Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával






Hozzászólás a témához  [ 27 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Oldal Előző  1, 2
Szerző Üzenet
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
 
Hozzászólás 2007 nov. 25, 23:08 
Kedves Dóra, induljunk ki a kályhától!

Több száz évvel ezelőtt a sirálykát több bronzpinty keresztezéséből tenyésztették ki. A cél az volt hogy egy olyan fajt kapjanak amivel a kényesebb, nem domesztikált madarakat tenyészteni/szaporítani tudják.
Ez nagyon jól is sikerült, a sirálykában alapvetően olyan erős a nevelési ösztön hogy szinte „bármilyen” tojást kikelt, fiókát felnevel.

Igen ám csak azóta tényleg eltelt már egy kis idő, már sok más faj is domesztikálódott, sikeresen költ fogságban, ketrecben.
Személy szerint nem tartom helyesnek hogy az amúgy jól nevelő, sikeresen költő fajokat dajkamadárral szaporítjuk! Ha egy nyársfarkú vagy szalag pinty nem nevel, nem tudja kikölteni a tojását (és biztos vagyunk benne hogy mindent megtettünk azért hogy ezt biztosítsuk a számára), biztos hogy annak a madárnak a gén állományát tovább kellene vinni :?: Arról nem is beszélve hogy például a gould fiókának a későbbi viselkedésében ez zavart is okozhat :!:

Természetesen itt is a kivételek erősítik a szabályt, a vagy pedig szentesítik az eszközt: elfogadott olyan fajoknál alkalmazni a dajkaságot, amelyek kifejezetten nem tűrik a fészek kontrolt, gyűrűzést. Vagy egyáltalán, még a természetben sem keltik ki a tojásukat: fészekparaziták.

Némely tenyésztő „gerinctelenűl” folyamatosan, szinte végkimerülésig tojtatja a gazdamadarat és neveltet a sirálykával majd gyorsan túlad azokon is…
:23:


 
Offline
Csatlakozott: 2007 nov. 9, 16:25
Hozzászólások: 41
Tartózkodási hely: Budapest
   
 
Hozzászólás 2007 nov. 24, 11:43 
:shock:
Lehangoló ilyeneket olvasni :( Nem találom etikusnak az állati ösztönökkel való visszaélést és örülök, hogy elítélitek.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 okt. 17, 19:38
Hozzászólások: 567
Tartózkodási hely: Nagykanizsa
   
 
Hozzászólás 2007 nov. 23, 23:15 
Zsolt!
Osztom a véleményed a sirálykáról! Nekem felvetődött egy olyan dolog is hogy szerintem túl hamar fogják bizonyos emberek tenyésztésbe ezeket a madarakat... Mondjuk 3hónaposan vagy még fiatalabbakat összeraknak... Ezt tapasztaltam mivel láttam! Úgy gondolom hogy ennek is betudható az hogy nem nevelnek már annyira hiszen azonos szülőktől származó de más madarak által nevelt fiókák között is nagyon nagy eltérés lehet! Minden a nevelésnél kezdődik ez saját tapasztalat! Arról nem is beszélve hogy sok helyen addig költenek a sirálykák ameddig le nem fordulnak a botról szerencsétlenek ilyenkor jó látni azt hogy vannak olyan sirálykások is mint mondjuk Leon... Szerintem nálunk sokkal elterjettebbek azok a sirálykák amelyek mostoha körülmények között nőnek ez teszi ki a nagyobb részt mivel egy komolyabb sirálykát nem adnak 5-600 forintért el viszont a rosszabb helyről származó madarakat gyakran 250-300 forintért árulnak na és hát spórolós a magyar ember... Ez csak egy magán vélemény volt akit megsértettem attól elnézést kérek...


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 szept. 6, 22:03
Hozzászólások: 251
Tartózkodási hely: Tardona tel:30-675-5897
   
 
Hozzászólás 2007 nov. 23, 22:46 
Szevasztok!
G2 -nek teljesen igaza van! Ahány madár annyi féle. Véleményem szerint a sirályka is csak "volt" nagyon jó dajka madár. Ma már akadnak pocsék madarak, még saját fajtáját sem neveli 100%-an. Ez minek tudható nem tudom, de gyanítom : " A csíkoshátú bronzpinty keresztezéséből tenyésztették ki Kínába. 250 éve került Japánba, majd onnét Európába. " Kérdem én.! Azóta mennyi madár tenyésztődött tovább, amit szelekció nélkül tenyésztett mindenki. Elképzelhető ,hogy veszített értékes nevekő készségéből.
Nálam például a röpdében nevelkedett( kalitkában kelt) sirályka már jó ha saját kölykét felneveli 100%-an. Olyan vadak a kalitkában ,mint a zebrák, ezüstcsőrűek. Sokan használnak zebrát dajkának(sokkal szorgalmasabban nevel maggal, mint a sirályka) nem kis sikerrel.
Egy esetet szeretnék megosztani veletek.
- Zebra tojó+ Rácsosszárnyú hím letojt 5 tojást. Szépen meg is ülték, de nem voltak kötöttek a tojások. Vele egyidőben a gouldom a 11. nap ott hagyta a tojásait. Már nagyon ki volt hűlve a tojás , azért csak beraktam az előbb említett zebra+rácsos alá. Egy gould ki is kelt amit nagyon szépen nevelnek. Kb. 5 nap és elhagyja a fészket. Ha sikerül fotót csinálnom róluk szívesen felteszem.(természetesen etetés közben)
Üdv.:Zsolt


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2007 júl. 28, 21:48
Hozzászólások: 295
Tartózkodási hely: Jászárokszállás
Valódi név: Görbe Gábor
   
 
Hozzászólás 2007 nov. 23, 20:51 
Helló Sziasztok!

Az én tapasztalatom, jobb egy igazi pár sirályka, /tojó+hím/ mint ha két hím van együtt, mert az egyiknek tapasztaltnak kell lennie. Azaz már régebben nevelnie kellett, fiókákat. Különben csak nézegetik a tojásokat, ráülnek egy kicsit, de gyorsan megunják, mert nem tudják mi fán terem a kotlás. De ezt is madara válogatja. Minden madár egy külön jellem, és ezt el kell fogadnunk.
Volt olyan pár sirálykám, amely csak a zebra fiókákat nevelte, mást nem. Volt olyan amelyiknek mindegy volt, több fajta fióka egy-egy fészekaljban, az sem zavarta.
A szalag pinty fekete fiókáit nem nevelte egyetlen sirálykám sem. De egy madarász ismerősömnél négyes-ötös fészekalja szalagot nevelnek fel a sirálykák.
üdv:
G2

_________________
G2


 
Offline
Csatlakozott: 2007 szept. 10, 11:36
Hozzászólások: 192
Tartózkodási hely: Százhalombatta
   
 
Hozzászólás 2007 nov. 23, 20:48 
Szia,

Igen ez igy van, de fontos, hogy azelőtt nem voltak párba állítva tojókkal!!
A búbos sirálykák erre a legalkalmasabbak....


 
Offline
Csatlakozott: 2007 máj. 15, 12:58
Hozzászólások: 63
Tartózkodási hely: Sopron
Valódi név: Bányai Norbert
   
Hozzászólás 2007 nov. 23, 20:17 
A Díszmadár egyik számában olvastam a következő cikket:

" Tapasztalt tenyésztők e problémát úgy hidalják át, hogy állandó készenlétben tartanak megfelelő dajkamadarakat. Ennek egyik módja, hogy például két hím japáni sirálykát párként külön kalitban tartanak. Ha egy ilyen "pár" fészkében becsempésznek 3-4 tojást, azokról mindkét madár azt fogja hinni, hogy a másik tojta."

Ezek szerint nem egy párat kell összerakni és megvárni ameddig lejtójik és akkor kicserélni a tójásokat.Hanem pl: 2 hím sirálykát "párba" rakunk egy kalitkába és ha betesszük más madár tójását ez a 2 hím felneveli???
:shock:

_________________
Üdv Check
"Jó madarász holtig tanul"


 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 27 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  
cron

Pontos idő: 2024 ápr. 20, 6:42
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO