Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával






Hozzászólás a témához  [ 306 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5 ... 16  Következő
Szerző Üzenet
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2012 okt. 11, 21:25
Hozzászólások: 127
Tartózkodási hely: Kaba
Valódi név: Kovács Károly László
   
Hozzászólás 2013 okt. 5, 19:04 
Egy szó mint száz: e fórumtéma nagyon beindult ,sok újat és hasznos dolgot olvastam!!! :P
Sok alapanyagról nem is gondolná az ember hogy a madarak még soha nem kaptak,
de mihelyst kipróbáljuk és adunk nekik egyenesen rávetődnek és eszik-eszik !!!


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 16, 17:49
Hozzászólások: 3356
Tartózkodási hely: Szeged
Valódi név: Eszteró Lajos
   
Hozzászólás 2013 okt. 5, 18:49 
Itt nem a tudományos megközelítés a lényeg, hanem a tapasztalatok összegzése, egy áttekinthető egységbe foglalva.
Nem ördöngősség a madarászat és műveléséhez senkitől sem kíván tudományos fokozatokat, hanem elsősorban a tenyésztők által bevált gyakorlat egymásnak való átadását jelenti. így az egyének által évtizedek alatt lerakódott tudás egybe fűzése egy nagyon hasznos dolog lehetne.
Söt a nyelvünkön az első közös mű, mely átfogóan ad tájékoztzatást a madarászatot kedvelőknek.

Ádám... az élőlényeknél, így a madaraknál is van olyan jelenség, amikor a szaporodást felturbozzák a sanyarú körűlmények, a jó életet meg inkább élvezik, mint szaporodnának. (egyede válogatja)

_________________
üdvözlettel : -el-


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2011 jún. 10, 17:08
Hozzászólások: 1775
Tartózkodási hely: Somogy megye, Tab
Valódi név: Darázs Ádám Péter
   
Hozzászólás 2013 okt. 5, 16:53 
Nekem is az a bajom, hogy csak tapasztalatokat tudok megosztani és hogy én hogyan keverem az eleséget. Tudományosan leírni már teljesen más dolog. Plusz ezen is lehet vitatkozni, mert mint mindig itt is vannak nagy eltérések bizonyos esetekben. Láttam én már olyat is ahol csak kölest kaptak a hullámosok és sötét mocskos helyen szaporodtak meg éltek, mint a fene. Jó körülmények között változatos étrenddel meg nem igazán akartak szaporodni egy másik illetőnél. Ugyanolyan, mint a külön vitaminozás kérdése. Például én se szoktam külön vitaminozni őket, mert kaptak mindenféle kiegészítést (gyümölcs, zöld, lágyeleség). Van aki meg a külön vitaminozásra esküszik.

_________________
Nem kell, hogy őrült legyél ahhoz, hogy madarakat tartsál, de az biztos, hogy megkönnyíti a dolgot!


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2013 okt. 5, 15:14 
jojo írta:
Mert szakértő az van, biztos, csak nem biztos, hogy venne rá időt és fáradtságot.

Nos, hát ez az... :(

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
IDRE tag
Csatlakozott: 2010 nov. 6, 20:01
Hozzászólások: 981
Tartózkodási hely: Bp.XVI.ker.
Valódi név: Gyarmati József
   
Hozzászólás 2013 okt. 5, 14:09 
Igen, igényem az nekem is lenne rá.

No meg a szakértés..

Én hiába mondom, hogy 20 éve tartok madarakat, papagájokat és annó pár pintyfélét, nem vagyok szakértője a témának, CSAK ETETEM őket és semmi más.Nem hinném, hogy tudományos alapon tartom őket csak amit a papagájos és egyéb könyvben olvastam róluk.Persze itt is, a fórumon megismert társaktól kaptam jó tanácsot vagy végeztünk tapasztalatcserét, valahogy inkább ez az egész csak a tapasztalatokon alapult.

Mert én ezzel etetem, meg azzal etetem, és soha semmi gond nem volt a madarakkal.Mondjuk ez egy példa..

Viszont a fáma meg azt írja, hogy ezzel meg ezzel nem lett volna szabad etetnem, mert mérgező...


Tehát hiába soha nem volt mérgezésem a madaraknál, és szépek egészségesek és rendesen szaporodnak, mégse mernék egy nyúlfarnyi cikkek se írni, hogy hogyan kell ezt meg ezt a papagájt tudományosan etetni.

Na de ki van itt köztünk szakértő aki ezt le is írná?

Mert szakértő az van, biztos, csak nem biztos, hogy venne rá időt és fáradtságot.


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2013 okt. 5, 11:58 
eszterolajos írta:
S végűl a legfontosabb kérdés, hogy van-e egyáltalán igény rá :?: :?: :?: :?: :?:

+1 azaz igény lenne rá. Még azok részéről is akik most nem gondolják...

eszterolajos írta:
Kezdhetnénk azzal, hogy kik vennének részt benne és mit vállalna fel a kidolgozás során, milyen témakörökkel foglalkozzunk és milyen mélységig, nyomtatásban jelenjen meg, vagy elektronikus módszerrel adjuk közre.

Félek erre már kevesebb vállalkozó/szakértő lesz. Szerintem elektronikus formában kellene feldolgozni, később bekerülhetne egy bővített verzió (nyomtatott formában) akár a MM-ba is.

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 16, 17:49
Hozzászólások: 3356
Tartózkodási hely: Szeged
Valódi név: Eszteró Lajos
   
Hozzászólás 2013 okt. 5, 8:06 
Szerintem meg kellene próbálni a madarak takarmányozási témájában egy közösen megírt alapművet létrehozni, mely összefoglalná a madarak táplálásának tapasztalatait, fajra lebontott módszereit, a takarmány elkészítésnek eljárásait, készen kapható takarmányok, kiegészítők megfigyelt hatásait stb.
Rengeteg hasznos tapasztalat van a tarsolyunkban csak ki kell azt nyitni és a madarászok elé önteni had csipegessenek belőle, ne csak mindig vitatkozzanak, hanem vegyenek részt a közös munkában, ez egy igazán jó lehetőség, csak élni kell vele, de ehhez az kell, hogy minnél többen részt vegyenek a megírásában, közreadják a tudásukat.
Az is fontos, hogy akár jó, akár rossz eredményeinket leírjuk és ne csak egy mondatban, mert az nem ad lényeges információt. Viszont ha kifejti a tapasztalatait abból sok minden hasznosítható.

Kezdhetnénk azzal, hogy kik vennének részt benne és mit vállalna fel a kidolgozás során, milyen témakörökkel foglalkozzunk és milyen mélységig, nyomtatásban jelenjen meg, vagy elektronikus módszerrel adjuk közre.

S végűl a legfontosabb kérdés, hogy van-e egyáltalán igény rá :?: :?: :?: :?: :?:

_________________
üdvözlettel : -el-


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2011 jún. 10, 17:08
Hozzászólások: 1775
Tartózkodási hely: Somogy megye, Tab
Valódi név: Darázs Ádám Péter
   
Hozzászólás 2013 okt. 4, 22:15 
Pedig ez az egész megérne egy misét...

_________________
Nem kell, hogy őrült legyél ahhoz, hogy madarakat tartsál, de az biztos, hogy megkönnyíti a dolgot!


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2013 okt. 4, 9:37 
Így igaz! Az arányok és a változatosság (ami nem csak gyönyörködtet, de ráadásul fontos is), az egyik leglényegesebb része a madarak (és más élőlények) táplálásának. Nekem szívfájdalmam, hogy nagyon kevés az ez irányú irodalom (magyar nyelven szinte nulla). :|

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 16, 17:49
Hozzászólások: 3356
Tartózkodási hely: Szeged
Valódi név: Eszteró Lajos
   
Hozzászólás 2013 okt. 4, 8:20 
Tamás fején találtad a szöget !

A zöldeleséggel való takarmánykiegészítés alfája és omegája az adott időben lévő igények kielégítése, a teljeskörű takarmányozásnak a tenyésztési feladatokhoz való igazítása.

Tehát egyszerűbben :
Mivel a tenyésztés során minden mindennel összefügg ezért a madarak tartási körűlményeinek változtatásával, benne a takarmányozási móddal stimuláljuk a madarainkat a kívánt cél erésére. Ennek egyik módja a takarmány összetételének enyhe, olykor drasztikus változtatása A tenyésztési időszaknak (évnek) több szakasza van, melyet az elérendő cél érdekében a takarmányok változtatásával felerősítünk, vagy visszafogunk. Ezzel befolyásolva a madarak élettani folyamatait.
Itt le kell szögezni, hogy minden élettani szakasznak más - más tápanyag igénye van és az eredmény eléréséhez ezeket a szakaszokat egyrészt ismerni kell, másrészt a szakaszokhoz kell alakítani a speciális takarmányozást.

Ez egy fontos és némi, vagy nagy szakértelmet is kívánó feladat, főleg akkor, ha a tartás során (vegyes) nem azonos táplákozási módot folytató madarakról van szó. Összességében más és más igénye van a magevőknek, a lágyevőknek, a rovarevőknek, stb.
Tapasztalataim szerint még az azonos táplálkozási körbe tartozó madárfajok között is jócskán van eltérés az származási helyétől függően.
Pl : a rizspinty és a szövőmadár magevő, de a speciális magkeverékük és a rovarfogyasztásuk jelentősen eltér, sőt bizonyos táplálékfajta hiányában nem is szaporodik.

Véleményem szerint hibás megoldás a takarmányozás egyik részének kiragadása és annak leszűkített kitárgyalása, mivel nem ad teljes képet e feladat megoldásának összefüggéseiről.

_________________
üdvözlettel : -el-


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2013 okt. 3, 21:35 
Na, megtaláltam azt a cikket, arra hivatkoznak benne, hogy a hagymafélék (beleértve a metélőhagymát is) veszélyesek lehetnek a madarakra, hiszen a többi háziállatra is (beleértve a kutyát, macskát - ez viszont tény) mérgezőek.

Allium species contain a wide variety of organosulfoxides, particularly alk(en)ylcysteine sulfoxides. Trauma to the plants, such as chewing, converts the organosulfoxides to a complex mixture of sulfur-containing organic compounds. Many of these compounds or their metabolites are responsible for the odors, flavors, and pharmacologic effects of these plants. Many Allium species' organosulfur compounds appear to be readily absorbed through the gastrointestinal tract and are metabolized to highly reactive oxidants. Cooking or spoilage of Allium species does not reduce their potential toxicity.


Egy olyan esetről találtam (megbízható) leírást ami barnafejű aratingával (Aratinga weddellii) történt meg, aki extrém sokat fogyasztott belőle:

A dusky-headed conure (Aratinga weddelli) with a history of being force fed a large amount of garlic (Allium sativum) was presented because of anorexia and lethargy. The conure died 1 hour after supportive care was administered. At necropsy, a half clove of garlic and several large pieces of chicken meat were present in the crop. Histopathologic findings of hemoglobinuric nephrosis and hepatosplenic erythrophagocytosis strongly suggested an acute hemolytic event. Frozen kidney and liver samples were negative for polyomavirus DNA, and tissue lead and zinc levels were normal. The clinical presentation and postmortem findings in this conure are similar to those in mammals with onion and garlic (Allium species) toxicosis.


Illetve egy nagyon jó kis cikkben (Pet Bird Toxicity and Related Environmental Concerns) szó van a metélőhagymáról is (de megjegyzik benne, hogy csak viszonylag ritka esetekben fordul elő madaraknál probléma):

However, house birds are likely to be exposed to species more commonly consumed by humans such as Allium cepa (domesticated onion), Allium porrum (leek), Allium schoenoprasum (chive), and Allium sativum (garlic). All parts of the plant are toxic. Toxicity is due to sulfur-containing alkaloids such as alkenylcysteine sulfoxide, diallyl sulfinate, and N-propyl disulphide, among others. These compounds are activated by mechanical manipulation, cutting or crushing of the plant. They are oxidizing agents that primarily affect hemoglobin molecules in most species reported to be susceptible.


Én ezekből arra következtetek, hogy - ahogy Lajos is írta - kis mennyiségben nem okoz gondot, de nagy mennyiségben vagy folyamatosan adagolva már lehetnek problémák belőle.

"There is not an established toxic dose in avian species."

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2013 okt. 3, 20:14 
jojo írta:
És az se ártana, hogy valami madárorvos és szakértő írásait is belinkelné valaki.

Jaja! Bár én magyar nyelven sajna nem sokat találtam. Viszont az angol nyelvű cikkek meg eléggé száraz szakszöveggel vannak tele túlnyomórészt. :(

Ahol írják (azok mind ehető virágok közt van felsorolva), de az is igaz ott azt nem írták, hogy csak a virágot szabadna. Két helyen találtam "tiltólistán", de egyik sem tudományos cikk volt (szóval nem tekintem hiteles forrásnak). A gyakorlat ezek szerint azt mutatja hogy módjával, de adható.

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2012 jún. 22, 11:39
Hozzászólások: 194
Tartózkodási hely: Slovákia
   
Hozzászólás 2013 okt. 3, 17:44 
Hát,eddig nagyon sok tanács vélemény hangzott el,nagyon érdekesek.
Több olyan dolog van amit nem próbáltam még ki.

A kajatémát szétvállasztva,magkeverékre,lágykajára,és vitaminokra,sok variáció lehet.
Én lágykajába a tojást és a répát keverem össze a sárgája és a héja nélkül,erre szórok Roboran vitamin port.
A héjról sok pro és kontrát hallottam,de jövőre én is kipróbálom,hogy apróra összezúzom és rászorom a vitamin porral keverve. Gondolom a tojáshéjat lehet hosszabb ideig tárolni,esetleg ki kell főzni még egyszer?
A jövő hétvégén ha minden igaz megyek börzére,és beszerzem a vizben oldódó vitaminokat.
Most még vannak kis tasakokban vitamin magocskák külön a vedlésre,külön mézes,jódtartalmú,és keveret is. Ezeket keverem bele a magok közé.
Gyomféléket én is adok nekik,a snidlinget még nem próbáltam...
Gondolkodom,hogy csiráztatok ki magokat,de úgy,hogy legaláb 10 cm-esen zöld legyen és télen ezt adnám nekik,szerintetek ez mennyire jó ötlet?
Ami a rágcsálást illeti,az első helyen a fűzfa áll. Az ülőrudaim,főz,nyárfa,és mogyorófa,ja és cseresznye. A földön,minden volierben folyami homok van,és több kissebb rövidebb ágdarabkákat szórtam szét,ezzek is szépen elfoglalják magukat.

_________________
"Felelős vagy azért, amit megszelidítettél "


 
Offline
IDRE tag
Csatlakozott: 2010 nov. 6, 20:01
Hozzászólások: 981
Tartózkodási hely: Bp.XVI.ker.
Valódi név: Gyarmati József
   
Hozzászólás 2013 okt. 3, 17:20 
Na ez az: Apa kezdődik...! :D
Köszönöm az infót, már ez miatt sem lesz bennem kétely a snidling miatt. :)
Viszont jó lenne ha minél több tapasztalat íródna.És az se ártana, hogy valami madárorvos és szakértő írásait is belinkelné valaki.


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 16, 17:49
Hozzászólások: 3356
Tartózkodási hely: Szeged
Valódi név: Eszteró Lajos
   
Hozzászólás 2013 okt. 3, 17:12 
Nem eszik olyan forrón a kását !

A snidling levele és virágzata is gyógyhatású, jelentős vitamin forrás és a benne lévő hagymaolaj baktériumölő, ezen felűl még étvágygerjesztő is. Roboráló hatását föleg az érrendszernél és a vesénél fejti ki.
Összességében hatásai alapján igen jó takarmánykiegészítő, csak az adagolásnál kell figyelembe venni, hogy az elfogyasztott takarmány mennyiséghez képest 2 %-nál ne legyen több a snidling napi adagja.
Ezért nem közvetlenűl adjuk, hanem a zöldeleségféleségeket összekeverve tálaljuk fel.
Én mindent ledarálva a lágyeleségbe keverve adagolom és a 15 - 27 grammos testömegű egzotáknál sem tapasztaltam káros hatásokat, sőt ennek köszönhetően az állományban az emésztőrendszeri megbetegedés is fehér holló.

_________________
üdvözlettel : -el-


 
Offline
IDRE tag
Csatlakozott: 2010 nov. 6, 20:01
Hozzászólások: 981
Tartózkodási hely: Bp.XVI.ker.
Valódi név: Gyarmati József
   
Hozzászólás 2013 okt. 3, 16:54 
Nézegetésem eredménye: Egyik helyen csak a főtt kukoricát ajánlják, nyersen nem, más meg a nyerset is ajánlja.

Szőlőmag.Mindenki ajánlja mostanában a fórumon, és is adom, de valaki egy cikkben nem engedi.

A hagymát sehol sem ajánlják, én sem adtam soha.

Van aki a petrzselymet ajánlja az orvos meg nem.
Banán, narancs—van tenyésztő (vérprofi Mo.egyik legismertebb tenyésztője-(juszt se mondom meg ki az) nem adja a vastartalma miatt vagy csak nagyon keveset.
Aszalt gyümölcs:Sok helyen nem ajánlják.Van ahol meg igen.
Madársóska-itt igen, ott nem.
Tűztövis-szintén kétesélyes.

Na igen, majd néhányan írjátok majd, hogy én bezzeg évek óta ezzel etetek és semmi bajuk...

A neten található írások szerzői is inkább tapasztalatokról beszélnek sem mint tudományos kutatásaikat írják le.Persze, lehet, hogy valami orvos írásából merítették szösszeneteiket.Nem tudom.

Mint tudjuk a tapasztalat sokat ér....

Nos én azt tapasztaltam, hogy a pl. a petrezselyemtől (most rákerestem, tilos adni) és a madársóskától semmi bajuk.

Más zabáltatja a tűztövis bogyóit és a madarai szépek, és bőségesen szaporodnak.

Na megint egy olyan téma ahol nehéz igazságot tenni.

Még az orvosok sem értenek egyet abban, hogy kell e kolonra járnunk vagy sem..... :lol:


 
Offline
IDRE tag
Csatlakozott: 2010 nov. 6, 20:01
Hozzászólások: 981
Tartózkodási hely: Bp.XVI.ker.
Valódi név: Gyarmati József
   
Hozzászólás 2013 okt. 3, 15:37 
Hm, lehet...

Lehet, hogy felületesen olvastam a "Mit szabad adni a papagájnak" című novellákat de a "csak a virágzatát" részt nem láttam. :cry:

Mindenesetre nagyon keveset adok mindenből, és így áll össze a változatos étrend, tehát a snidlingből is csak 2-3 szálat adok ennyi madárnak.

idáig megúsztam...Majd értekezem a nettel, utánanézek. :)
Pedig főleg a királyok nagyon szeretik. :oops:

De köszi, hogy felhívtad rá a figyelmemet. :!:


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2013 okt. 3, 14:24 
jojo írta:
... snidling, ...

Ezzel azért vigyáznék. Ha minden igaz csak a virágát szabad adni, a többi része (a hagymához hasonlóan) a vértestek károsodását okozza, így inkább kerülendő a felhasználása. Ha az értesüléseim helytállóak ...

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 16, 17:49
Hozzászólások: 3356
Tartózkodási hely: Szeged
Valódi név: Eszteró Lajos
   
Hozzászólás 2013 okt. 3, 13:12 
Tényleg jó... :bounce: kívülről minden jobban látszik. :30:

_________________
üdvözlettel : -el-


 
Offline
IDRE tag
Csatlakozott: 2010 nov. 6, 20:01
Hozzászólások: 981
Tartózkodási hely: Bp.XVI.ker.
Valódi név: Gyarmati József
   
Hozzászólás 2013 okt. 3, 12:36 
Az alap és tök természetes és logikus dolgok soha nem jutnak az ember eszébe.. :oops: :D

Nos ez nekem se jutott eszembe..ez gáz...pont nekem aki a környezetemben osztja az écát... :roll:

Köszi a tanácsot,:Hiába no, jó az öreg a háznál. :D (sértődés nem esik ugye?? :) )


 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 306 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5 ... 16  Következő



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  

Pontos idő: 2024 márc. 28, 15:26
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO