Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával






Hozzászólás a témához  [ 14 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Szerző Üzenet
Offline
Csatlakozott: 2012 jan. 28, 22:44
Hozzászólások: 10
Valódi név: patakfalvi orsolya
   
Hozzászólás 2012 feb. 1, 13:58 
Üdvözlöm Lajos! Köszönöm,h. hozzászólt a témámhoz.
Sokáig keresgéltem a neten,hogy milyen milyen madarakat szoktak kézzel nevelni,míg rátaláltam a nekem megfelelőnek tűnő fajra a rizspintyre.Japánban nagy hagyománya van a rizsek kézzel nevelésének,és én is hiszek benne.Mivel nem a tenyésztés a célom,és nem is "csak" díszként szeretném tartani,fontos ,h.kiengedhessem őket a kalitból mind ahogy a gerléket is,és "barátkozzanak" az emberrel.Szóval a társaságuk érdekel...Külön lesznek a gerléktől(a gerléknek nagy,fa kalitjukvan melynek résein egy kis madár könnyen kifér)
Elsősorban venni szeretnék egy kézzel nevelt rizset,de ha nem jön össze valahogy megpróbálkozok a szelidítéssel.Azért inkább az előbbiben reménykedek.
Nincs veszteni való,mert a rizsek külleme és jelleme is nagyon elbűvölő:-)


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 16, 17:49
Hozzászólások: 3356
Tartózkodási hely: Szeged
Valódi név: Eszteró Lajos
   
Hozzászólás 2012 jan. 31, 12:48 
Szia Orsolya !

Érdeklődve olvastam a kézzel neveléssel kapcsolatos elképzelésedet, de igazán nem fejtetted ki, hogy mi a célod a madárral... az önnálóságig felnevelni egy fiókát, vagy kézhez szoktatni, mint egy papagájt?
Ez két nagyon is különböző tartási/gondozási, elhelyezési eljárást igényel, mivel a kézzel nevelés kezdeti időszakban meglévő szelídsége nem lesz maradandó. Ha meg kézre szeretnéd szoktatni a madarakat az több hónapos idomítási folyamatot igényel és csak Te magad foglalkozhatsz vele.
Ennél a fajnál a szelídség eléréséhez nem a kézzel nevelés a lényeges, hanem a közös elfogadó kapcsolat fokozatos és tartós kiépítése. A kézzel nevelt rizs az önnálósodásig ugyan szelíd és bizalmas lesz a gondozójával, de aztán ösztönösen visszavadúl.
Véleményem szerint a nagyobb termetű gerlékkel közösen tartva szinte esélyed sincs az elképzelésed megvalósítására.
Ettől még megpróbálhatod, de akkor még 21 napos kora körűl el kell kezdened a szoktatási folyamatot.

_________________
üdvözlettel : -el-


 
Offline
Csatlakozott: 2012 jan. 28, 22:44
Hozzászólások: 10
Valódi név: patakfalvi orsolya
   
Hozzászólás 2012 jan. 30, 12:24 
Köszi Betty az ötletet.Még egy kicsit türelemmel leszek,hátha mégis sikerül szereznem.Ha nem akkor a te variációdat mindenképp ki fogom próbálni.A gerlék előtt is voltak madaraim,de mióta a gerlék vannak és megtapasztaltam,hogy milyen jó" társaság "egy szelíd díszmadár nem szeretnék másmilyet.Ugyanis én nem a tenyésztésért tartom őket,csak mert szeretek velük foglalkozni.Sokáig böngésztem a neten,h. milyen kistestű madár lehetne még( több gerle már nem fér a lakásban,mert nekik elég nagy hely kell,viszont még egy kistestű madár párnak van hely) ami nagyon szelíd.Nagyon megörültem mikor láttam,h. a rizspintyeket is szokták kézzel nevelni.Úgyhogy nem adom fel!:-)


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 júl. 26, 10:24
Hozzászólások: 2573
Valódi név: Dajka Bernadett
   
Hozzászólás 2012 jan. 29, 20:54 
Orsi, a kacagó gerle alapból szelíd madár, így velük könnyebb volt a dolgod.

Én azt javaslom neked, hogy szerezz be egy fiatal rizspinty párt, akik éppen, hogy leváltak a szülőkről. A madarakkal biztos sokat fogsz foglalkozni, hisz ahogy írtad a gerléid is megkapják a legjobbakat. A rizspintyek kellőképpen bízni fognak benned és el fognak fogadni és mire ivarérettek lesznek, meglesz a bizalom köztetek és nyugodtan nevelhetsz "velük közösen" magadnak szelíd rizspintyet :) Azt nem tudom, hogy ők mennyire érzékenyek a fészekkontrollra, de nálam pl. gould amandina költött úgy, hogy ellenőriztem a fészket folyamatosan és nem hagyták ott a tojásokat.

_________________
Betty
http://www.tollasszepsegek.freewb.hu


 
Offline
Bronz fokozatú IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2009 jan. 7, 14:24
Hozzászólások: 288
Tartózkodási hely: 6000. Kecskemét
Valódi név: Czinege István
   
Hozzászólás 2012 jan. 29, 20:40 
Orsi22 írta:
Nekem 5 éve vannak kacagógerléim,nálam születtek,és nagyon szelídek.Majdnem minden nap kiengedem a szobába őket repülni,kézből esznek és bármikor,bárhol meg tudom fogni őket.Azért szeretnék kézzel nevelt madárkát,mert ugyanígy ki szeretném engedni őket,ha kell visszatehessem a kalitkába,ne féljenek tőlem.Annak látom értelmét,hogy olyan madarat tartsak ami ne a kalitkába élje le az életét.
A gerléimnek pl ágakból csináltam ülőkét,hogy legyen saját helyük,ha kiengedem őket,vannak madárjátékaik...Van egy sántának született gerlém,alig tud szegény menni,de vele is ugyanúgy törődök mint a többivel.Mindezt azért írom,mert Szerintem előbb un meg az ember egy olyan állatkát amivel nem tud mit kezdeni,csak nézegetni meg etetni.
Tudom,h.a Papagáj is kézen fekvő lenne,de azt nem szeretnék.
Szóval ez nem csak egy hóbort a részemről.Nincs esély,h.meggondolja magát ez ügyben?Én nagyon tudnék értékelni egy kézzel nevelt rizspinty párt.


Azt a módszert próbád meg amely már működött más madár-madarak esetében semmi kizáró ok nincs, hogy a Rizs -nél is működjön, de ne haragudj nem vállalom amit kérsz.

_________________
CZI
A tapasztalat sokat ér ezért sokan titkolják, a vélemény nem sokat ér ezért mégtöbben mondják ........a véleményem az, hogy.....!


 
Offline
Csatlakozott: 2012 jan. 28, 22:44
Hozzászólások: 10
Valódi név: patakfalvi orsolya
   
Hozzászólás 2012 jan. 29, 19:01 
Köszi Betty a tippet!A kacagóknál működött,h.a fiókát kivettem a fészekből párszor,h.barátkozzon velem:-).Szerinted a rizspinty szülőket ez nem zavarná?Nem hagynák ott a fiókákat?


 
Offline
Csatlakozott: 2012 jan. 28, 22:44
Hozzászólások: 10
Valódi név: patakfalvi orsolya
   
Hozzászólás 2012 jan. 29, 18:52 
Nekem 5 éve vannak kacagógerléim,nálam születtek,és nagyon szelídek.Majdnem minden nap kiengedem a szobába őket repülni,kézből esznek és bármikor,bárhol meg tudom fogni őket.Azért szeretnék kézzel nevelt madárkát,mert ugyanígy ki szeretném engedni őket,ha kell visszatehessem a kalitkába,ne féljenek tőlem.Annak látom értelmét,hogy olyan madarat tartsak ami ne a kalitkába élje le az életét.
A gerléimnek pl ágakból csináltam ülőkét,hogy legyen saját helyük,ha kiengedem őket,vannak madárjátékaik...Van egy sántának született gerlém,alig tud szegény menni,de vele is ugyanúgy törődök mint a többivel.Mindezt azért írom,mert Szerintem előbb un meg az ember egy olyan állatkát amivel nem tud mit kezdeni,csak nézegetni meg etetni.
Tudom,h.a Papagáj is kézen fekvő lenne,de azt nem szeretnék.
Szóval ez nem csak egy hóbort a részemről.Nincs esély,h.meggondolja magát ez ügyben?Én nagyon tudnék értékelni egy kézzel nevelt rizspinty párt.


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 júl. 26, 10:24
Hozzászólások: 2573
Valódi név: Dajka Bernadett
   
Hozzászólás 2012 jan. 29, 18:14 
orsi, úgy is teljesen szelíd lesz egy madár ha a szüleik nevelik, de te minden nap kiveszed a fiókát (persze miután már kinyílt a szeme) egy kicsit. Nálunk nimfa nőtt így fel, hisz a napi 3 óránkénti etetést én sem tudtam megoldani. Ehhez viszont lehet venned kéne egy rizspinty párt és majd a fiókájukat megszelidíteni.

_________________
Betty
http://www.tollasszepsegek.freewb.hu


 
Offline
Bronz fokozatú IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2009 jan. 7, 14:24
Hozzászólások: 288
Tartózkodási hely: 6000. Kecskemét
Valódi név: Czinege István
   
Hozzászólás 2012 jan. 29, 17:19 
Orsi22 írta:
Köszönöm a pozitív megerősítést.Ha esetleg idén is tudna kézzel nevelni rizspintyet én mindenképp rendelnék egy párt.Nagyon szeretnék ilyen madárkát.Én is megpróbálnám a kézzel nevelést,csak sajnos olyan a munkám,h.nem tudnám mindig 2óránként etetni őket,2héten át.Tisztában vagyok azzal is,h.az ilyen madár költségesebb.Van rá esély,h.idén is nevel ilyen madárkákat?Vagy tudna valakit akidez fordulhatnék?


Két éve amikor rizseket neveltem a madarász barátom felkérésére Ő akarta, hogy a lakásban repkedjenek körülötte majd egy fél év után elegelett belőlük. Nem erre születtek a rizsek. Annakidején azért kezdtem kézzelnevelni mert Nagy sándorpapagáj párjaim költenek de nem nevelnek (2 pár), a Jákók alá meg nem merem visszarakni a fiókokat gyűrűzés után és van időm nyugdíjas vagyok. Sokan azt hiszik nagy pénz van a kézzelnevelésben természetesen óriási tévedésben vannak. Etetés: abban az esetben ha gépben kel a madár én az első 24 órában éjjel nappal óránként etetek, majd 1 hétig 2 óránként, 1hét 3 óránként, majd 4-6-8 óránként az önállóságig. Nagyon meg kell gondolni mit vállal fel, az élő állatok nem plüsmackók ha megunja az ember nem lehet egyszerűen berakni a szekrénybe mint egy tárgyat. Nem tervezek rizspintyet kézzelnevelni egyszerű oka van nem erre való a Rizspinty, nem a nevelés-hanem utánna. A papagájok között több van amely jobban megfelel a kézzelnevelésre szerintem- de lehet, hogy másnak nem ez a tapasztalata.

_________________
CZI
A tapasztalat sokat ér ezért sokan titkolják, a vélemény nem sokat ér ezért mégtöbben mondják ........a véleményem az, hogy.....!


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2012 jan. 29, 15:58 
Orsi22 írta:
Ha esetleg idén is tudna kézzel nevelni rizspintyet én mindenképp rendelnék egy párt.

Igazából miért kell kézzel neveltnek lenni? A "vad" pár is megszelídül, ha fiatalon kerül hozzád és foglalkozol vele eleget.

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
Csatlakozott: 2012 jan. 28, 22:44
Hozzászólások: 10
Valódi név: patakfalvi orsolya
   
Hozzászólás 2012 jan. 29, 13:56 
Köszönöm a pozitív megerősítést.Ha esetleg idén is tudna kézzel nevelni rizspintyet én mindenképp rendelnék egy párt.Nagyon szeretnék ilyen madárkát.Én is megpróbálnám a kézzel nevelést,csak sajnos olyan a munkám,h.nem tudnám mindig 2óránként etetni őket,2héten át.Tisztában vagyok azzal is,h.az ilyen madár költségesebb.Van rá esély,h.idén is nevel ilyen madárkákat?Vagy tudna valakit akidez fordulhatnék?


 
Offline
Bronz fokozatú IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2009 jan. 7, 14:24
Hozzászólások: 288
Tartózkodási hely: 6000. Kecskemét
Valódi név: Czinege István
   
Hozzászólás 2012 jan. 29, 13:19 
Szia Orsi22.
Két éve neveltem fel kézzel Rizspintyeket- gyűrűzésig a szülők -és utánna én etettem őket egy madarász barátom kérésére ( engem is érdekelt). Közben neveltem Jákókat- Nagy sándorpapagájokat, nem biztatni akarlak azzal amit most itt leírok mert erre azért fel kell készülni ( SZABADIDŐ, TECHNIKAI ESZKÖZÖK, TÜRELEM STB !!!!!!!!!) . Különben nagyon könnyű volt nevelni őket-nem túlzok a leg könnyebb volt a nevelésük. A honlapomon van fent róla videó: http://www.czinege.mlap.hu
Üdv.

_________________
CZI
A tapasztalat sokat ér ezért sokan titkolják, a vélemény nem sokat ér ezért mégtöbben mondják ........a véleményem az, hogy.....!


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
Hozzászólás 2012 jan. 29, 9:15 
Szia,

először is nem szoktak nevelni, legalábbis nem nagyon van kilószámra ilyen madár.
Néhányan próbaképpen, szűkségből vagy csak kíváncsiságból neveltek fel kézzel rizspintyet, de nem olyan dömpingmadár mint a nimfa.

Másodszor nem tudom miben kéred a segítséget. Ha megvenni szeretnél ilyen egyedet, akkor arra ott a hirdetési részleg: keres-kínál.
Ha viszont te szeretnél nevelni kézzel, akkor jó helyen vagy, de rövidke írásodból ítélve lebeszélnének róla.

Üdv:
Csaba


 
Offline
Csatlakozott: 2012 jan. 28, 22:44
Hozzászólások: 10
Valódi név: patakfalvi orsolya
   
Hozzászólás 2012 jan. 28, 22:57 
Sziasztok!
Nemrég a neten láttam,hogy rizspintyeket is szoktak kézzel nevelni.Azóta nagyon szeretnék ilyen madárkát(egy párt).Tudna valaki ebben segiteni? :roll:


 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 14 hozzászólás ] 



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  
cron

Pontos idő: 2024 márc. 28, 15:17
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO