Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával






Hozzászólás a témához  [ 102 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6  Következő
Szerző Üzenet
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2010 nov. 17, 11:20 
kuvik írta:
Én akartam írni róla,- sőt meg is írtam a cikket- de az "újságban hamarabb megjelent egy cikk, mint ahogy én elküldtem volna, de az egy olyan "siralmas" fordítás volt, hogy mérgemben a kész anyagot széttéptem. Na az ilyen sz... cikkel lehet ártani egy madárnak.

Nem akarsz esetleg... netán... ide írni róluk? Én meg megyek és fenékbe billentem a wikipédiát.. :D

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
Bronz fokozatú IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2006 dec. 24, 6:00
Hozzászólások: 605
Tartózkodási hely: Karcag
   
Hozzászólás 2010 nov. 17, 7:37 
Helló!!!

Én nem javasolnám neked, hogy fűtetlen helyen teleltesd őket, -bár én a gyémántokat is fűtött helyen teleltettem- mert érhetnek "meglepetések". Azt is tudom, (láttam) hogy volt aki télen csak lefóliázta a gyémántokat, és így is megvoltak, sőt még neveltek is, bár az eredmény kétséges volt. A fokföldinél azonban ilyet sohasem láttam. Az is igaz, hogy az enyémek vadból befogottak voltak, és a beszoktatásnál nem is akartam kockáztatni, és a "lehetőségem" nekem mindíg a a fűtött madárház volt. Én azért fejeztem be a fokföldizést, mert éveken keresztűl 80-20 volt az ivararány a tojók javára. Volt olyan évem, hogy 51 tojóra 4 (!!!) hímem volt. És ezen változtatni képtelen voltam, így feladtam. Volt olyan akinél évente 4-5 fióka volt páronként a szaporulat, és megakarta magyarázni, hogy milyen nehéz a tenyésztése, csak egyet felejtett el, hogy rossz helyen "kopogtatott". Én akkor (!!!) bíztam benne, hogy nagyobb sikerük lesz ezeknek a galamboknak, de sajnos tévedtem. Ekkora szaporulattal nagyon nehéz volt mit kezdeni, főleg az ivararány miatt. "Akkoriban" tudtom szerint vagy 6-an 7-en foglalkoztunk vele. Ma fogalmam sincs hányan próbálkoznak velel.Én akartam írni róla,- sőt meg is írtam a cikket- de az "újságban hamarabb megjelent egy cikk, mint ahogy én elküldtem volna, de az egy olyan "siralmas" fordítás volt, hogy mérgemben a kész anyagot széttéptem. Na az ilyen sz... cikkel lehet ártani egy madárnak. Így azóta meg el is felejtettem ezeket a nagyszerű kis galambokat.Én remélem, hogy sikerűl valakinek/valakiknek helyére tenni, és elterjeszteni ezeket a szép madarakat. Bár népszerűségük soha meg sem közelítette a gyémántokét. (Pedig szebbek!!(??). Szerintem(!!!))
T.: 70 775-9075

_________________
Üdv: Vajó Sándor


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 dec. 15, 14:29
Hozzászólások: 2852
Tartózkodási hely: Debrecen
   
Hozzászólás 2010 nov. 17, 1:04 
Warhawk írta:
madaras86 írta:
Erről volt egy elég hosszú értekezés a topic nyitásakor. Rosszak az elnevezések. Valószínűeg valaki elkövetett egy hibát a többi meg hűségesen másol, mikor egy új könyvet 'ír'.

Igen, aztán a végén már a "hivatalos" oldalak is a rosszat veszik át (lásd még a tojásfőzés minimum 30 percig esete). Valahogy most már csak azt kéne kitalálnunk, hogy mi is az az álarcos gerle (vagy tekinthetjük a fokföldi egy másik elnevezésének?)


Díszmadárkalauz című könyv szerint: Álarcos gerle/fokföldi galamb (Oena c. capensis). szóval ugyanaz, csak a szakirodalom használ egy olyan nevet, amit a gyakorlatban nem alkalmazunk. A latin név viszont tuti.

_________________
www.madaras86.mindenkilapja.hu
madaras86@freemail.hu


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2010 nov. 17, 1:01 
madaras86 írta:
Erről volt egy elég hosszú értekezés a topic nyitásakor. Rosszak az elnevezések. Valószínűeg valaki elkövetett egy hibát a többi meg hűségesen másol, mikor egy új könyvet 'ír'.

Igen, aztán a végén már a "hivatalos" oldalak is a rosszat veszik át (lásd még a tojásfőzés minimum 30 percig esete). Valahogy most már csak azt kéne kitalálnunk, hogy mi is az az álarcos gerle (vagy tekintsük a fokföldi egy másik elnevezésének?)

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 dec. 15, 14:29
Hozzászólások: 2852
Tartózkodási hely: Debrecen
   
Hozzászólás 2010 nov. 17, 1:00 
Warhawk írta:
Utánanéztem és elég fura, mert a magyar oldalakon a fokföldihez azt írják (következetesen), hogy Streptopelia capicola, de az angol nyelvű oldalakon az nem más mint a Cape Turtle Dove. Viszont az Oena capensis az álarcos gerleként fut nálunk, angolul pedig Namaqua Dove. :shock:


Erről volt egy elég hosszú értekezés a topic nyitásakor. Rosszak az elnevezések. Valószínűeg valaki elkövetett egy hibát a többi meg hűségesen másol, mikor egy új könyvet 'ír'.

_________________
www.madaras86.mindenkilapja.hu
madaras86@freemail.hu


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2010 nov. 17, 0:56 
Utánanéztem és elég fura, mert a magyar oldalakon a fokföldihez azt írják (következetesen), hogy Streptopelia capicola, de az angol nyelvű oldalakon az nem más mint a Cape Turtle Dove. Viszont az Oena capensis az álarcos gerleként fut nálunk, angolul pedig Namaqua Dove. :shock:

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2010 nov. 17, 0:45 
madaras86 írta:
Egyébként nemtom ki írta a cím után a latin nevet, de rosszul van!

Ha szerinted rosszul van akkor írd is meg, hogy szerinted mi a jó! :)

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 dec. 15, 14:29
Hozzászólások: 2852
Tartózkodási hely: Debrecen
   
Hozzászólás 2010 nov. 16, 23:41 
Egyébként nemtom ki írta a cím után a latin nevet, de rosszul van!

_________________
www.madaras86.mindenkilapja.hu
madaras86@freemail.hu


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 dec. 15, 14:29
Hozzászólások: 2852
Tartózkodási hely: Debrecen
   
Hozzászólás 2010 nov. 16, 23:21 
Szia Tomi!

Köszi, ha rákérdezel!
Nekem úgy rémlik, hogy jópár évvel ezelőtt mikor vettem egy párt, akkor is 10e körül mozgott darabja. Csak mire hazaértem a tojó elpusztult és a hímhez nem tudtam újat venni....
Nagyon remélem, hogy most nem lesz gond velük, igyekszem betartani a tanácsokat.

Tóth Petitől vettem én is őket, de már eladta mindet. Németből vannak. Mondjuk azt is mondta, hogy nem ő hozta be, csak árulja szívességből.

Egyébként az árral kapcsolatban csak kíváncsiskodtam, szerintem ez is az a típusú madár, amiből annyira kevés van, hogy az eladón múlik mennyire van pofája meghírdetni, de én 10es körül tippeltem.
Mindenesetre nem sokba telt neki eladni a madarakat.

_________________
www.madaras86.mindenkilapja.hu
madaras86@freemail.hu


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 dec. 15, 14:29
Hozzászólások: 2852
Tartózkodási hely: Debrecen
   
Hozzászólás 2010 nov. 16, 23:10 
Szia Kuvik!

Köszönöm a hasznos tanácsokat! Ez az amit egy könyvből sose tudok meg....
A kolóniás tartáson még gondolkodom a hőmérséklet miatt. Ahova tudnám tenni őket ott nincs védőház és félek,hogy egy esetleges lehülés gondot okozna. Esetleg betudnám őket tenni 2m hosszú, 70cm* 70cm-es helyekre is őket, páronként elkülönítve, itt meg tudom oldani, hogy hidegebb idő esetén is védve legyenek.

Ásványi anyagokból fel szoktam ajánlani a madarainak 3-4 félét + Kalikó most AP17-et is tett nekik. De akkor szerzek majd be az általad írt formából is. Azt hogy kell adagolni? Vagy állatorvosom tudni fogja?

Azon vagyok, hogy papa büszke legyen rám;) Azért 23éven át Ő terelgetett.... Most is mindig eszembe jut miről mi lenne a véleménye. A kiállítás viszont számomra nehéz ügy, mert eléggé nehéz kivitelezni azt,hogy 3-4 napon át reggeltől estig ott legyek, márpedig a madaraim nem lennék hajlandó egyedül hagyni. Azért gondolkodom a dolgon:) Jövőre mikor lesz kiállításotok?

A telefonszámot elküldenéd privátban? Vagy hogy lenne ideális?:)

_________________
www.madaras86.mindenkilapja.hu
madaras86@freemail.hu


 
Offline
Regionális Ezüstkoszorús Mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2009 júl. 5, 22:01
Hozzászólások: 551
Tartózkodási hely: Kóka(Pest megye)
Valódi név: Laczkó Tamás
   
Hozzászólás 2010 nov. 16, 19:18 
Szevasz Jancsi!

Gratulálok a fokföldikhez!
Majd még hívni fogom az egyik madarász barátomat fokföldi ügyben, mert 2008-ban még volt neki 2 pár, de jelenleg nincs!
Annyit tudok, amit akkor láttam, agyonfűtött, gyönyörűen berendezett látvány röpdében voltak elhelyezve különböző pintyfélékkel(amarant, gould, helena, pillangó, gyémánt pinty, kis kuba, stb.), költési eredménye is volt, de nem kiemelkedő. Aztán jó pár tojója elpusztult és megszakadt minden, tójót venni itt is nagyon nehéz, főleg idegen vérű is legyen! A vége az lett, hogy lemondott róluk és eladta őket! Nekem a 2008-as ár 8000ft rémlik, de akkoriban is ment 10-12000-ért is elvétve a börzéken!
Mostanára szinte egyáltalán nem lehet látni nálunk, de külföldön is elvétve olykor-olykor!
A Nyíregyi kupec ismerősöm, Tóth Peti hozott most be 7 párat, 11000-ért adta darabját!
Sok sikert a tenyésztésükhöz!

Nem tudom, hogy nálunk ki tenyésztheti mostanság, de inkább német madaras fórumokon kéne informálódnod a fokföldi friss vér iránt!

Üdv, Tamás!


 
Offline
Bronz fokozatú IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2006 dec. 24, 6:00
Hozzászólások: 605
Tartózkodási hely: Karcag
   
Hozzászólás 2010 nov. 16, 9:03 
Helló!!
Örülök neki, hogy valaki megint foglalkozik ezekkel a galambokkal. És sok sikert.
Addig is néhény válasz a kérdéseidre:
- Ha lehetőséged van tarsd kolóniában őket, de egy kis gondot jelent, hogy helyigényesek, mert költés idején sajnos hajlamosak a "bírkózásra" a saját fajtársaikkal. Nálam 6 pár költött kb. 8 nm.-en, és volt melletük még ezen a területen 8 pár gyémántgalamb. Csak a saját fajtársakkal volt a "birkózás", de az sem volt veszélyes. Én azt mondom, hogy megpróbálhatod, és szerinten 3-4 pár gyémántot melléjük rakhatol.
- Ami a gyémántgalambnak jó fészek, az nekik megfelel. Elhelyezése is azonos. (Legyenek különböző magasságban, és majd választanak.)
- A vadlésük a kirepülésük után megkezdődik, és ha jól emlékszem kb. 3 hónap múlva már elárulják a tollruha alapján a nemüket..(Ha jól emlékszem??? :lol: )
- Kb. 8 hónaposan ivarérettek, de én tenyésztésbe mindíg csak 10 hónap után fogtam.
- Na árat azt most én nem tudok, mert amikor én "csináltam", nekem vadból befogottak voltak, és akkor még más árak is voltak. Jelenleg én sem tudok aki tenyészti, de kiállítási képek között valahol láttam, tehát biztos, hogy valaki tenyészti. Még 2008-ban nálam is keresték. (Telefonon hívtak, hogy van-e kiadó fokföldim? :D Hááát , nem volt!!!)
- A szabadtéri röpdébe én csak akkor engedtem ki őket, amikor a hőmérséklet már meghaladta- nappal- a 15 fokot, de éjszaka bezártam őket a belső röpdébe, ahol költöttek.
- Mivel tudom, hogy "jól megy" a gyémántgalamb,- és volt kitől tanulnod- így én azt mondom, hogy nem lehet gondod, hiszen semmivel nem nehezebb "műfaj" a gyémánttól, csupán arra ügyelj, hogy kalciumforrás korlátlan mennyiségben legyen számukra. (Ha tudsz szerezni "calcimusc" injekciót, akkor azt havonta 4-5 napon át add nekik.) Nem árt a gyémántnak sem, főleg ha jól költenek. De azért legyen más kalcium forrás is.(!!!) Erre azért van szükség, mert az eredeti élőhelyükön is sok kalciumot fogyasztanak, és kicsit magasabb a kalcium igényük is.(Ez persze lehet, hogy az ottani táplálékforrásból fakad.!!!)
Nálam a vadból befogottaknál ez úgy jelentkezett, hogy "elkezdtek a szárnyukon járni", és elfelejtettek repülni, de az injekció vízben történő adagolása két nap alatt "megtanította őket repülni".(!!!) Egyébként a tartásuk, elhelyézésük, szaporodásuk megegyezik a gyémántokéval. Nálam évente 50-60 fokföldi felneveledett minden gond nélkül. Még a gyémántokkal sokszor többet "kínlódtam".
U.i.: Remélem, egyszer majd a "papád" nyomdokaiba lépve, megmutatod egy kiállításunkon a szaporulatot. Mert ha jól csinálod, -már pedig miért ne,- akkor lesz annyi fokföldid, hogy dunát rekeszthetel vele. :08:
Ja, még valami!!! 2008-ban még tudtam aki tenyészetette, de itt nem merem megadni a telefonszámát.(???!!!) Esetleg talán máshogyan igen.(!!!????)

_________________
Üdv: Vajó Sándor


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 dec. 15, 14:29
Hozzászólások: 2852
Tartózkodási hely: Debrecen
   
Hozzászólás 2010 nov. 15, 22:15 
Ja és pár kép:
Kép
Kép
Kép
Kép

_________________
www.madaras86.mindenkilapja.hu
madaras86@freemail.hu


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 dec. 15, 14:29
Hozzászólások: 2852
Tartózkodási hely: Debrecen
   
Hozzászólás 2010 nov. 15, 22:11 
Sziasztok!

Korábban én indítottam ezt a részt, csak aztán egy ideig nem látogattama honlapot, ill új nick, stb. Azóta is próbálkozom a faj beszerzésével, sikertelenül. Most sikerült hozzájutnom 3+1 pár madárhoz egy hírdetésre felfigyelve. Németországból hozták őket. Az egyik párt Kalikó vette meg, 3 párt én és ezer köszönet Kalikónak, nála telelhetnek át.
Lenne még pár kérdésem, ha valakie setleg tud segíteni Kuvik véleménye különösen érdekelne:)

- 07*2,7m-es röpdét tudnék biztosítani a 3 párnak. Ez megfelelő, vagy inkább kisebb röpdékben páronként tartsam őket?
- Amennyiben az előbbi röpde megfelelő számukra, engedhetek-e be hozzájuk gyémántgalambokat is, ha igen, mennyit? Fészket legalább 3X annyit teszek fel, mint ahány pár madár lesz, de inkább még többet.
- Jó nekik a sima gyémántgalamboknak megfelelő fészek?
- Fészkeket inkább magasan, vagy a föld közelében foglalnak?
- Mennyi idősen vedlenek át a kölykök?
- Mennyi idősen ivarérettek?
- Mi a reális ára jelenleg egy ilyen madárnak?
- Honnan tudnék más vérvonalat beszerezni?
- Kb mikor tehetem majd ki őket a kinti röpdébe?

Előre is köszönöm!:)

_________________
www.madaras86.mindenkilapja.hu
madaras86@freemail.hu


 
Offline
Bronz fokozatú IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2006 dec. 24, 6:00
Hozzászólások: 605
Tartózkodási hely: Karcag
   
 
Hozzászólás 2007 feb. 8, 8:25 
Szia Jancsi!
Csak most tévedtem ide,de néhány dologban megpróbálok segíteni.
A fokföldi galamb (Lat.:Oena capensis),melyet én így ismerek (lásd:
A világ madarai 162. o.) különösebb tartási igényekkel nem rendelkezik.
Nekem vadból befogott volt nyolc pár, mely a beszoktatás után minden
probléma nélkül költöttek évente 10 - 12 utódot páronként.Tágas röpdében tartottam őket gyémántgalambbal és egyéb pinty félével.
Probléma szinte sosem merült fel.Kivétel a vadon befogott egyedeknél
volt, mely magas calcium és ásványanyag bevitellel rendeződött. Ez a
jelenség a fiatal egyedeknél már nem jelentkezett, az viszont igaz hogy
ez esetben már biztosított volt a calcium és ásványianyag korlátlan lehe-
tősége.Én már nem tartok fokföldi galambot, de most is tudok olyan
madarászt akinek 5pár költ rendszeresen.Szaporitása semmivel sem
nehezebb a gyémántgalambnál és a tartási takarmányozási igényei is
teljesen megegyeznek.Én nem tartom "kalitka madárnak" mert nagy
mozgásigényű ,és szaporodása is volieres körülmények között könnyebb.
A költése idején a himek néha "balhéznak" de komoly gondot nem okoz-
nak egymásnak.Ha valaki mégis kalitkában szeretné tartani , akkor az
nagy méretű legyen, és csak páronként tartsa, mert estleg a fészkelési
hajlam esetén a hímek már komolyan verekedhetnek, mivel nem tudják
egymást kikerülni.Ha röpdés tartásra van lehetőséged nyugodtan bepró-
bálkozhatol ,mert csodálatos és jól szaporodó galambok.Ha további kérdé-
seid vannak szivesn válaszolok rá.(természetesen ha tudok!).
Üdvözlettel: KUVIK


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2006 nov. 9, 10:18
Hozzászólások: 527
Tartózkodási hely: Karcag
   
 
Hozzászólás 2007 jan. 16, 10:28 
Sziasztok!
a regisztrált tagok között KUVIK(ö) :o))) kollega régebben tartott ilyen madarakat. ha idetéved biztos segít.

asszem talán nagyobb az ásványianyag igénye. több kalcium kell neki...


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 16, 17:49
Hozzászólások: 3356
Tartózkodási hely: Szeged
Valódi név: Eszteró Lajos
   
 
Hozzászólás 2007 jan. 16, 9:37 
Szia Jancsi !

Mint már korábban írtam az elnevezések terén nincs egység, még az élőhelyén sincs kizárólagosan használt név. De ez ne zavarjon, a faj azonosítására a tudományos nevet kell figyelembe venni és az mindig eligazít, bár egyes madárfajoknál az átsorolások miatt napjainkban is van változás. De nem ez a lényeg felkkutattam egy tenyésztőt aki tart ilyen galambot és azt mondta tenyésztése - tartása megegyezik a " gyémántgalambocska " hazai tartásával, úgy eleség, mint hőmérséklet, vagy fészkelési szokások terén. Erről meg sok anyagot találhatsz a neten. Remélem segitettem.

_________________
üdvözlettel : -el-


 
Offline
Csatlakozott: 2007 jan. 11, 0:46
Hozzászólások: 2
   
 
Hozzászólás 2007 jan. 15, 23:28 
Én rákerestem a googleban (képek) a fokföldi gerlére,de egy másik madarat adott ki.
Próbáltam szövegként keresni,de nem nagyon ment,semmi hasznosat nem találtam. Aztán beugrott,hogy rákereshetnék pl a gyémántgerle latin nevére,hátha kidob valami külföldi tenyésztőt aki esetleg tartja az általam keresett madarat is.
Ez sikerült is,onnan kimásoltam a latin nevet,beírtam azt a googleba és úgy már kiadta az általam keresett madarat,magyar névnek mindenhova az álarcos gerlét írta ki.
De valóban,ha egy kiállításon,illetve kisállat börzén megkérdezem mi is az a madár,mindenki azt válaszolja,hogy fokföldi gerle.

Azért ha valaki tud még valamit írni(Főleg a téllel kapcsolatban),szívesen olvasnám,sose elég a tartással kapcsolatos információkból:)

És persze köszönöm az eddigi segítséget is!


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 16, 17:49
Hozzászólások: 3356
Tartózkodási hely: Szeged
Valódi név: Eszteró Lajos
   
 
Hozzászólás 2007 jan. 11, 22:22 
Sziasztok !

A leírást én is szívesen olvasnám itt.

Az elnevezéssel Tibinek a véleményével értek egyet, de manapság a neten nem csak a magyar elnevezését találni a fajoknak és ki - ki a maga elképzelése szerint ad nevet a madárnak. Jobb esetben jól nevezi meg. Sok fajnak nincs is magyar megfelelője. Sajnos ezeket Zoli bácsi már nem tudja magyarítani. Azóta más meg mintha nem akarná megtenni, de miért ?
Az én problémám inkább az, hogy hazánkban is elterjedőben lévő eddig kevésbé tartott fajoknak, vagy a mutációinak nincs " keresztapja " még a színmutációkat is úgy használjuk, ahogy azt éppen a magyarító gondolja, és sokszor tévesen; lásd. a 2oo5 évi világbajnokságról kizárt sirálykapinty és honi gazdája esetét. Ott is a szín meghatározás volt a pontatlan.
Kényszerűségből én is nevezhetem magamat " keresztapának" mivel a Díszmadár Magazinban írt vidapinty sorozatnál híába kerestem egyes fajok magyar nevét nem találtam. Tehát nekem kellett a ráillő megfelelöt kiválasztani.
Én például azt az elvet követtem, hogy az eredeti leírójának anyanyelvi elnevezését, illetve a latin névből kihámozható és a madár tulajdonságával harmonizáló nevet adtam neki.
De azért jó volna, ha más nem, de legalább a szövetség (MDOSZ)foglalkozna hivatalból az elnevezések egységes értelmezésével, hiszen sok olyan díszmadár faj színmutációja van már nálunk is tenyésztésben, melynek elnevezése nem egységes és félrevezeti a madarászt.
A sok félreértés elkerülhető lenne, ha egységesen neveznék meg a magyar neveket. S talán követendő példának felhoznám a Vajdasági madarászok szakleírását, mely a COM előírásoknak megfelelő Standardokat mutatja be színes képekkel és azonosító leírással, hogy egyértelmű legyen minden szerb (és egyéb nemzetiségű) madarász számára, hogy miről beszélünk.
Pl. ennél a fajnál Oena capensis = rtski golubic ( korábbi elnevezése = kap golubic ) folyamatában egyértelművé teszi a fajt és az elnevezését.
A több mint 7oo oldalas szakönyv címe :
STANDARDI ZA OCENJIVANJE PTICA , melyet ma is élő elismert madarászok szakmai összefogásával adtak ki. Ugyan ki tudja megmondani, hogy nálunk valaha bekövetkezik - e ugyanez ?????,

_________________
üdvözlettel : -el-


 
Offline
Csatlakozott: 2006 nov. 17, 19:17
Hozzászólások: 2
Tartózkodási hely: Csömör
   
Hozzászólás 2007 jan. 11, 10:31 
Hát igen! A neveket illetően nagy a kuszaság.
Van pl. asszonylóri, hajnal papagáj, szivárványlóri amivel a régebbi madarász nem nagyon tud mit kezdeni, mert az a forrás, amelyből ő merített másként írja le.
A MADÁRBARÁT-LEXIKON e tekintetben is igyekszik korrekt segítséget adni, mert kereshető latin-, német, hivatalos magyar és köznyelvi elnevezések szerint is.
Állást a vitában ritkán foglalok, nem tisztem döntőbírának lenni, de van egy alapszabály, amit illő volna betartani: ha komoly, ismeretterjesztő munkában valaki leír egy madarat valamilyen néven, s ez a név ilyen formában bejut a köztudatba, akkor a szerzőt névadónak tekintjük. Ebben az értelemben Siroki Zoltán számos faj keresztapja, s illik tiszteletben tartani, használni az ő általa adott nevet.
Másrészt Csaba jól gondolja, tudok adni leírást
Lengyel Tibor

_________________
Lengyel Tibor
http://madarbarat-lexikon.mindenkilapja.hu


 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 102 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6  Következő



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  

Pontos idő: 2024 ápr. 19, 12:03
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO