Szmolai írta:
Mesélj, honnan lehet megállapítani a pici madaraknál ki a fiú, ki a lány?
Raina írta:
A német googlen olvastam Josef Hluchnik oldalon, hogy a kanárifiút úgy állapítja meg, hogy húzz egy gondolt vonalat a csőr bevágáson át. Ha a szem közepén megy tovább a vonal, akkor fiú, ha a szem alatt folytatódik, akkor lány.
Doromboló írta:
A röppencs hímeknek valahogy már pici korban is más a habitusuk. Kreatívabbak, csóválgatják a farkukat, később pedig ha szájharmónikával muzsikálsz nekik, a hímek felröppennek a röpde eleji dróthálóra, míg a tojók sosem érdeklődnek ennyire !... Sokan vannak akik fejállásból, csőrszögekből, faroktűzésből, szemállásból stb. "csalhatatlan" megállapításokat tesznek, de ezt az általam valaha is ismert legtapasztaltabb negymogul a néhai JANYEK bácsi Pozsonyban azt mondta : Évek óta azt csinálom hogy nálam a tojók mindig tarkák a hímek pedig mindig sárgák így a fiatalok is ilyenek 95 %-ban !
Neco írta:
Tavaly Guszti nézte az én fiókáimról készült képeket, és kapásból megmondta a kirepülés előtt állókról melyik tojó melyik hím. (Úgy is volt ahogy mondta!!!) Asszem a csőrük körül hogyan áll a toll vagy mi a fene volt, sajnos nem emléxem.
Nos, egycsokorba szedve kibővíteném a nemi hovatartozást kiderítő tudományos, vagy türelmes megfigyelésen alapuló, avagy tiszta spekulációból származó módszereket, fortélyokat, praktikákat, amelyek egész biztos ki tudja hogy

tuti biztos eredményt produkálnak

.
Botta R. "Az énekes kanári" c. könyvében ezt írja: "Mikor a fiatal kanárik kiröpültek a fészekből, de még a keltető kalitban vannak, a fiatal hímek néha felfújják torokzacskójukat, halk csirregő hangot hallatnak és farkukat billegetik. Tollruhájuk színe is erőteljesebb míg a fiatal tojóké halványabb."
Én türelmes vagyok, kivárom a féléves kort és akkor kihallgatom őket.

Kifütyülik nekem a tiszta igazságot, ugyanis a hímek féléves korban kezdenek el hangolni, aranyosan nyekirgélni

.
Ja, és még van egy kicsit okkultista de szuperszórakoztató módszer

, az ingázás. Az Idre csicsörke klub topikján találtam (Hegedűs Zsolt): "Egyszer egy madarász fiatal madarakat jött hozzám venni /papagáj, fürj/. Mivel fiatalok voltak, mondtam neki, hogy nem tudom a nemeket megállapítani. Azt mondja semmi gond , ő meg tudja. Előhúzott a zsebéből egy cérnaszálra felkötött zsákvarró tűt. Kézbe fogta a madarat úgy, hogy az hátán feküdt a tenyerén. A másik kezével a madár teste fölé lógatta a tűt , úgy kb. 3-4 cm-re. Azt mondta, hogy a tű kétféle utat járhat be, vagy körköröset, vagy egy irányút, amely egyben az ivarokat is megmutatja. Az a baj, hogy a poénra nem emlékszem biztosan... de azt hiszem a körökörsen mozgónál tojó, a a csak odavissza lengőnél hímet mondott. Megszakértett nálam vagy 10-15 madarat. -Érdemes lenne kipróbálni, bár azt mondta, hogy nagyon kis testű madaraknál nem biztos, hogy van kitérése a tűnek."
Idősebb korban már több módszer is rendelkezésünkre áll a titok kiderítéséhez, hogy "mi van a bugyiban"

.
Olvastam a csicsörkés topikban a Bendigó módszert (én neveztem el annak

, ami kanárinál is símán alkalmazható és Monával már teszteltük is!), Hegedűs Zsolt fordításában (Szürke csicsörke Clifton finch Aviaries): "El kell ismernem, van egy titkos fegyverem a szürke csicsörke ivarmeghatározásában. Mégpedig egy 1 lábú hím szürke csicsörke alakjában. Ezt a hímet egy madárkereskedő adta nekem Sydneyben, a lábát rágubancolódott vatta miatt veszítette el. Amikor szeretnék új szürke csicsörkét vásárolni, akkor a kiválasztott madarat ezzel a hímmel közös kalitkába helyezem, s ő pár másodpercen belül elmondja nekem, hogy jövevény tojó-e vagy hím. Ha a kiszemelt egyed tojó, azt onnan tudtuk meg, hogy azonnal énekelni kezdett neki, teljes magasságában kinyújtózik, s a tojó mellé lopózik oldalról. A lábhiánya azonban akadályozza, s a nagy hevületben lecsúszik a tojóról és a kalitka alján kötnek ki, egy sikító kupacban. Voltam olyan bolond s betettem egy másik hímet, azonnal ki kellett kapnom szegényt, mielőtt széttépte volna. Ezután Bendigo nevű madarunk, -a nagy ivarmeghatározó- ahogy más hím madár került a közelébe, azonnal elváltoztatta fütyülését, magasabb frekvenciára váltott és összecsapott szárnyakkal futásnak eredt. /na jó, egylábon szökdécselésnek!/ Ha azt hinnéd, hogy ez csak üres fecsegés, akkor elmondanám, hogy elvégeztettük az ivarmeghatározást 4 pár madarunknál, amelyek Bendigónál jártak és 100 %-san pontos volt! Ezek után pluszba bevizsgáltattuk az összes párunkat ugyanezt bizonítandó."
Majd jön a Mona Dorombolótól profin eltanult szexálós módszere, a vonalzós módszer, amihez a madárnak legalább 8 hónaposnak kell lennie: "Kézbe veszed a madarat úgy, hogy a tenyeredben hanyadt feküdjön és a farka elfelé álljon tőled. Felfújod a hasán a tollat és meglátod a gyönyörök varázspálcáját ha hím, olyan formán, hogy ha egy vonalzót, vagy más lapos tárgyat a hasára teszel és elkezded a kloákája felé tolni, ha elakad akkor cerkáról van szó, ha szépen átcsúsztatható, enyhe akadás nélkül akkor p....ról ! Persze ha legalább 8 hónapos a madár, tehát ivarérett. Lehet 8 éves is ha dagadt, nem lehet a nemét megismerni. Egyébbként a hímek fütyülnek vagy ahogy a rollereknél mondjuk énekelnek, a tojók meg csak azt a rövid hívó hangot hallatják, azt is ritkán, bár ritkán előfordul, hogy az öreg tojók egyike másika egész hosszú trillázásra is képes."
Imola rövid rolleros pályafutása latt is igen hasznos megállapítást tett abszolút megfigyelés alapján: Nagyobb korban elég, ha ránéz az emberre!

így igaz!
Kuviknak is van egy jó meglátása (átdumálva, ahogy szokta

):"Természtesen vannak olyan fajok, melyeknél az ivar meghatározás csak "megtapasztalás " útján lehetséges.(általában ének, -vagy amelyik felül van????)"
Puszi nektek: Gabesz
Ui: Neco, mondd, hogy becsempészted másik fészkekbe a 4 árván maradt tojást!!! Persze, kérdés, hogy ott is hány naposak a tojások...