Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával






Hozzászólás a témához  [ 322 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 17  Következő
Szerző Üzenet
Offline
IDRE Gould Amandina Klub tag
Csatlakozott: 2012 nov. 28, 20:17
Hozzászólások: 235
Valódi név: Fekete Tibor
   
Hozzászólás 2014 máj. 29, 8:31 
SZIASZTOK.IGAZÁBÓL MÁR SZÉTSZEDTEM EZT A PÁRT,ELEGEM LETT A SOK SÁRGA UTÓDBÓL.EZEK UTÁN LEHET,HOGY ÚJBÓL PÁROSITOM ŐKET.SZÁMITOTTAM KÉK UTÓDRA MIVEL A TOJÓ ANYJA FEHÉR DE NEM LETT.MINDEN ESETRE FURCSÁN ÉRDEKES A DOLOG.
FEKI


 
Offline
IDRE Gould Amandina Klub tag
Csatlakozott: 2008 jan. 10, 15:17
Hozzászólások: 912
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Fekete Csaba
   
Hozzászólás 2014 máj. 28, 23:15 
Feki!
Ez tényleg misztikus. Egy sárga tojó és kék hím párosításból, ha a tojó nem kék hordozó, akkor a következő fiókák lehetnének:
zöld tojó
pasztell hím
Ha a tojó kék hordozó:
zöld tojó
kék tojó
pasztell hím
pasztell kék hím
De elméletileg sárga utód egyetlen egy se lehetne, ahogy a fehér mellű madaraknak se lehetne lila mellű utódja.
Szóval ezek a madaraid valami nagy trükköt tudnak.

Columba
Természetesen elméletileg előfordulhat, hogy egy megfordult génszakasz újra visszafordul, de ennek a lehetősége gyakorlatilag nulla. a kromoszómaszálnak két helyen pontosan ugyanúgy kellene eltörnie, ugyanúgy megfordulnia és ráadásul a szálak összeillesztésénél se szabadna, hogy hibás javítás alakuljon ki. Ez gyakorlatilag lehetetlen.
A pontmutációnál 3-nál több lehetőség van. Egy aminósavat több nukleotid hármas kódol. Így nem az a lényeg, hogy pontosan az eredeti három nukleotid van-e az adott helyen, hanem az, hogy az adott aminósav kódolódjon.
De így is szerintem a visszamutáció csak egy igen extrém lehetőség, majdhogynem kizárható lehetőség.


 
Offline
Csatlakozott: 2011 jan. 1, 17:19
Hozzászólások: 542
   
Hozzászólás 2014 máj. 28, 21:23 
Kiméra? Eltérő génkészletű herék?

_________________
Cséplő Árpád


 
Offline
Csatlakozott: 2011 jan. 1, 17:19
Hozzászólások: 542
   
Hozzászólás 2014 máj. 28, 21:19 
Fekete Csaba írta:
Amennyiben a fehér mell egy pontmutáció, azaz egy darab aminósav megváltozásának a következménye, akkor elméletileg lehetséges, hogy ugyanazon aminósavat kódoló nukleotid triplettben létrejöjjön egy újabb mutáció, ami pont az eredeti aminósav kódolását eredményezheti. Azonban elrontani mindent sokkal könnyebb, mint megjavítani. Egy fehérjében elég sok olyan aminósav van, melyekből bármelyiknek a kicserélődése a fehérje működésének megszűnését eredményezi. Ezek közül ha egy is létrejön, akkor már létrejöhet a fenotípus. Annak viszont messze kisebb a valószínűsége, hogy az elromlott gén megjavuljon.
Ha a fenotípust kromoszóma törés, nagyobb szakasz kiesése, vagy megfordulása hozta létre, akkor pedig semmi esély sincsen a javítódásra.
Így nem gondolom, hogy Fekinél ilyesmi jöhetett létre.
A rózsás mell viszont nagyon trükkös. A majdnem fehértől (szerintem inkább a látszólag fehértől) egészen a majdnem sötétliláig terjedő színskálát eredményezhet. Egyetlen gén ugyanazon változata nem gondolom, hogy eredményezhet ilyen színskálát. Ezért én a mell színéért felelős gént következő képpen képzelem el:
Ha a madár vadszínű, akkor tiszta az ügy, mert a vad fehérje hatása olyan erős, hogy más gének nem nagyon tudják befolyásolni a mell színének megjelenését.
A fehér mellű madár esetében pont a fordítottja van. A melanin beépülése a mell tollaiba teljesen lehetetlen, így ezt sem tudják befolyásolni más gének, azaz mindig fehér mell lesz.

A rózsás mell esetében egy sérült, nem tökéletesen működő fehérje van jelen. Valószínűleg ilyen esetben szóhoz tudnak jutni más gének is, azaz valószínűleg több kisebb hatású gén együtt képes erősíteni vagy gyengíteni a mell színének megjelenését.
Így előfordulhat, hogy akár több generáción keresztül is elnyomódik a rózsás mell, de egyszercsak ez az elnyomó hatás megszűnik egy utódban és újra rózsás mellett látunk.
Szerintem ez hasonlít ahhoz, ahogy a tojók fejszíne kialakul. Ha generációkon keresztül szelektáljuk a piros vagy sárga fejű tojókat, akkor létre tudunk hozni olyan vonalat, ahol a hímekhez hasonlóan tiszta a tojók maszkja. Ha ezzel nem foglalkozunk, vagy bevonunk a tenyésztésbe olyan fekete fejű madarakat, melyek generációkon keresztül fekete fej mellett voltak tenyésztve, azaz nem voltak a maszk tisztaságára szelektálva, akkor sok fekete toll lesz a piros vagy sárga maszkú tojókban.
Szelekcióval egy génes öröklődés esetén nem lehet célt érni, az csak sok génes öröklődés esetén segít.
De persze ez csak az én véleményem.


A kémiai részen nem mozgok otthonosan, de valami miatt azt gondolom, hogy ha csak egy ponton változik meg egy gén akkor annak az egy pontnak csak 3 másfajta változási alternatívája lehet. nyilván az is nagyon kicsi esélyt ad , de hát a vissza mutálódás nem is egy gyakori jelenség. Ha pl egy kromoszóma szakasz fordítva (180 fok) épül be, akkor az ezt a mutatványt a komplett szakaszra vonatkoztathatóan meg is ismételheti feltételezésem szerint,és ez a változás csakis az eredeti állapotot eredményezheti. Mindazonáltal nem valószínű hogy kromoszóma szintű rendellenesség a fehér mell, mert az más, az élet -(és kiállítás)képtelenséggel is együtt járna.

A módosító gének lehetőségével egyet értek, azzal a kiegészítéssel, hogy azok nem csak a rózsamell mellett fejthetik ki a fehérebbé tevő hatásukat, hanem az eredeti fehérmell gén mellet is , csak akkor éppen nem érzékeljük módosító hatásukat (Episztázis). Azt akarom kinyögni, hogy ha vannak, akkor mindig vannak , és ha mindig vannak, akkor mindig ugyan azt csinálják (csinálnák).
A vastag mondattal vastagon egyetértek! Ebből sok minden levezethető pl. szinte minden kiállítási követelmény sokgénesen öröklődik. Igy a kiállításokon nem sok előny származik a genetikai tájékozottságból, ezért is gondolják sokan, hogy felesleges ezzel foglalkozniuk.

_________________
Cséplő Árpád


 
Offline
IDRE Gould Amandina Klub tag
Csatlakozott: 2012 nov. 28, 20:17
Hozzászólások: 235
Valódi név: Fekete Tibor
   
Hozzászólás 2014 máj. 28, 20:50 
AZ APA NORMÁL KÉK!


 
Offline
IDRE Gould Amandina Klub tag
Csatlakozott: 2012 nov. 28, 20:17
Hozzászólások: 235
Valódi név: Fekete Tibor
   
Hozzászólás 2014 máj. 28, 20:41 
A PÁR KB HÁROM ÉVE VAN KÖLTÉSBE ÁLLÍTVA,IDÁIG CSAK SÁRGA UTODOK LETTEK,HIÁBA VÁRTAM,HOGY EGYSZER TALÁN KIJÖN KÉK SZINŰ IS HÁT NEM! NEKEM MÁR EZ IS FURCSA VOLT,IGAZÁBÓL ZÖLDEKNEK IS LENNIÜK KELLETT VOLNA.


 
Offline
IDRE Gould Amandina Klub tag
Csatlakozott: 2008 jan. 10, 15:17
Hozzászólások: 912
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Fekete Csaba
   
Hozzászólás 2014 máj. 28, 20:03 
Na akkor ez a madár egyre rejtelmesebb. Kék apától nem igazán lehetne sárga tojó. Nem lehet az apa pasztell kék?


 
Offline
IDRE Gould Amandina Klub tag
Csatlakozott: 2012 nov. 28, 20:17
Hozzászólások: 235
Valódi név: Fekete Tibor
   
Hozzászólás 2014 máj. 28, 19:59 
LEHET,HOGY NEM EMLITETTEM A KÉRDÉSES MADÁR TESTSZINE SÁRGA.


 
Offline
IDRE Gould Amandina Klub tag
Csatlakozott: 2008 jan. 10, 15:17
Hozzászólások: 912
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Fekete Csaba
   
Hozzászólás 2014 máj. 28, 18:56 
Amennyiben a fehér mell egy pontmutáció, azaz egy darab aminósav megváltozásának a következménye, akkor elméletileg lehetséges, hogy ugyanazon aminósavat kódoló nukleotid triplettben létrejöjjön egy újabb mutáció, ami pont az eredeti aminósav kódolását eredményezheti. Azonban elrontani mindent sokkal könnyebb, mint megjavítani. Egy fehérjében elég sok olyan aminósav van, melyekből bármelyiknek a kicserélődése a fehérje működésének megszűnését eredményezi. Ezek közül ha egy is létrejön, akkor már létrejöhet a fenotípus. Annak viszont messze kisebb a valószínűsége, hogy az elromlott gén megjavuljon.
Ha a fenotípust kromoszóma törés, nagyobb szakasz kiesése, vagy megfordulása hozta létre, akkor pedig semmi esély sincsen a javítódásra.
Így nem gondolom, hogy Fekinél ilyesmi jöhetett létre.
A rózsás mell viszont nagyon trükkös. A majdnem fehértől (szerintem inkább a látszólag fehértől) egészen a majdnem sötétliláig terjedő színskálát eredményezhet. Egyetlen gén ugyanazon változata nem gondolom, hogy eredményezhet ilyen színskálát. Ezért én a mell színéért felelős gént következő képpen képzelem el:
Ha a madár vadszínű, akkor tiszta az ügy, mert a vad fehérje hatása olyan erős, hogy más gének nem nagyon tudják befolyásolni a mell színének megjelenését.
A fehér mellű madár esetében pont a fordítottja van. A melanin beépülése a mell tollaiba teljesen lehetetlen, így ezt sem tudják befolyásolni más gének, azaz mindig fehér mell lesz.
A rózsás mell esetében egy sérült, nem tökéletesen működő fehérje van jelen. Valószínűleg ilyen esetben szóhoz tudnak jutni más gének is, azaz valószínűleg több kisebb hatású gén együtt képes erősíteni vagy gyengíteni a mell színének megjelenését.
Így előfordulhat, hogy akár több generáción keresztül is elnyomódik a rózsás mell, de egyszercsak ez az elnyomó hatás megszűnik egy utódban és újra rózsás mellett látunk.
Szerintem ez hasonlít ahhoz, ahogy a tojók fejszíne kialakul. Ha generációkon keresztül szelektáljuk a piros vagy sárga fejű tojókat, akkor létre tudunk hozni olyan vonalat, ahol a hímekhez hasonlóan tiszta a tojók maszkja. Ha ezzel nem foglalkozunk, vagy bevonunk a tenyésztésbe olyan fekete fejű madarakat, melyek generációkon keresztül fekete fej mellett voltak tenyésztve, azaz nem voltak a maszk tisztaságára szelektálva, akkor sok fekete toll lesz a piros vagy sárga maszkú tojókban.
Szelekcióval egy génes öröklődés esetén nem lehet célt érni, az csak sok génes öröklődés esetén segít.
De persze ez csak az én véleményem.


 
Offline
Csatlakozott: 2011 jan. 1, 17:19
Hozzászólások: 542
   
Hozzászólás 2014 máj. 28, 13:25 
feki írta:
Columba!Hagyj békén az idióta irkálásaiddal!Köszönöm!
Üdv:Feki


Amit írtam, nem neked írtam, hanem mindenki okulására a hozzásszólásodhoz kapcsolódóan.... amit meg nem tudsz értelmezni, nem biztos hogy idiótaság!
A többi olvasónak pedig üzenem, hogy a visszamutálódás és az un. "emlékező gének" komolyan létező fogalmak, még ha viccesen próbáltam is megfogalmazni.

_________________
Cséplő Árpád


 
Offline
IDRE Gould Amandina Klub tag
Csatlakozott: 2012 nov. 28, 20:17
Hozzászólások: 235
Valódi név: Fekete Tibor
   
Hozzászólás 2014 máj. 28, 11:04 
K.CSABA, AZ ÜK SZÜLŐK A NAGYPAPA SZÜLEI A FEHÉRÉT NEM TUDOM,VÁSÁROLT MADÁR VOLT.
FEKI


 
Offline
IDRE Gould Amandina Klub tag
Csatlakozott: 2012 nov. 28, 20:17
Hozzászólások: 235
Valódi név: Fekete Tibor
   
Hozzászólás 2014 máj. 28, 10:32 
SZIASZTOK.SAJNOS ÉN NEM ÉRTEK ENNYIRE A GOULDOKHOZ,HOGY ÉRTELMEZNI TUDJAM A LEIRTAKAT.A FIÓKA ANYJA SÁRGA FEJŰ,FEHÉR MELLŰ SÁRGA TESTŰ AZ APJA SÁRGA FEJŰ FEHÉR MELLŰ KÉK.A NAGYMAMA TELJESEN FEHÉR NAGYPAPA PIROS FEJŰ FEHÉR MELLŰ SÁRGA TESTŰ.AZ ÜK MAMA PIROS FEJ LILA MELL SÁRGA TEST AZ ÜK PAPA FEKETE FEJŰ LILA MELLŰ PASZTEL ZÖLD.TOVÁBB NEM TUDOM,MERT EZEK VÁSÁROLT MADARAK VOLTAK.
ÜDV:FEKI


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
Hozzászólás 2014 máj. 28, 9:55 
Feki: nyugalom! Valóban nyaktekerő időnként Árpád egy egy mondata, de inkább próbáld meg értelmezni és gondolkodni mit és miről írt...

No meg írd le légyszíves hogy azoknak a fehérmellű szülőknek milyen egyéb mutációi vannak még! (Teljes feno- és genotípus.) Plusz ha tudod még a további felmenőket, az is segíthet kicsit jobban megérteni a miérteket.

Üdv:
Csaba


 
Offline
IDRE Gould Amandina Klub tag
Csatlakozott: 2012 nov. 28, 20:17
Hozzászólások: 235
Valódi név: Fekete Tibor
   
Hozzászólás 2014 máj. 27, 22:50 
Columba!Hagyj békén az idióta irkálásaiddal!Köszönöm!
Üdv:Feki


 
Offline
Csatlakozott: 2011 jan. 1, 17:19
Hozzászólások: 542
   
Hozzászólás 2014 máj. 27, 22:19 
feki írta:
Üdv mindenkinek.F.Csaba,a kérdésem az,hogy szerinted elviekben lehetséges-e két fehérmellü madártól lila mellü utódot nyerni?A nagyszülök is fehér mellüek.Gyakorlatban kijött egy lila mellü,tojó utód.Egypáros rendszerem van!Kiváncsi vagyok mi a vélemény?Mi történt,hogy lehet ez?
Üdv:Feki


Új mutáció: fehérmellet fehérmelltelenítő gén által!

_________________
Cséplő Árpád


 
Offline
Csatlakozott: 2011 jan. 1, 17:19
Hozzászólások: 542
   
Hozzászólás 2014 máj. 27, 22:13 
Tele vagyok én is megvalósult lehetetlenséggel! :)
Szoktam gondolni ilyenkor a visszamutáció lehetőségére. Murphy negatív törvénye : Ami elromlott, az meg is javulhat.

_________________
Cséplő Árpád


 
Offline
IDRE Gould Amandina Klub tag
Csatlakozott: 2008 jan. 10, 15:17
Hozzászólások: 912
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Fekete Csaba
   
Hozzászólás 2014 máj. 27, 21:45 
Nem lehetséges.
Azonban a rózsás mell bekavarhat.
Az irodalom szerint is még hímekben is a rózsás mell nagyon változatos színt eredményezhet. A szinte fehértől a szinte lila mellig bárhogy megjelenhet.
Fehérmellű-lila mellű pártól nekem is kelt fehér, rózsás és lila mellű utód is, amit csak úgy tudok magyarázni, hogy a fehérmellű madár valójában nagyon halvány rózsásmellű tojó volt. Ugyanettől a pártól van egy hímem, ami az első vedlés után fehérmellűnek tűnt. A második vedlés után foltos lett a melle fehér és halványlila foltokkal.
Emellett tojó esetében nem tudom, hogy hogyan lehet elkülöníteni a lila és rózsásmellű madarat.
Szóval lehet, hogy fehér és nagyon halvány rózsásmellű pártól lett egy rózsásmellű tojód. (De ez csak az én elméletem.)
Csaba


 
Offline
IDRE Gould Amandina Klub tag
Csatlakozott: 2012 nov. 28, 20:17
Hozzászólások: 235
Valódi név: Fekete Tibor
   
Hozzászólás 2014 máj. 27, 20:54 
Üdv mindenkinek.F.Csaba,a kérdésem az,hogy szerinted elviekben lehetséges-e két fehérmellü madártól lila mellü utódot nyerni?A nagyszülök is fehér mellüek.Gyakorlatban kijött egy lila mellü,tojó utód.Egypáros rendszerem van!Kiváncsi vagyok mi a vélemény?Mi történt,hogy lehet ez?
Üdv:Feki


 
Offline
IDRE Gould Amandina Klub tag
Csatlakozott: 2012 nov. 28, 20:17
Hozzászólások: 235
Valódi név: Fekete Tibor
   
Hozzászólás 2014 ápr. 25, 16:15 
Üdv mindenkinek!Iker Feri!Ha komoly az elhatározásod és érzel magadban annyi eröt és akaratot,hogy csatlakozol a klubhoz akkor tedd meg az elsö lépéseket igéretedhez hiven.Az elsö nagy feladat ami rád vár a személyes bemutatkozásod.Köszönöm!Más komolyan gondolkodó és elszánt Gould tenyésztöket és tartókat is szivesen várunk!Az sem kizáró ha egy pár madarat tartotok.

Üdv:Feki


 
Offline
IDRE Gould Amandina Klub tag
Csatlakozott: 2012 nov. 28, 20:17
Hozzászólások: 235
Valódi név: Fekete Tibor
   
Hozzászólás 2014 ápr. 1, 17:35 
Sziasztok.Igen Csaba igazad van lehet, vagyis biztos rosszul fogalmaztam.Viszont akinek nincs 1%-a az megkérhet valakit pl:családtagot aki szivesen felajánlja a klub javára.Én ezt igy látom reálisnak.

Üdv:Feki


 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 322 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 17  Következő



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  

Pontos idő: 2024 ápr. 18, 17:39
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO