Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával






Hozzászólás a témához  [ 41 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Oldal 1, 2, 3  Következő
Szerző Üzenet
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2007 júl. 28, 21:48
Hozzászólások: 295
Tartózkodási hely: Jászárokszállás
Valódi név: Görbe Gábor
   
Hozzászólás 2011 dec. 24, 15:38 
Kép

Kellemes Ünnepeket, minden madarásznak, és madárbarátnak.

G.G.

_________________
G2


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2007 júl. 28, 21:48
Hozzászólások: 295
Tartózkodási hely: Jászárokszállás
Valódi név: Görbe Gábor
   
 
Hozzászólás 2008 márc. 27, 13:16 
Szevasztok Gouldosok!

Nagyon érdekes a topicotok. Ajánlom figyelmetekbe a Müller Nándi Gouldos könyvét. Emlékeim szerint ebben is van standard leírás. Egyébként a Nándi harminc éve foglakozik már ezen madarakkal, szivesen segít bárkinek. Az egyik legszínvonalasabb állománya amit ezidáig láttam az nála van. Ha valakit érdekel a telefonszáma szívesen megadom.
Üdv:
G2

_________________
G2


 
Offline
Csatlakozott: 2007 okt. 13, 16:12
Hozzászólások: 168
   
 
Hozzászólás 2008 márc. 21, 22:38 
Misi. ezeket megbeszélni sok idő kell de te is tudod hogy az állattenyésztésnek szabályai vannak. mindegy milyen állatrol van szó.ha van egy bajnok akkor annak az utódai már hordozzák a jo tulajdonságokat.menjünk vegyünk keressük a jót. ha nekünk van jó állatunk azt meg kell osztanunk azzal a tenyésztővel aKINEK SZÜKSÉGE VAN RÁ.


 
Offline
Csatlakozott: 2007 jan. 23, 10:25
Hozzászólások: 485
Tartózkodási hely: Dunaújváros
   
 
Hozzászólás 2008 márc. 21, 10:42 
Melyik típus? Nos...
Erre én is kíváncsi lennék.

Ez a "madarat egymásnak hozni" kicsit vontatottnak tűnik, de a megosztottság nem rossz ötlet.
De hogy gondoltad? Pl x a sárgákra áll rá, y a zöldekre, z a kékekre, w a többire?
Mivel sok színmutáció van, ahhoz, hogy mindenből legyen, s lehessen is valamit kezdeni, 100-150 pár madár kéne. Persze ez az én véleményem...

(de én rajta is vagyok ezen)

_________________
Gouldamandínák....


 
Offline
Csatlakozott: 2007 szept. 10, 11:36
Hozzászólások: 192
Tartózkodási hely: Százhalombatta
   
 
Hozzászólás 2008 márc. 21, 9:59 
Sziasztok,

Nagyon jó ötlet, aki Pestről Szeged irányába szeretne jönni én minden további nélkül el tudom vinni szentesre, havonta....még én sem voltam:))

Ugyanakkor ez a kezdeményezés, ( kíváló vérvonalakat hozzunk be az országba ) előrevetíti, hogy honnan mely tenyésztőktől, milyen típusú madarat.

Ha javasolhatnám a hozzáértőknek, akik meghatározzák az irányt ill. a típust... jó lenne ezt a nyár elejéig eldönteni, mert még a nyáron jó időben indulhatnánk kocsival , ( a fuvart válallom ! ) jó madarakért a megfelelő helyre.

Ekkorra már meg lehetne határozni, hogy ki szeretne részt venni a programban, ha nem is tudna jönni, madarat neki is hoznánk...

Szívesen felveszem külföldi egyesületekkel a kapcsolatot, kérek árajánlatokat gouldokra....

Csak addig döntsétek el melyik típus az irányadó.....

Üdv: Zsolt


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 16, 17:49
Hozzászólások: 3356
Tartózkodási hely: Szeged
Valódi név: Eszteró Lajos
   
 
Hozzászólás 2008 márc. 21, 5:14 
Sziasztok !

Van "dobosapának" a hozzászólásában egy rejtett jelzés, mégpedig az, hogy a " jó madarat meg kell venni és behozni " ehhez rögtön adott is két szakmai útmutatót, hogy hogyan legyen az megvalósítva..

Ehhez csak annyit tennék hozzá, hogy tényleg ezt kell megvalósítani. A jó és megfelelő vérvonalakra áldozni kell és aztán azokat a tenyésztő zsebének megfelelő nagyságrendben tenyésztésbe állítani, és ekkor kialakulhat a mínőségi madártenyésztés a gouldoknál is.

Ezzel nem azt mondom, hogy nálunk nincs jó gould, hanem inkább azt hangsúlyozom, hogy nincs megbízható rendszerbe (törzstenyészet) állítva, és főleg nem oda kerülnek a szaporulatok ahol az tenyésztési alapanyagként értékessé is válhatna, legelőszőr fel kellene mérni, hogy kik lennének hajlandóak együttműködni és kik vállalnának áldozatot a Magyar gould tenyésztés megvalósításáért.
Ez nem fellángolás kell, hogy legyen, hanem egy szigorú szakmai elképzeléseket megvalósító szisztematikus tenyésztői folyamat....
Ez egy fontos lépés lenne, hogy elinduljon egy komoly tenyésztési projekt nálunk is. erre adva van két fórum is az egyik itt a honlapon, a másik minden hónapban Szentesen, a börze alkalmával lehet szakmai megbeszéléseket is folytatni, mert áprilistól minden börzén tartunk klubnapot is... Csak el kell jönni, illetve a fórumon hozzászólni.
Ehhez jó Cs. Misi kezdeményezése a klubbal, de azt szisztematikusan elő is kell készíteni a célok meghatározásával együtt.... erre jó példa a csicsörke klub indulása....

_________________
üdvözlettel : -el-


 
Offline
Csatlakozott: 2007 szept. 10, 11:36
Hozzászólások: 192
Tartózkodási hely: Százhalombatta
   
 
Hozzászólás 2008 márc. 20, 23:16 
2005 -ös europa bajnok:


Kép

2004-es europa bajnok:


Kép


 
Offline
Csatlakozott: 2007 szept. 10, 11:36
Hozzászólások: 192
Tartózkodási hely: Százhalombatta
   
 
Hozzászólás 2008 márc. 20, 22:50 
Sziasztok,
Íme néhány idea:



Kép


Kép


 
Offline
Csatlakozott: 2007 okt. 13, 16:12
Hozzászólások: 168
   
 
Hozzászólás 2008 márc. 20, 22:08 
Balance írta:
Szia Lajos! :)

eszterolajos írta:
A gouldos Olasz anyagot szakmailag lektoráljuk, ha Zsolt79 is engedélyezi számunkra.


Zsolt79 írta:
Szia Balance,

Bárminemű pontosítást, szívesen veszek...SŐT megkérlek rá!!!
........

Zsolt


Akkor megbeszélve. :wink:

Kinek ajánlod lektorálásra? Én sajnos -mint írtam- nem értek hozzá... :?
Jó lenne ezt itt a topikjában megbeszélni, hogy mindenki lássa-tudja, hogy ki vállalta! :)
Meg azért is, hogy lehessen kinél érdeklődni... :wink:

Üdv, Balance


Mobil: 06\30 357-4468
üzenetrögzítő: 06\63 401-420
e-mail: dobosapa@vnet.hu


 
Offline
Csatlakozott: 2007 okt. 13, 16:12
Hozzászólások: 168
   
 
Hozzászólás 2008 márc. 20, 22:06 
üdvözlet a gouldosoknak. sokat olvasok arrol milyen legyen a magyar gould standard. szerintem az a baj hogy a bvilágbajnokságrol nem láttunk egy bajnok madár közeli képét sem.az állattenyésztés két irányu lehet. küllemi vagy reprodukcios tulajdonságu. a küllem az nagyság forma szóval fenotipus. a reproduktiv pedig a szaporithatosági hajlam. pl tenyésztbavehetőe időben meddig tart egy ciklus meddig tenyészthető maga nevel e. univerzális madár nincs valami kell hogy háttérbe szoruljon. természetesen a tojo a gyenge pont.mindent egyszerre nem fog tudni. a himek jobban univerzálhatoak. a jot meg kell venni . a jelenlegi bajnokok már készen vannak ezt kitenyésztették a cél ennél más és máshogy lehet jobb. de a mostani legjobbakat ha nekünk nincs olyan him vonalak formájában kell behozni. na most azután kérem a ledorongolást és kritikát.


 
Offline
Csatlakozott: 2008 márc. 20, 18:25
Hozzászólások: 19
Tartózkodási hely: Hódmezővásárhely
   
 
Hozzászólás 2008 márc. 20, 18:55 
Hoppá !
Kinyilt a magyar gouldosok szeme !
Jó látni...Kép
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu
Albínok,ideiek[/img]


 
Offline
Csatlakozott: 2007 szept. 10, 11:36
Hozzászólások: 192
Tartózkodási hely: Százhalombatta
   
 
Hozzászólás 2008 márc. 20, 16:38 
Sziasztok,

Szerintem továbbra is Misi ötlete a kiút a kátyuból, gouldos klub nélkül nehezen megvalósítható bármiféle "eszményi" madár kialakítása.

Az olasz tenyésztővel való levelezgetéseim alatt azért fény derült egy két dologra:

- 1:) nagyon profin szelektálnak, pontosan tudják, hogy hogyan kell. Már a fiatal madarakon látják hogy van e jövő előtte.
A szelektálást meg kell tanulni!!!!
- 2:) Többször hangsúlyozta, egyáltalán nem biztos "sőt" hogy a legjobb madarakból lesznek a legjobb utódok.... olykor egy gyenge madár egy bizonyos kíváló jellegére fókuszálva, vonják be a tudatos tenyésztésbe....
-3:) A csere - bere ott tényleg nagyon megy, egy célért dolgozik a gouldos fajtaklub!!! Nem kellenek az óriási tenyészetek, ha megoszthatják egymás között.
-4:) Pontosan meghatározott protokoll szerint nevelik a madarakat, melyet közösen KONZEKVENSEN betartanak....
-5:) Ő is hangsúlyozta rengeteg a gyenge madár ott is, kis fej, görbe hát, kis méret..... na ezeket árulják a börzéken.

Egyébként Zsolti, van minden színváltozatra elfogadott standard!
Csak az alapszíneket fordíttattam le!

Azt gondolom máris elveszik a részletekben a vita, magyar nem magyar COM nem COM.
Az élmezőnyt 4 ország alkotja: Olasz, Spanyol, Francia, Belga.

Szerintem, kiváló tenyésztőktől kell madarat venni, ellenőrzött vérvonalból!!!!pl: ez az olasz srác.
Ez már önmagában nem kis anyagi áldozat! De a célért be kell vállalni.
Ez alkotná a "gyurma" alanyagot, és ezekből elindulhat valami.... ami már szorosan igazodik az elvárásokhoz!

Nem hiszem azt hogy ellenőrízetlen körülmények között nevelkedett gouldokból, egyénileg, szubjektíven szelektálva túljuthatunk az országhatáron!

Végre pezseg valami a gouldos klub körül...


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 szept. 6, 22:03
Hozzászólások: 251
Tartózkodási hely: Tardona tel:30-675-5897
   
 
Hozzászólás 2008 márc. 20, 15:03 
Szevasztok!
Elképzelhető, hogy nagyon nagy butaságot fogok írni, de azt látom, hogy nincs egyáltalán eldöntve, kihez vagy mihez hasonlítsuk madarainkat.
Mi magyarok mindig is más követelményeinek akartunk megfelelni. Valahol ez érthető is ,hisz mi magunk nem vagyunk "kiemelkedő" gouldosok. Nem jártam még külföldi kiállításon, így nem is tudom, és nincs is jogomban minősíteni a külföldi madarakat.
Kettő út van előttünk. Vagy kupírozni akarjuk A FEJLETT ORSZÁGOKAT, vagy ténylegesen kialakítunk magunknak egy magyar standardot.
Amit külföldről szereztem be, egyiktől sem voltam "elájulva", mert szerintem csak rontott a tenyésztési statisztikámban, de mivel új vérvonal , befogtam tenyésztésbe, és rá kellett jöjjek, minél hamarabb ki is kell vonjam. (olyan nem kívánatos öröklődést hotak a tenyészetbe!)Ezzel szerintem nem csak én jártam így.Egyszerűen nem merjük felválalni a madarainkat. Holott elképzelhető lenne az is ,hogy néhány év múlva az olasz ,vagy a belga akar olyan madarat tenyészteni ,mint a miénk. Csak ehez nem 100 vagy 1000 madarat kell tenyésztenünk, hanem 100.000-t. Nem beszélve arról, hogy nagyon sok magyar madarásznál sajátnevelte madarak vannak, amik szintén értéknövelés képpen kellene hatnia a gould tenyészetbe. Egy belga, sajátnevelt madarat 15.000.-ért kínál, (alapszín)míg nálunk ez csak töredéke...
De ez a tulajdonság kihat a faj méretének csökkenésére. Vagy jó nevelőkészséggel ellátott madarat, de nem varjúméretet tenyésztünk, vagy megyünk az egyre értéktelenebb dajkával nevelt fajta tenyészirányába.! Szerintem ezen is lehetne csemegézni...
Remélem elég zavarosra sikeredett.... :wink:

_________________
Üdvözlettel Zsolt.


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
 
Hozzászólás 2008 márc. 20, 12:24 
Természetesen a különböző országok standardjai kisebb nagyobb mértékben különböznek. Mint ahogy a tenyésztőknek mások az ízléseik, vagy más „divatot” követnek, úgy változhatnak ezek is. Az évek során a tenyésztési célok változásai kihatnak a standardokra is.
Vannak országok, melyek bizonyos fajok esetében vezető szerepet harcoltak ki maguknak a minőségi tenyésztés terén (pl. németek a hullámossal), így nagy hatással vannak a COM standardjainak az ilyen irányú változtatásaira. Tehát ez egy igen lassan de folyamatosan változó leírás, melyet a COM vezető ornitológusai, szakemberei
szinte szüntelenül tárgyalnak, vitáznak róla. Mivel az országon belüli standardok megfogalmazása „házon belül” sokkal könnyebb, ezért véleményem szerint mindig is lesznek különbségek az országok közt.
Jó példa erre a különböző fajok újabb színváltozatai, amit a COM csak nagyon nehezen, hosszas „procedúra” során fogad csak el, míg az-az ország, ahol ezt kitenyésztették, már adott esetben javában versenyezteti is őket.

Ahogy Lajos is írta, vehetnénk mi az olasz standardot is, és azt lefordítva (adaptálva) alakíthatnánk ki saját magunknak szabványt, de akkor hozzájuk kell igazodni. Ehhez a vérvonalat vehetnénk mi a románoktól is (vagy bármely más országból), azzal is el lehetne előbb utóbb jutni a célhoz kemény munkával, csak míg az adott esetben, az olasz vérvonallal mondjuk pár év alatt laza menetben érnénk el, addig egy másikkal tíz év kemény munkája alatt sem. Ezek után versenyeztethetnénk a madarainkat Olaszországban, ahol sikereket érhetünk el, de közel sem biztos hogy a VB-n megállják majd a helyüket. (és ez most általánosságban írom, mert az olaszok például nagyon jók a gouldban, illetve a jövő évi VB is ott lesz megrendezve.)
Tehát minden függ attól hogy mi a célunk!

Elkezdhetnénk saját magunk is kialakítani egy szabványrendszert, de kérdem én hogy megéri? Jelenleg Magyarországon megtalálható állományok nagy része sem nem homogén, sem elismert hogy azokkal bármi komolyat is kezdjünk hosszútávon.
Vannak azonban Magyarországnak is „hungarikumia”. Ilyenek a különböző magyar galamb, vagy díszbaromfi fajták, melynek a standardját mi magyarok alakítjuk, tenyésztési célok szerint változtatjuk (azon tenyésztők, akik meghatározók ezen a területen és elismertek). Ezek is elérhetőek és más nyelvre lefordíthatóak, de ha egy olasz vagy belga tenyésztő ilyent szeretne tenyészteni, bizony nekik kell hozzánk igazodni, a megfelelő vérvonalat tőlünk beszerezni…

Misi nem tudom választ kaptál e a kérdésedre, de egyszerűen válaszolva:
A COM standardokat a COM szervezete alakítja ki. Ezek a standardok bárki állttal megvásárolhatóak, áruk a honlapjukon található hírújságokban benne vannak.
Mivel a COM nyelve a francia, alapvetően ezen a nyelven adják ki, (a hírújságok is franciák), de elképzelhető hogy angolul is megtalálhatóak…
Tehát még egyszer: az MDOSZ a COM standardokat vásárolta meg, azokat fogja lefordítani…


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 16, 17:49
Hozzászólások: 3356
Tartózkodási hely: Szeged
Valódi név: Eszteró Lajos
   
 
Hozzászólás 2008 márc. 20, 10:49 
Hát azt hiszem értelmezési problémával állunk szemben ...

a Magyar standard esetleg kialakítható tenyésztési cél,
a Magyar nyelvű standard meg jelenleg nincs, de lefordítható a különbözö országoké és jön a probléma, miért nem egyeznek?.....

Azt kell megérteni ebből az egészből, hogy ha Olasz standardot magyarítunk és ahhoz akarunk igazodni és azt követjük, akkor Olasz vérvonalakat kell beszereznünk és tenyésztenünk, valamint Olasz kiállításokon kell azokat bemutatni, és akkor lesz jó vagy rossz eredményünk a tenyésztési eredményeink szerint.... de ugyanez vonatkozik minden más országnak a standard leírására is...

ezeknek a mélyebb megértetésére inditottuk az oktatásokat is...

_________________
üdvözlettel : -el-


 
Offline
Csatlakozott: 2007 jan. 23, 10:25
Hozzászólások: 485
Tartózkodási hely: Dunaújváros
   
 
Hozzászólás 2008 márc. 20, 10:49 
Ez esetben néhány tudatlan kérdésem lenne Csaba:
Honnan fordítják le?
Azt ki írta?
Mikből lett összeválogatva?

Bocs, de tényleg nem tudom.

_________________
Gouldamandínák....


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
 
Hozzászólás 2008 márc. 20, 10:45 
Hali,

Ha vesszük a COM standardokat és lefordítjuk magyarra, valamint a közősség elfogadja azt mint irányt (ugye az MDOSZ célúl tüzte ki a COM szabványok felé haladást), akkor az onnantól már magyar standard!

Nem kell ezt az egész standard dolgot túlmisztifikálni...
Reményeink szerint már nem kell sokat várni hogy lefordításra kerüljenek a COM standardok, onnantól pedig már csak a szelektív tenyésztés kemény munkája vár ránk.


 
Offline
Csatlakozott: 2007 jan. 23, 10:25
Hozzászólások: 485
Tartózkodási hely: Dunaújváros
   
 
Hozzászólás 2008 márc. 20, 10:30 
Én is ezt mondom Lajos!

De ennek mi köze a magyar standardhaz, hacsak nem, az, hogy egyezzen meg a COM-éval, de akkor meg mi a kérdés?
Bár a Com standarot még nem láttam...

_________________
Gouldamandínák....


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 16, 17:49
Hozzászólások: 3356
Tartózkodási hely: Szeged
Valódi név: Eszteró Lajos
   
 
Hozzászólás 2008 márc. 20, 10:27 
Szia Misi !

Szerintem nem irrónikus, hanem el kell kezdeni kialakítani valami elképzelést, és nem véletlenül javaslom a Com standardhoz való közelítést, vagy cél megjelölését, már a jelenlegi COM standard is a sokféleség megszüntetésére való törekvés jegyében született meg.
Ez egy adott és elérhető rendszerbe sorolás és harmónizálási törekvés, mely abban domborodik ki, hogy a "top" kiállításon is mint a Világbajnokság ezek a mérvadó szempontok, némi a rendező ország felé való tolarenciával.
Miután világkiállításon való szereplés elérhetőségéről van szó, és az ott elérendő eredményeket latolgatjuk, (legalábbis szövetségi szinten) talán arra is kellene kanyarodnunk az egyéni tenyésztés céljainak meghatározásával.
Hiába fogunk több száz madarat felnevelni ha kiesik a COM tol-ig határból, akkor tényleg a futottak még kategória jut itthon is, meg külföldön is a tenyésztőknek.
Azt is kell tudni, hogy hazánkban egyre szűkűl az egzoták tenyésztési fajgazdagságának lehetősége, egyre jobban a domesztikált fajok felé kell fordúlnunk. Tehát ezeknél kell produkálni a jövőben, de azt el is kell kezdeni valamikor... és nem egy faj a Hungarikum lehetőségünk, hanem a fajok tenyésztésének magas színvonalon való művelése...az lenne igazán Hungarikum!!!
Erre való a tudás fejlesztése egyénileg és csoportosan is. erre kell törekednünk, már azoknak akik ezt akarják elérni...

_________________
üdvözlettel : -el-


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára eszterolajos 2008 márc. 20, 10:37-kor.

 
Offline
Csatlakozott: 2007 jan. 23, 10:25
Hozzászólások: 485
Tartózkodási hely: Dunaújváros
   
Hozzászólás 2008 márc. 20, 10:10 
Több válasz:

Zsolti, van színenkénti standard a hollandoknál, ha kell elköldöm, Dobosapának már el is küldtem...

Lajos, nos a magyar standard kérdése szerintem kissé irrónikus....
Mivel ahogy montad, keverékek vannak, na most ha tehát lenne magyar standard, és abban egy két győztes madár, s kivinnék egy világkiállításra... Lehet, hogy utcsóként végezne. Szerintem ne erőltessük a magyar standardot, ezek nem hungarikumok, próbáljunk a nagyokhoz viszonyítani magunkat... Az meg hogy keverékek vannak, az a mi bajunk, olyanokat kell tenyésztésbe fogni, amik rászolgálnak. S különen is, a zsűrizés is elég szubjektív, pl a Lurdyban az összhangra mentek, nem a sandardra. Erre csak arra akarok kilyukadni, hogy mivel nagy a káosz, nincs olyan, aki méltón tudná bírálni a madarakat, legalábbis nálunk...
Ezért elnézést kérek, nem akarok senkit piszkálni evvel.

Csaba, Már készítem a fotózáshoz a kalitot, aminek a háttere be lesz osztva cm-ként, így a méret is érthető lesz, de biztos sok vita lesz belőle, de kezdhetjük. Jövhéten akkor teszek én fel képet, ha addíg nem vállalja be senki.

_________________
Gouldamandínák....


 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 41 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3  Következő



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  

Pontos idő: 2024 márc. 28, 15:23
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO