Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával






Hozzászólás a témához  [ 33 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Oldal Előző  1, 2
Szerző Üzenet
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 szept. 10, 21:04
Hozzászólások: 77
Tartózkodási hely: Marosvásárhely
   
 
Hozzászólás 2008 máj. 14, 23:59 
Sziasztok,

Ismét egy Nyugat Palearktiszra nézve nagyon ritka fajt, egy csíkos vészmadarat (Calonectris leucomelas) észleltek tegnap (május 14-én) Eilaton (tengerpart), Izraelben.
A fajt a WP-ben legutóbb ugyanitt látták 2003 február 2-án.
Költőterülete Japán és az őt körülvevő szigetek, telelni viszont a Dél-Ausztrál partokhoz vonul le.
Ismeretes az a tény, hogy a vészmadarak heteket, sőt hónapokat tölthetnek a nyilt tengerek és óceánok felett. Ezért néha egy-egy áramlatot vagy halrajt követve költőterületeiktől igen messze elvetődnek.
És alább látható két kép is a fajról:

Kép

Kép

Üdv.,
Szilárd

_________________
szilard


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 szept. 10, 21:04
Hozzászólások: 77
Tartózkodási hely: Marosvásárhely
   
Hozzászólás 2008 máj. 8, 13:02 
> én még a napokban itt Magyarországon a Csaj-tó mellett megfigyelt barátkeselyűn (Aegypius monachus) is meglepődtem: <

Igen, ismerem a barátkeselyűs megfigyeléseket, mert nekem, mikor az explorert nyitom egyből a birding.hu jön be. Naponta többször megnézem az oldalt és a gelériákat is.
Azonban meglátjuk, hogy a Nomenklator Bizottség elfogadja-e ezt az adatot, hiszen a madár természetes úton való ideérkezése körül kételyek merülnek fel.
Pontosabban, nagy valószínűséggel a madár fogságból szabadult.
Természetesen, attól még jó adat, és én is szívesen megnéznék egy gabonatáblából kandikáló berátkeselyűt ! :D

Szilárd

_________________
szilard


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
Hozzászólás 2008 máj. 8, 10:28 
Hello Szilárd!
én még a napokban itt Magyarországon a Csaj-tó mellett megfigyelt barátkeselyűn (Aegypius monachus) is meglepődtem:
http://www.birding.hu/megfigyeles.do?method=adatlap&id=48863
Kép

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 szept. 10, 21:04
Hozzászólások: 77
Tartózkodási hely: Marosvásárhely
   
Hozzászólás 2008 máj. 7, 18:33 
Sziasztok,

Lassan nem kell meglepődnünk azon, hogy Angliában milyen fajokat látnak, hiszen szinte bármi bejöhet már ott :lol:
Legutóbbi érdekesség egy hosszúfarkó cankó (Bartramia longicauda), melyet május 5-én találtak és még ma is ott tartózkodott Aberdeen-ben.
A faj É-Amerikában költ, Európában ritka vendégnek számít.


Kép

Kép

Szilárd

_________________
szilard


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
Hozzászólás 2008 ápr. 24, 13:56 
szilard írta:
Én személyesen 4 féle madaras listát vezetek.

Én is vezetek még egy Budapest listát (jelenleg 82 faj, idénre tervbe van véve a 100) és azon belül egy X. kerület, Kőbánya listát is (68 faj). Ez a birding-es adatlapomon is olvasható:
http://www.birding.hu/userAdatlap.do;jsessionid=AE7A4567836004576C3FEC4B3A257E3A?id=3066

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 szept. 10, 21:04
Hozzászólások: 77
Tartózkodási hely: Marosvásárhely
   
Hozzászólás 2008 ápr. 23, 18:21 
... mivel listámon még csak 145 faj szerepel, de idén el szeretném érni a 200-at...

Én személyesen 4 féle madaras listát vezetek.
Hazai, azaz romániai listát, melyen 309 fajom van, Kárpát-medence listát, ezen 291 fajomvan, meg itthonról, az ablakból megfigyelt madarak listáját. Itt 108 fajom van.
Emellett még minden évben vezetek egy "éves hazai listát" is. 2006-ban 251, 2007-ben 260 fajt észleltem. Idénre 270 van betervezve, emiatt bele is fogok húzni rendesen. Eddig 193 -nál tartok.
Néhány kollegámmal versenyzünk is, tehát valamilyen szinten van tétje is az egésznek :D .

Üdv.,
Szilárd

_________________
szilard


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
Hozzászólás 2008 ápr. 22, 11:52 
szilard írta:
Angliában (Norfolk, Winterton) egy hím szerecsenpacsirtát (Melanocorypha yeltoniensis) figyeltek meg

köszi Szilárd az infókat! érdekes ilyen extra ritka fajokról olvasni :D
az igazart magvallva én még a standard magyar fajokkal vagyok elfoglalva, mivel listámon még csak 145 faj szerepel, de idén el szeretném érni a 200-at... :roll: node majd 300 fölött akár egy ilyen szerecsenpacsirta-twícsér is átutaznám a fél országot :wink:

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 szept. 10, 21:04
Hozzászólások: 77
Tartózkodási hely: Marosvásárhely
   
Hozzászólás 2008 ápr. 21, 20:24 
Sziasztok!

Angliában (Norfolk, Winterton) egy hím szerecsenpacsirtát (Melanocorypha yeltoniensis) figyeltek meg, mely már néhány napja ott tartózkodik.
A szerecsenpacsirta mindig is ritka vendég volt Európában, annak ellenére, hogy elég sok országból vannak történelmi adatai.
A faj Oroszország déli-délnyugati részein és Kazasztán sztyeppéin költ, mely állomány egy része vonuló, a délebbi populáció pedig állandó/koborló.
Romániából ismereteim szerint két adata van, mindkettő Dobrudzsából, az 1900 -as évek elejéről.
Csatolva két fotó az angliai madárról.

Szilárd


Kép
Kép

_________________
szilard


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 szept. 10, 21:04
Hozzászólások: 77
Tartózkodási hely: Marosvásárhely
   
 
Hozzászólás 2008 márc. 24, 15:21 
Sziasztok,

Idén, március 8-án Belgiumban, Antwerp, Verrebroek-nél egy fiatal tollazatú északi [bíboros] csónakfarkút (Quiscalus major) észleltek.
Ha minden igaz, ez a faj masodik európai és egyben Nyugat Palearktiszi előfordulása.
Nyílván nem egy A ketegóriás adatról van szó, mivel igen kicsi az esély arra, hogy a madár az Észak-Amerikai kontinens keleti részéről jött volna ide, főleg, hogy ott is állandó madár.
A legnagyobb valószínűség szerint egy fogságból szökött madárról beszélhetünk, de mindenképp egy jó kis faj, melyet szerintem bárki szívesen megnézne a szabadban is....

http://www.surfbirds.com/cgi-bin/galler ... 1&start=25

Üdv., Szilárd

Kép

_________________
szilard


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
 
Hozzászólás 2008 feb. 13, 15:13 
szilard írta:
A Climatic Atlas of European Breeding Birds"

hello Szilárd,
hát igen, ezeket a klimaváltozással kapcsolatos előrejelzéseket azért fentartásokkal kell kezelni, mindenesetre én gyanítom, hogy még a mi életünkben is látni fogunk (vagy éppen nem fogunk már látni...)furcsaságokat a madárvilág vonatkozásában... és minden bizonnyal nem csak a klímatikus változások okolhatóak emiatt, lásd a mezei veréb (Passer montanus) esetét Nyugat Európában:
"Nyugat-Európa számos országában jelentősen szűkült a faj élettere és táplálékbázisa. Ebben minden bizonnyal nagy szerepe volt az Európai Unió intenzív gazdálkodást támogató Közös Agárpolitikájának (CAP) is, amely bombaként robbant a mezőgazdasági területekhez kötődő madárfajok között, ha nem is kiirtva, de jelentősen megtizedelve állományaikat."
http://www.mme.hu/cgi-bin/mmehir.pl?sorszam=316
Kép

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 szept. 10, 21:04
Hozzászólások: 77
Tartózkodási hely: Marosvásárhely
   
 
Hozzászólás 2008 feb. 12, 18:14 
Szia Csicsörke,

A Brian Huntley, Rhys E. Green, Yvonne C. Collingham és Stephen G. Willis által 2007-ban megjelentetett "A Climatic Atlas of European Breeding Birds" című könyvet ismerem, nekünk is megvan.
Elég sok faj esetében alaposan megnéztem a klimaváltozási modellezéseket.
Amúgy őszintén megmondom, hogy nem nagyon tetszik a könyv, szerintem egyszerűen spekuláció az egész, nyílván a program segitségével.
Elég sok faj esetében azonban abszolut valoszínűtlennek tartom a prognozált eredményt, még akkor is ha mondjuk csak és kizárólagosan az időjárási viszonyok változását vesszük az egyetlen tényezőnek.
Példával érzékeltetve: - ha mondjuk a héjasas (Hieraaetus [Aquila] fasciatus) esetében, amelynél az európai állománya eléggé kritikus helyzetben van és tovább romlik, ha hirtelen nagy élőhelyjavulások következnének be és úgy a költési mind a túlélési siker is maximalisra ugrana (ami ugye teljesen kizárt), akkor sem tartom valószínűnek, hogy a faj egy jó állománnyal képviseltetné majd magát még Romániában is a század végéig - mint az a könyvben áll.
Na, de számos olyan modellezés van, ami szerintem semmi szín alatt nem állja meg a helyét. Tehát azt akarom mondani, hogy nem kell készpénznek venni amit benne ír.

Az pedig biztos, hogy közülünk egyikünknek sem adatik meg az a lehetőség, hogy minderről megbizonyosodjunk ... :D

Kép

Üdv.,
Szilárd

_________________
szilard


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
Hozzászólás 2008 feb. 11, 16:43 
szilard írta:
...Amennyiben valaki lépést akar tartani azzal, hogy a Nyugat Palearktiszban (Western Palearctic) milyen ritkaságokat észlelnek, azoknak figyelmében ajánlom a következő honlapokat...főleg a ritka fajokat vadászó twitcherek számára!

Hello Szilárd,
Gyanítom, hogy a következő évtizedekben a klímaváltozás miatt meg fog bolydulni a madárvilág (is) és megszaporodik majd a ritkaságok száma is a térségben, mivel nemrég olvastam, hogy megjelent a klímaváltozás európai madarak elterjedésére gyakorolt lehetséges hatását vizsgáló tanulmány a „Climatic Atlas of European Breeding Birds”!
"A klímaváltozási modellekre támaszkodó eredmények előre jelzik, hogy ha nem történnek jelentős és azonnali lépések, akkor az európai madárfajok elterjedése átlagosan 550 kilométerrel északkeletre fog elmozdulni a század végére és átlagosan az ötödével csökkenni fog! Egyes fajok esetében a jövőbeni elterjedési terület egyáltalán nem lesz átfedésben a jelenlegivel."
További részletek: http://www.mme-monitoring.hu/news.php?flag=international

egyébként én még csak a gyakori és szorványos fajokat vadászgató twitcherek közé sorolnám jómagam a szegényes 130-as Mo-i fajlistámmal... :roll:

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 szept. 10, 21:04
Hozzászólások: 77
Tartózkodási hely: Marosvásárhely
   
Hozzászólás 2008 feb. 10, 21:16 
Sziasztok,

Amennyiben valaki lépést akar tartani azzal, hogy a Nyugat Palearktiszban (Western Palearctic) milyen ritkaságokat észlelnek, azoknak figyelmében ajánlom a következő honlapokat, melyek nagy rendszerességgel vannak frissítve. Én naponta követem őket, igen jó ínyencségnek találom, főleg a ritka fajokat vadászó twitcherek számára!
http://www.netfugl.dk/observations.php?id=wp
http://www.surfbirds.com/
http://www.birdguides.com/pictures/defa ... menu_media

Üdv.,
Szilárd

_________________
szilard


 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 33 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  

Pontos idő: 2024 márc. 28, 17:32
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO