Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával






Hozzászólás a témához  [ 103 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Oldal 1, 2, 3, 4, 5, 6  Következő
Szerző Üzenet
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2015 jún. 7, 16:30 
gigollo írta:
Sajnos a kalitka egy kicsit fényhiányos helyen van a szoba másik végén, így muszáj reggel 8 tól délután 6-7 ig világítani vele, és probálom beszerezni a legalkalmasabbat erre.

Igazából ártani nem ártasz egy ilyen lámpával, de valójában majdnem teljesen felesleges, hogy ennyire jó legyen. Ugyanis egy jó minőségű energiatakarékos lámpa is megteszi (arra érdemes odafigyelni, hogy nem csak a megvilágítás időtartama, hanem annak intenzitása is számít). Persze ha nem probléma a világítótest kissé borsos ára, akkor csak ajánlani tudom a madarad számára. :)

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
Csatlakozott: 2012 júl. 24, 22:54
Hozzászólások: 74
Tartózkodási hely: Budapest XV. kerület
Valódi név: Donát
   
Hozzászólás 2015 jún. 5, 23:06 
Szia!
Köszönöm a választ!
sajnos a kalitka egy kicsit fényhiányos helyen van a szoba másik végén, így muszáj reggel 8 tól délután 6-7 ig világítani vele, és probálom beszerezni a legalkalmasabbat erre.


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2015 máj. 31, 20:06 
gigollo írta:
ilyen lámpát szabad és érdemes beszerelni jákónak?

Semmi gond nincs vele, teljesen azonos a "bird lamp" lámpával. Csak a célközönség más és emiatt az árazása kedvezőbb. ;)

Az, hogy érdemes-e az már más kérdés...

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
Csatlakozott: 2012 júl. 24, 22:54
Hozzászólások: 74
Tartózkodási hely: Budapest XV. kerület
Valódi név: Donát
   
Hozzászólás 2015 máj. 31, 9:42 
Sziasztok!
ilyen lámpát szabad és érdemes beszerelni jákónak?

http://www.petnet.hu/termek/ExoTerra_Na ... W-81-15797


 
Offline
IDRE tag
Csatlakozott: 2010 nov. 6, 20:01
Hozzászólások: 981
Tartózkodási hely: Bp.XVI.ker.
Valódi név: Gyarmati József
   
Hozzászólás 2015 márc. 6, 15:57 
Az első mondatod igaz lenne elméletben.Csakhogy... A fényforrásokat a gyártók kicsit módosítják azaz "szinezik". Erre példa, hogy ugyebár a 2700-3000 Kelvin elég "meleg" fényt ad, a 4000 Kelvines fényforrás már hidegebb, kékesebb a 6500 Kelvines fénycső avagy más ilyen cucc már vakítóbb fehér, a skywhite meg még jobban bántja a szemet aztán ezt lehet fokozni, hogy a 12000 Kelvines Sera, Ati, Aqualight fénycső már bántóan vakít.
Na de miután mesterségesen belepiszkálnak, a 8500 Kelvines cső is lehet rózsaszines, lilás, és még csak nem is bántja a szemet, egy 18000 Kelvines fénycső lehet sárgás vagy kékes, Pl. rá az AquaGlo és a PowerGlo csövek.A Hobby Dohse meg 20000 Kelvines csövei meg csak fehérek és nem is bántó annyira a szemnek.Ez utóbbi 3 cső közel azanos Kelvinű, és mégis más szinűek.Ezek általában 80 egynéhány CRI-k.

A CRI meg olyan dolog, hogy a háztartásban és még a hobbiban is kevés 90-en felülit kapsz, a Philips gyárt 965- ös fényforrást de sokat nemigen találsz.
Lehet, hogy a madarak szempontjából előnyös a magasabb CRI csakhogy ezt 6500, meg több Kelvinű fényforrásnál ezt ritkán kapod meg.Ha tényleg nagyon sötétben vannak a madarak akkor esetleg számít a fő fényforrás, de akkor már egy sima ízzó is megteszi. és nem is kell nagy fényerő.És akkor megvan a 100-as CRI.

No és végül amit alul írtál...Biztos vannak helyek ahol tök sötétében tartják a madarakat, pincében, pajtában, istállóban, kamrában, (és ez nem is biztos, hogy ritka) ott tényleg nem árt ha van nagyon jó, vagy kitűnő világítás, bár jelen esetben nem hiszem, hogy erről lenne szó.(remélem nem tévedek..)

Ilyen esetben tényleg meg kell nézni az a fényforrást, én lehet, hogy már nem is gondolnék az energia takarékos izzókra meg a fénycsövekre, a CRI miatt (ha már ilyen fontos lett) mivel amikről beszélünk azok 80 körüliek lehet, hogy sima izzókat, vagy halogén fényforrásokat alkalmaznék.Az tiszta sor, hogy ezek energiazabálók, ezért csak feltúrnám a netet, hogy hol kapok valami speckó világítást.Lehet, hogy néznék valami növényes megvilágítást, Neodymium izzót vagy mittudom én...
Vagy bemennék a Koós madárházba és onnan a mennyezetről "menteném" le magamnak az ottani izzót, az csak nem lehet rossz...:oops: :oops: :lol:

Itt aztán jól meg kell nézni, hogy Kevés Wattszám legyen, 100-as CRI is legyen Wattonként, na meg azért legyen már 90-100 lumen Wattonként és a Kelvin is legyen 5000-7000 között. Magyarán -kitűnő megvilágítást kapjon a madár.Csak ennyi...bagatel.


Még utoljára: " Ez néhány fajnál a párválasztás szempontjából lehet érdekes."

Hát ne ezeket tartsa...! :lol: :evil:


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2015 márc. 6, 11:55 
jojo írta:
Had szóljak bele egy kicsit.....

Nyugodtan, bár majdnem ugyanazt mondjuk... :D

A színhőmérséklet kéknek vagy vörösebbnek (meleg) mutatja a fényt. De ezt ne keverjük össze a színösszetétellel. Ugyanis ez utóbbi lenne a lényeg.

Kép

De a CRi azért "fontosabb" (azaz szerintem pontosabb), mert a kék fényben a színeket is másként látod mint a vörösesben, de a színösszetétel szempontjából nem ugyanaz. Azaz a teljes spektrum kihagyásával is az emberi szem számára kedvezőbb értékeket lehet kihozni (elvégre ahhoz mérik ezeket az égőket). Ráadásul az emberi szem nem látja az UV közeli fényt, így ha azt teljesen kihagyják az égőből az minket nem fog zavarni a színhelyes látásban.

Szerintem gyakorlatilag ugyanazt mondjuk mindketten (de itt a lényeg):

jojo írta:
De tök felesleges amit venni akarsz csak a szíved lesz könnyebb, mert azt hiszed, hogy tettél valamit a madarakért.

Ez tényleg így van. Azonban van egy apró véleménykülönbség.... :D

A madarak esetében az UV tartománynak van egy igen fontos szerepe. Nem csak a D vitamin felszívódására gondolok, hanem a madarak színlátására is (ők ugye négy illetve öt színt különböztetnek meg az ember trikromatikus színlátásával ellentétben). Azok az égők amelyek az UV-A tartományban is sugároznak a madarak számára (de nem nekünk) színhelyesebb képet adnak. Ez néhány fajnál a párválasztás szempontjából lehet érdekes. A külsőre teljesen egyforma kinézetű madarak UV tartományban teljesen eltérőek lehetnek (a nemi dimorfizmus itt láthatóvá válik). Az UV-A fény hiányában egyszerűen nem látják meg ezeket a különbségeket. Amit viszont a színhőmérséklet mond annak ehhez semmi köze!

Kép

Viszont a fentiek teljesen értelmüket vesztik, ha a madarak természetes megvilágítást is kapnak. Attól kezdve a "madárlámpa" csak marketingfogás semmi több. ;)

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
IDRE tag
Csatlakozott: 2010 nov. 6, 20:01
Hozzászólások: 981
Tartózkodási hely: Bp.XVI.ker.
Valódi név: Gyarmati József
   
Hozzászólás 2015 márc. 5, 20:16 
Hali!

Had szóljak bele egy kicsit.....

Mivel eléggé sokat foglalkoztam akvarisztikával és terrarisztikával talán nem javaslok rosszakat.

A színhőmérséklet az eléggé fontos és van köze a napfényhez, hisz a 6500 Kelvin az daylight fényforrás, azaz napfénynek megfelelő.

A Kelvin fok sem mindegy a vizuális látványhoz, hisz próbáld ki a warmwhite (melegfehér- 2700- 3000 K.) a coollight (hidegfény 4000 K. körül) a daylight (napfény 5000 6500 K.) és a skywhite ( 8000 K. égfehér bár ezt nevezhetnénk égkéknek is).Persze fokozhatnám továbbá de minek.Próbáld ki a fenti Kelvinű fényforrásokat és a végén mondjál véleményt.(talán van a háztartásban is mindegyikből, bár a skywhite az ritka, max akvarisztikai fénycsövet találsz.)

A Ra vagy CRI az egy színvisszaadási index azaz minél élethűbben adja vissza az eredeti színeket minél magasabb a CRI.

Gyakorlatból mondhatom, hogy az átlagos fénycsöveknél, energiatakarékos izzóknál a 84-86 a CRI de persze lehet 1-2 eltérés.Tény, hogy jobb a 90 felüli fényforrás de ezek ritkábbak és drágábbak.(általában...) Én megelégedtem a 80 körüliekkel, a 90 felülieknél meg jobb ugyan a színvisszaadás, de kevesebb a lumen.

Tehát nekünk tökéletesen megfelel a 6500 Kelvines, nyolcvan valahányas CRI fényforrás,.

Azt azért tudni kell, hogy a hiper-szuper csövekről meg fényforrásokról sok a marketingduma, azaz a parasztvakítás. Én is sokszor bedőltem ennek, meg még sokan mások.

A nagy cégek legyártatnak mezei fényforrást és rátetetik a gyártóval a saját logójukat és máris 3-5 x annyiért adja el a szerencsétlen hülyének.ÉS fennen hirdetik, hogy ez az egyetlen üdvözítő megoldás...Pl. rá az Árkádia, Szera, stb..(direkt írom így kiejtve..!) nem sorolom tovább.Tény, hogy vannak akik olyat.... gyártanak, hogy le a kalappal előttük.Na de drágák is viszont van róluk rengeteg referencia, méltán világhírűek és nem csak a marketingnek köszönhetik.Sok madaras termék van ami nem, hogy kell a madárnak, hanem egyenesen káros.És világhírüek..!

Tény, hogy sokan (én is!!) sok felesleges dolgot megteszünk, és megveszünk, holott anélkülük is vígan meglennének a madarak.

Szóval megértelek...

De tök felesleges amit venni akarsz csak a szíved lesz könnyebb, mert azt hiszed, hogy tettél valamit a madarakért.

Egy sima energiatakarékos izzó is tökéletes, 6500 Kelvinnel.

Nekem éveken át 3 x 2Watttos led izzó világította a kb. 8 m2 területű madárházamat és a madaraknak simán elég volt.Persze vannak ablakok is.Tehát összesen 6 Wattal világítottam és 3000 Kelvines 250 lumenes nyomi ledek voltak.Most tuningoltam 10 Wattra...szinte fényár van!! :)

A megfelelő táplálás fontos !


Nem mondom, hogy néha nem lehet létjogosultsága valami szuper fényforrásnak, ami kellhet egy speciális igényű madárnak, vagy esetleg valami növényes vitrinbe, szobaröpdében kellhet, de sima esetnél ez teljesen
felesleges.


Ha nagyon akarod részletesen is megírhatok mindent a fényforrásokról, típusokról de nem akarok feleslegesen írogatni.Én rengeteg fényforrást, kipróbáltam volt ami drága és szükségszerű volt de a madaraknál ez baromira nem érdekes.

Természetesen a döntés a tied, de én vagy 25 éves madarász (amatör madártartó és nem tenyésztő)múltammal nem lihegem ezt túl.

Esetleg ha valami nektármadarat, vagy kolibrit vagy valami kényes francot tartanék, akkor már lehet, hogy én is túlspiráznám ezt a dolgot..

Egyébként terrarisztikai célú 50-75 Wattos infra lámpa néhány órára bekapcsolva elég.

Ez a saját véleményem és tapasztalatom de senkivel nem akarok vitatkozni, és nem célom a vitaindítás sem.
Ja még annyi, hogy a leírásom nem túl tudományos de igyekeztem érthetően és tök egyszerűen fogalmazni.

Egyébként mekkora területet és miket szeretnél világítani velük, úgy könnyebb lenne választ adni.

Amúgy ezeknek a fényforrások megfelelőjét valami teszkóban, madaras teszkóban is megkapod és gyanítom, hogy olcsóbban.Én is szoktam böngészni a fényforrásoknál,és látom az árkülönbséget..


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2015 feb. 24, 15:35
Hozzászólások: 2
Valódi név: András
   
Hozzászólás 2015 márc. 5, 14:04 
Milyen konkrét ajánlást tudnál adni, milyen lenne az ideális égő? Esetleg egy linket tudsz, hogy honnan lehet beszerezni?


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2015 márc. 5, 10:33 
sneci1977 írta:
A paraméterek elég jónak tűnnek, és az ár is elfogadható, ha valóban tudják azt amit kell...

A színhőmérsékletnek semmi köze a napfényhez, az csak a "melegségére" utal a fénynek (hideg = kék, meleg = vöröses tartomány). A CRI érték az 92 (részletes adatoknál látszik). Ez elég alacsonynak mondható (főleg az égők árához képest). 97-98 CRI lenne az az érték amit már elfogadhatónak gondolok egy ilyen égő esetében. Főként azért, mert az UV tartományban szoktak ezek az égők gyengén teljesíteni alacsonyabb CRI esetén, pedig a madaraknál pont ez a hullámhossz lenne a fontosabb. Szvsz.

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2015 feb. 24, 15:35
Hozzászólások: 2
Valódi név: András
   
Hozzászólás 2015 márc. 4, 17:23 
Sziasztok!

Ezek a kompakt fénycsövek közül van olyan, amelyik alkalmas madarak megvilágítására (téli napfényhiány pótlás)? A paraméterek elég jónak tűnnek, és az ár is elfogadható, ha valóban tudják azt amit kell. Van esetleg valakinek már tapasztalata valamelyikkel?
Előre is köszönöm!


 
Offline
Csatlakozott: 2012 júl. 24, 22:54
Hozzászólások: 74
Tartózkodási hely: Budapest XV. kerület
Valódi név: Donát
   
Hozzászólás 2012 okt. 27, 18:01 
Köszi a választ!


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2012 feb. 26, 21:34
Hozzászólások: 266
Valódi név: Bertók Gábor
   
Hozzászólás 2012 okt. 27, 17:41 
gigollo írta:
Sziasztok!
Sajnos úgy alakult, hogy arrébb kell költöztessem a madaraimat, viszont az a probléma merült fel, hogy csak reggeltől délig süt be a nap arra a helyre ahova most költöztek, így délutántól sötétedésig nem sok fény jut a madaraimnak. Egy ilyen lámpával 4-5 órás fény egészségesen biztosítható nekik? Milyet ajánlotok, 2 kissándornak?

A válaszokat előre is köszi!


Szia!

Szerintem egy neon vagy egy takarékos izzó teljesen elég.

_________________
Minnél jobban megismerem az embereket, annál jobban szeretem az állatokat...


 
Offline
Csatlakozott: 2012 júl. 24, 22:54
Hozzászólások: 74
Tartózkodási hely: Budapest XV. kerület
Valódi név: Donát
   
Hozzászólás 2012 okt. 27, 14:25 
Sziasztok!
Sajnos úgy alakult, hogy arrébb kell költöztessem a madaraimat, viszont az a probléma merült fel, hogy csak reggeltől délig süt be a nap arra a helyre ahova most költöztek, így délutántól sötétedésig nem sok fény jut a madaraimnak. Egy ilyen lámpával 4-5 órás fény egészségesen biztosítható nekik? Milyet ajánlotok, 2 kissándornak?

A válaszokat előre is köszi!


 
Offline
Csatlakozott: 2011 ápr. 24, 13:13
Hozzászólások: 121
Valódi név: Tibor
   
Hozzászólás 2011 nov. 25, 18:04 
Bocs ez lemaradt: http://www.diszmadarak.hu/


 
Offline
Csatlakozott: 2011 ápr. 24, 13:13
Hozzászólások: 121
Valódi név: Tibor
   
Hozzászólás 2011 nov. 25, 18:03 
Ide / a fórumhoz / belinkeltem pár jó dolgot ezzel kapcsolatban.


 
Offline
IDRE tag
Csatlakozott: 2010 nov. 26, 13:17
Hozzászólások: 14
Valódi név: Pető Zsolt
   
Hozzászólás 2011 nov. 20, 16:20 
Sziasztok


Volt egy kis félreértés ezzel kapcsolatban , félre lettem tájékoztatva ezzel az automatikával. Nézzétek meg, http://canariosmazuelas.es/bricolaje/co ... anochecer/ egy spanyol oldalon értem el,utána kérdeztem és igazából nem tudja azt amit ígértek, alapnak viszont nem rossz!


 
Offline
IDRE tag
Csatlakozott: 2010 nov. 6, 20:01
Hozzászólások: 981
Tartózkodási hely: Bp.XVI.ker.
Valódi név: Gyarmati József
   
Hozzászólás 2011 nov. 20, 14:21 
Hát ez már nem újdonság, a tengeris akvaristák itt már 20 éve alkalmazzák.
Csak egy a sok közül: http://www.conrad.hu/conrad.php?name=Pr ... pid=702370


+http://www.argep.hu/trend/ALKO/Alkonykapcsolo.html


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 júl. 26, 10:24
Hozzászólások: 2573
Valódi név: Dajka Bernadett
   
Hozzászólás 2011 nov. 20, 10:33 
patyyr írta:
Sziasztok!

Alkonykapcsolóhoz szeretnék hozzászólni, találtam olyan automatikát ami alkonyat szimulátorként és napfelkelte szimulátorként is használható.........1másodperc és 2ÓRA között változtatható a fényerő változtatásának időtartama, teljesen automata.
Ha felkeltettem az érdeklődéseteket videót is tudok küldeni!!


Zsolt, engem érdekelne. Kérlek linkeld már be azt a videót :wink:

_________________
Betty
http://www.tollasszepsegek.freewb.hu


 
Offline
Csatlakozott: 2011 ápr. 24, 13:13
Hozzászólások: 121
Valódi név: Tibor
   
Hozzászólás 2011 nov. 11, 22:28 
Egy madárházban különböző fényigényű madarak megvilágítását hogy oldjátok meg. Gondolok itt a különböző égtájakról származó madarakra. :?:


 
Offline
Csatlakozott: 2011 ápr. 24, 13:13
Hozzászólások: 121
Valódi név: Tibor
   
Hozzászólás 2011 nov. 10, 20:23 
patyyr írta:
Sziasztok!

Alkonykapcsolóhoz szeretnék hozzászólni, találtam olyan automatikát ami alkonyat szimulátorként és napfelkelte szimulátorként is használható.........1másodperc és 2ÓRA között változtatható a fényerő változtatásának időtartama, teljesen automata.
Ha felkeltettem az érdeklődéseteket videót is tudok küldeni!!


A kapcsoló eltűnt az alkonyatba.................... :D


 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 103 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5, 6  Következő



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  

Pontos idő: 2024 márc. 28, 16:59
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO