eladogatva nem lesznek rögzítés nélkül. :wink:


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
Hozzászólás 2014 feb. 24, 8:19 
Szia Vera,

nem akarlak elkedvetleníteni, de ahhoz hogy kijelentsük azt, valaki kitenyésztett ilyen vagy olyan mutációt, színváltozatot, kicsit több kel.
Kezdetnek mindenesetre ígéretes.
- először is meg kel várni a második vedlést, hogy maradandó e a színmódosulás. Még ezután sem biztos hogy másodévesen nem vedli e ki.
- jó lenne tudni a szülőket, felmenőket. ha valóan új mutáció, minden más mutációt ki kel belőle szelektálni, hogy ne legyen semmilyen mellékhatás.
- ha első generációban már egyből 4 ilyen egyed van, akkor az nem spontán mutáció, vagy legalábbis nem most történt.
- egy új mutációt rögzíteni kel, különben elvész. Ha eladogatja az ismerősöd őket, pár év múlva nem lesz egy sem...


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2011 jún. 8, 16:18
Hozzászólások: 23
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Veronika
   
Hozzászólás 2014 feb. 23, 22:51 
Kedves Csaba!

Az illető aki létrehozta ezt az új mutációt (most már mondhatom ezt), nos most beszéltem vele és tulajdonképpen az apa madártól lett 3 hím és 1 tojó ebben a színben amit a képeken is látsz. Most 6 hónaposak, tehát öröklődik, csak a fedőtoll színe módosult a fiataloknál akik a képen láthatók. Úgyhogy bátran említhetem, hogy új mutációt hoztunk létre. :drunken:


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2011 jún. 8, 16:18
Hozzászólások: 23
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Veronika
   
Hozzászólás 2014 feb. 23, 20:58 
Kedves Csaba!

Nagyon szépen köszönöm a választ. Hát reménykedjünk benne hogy vissza tudjuk hozni ezt a fenotípust és akkor valószínűleg egy új mutációra bukkantunk. Mindenképpen tudatni fogom veled, veletek. Köszönöm :roll:


 
Offline
IDRE Gould Amandina Klub tag
Csatlakozott: 2008 jan. 10, 15:17
Hozzászólások: 912
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Fekete Csaba
   
Hozzászólás 2014 feb. 23, 20:50 
Tudomásom szerint nem létezik olyan mutáció, ami a gallérból ilyen erős lila szint csinál. Szerintem két lehetőség van. Az egyik, hogy egy új mutációd van, a másik, hogy ez egy modifikáció. Ezt csak tervszerű tenyésztéssel tudod kideríteni. Ha az F1 vagy F2 generációban vissza tudod hozni a fenotipust, akkor valószínűleg ez mutáció, ha nem, akkor az valószínűleg modifikáció. Szóval a kérdésedre csak tenyésztéssel és valószínűleg két ev múlva tudod megkapni a választ.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2011 jún. 8, 16:18
Hozzászólások: 23
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Veronika
   
Hozzászólás 2014 feb. 23, 17:32 
Üdv mindenkinek!

Került hozzám egy olyan színmutáció, amiről gyakorlatilag fogalmunk sincs és a külföldiek sem nagyon tudják megállapítani. Erős lime-green a hátszín (nem pasztell), az alsó csőrkáva alatt kék, a fejnél a nyakörv rész lila mint a mellszín. A faroktoll opál színű és csíkos, szóval érdekes. Szerintetek?

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép


 
Offline
IDRE Gould Amandina Klub tag
Csatlakozott: 2012 nov. 28, 20:17
Hozzászólások: 235
Valódi név: Fekete Tibor
   
Hozzászólás 2014 jan. 22, 19:47 
Csaba megint igazat kell adnom Neked,de hidd el sokkal szebb,és nagyobb kék madarak lesznek hordozó x hordozó madaraktól.Ezt direkt a nagyság miatt csinálom.A zöldeket egyáltalán nem használom fel,ha mégis akkor szintén zöld párt adok neki.


 
Offline
IDRE Gould Amandina Klub tag
Csatlakozott: 2008 jan. 10, 15:17
Hozzászólások: 912
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Fekete Csaba
   
Hozzászólás 2014 jan. 22, 7:38 
A hordozó-hordozó párosításokkal igazából az a baj, hogy a vadszínű egyedek genotípusáról nem lesz ismeretünk. Így, ha mód van rá, akkor sokkal hasznosabb például a kékXvadszínű kék hordozó párosítás, mert így tudjuk, hogy a vadszínű fiókák azok hordozók és lehet velük tovább tenyészteni. Ha csak hordozóXhordozóval tenyésztenénk, akkor előbb-utóbb elvesztjük a fonalat és esetleg a gént is.


 
Offline
Csatlakozott: 2011 jan. 1, 17:19
Hozzászólások: 542
   
Hozzászólás 2014 jan. 22, 0:50 
feki írta:
,.......csak az a baj igy kevés kék lesz a fészekben számszerint egy,.....


Legutóbb nálam öt tojásból, három kelt ki, ebből a fiak között kéttő kéknek mutatkozott. (sajna, egyik sem repült ki)

_________________
Cséplő Árpád


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2012 júl. 21, 15:11
Hozzászólások: 11
Tartózkodási hely: Orosháza
Valódi név: Sárközi János Zsolt
   
Hozzászólás 2014 jan. 21, 22:31 
Fekete Csaba írta:
Egyelőre várom, hogy megérkezzen, majd utána tudjuk elosztani.


Rendben addig is köszönöm


 
Offline
IDRE Gould Amandina Klub tag
Csatlakozott: 2008 jan. 10, 15:17
Hozzászólások: 912
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Fekete Csaba
   
Hozzászólás 2014 jan. 21, 20:36 
Egyelőre várom, hogy megérkezzen, majd utána tudjuk elosztani.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2012 júl. 21, 15:11
Hozzászólások: 11
Tartózkodási hely: Orosháza
Valódi név: Sárközi János Zsolt
   
Hozzászólás 2014 jan. 21, 20:25 
Fekete Csaba írta:
rendben


Üdv Csaba!

Az atkaölőt amiről Tibi lemondott ha a moxidecitin plus szivesen átvenném.

Köszönöm!


 
Offline
IDRE Gould Amandina Klub tag
Csatlakozott: 2008 jan. 10, 15:17
Hozzászólások: 912
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Fekete Csaba
   
Hozzászólás 2014 jan. 21, 13:30 
rendben


 
Offline
IDRE Gould Amandina Klub tag
Csatlakozott: 2012 nov. 28, 20:17
Hozzászólások: 235
Valódi név: Fekete Tibor
   
Hozzászólás 2014 jan. 21, 13:09 
Igen ezt én is tapasztaltam,fehér mellü-fehér mellüvel van párban nálam.A fiókák szépek nagyok, kékeknél én is visszakeresztezek zölddel.Sajnos ez is tapasztalat,hogy szinbeli és nagyságbeli változást okoz a kék-kékkel való párositás.Legjobban a zöld-kék x zöld-kék párositás hozza a várt eredmény,csak az a baj igy kevés kék lesz a fészekben számszerint egy,de ez megfelelö minden szempontból.Jó még a kék x zöld-kék párositás is.Igen ezüstöt nehéz kitenyészteni sok idö.A kék könyebb,de itt is figyelni kell,ráadásul ezek a madarak már nagyon kényesek,több a vitamin igényük is.Most csináltam egy ezüst rozsásmellü piros fejü him x fehér fehérmellü fehér(azaz fekete)fejü tojó párositást.Rettentöen kiváncsi vagyok mit hoznak ki,sajna a tojó még fiatal év végi költetésre már jó lesz.Nagyon jó még a sárga-kék x sárga-kék párositás.Itt is vannak érdekes dolgok,nálam gyönyörü fiatalokat hoznak.
Csaba az általam rendelt atkaölöt add át másnak légyszi,nemvárt nagy kiadásom lett,megbüntettek egy kicsit gyors voltam!(80.000,-)Neharagudj,majd a következö rendelésnél kérek.Köszönöm.


 
Offline
IDRE Gould Amandina Klub tag
Csatlakozott: 2008 jan. 10, 15:17
Hozzászólások: 912
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Fekete Csaba
   
Hozzászólás 2014 jan. 21, 11:06 
Nem reagáltam arra, hogy milyen hatással lenne az ilyen keresztezés az utódok minőségére.
Tudom, hogy az "ezüst" madarak létrehozása kihívást jelent tenyésztői szempontból, de nekem a gould színes kell, hogy legyen, így ezek a madarak nekem nem tetszenek, így tapasztalatom sincs velük.
Könyvek szerint fehér mellűt nem jó fehér mellűvel összetenni. Olasz tenyésztők simán összeteszik és gyönyörű madaraik vannak, sőt esküsznek rá, hogy fehér mellűt csak így szabad tenyészteni.
Kékek esetében viszont ők mondják, hogy időnként muszáj visszakeresztezni vadszínűvel, különben egy idő után tompul a kék színük.
Én úgy gondolom, hogy az ilyen sokszoros mutáció kombinációk esetében a tenyésztésnél valójában nem a mutációk jelenléte a baj, ami gyenge madarat okoz. Általában ahhoz, hogy gyorsabban elő lehessen állítani őket, lehetőleg minél kevesebb madár vásárlásával, elég komoly beltenyésztést alkalmaznak a tenyésztésük során. Ha két ilyen madarat összerakunk, akkor valószínűleg ez fogja jelenteni a legnagyobb problémát.


 
Offline
IDRE Gould Amandina Klub tag
Csatlakozott: 2008 jan. 10, 15:17
Hozzászólások: 912
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Fekete Csaba
   
Hozzászólás 2014 jan. 21, 0:31 
Ha a hím fekete fejű, fehér mellű, kék sárga madár, azaz ezüst, akkor csak a mell színében különbözik a tojótól.
Így az összes utód fekete fejű, kék sárga madár lesz, amit ezüstnek szoktak hívni. A mell színe attól függ, hogy mit hordoz a tojó. Az utódok fele statisztikailag mindenképpen lila mellű, fehér hordozó lesz. A másik felének mellszíne attól függ, hogy a tojó mit hordoz. Ha homozygota lila mellre, akkor természetesen az összes utód lila mellű, fehér mell hordozó lesz. Ha rózsás mellet hordoz, akkor a madarak fele rózsás mellű, fehér mell hordozó lesz és, ha fehér mellet hordoz a tojó, akkor a madarak fele fehér mellű lesz.
Itt egyedül csak az keverhet be, ha a hím az heterozygota (egyfaktoros) a sárga hátszínre nézve. A fehér mell hatása miatt ennek a madárnak is ezüst színű lesz a háta. Annyiban különbözik csak az ugyanilyen homozygota (dupla faktoros) sárga madártól, hogy a korral kékes foltok jelenhetnek meg a testén vagy fekete jelenhet meg a normál madár fekete területein, azaz megjelenhet rajta a tarkaság.
Ebben az esetben a fej és a mell színére az vonatkozik, amit feljebb leírtam. Azonban a hím csak egy sárga faktort örökít, így a tojók felének háta ezüst, felének pedig kék színű lesz. A hímeknél pedig fele ezüst színű háttal, fele pasztell kék háttal fog rendelkezni.
Azt hiszem, hogy itt már meg kell kérni a moderátorokat, hogy ezeket a párosításról, genetikáról szóló hozzászólásokat mozgassák át a genetika topikba. (Előre is köszönjük.)


 
Offline
IDRE Gould Amandina Klub tag
Csatlakozott: 2012 nov. 28, 20:17
Hozzászólások: 235
Valódi név: Fekete Tibor
   
Hozzászólás 2014 jan. 20, 20:06 
Csaba mi a véleményed?Ha ez a madár tiszta fehérrel lenne párositva, a fehéren kivül mi jöhet ki elviekben.Szerinted mennyire gyengitené le a madarakat ez a párositás.Kátya ha gondolod cserélhetünk,nekem teljesen fehér szinüek jönnek ki.Ma kirepült egy ezelött kettö.A következö költést már nem akarom megtartani ha kell, az ajánlatom fennáll.


 
Offline
IDRE Gould Amandina Klub tag
Csatlakozott: 2012 nov. 28, 20:17
Hozzászólások: 235
Valódi név: Fekete Tibor
   
Hozzászólás 2014 jan. 20, 19:22 
Igen ebben igazad van mert ugyebár tojó csak egy faktoros lehet.


 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 96 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5  Következő



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  
cron

Pontos idő: 2024 márc. 28, 10:46
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO