Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával






Hozzászólás a témához  [ 239 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 12  Következő
Szerző Üzenet
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 jan. 7, 20:28
Hozzászólások: 436
Tartózkodási hely: (Baranya megye)Szűr
   
 
Hozzászólás 2009 feb. 9, 10:26 
Én csak annyit tennék hozzá,hogy nálam a madár szobában vannak a kukacok 2 ládával.A gázkonvektoron naponta kb 1 liter víz párolog el a 4x4-es helységben.A madaraknak ennyi kel szerintem és a kukacoknál még nem vettem észre atkát.Persze attól még lehet benne de nem nagy menyiségben.Ha viszont elszaporodnának akkor én biztos,hogy lefújok egy kisebb adagot piretmixel.És egy kisebb adagot milbentondal.Az utóbbit a gouldoknál használom torok atka ellen sikeresen.
De remélem erre nem kerül sor.

_________________
Varga Krisztián


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 szept. 15, 19:35
Hozzászólások: 181
Tartózkodási hely: Budapest
   
 
Hozzászólás 2009 feb. 8, 21:57 
Csaba! Bogáncs van itthon, annak asszem piretrin a hatóanyaga... Oks, kipróbálom.

Gyula!

Nálam valszeg a madárszoba-párásítás tett be, de a 60%-ot szerintem nagyon nem haladta meg. Olyan száraz itt a levegő, hogy meg lehet fulladni. Főleg télen, a fűtés miatt. Kis üvegbe víz a radiátorra, és tessék, ez lett... Egyébként a "párásítás" után ugyanúgy fulákolok , mint eddig... :p

_________________
Gyuri
HandFeed - Kézmadarat mindenkinek!


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
 
Hozzászólás 2009 feb. 8, 21:41 
waxbill írta:
Erre érdemes figyelni. Pl. nyáron fáskamrában tartod a ládákat és nem adsz nekik nedvdús cuccot, azt hiszed minden OK. Hajnalban pedig, amikor lecsapódik a pára és gyöngyözik a ládák oldala, ideális környezet teremtődik az atkáknak, és pár hét alatt vége lehet a kukacok karrierjének.


Alá tudom támasztani, nálam pontosan így történt a legelső tenyészetemmel...


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2006 nov. 8, 16:30
Hozzászólások: 497
Tartózkodási hely: Karcag
   
 
Hozzászólás 2009 feb. 8, 21:38 
Gyuree85 írta:
Sziasztok!

Tehát akkor hogy lehet a lisztkukac atkát kiirtani?

'hálistennek nálam nem akkora a baj, a bogarak jól vannak, nem lepte be őket az a fehér "hadsereg"... :D Korpát kicseréltem, de nem segített semmit.
Azt nem tudom, hogy mitől lehet... Eddig is banánhéjat, almát kaptak, mégsem atkásodtak el... Hacsak nem a víz miatt, amit párologtatni raktam a madárszobába. De az keveset párolog, attól a radiátortól kb 3 méterre van a tenyészet... :(


Sziasztok!

Egy saját megfigyeléssel szeretném kiegészíteni az atkákról szóló eszmecserét: nálam ha 70 %-ot elérte a páratartalom, akkor csinálhattam bármit, megjelentek az atkák. Még akkor is, ha a tenyészettől teljesen megvontam a nedvdús tápanyagot. 60-70 % között necces volt, 60 % alatt viszont nem jelentek meg.
Erre érdemes figyelni. Pl. nyáron fáskamrában tartod a ládákat és nem adsz nekik nedvdús cuccot, azt hiszed minden OK. Hajnalban pedig, amikor lecsapódik a pára és gyöngyözik a ládák oldala, ideális környezet teremtődik az atkáknak, és pár hét alatt vége lehet a kukacok karrierjének.

_________________
Üdvözlettel: Domokos Gyula


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 nov. 26, 22:07
Hozzászólások: 316
Tartózkodási hely: Szekszárd
   
 
Hozzászólás 2009 feb. 8, 20:11 
ckuzmos írta:
Zozimo csapdás megoldásához hozzátenném, hogy ha erősen atkás a tenyészet, akkor a csapdát naponta kétszer vagy akár többször is érdemes "kicserélni".


Szia!
Igen, minél többször az a jó és lehetőleg nagyobb edény, nem kávés pohár.

Még megjegyzem, hogy a fehér üröm növény jó hatással lehet a megelőzésre.
Egyenlőre csak kérdőjeles a dolog, bár belekevertem a korpába, de eredményről még nem tudok beszámolni. Ha csak azt nem, hogy jelenleg nincs atka a meleg ellenére sem. Persze nem tudni, .............

_________________
zozimo2


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
 
Hozzászólás 2009 feb. 8, 18:54 
Sziasztok,

Gyuree85 ha van otthon piretmixed, csinálnál egy kísérletet?
Egy kisebb adag fertőzött korpát enyhén fújjál be piretmix-el, kíváncsi lennék rá miként reagálnak az atkák egy ilyen kezelésre.
De ha emellett még fel tudsz áldozni egy kisebb csapat lisztkukacot, akkor mielőtt kimosod őket, abból is csinálj egy kis edényben egy próbát, természetesen a fertőzött korpával egyetemben.

Személy szerint mindig is ki akartam próbálni ezt, de valahogy sosem jött össze az atkák érdektelensége miatt
:wink:

Zozimo csapdás megoldásához hozzátenném, hogy ha erősen atkás a tenyészet, akkor a csapdát naponta kétszer vagy akár többször is érdemes "kicserélni".


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 nov. 26, 22:07
Hozzászólások: 316
Tartózkodási hely: Szekszárd
   
 
Hozzászólás 2009 feb. 8, 17:21 
Gyuree85 írta:
Aha. Szóval az atka nem bírja a vizet. Gondolom langyos vízben mossam meg az állatokat...? A fertőzött korpát rakjam hűvösre, ugye? Mennyi ideig? A vizes-rongyos dolog a 20 fok alatti hőmérsékleten menjen? Vagy bent, a lakásban?


Egy nagyméretű tésztaszűrővel (teaszűrő sűrűségű) szépen meg lehet csinálni.
A fertőzött korpát tedd hűvösre, ameddig atkát látsz benne, több hét is lehet. Ezt felejtsd is el, mert nem biztos, hogy a petékből lesz valami. Az atka ugyanis felzabálja, ha nem talál mást. Ezért is kell bele a vizes edény, hogy inkább oda menjen. Később majd figyelni kell, hogy kikeltek e, vagy mehet a szemétbe. Rajtad is múlik, milyen gyakran szedegeted ki az atkákat.
A láda szélénél a korpa tetején szinte habosodik. Ezeket szépen egy spaklival össze lehet szedni. Óvatosan még a porszívóval is megkísérelheted.
A vizes rongyos dolog mehet 20C felett is az új, száraz, tiszta tenyészet esetén.
A fertőzöttnél meg alatta, hogy ne szaporodjon tovább. Meg fogod látni, hogy ott lesz a legtöbb atka, ahol a vizes edény van! Végighúzod az ujjad a láda falán és látod/érzed, (ezért jó, ha sötétebb műanyag ládába tenyésztünk), hogy tapad/ragad egy kicsit. A korpánál siklik, az atkánál tapadós, ha húzod az ujjad a láda falán.

(Ha netán meguntad a tökölést, akkor venni kell a lisztkukacot és nem tenyészteni. Sajnos ez evvel jár, talán egy próbát megér!)
Sok sikert!
Ezek az atkák, nagyítva: http://www.freevlog.hu/video/17916.html

_________________
zozimo2


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 szept. 15, 19:35
Hozzászólások: 181
Tartózkodási hely: Budapest
   
 
Hozzászólás 2009 feb. 8, 15:20 
Aha. Szóval az atka nem bírja a vizet. Gondolom langyos vízben mossam meg az állatokat...? A fertőzött korpát rakjam hűvösre, ugye? Mennyi ideig? A vizes-rongyos dolog a 20 fok alatti hőmérsékleten menjen? Vagy bent, a lakásban?

_________________
Gyuri
HandFeed - Kézmadarat mindenkinek!


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 nov. 26, 22:07
Hozzászólások: 316
Tartózkodási hely: Szekszárd
   
 
Hozzászólás 2009 feb. 8, 14:17 
Gyuree85 írta:
Sziasztok!

Tehát akkor hogy lehet a lisztkukac atkát kiirtani?

'hálistennek nálam nem akkora a baj, a bogarak jól vannak, nem lepte be őket az a fehér "hadsereg"... :D Korpát kicseréltem, de nem segített semmit.
Azt nem tudom, hogy mitől lehet... Eddig is banánhéjat, almát kaptak, mégsem atkásodtak el... Hacsak nem a víz miatt, amit párologtatni raktam a madárszobába. De az keveset párolog, attól a radiátortól kb 3 méterre van a tenyészet... :(


Szia!
Egy idő után benedvesedik a korpa és akkor bumm! A száraz, friss korpában is van atka, csak kevés! Nedvesség és melegtől elszaporodik.
A korpát -7C alatt kell tartani, ez télen lehetséges is! A másik mód, meg kell mikrózni egy kicsit bevetés előtt.

Az kevés, hogy friss korpát teszel! Nálam is volt ilyen fertőzés. A bogarakat kiválogatod és megmosod egy vödörben. Nem kell félni, bírják! Kirostálod a kukacokat is és ezt is megmosod. Nem áztatni órákig!! A megmaradt korpát és benne a sok petét félrerakod +20C alatt tárolod, csak szárazon semmi kenyér vagy valami zöldség. Friss korpát tehetsz hozzá. Ki is dobhatod, de tele van petével és még lehet belőle valami. Nem is kell letakarni, had száradjon a korpa. A láda oldaláról néha töröld le az atkákat. Tehetsz bele csapdát is. Tegyél edénybe vizes rongyot és egy kis vizet úgy, hogy kilátszódjon egy kicsit a rongy a vízből. Állítsd bele az edényt a korpába a láda fala mellé és tele lesz atkával. A bogarakat és a kukacokat külön rakod friss korpába és mehet a tenyészet. Nálam a kazán tetején voltak mosás után, de atka nem jött vissza pedig 30C volt a korpában. Nedves kaját nem kaptak egy-két hétig csak párásítás volt a vizes rongyos módszerrel.

_________________
zozimo2


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 szept. 15, 19:35
Hozzászólások: 181
Tartózkodási hely: Budapest
   
 
Hozzászólás 2009 feb. 8, 13:02 
Sziasztok!

Tehát akkor hogy lehet a lisztkukac atkát kiirtani?

'hálistennek nálam nem akkora a baj, a bogarak jól vannak, nem lepte be őket az a fehér "hadsereg"... :D Korpát kicseréltem, de nem segített semmit.
Azt nem tudom, hogy mitől lehet... Eddig is banánhéjat, almát kaptak, mégsem atkásodtak el... Hacsak nem a víz miatt, amit párologtatni raktam a madárszobába. De az keveset párolog, attól a radiátortól kb 3 méterre van a tenyészet... :(

_________________
Gyuri
HandFeed - Kézmadarat mindenkinek!


 
Offline
Csatlakozott: 2008 okt. 15, 0:54
Hozzászólások: 108
Tartózkodási hely: Szigetszentmiklós
Valódi név: Horváth Péter
   
 
Hozzászólás 2009 jan. 31, 14:38 
Tiszteletem!

Köszönöm a választ! Akkor igyekszem beszerezni még kukacokat!
Egyépként nekem is ausztrál pintyeim vannak, de sajnos a gyémántpintyek egyáltalán nem eszik, hogy tudnám rászoktatni őket?
Mindíg rakok eléjük de hozzásem nyúlnak!A szakállasok meg kifejezetten imádják,indításkor kb mennyit kapjon 1pár?


Üdv: Petya


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 nov. 26, 22:07
Hozzászólások: 316
Tartózkodási hely: Szekszárd
   
 
Hozzászólás 2009 jan. 31, 14:02 
ckuzmos írta:
Sziasztok,

az Aranymellű topikból az alombogaras részt áthelyeztem ide.

Beszélgettem egy tenyésztőtársunkkal, akivel az alombogár-ral kapcsolatos probléma ténylegesen előfordult.
Eleinte ő sem tudta mire vélni, csak később szembesült a problémával.
A Tószegi kukacos tenyésztőtől vásárolt egy kiló apró lisztkukacot. Minden szépen ment, etette őket. Egy idő után feltűnt neki hogy az kukacok közt vannak eltérések. Hát bizony kb. a kukacok fele mint utólag kiderült, alombogár volt. De ekkor már sajnos megtörtént a baj. A röpdékben leszaporodtak, és az egyik odúban egy fióka rejtélyes módon el is pusztult (félig megették). Ezután jobban körbenézve több más odúban is felfedezte a kukacokat, bogarakat. Jó kis harc volt kipucolni a helységet piretmix-el (meg szerencse hogy azt nagyon nem csípik).

Ami miatt pedig részletesebben leírom az egész történetet, az Zozimo utolsó hozzászólása volt. Ha valaki apró lisztkukacot vásárol, mindig győződjön meg arról hogy mit is vesz! Ha odafigyel, egy nagyobb tepsibe kiborítva könnyen megkülönböztethető a két kukac a gyorsaságukról. Legyen az bárhol, ahol veszik a kukacokat, ilyen malőrök mindig előfordulhatnak ha aprókat veszünk!

Persze lehet azt mondani hogy magas peremű tálkába kínálják fel etetésre őket, ahonnét nem tudnak kimászni. A madarak azért gyakran elejtenek belőle, megijednek vagy csak egyszerűen kidobhatják a tálkából. Igen könnyen túlélhetik a reggelit :wink:


Köszönöm Csaba az információt, nagyon is fontos ez a dolog.
Esetemben nincsen semmi féle kukacok keveredése, ez tiszta (Alphitobius diaperinus).
Igaz, nem árulták el az igazi nevét, de 90%-ban sikerült beazonosítani az előző beszerzésből kifolyólag.
A helyzet az, hogy apró lisztkukac szinte beszerezhetetlen, így nem volt választásom. Hét fiókát megröptettek a szülők 4-5 naposan. Amint lehet, mellőzni fogom ezeket a veszélyesnek mondható bogarakat. Azért azt megjegyezném, hogy (szerintem) a tápanyag értékük jóval meghaladja a lisztesét és még nagy előnyük, hogy apró marad!
Sajnos hátránya is van, ahogy írtad túl élhetik a reggelit. Ajánlatos magas, síkos falú edényben tálalni és azt egy jóval nagyobb tepsi szerű edényben elhelyezni. Így csökkenthető a kockázat, de csak csökkenthető!!!

_________________
zozimo2


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
 
Hozzászólás 2009 jan. 30, 22:28 
Sziasztok,

az Aranymellű topikból az alombogaras részt áthelyeztem ide.

Beszélgettem egy tenyésztőtársunkkal, akivel az alombogár-ral kapcsolatos probléma ténylegesen előfordult.
Eleinte ő sem tudta mire vélni, csak később szembesült a problémával.
A Tószegi kukacos tenyésztőtől vásárolt egy kiló apró lisztkukacot. Minden szépen ment, etette őket. Egy idő után feltűnt neki hogy az kukacok közt vannak eltérések. Hát bizony kb. a kukacok fele mint utólag kiderült, alombogár volt. De ekkor már sajnos megtörtént a baj. A röpdékben leszaporodtak, és az egyik odúban egy fióka rejtélyes módon el is pusztult (félig megették). Ezután jobban körbenézve több más odúban is felfedezte a kukacokat, bogarakat. Jó kis harc volt kipucolni a helységet piretmix-el (meg szerencse hogy azt nagyon nem csípik).

Ami miatt pedig részletesebben leírom az egész történetet, az Zozimo utolsó hozzászólása volt. Ha valaki apró lisztkukacot vásárol, mindig győződjön meg arról hogy mit is vesz! Ha odafigyel, egy nagyobb tepsibe kiborítva könnyen megkülönböztethető a két kukac a gyorsaságukról. Legyen az bárhol, ahol veszik a kukacokat, ilyen malőrök mindig előfordulhatnak ha aprókat veszünk!

Persze lehet azt mondani hogy magas peremű tálkába kínálják fel etetésre őket, ahonnét nem tudnak kimászni. A madarak azért gyakran elejtenek belőle, megijednek vagy csak egyszerűen kidobhatják a tálkából. Igen könnyen túlélhetik a reggelit :wink:


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 nov. 26, 22:07
Hozzászólások: 316
Tartózkodási hely: Szekszárd
   
 
Hozzászólás 2009 jan. 30, 19:50 
kuvik írta:
Helló!

Ennyi pénzért nem is kinlódnék vele. (1500,-ft./kg.)

Teljesen igazad van, de még se!
Nekem is volna ilyen lehetőségem (nem csak nekem) és nem 50db/150ft, vagy 4000-5000ft üzemanyag és jó fél nap, meg a kukac ára, így azért másként fest a dolog. Ennek ellenére elmentem és hoztam egy kiló apró kukacot (dupla árért), mert kellett. Nem fogom kiszámolni, hogy megéri e. Minden esetre egy-két tenyészetet jó, ha fenntartunk a biztonság kedvéért.
Viszont ha tudsz számomra egy megbízható beszerzési forrást, én se tökölök a tenyésztésükkel.
Kép

_________________
zozimo2


 
Offline
Bronz fokozatú IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2006 dec. 24, 6:00
Hozzászólások: 605
Tartózkodási hely: Karcag
   
 
Hozzászólás 2009 jan. 30, 18:44 
Helló!

Ha nem eteted őket kukaccal, akkor sok, ha nevelnek, és eteted vele a madaraidat, akkor meg nagyon kevés. (Függ attól is, hogy milyen fajokat tartol.) Az hogy van 100-120 bogarad, az még nem jelent semmit,- sajnos- mert az még nem biztos, hogy lesz belőle kukac. Én ma is vettem 2kg.-ot , és ezt biztos, hogy tudom etetni a madarakkal. Ennyi pénzért nem is kinlódnék vele. (1500,-ft./kg.) Én viszont nem is úgy etetem mint "mások". Naponta fiókákra számolva 4-5 kukacot kapnak. (Ausztrál egzótáim vannak.) Látom, hogy sokan "szenvednek" a tenyészettel. Aki naponta 10-12 kukacot etet az összes madarával, az jól elszórakozik vele, de ha naponta 60-80 liszkukacot kell etetni, ahhoz már elég jól kell "tenyészteni". Én van amikor több mint 100-at etetek naponta, mert a leválasztott fiatalok is kapják egy darabig. (A leválasztás után a legjobban ezt eszik.) Az én madaraim mind meg is eszi, így a költési ciklus "beindítása" is könnyebb.
Sok szerencsét a liszkukac tenyésztéshez.(!!!)

_________________
Üdv: Vajó Sándor


 
Offline
Csatlakozott: 2008 okt. 15, 0:54
Hozzászólások: 108
Tartózkodási hely: Szigetszentmiklós
Valódi név: Horváth Péter
   
 
Hozzászólás 2009 jan. 30, 0:51 
Sziasztok

Most kezdek először tenyészetet beállítani,már elkezdtek bebábozódni a kukacok,mennyi idő míg kifejlődnek? Rakjam át őket másik edénybe, és mikor már bogarak mennyi idő mig petéznek, hány bogarat szoktatok kb meghagyni,nekem kb 100-130 az rengeteg kb 20 madárra?

Üdv


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 nov. 26, 22:07
Hozzászólások: 316
Tartózkodási hely: Szekszárd
   
 
Hozzászólás 2009 jan. 24, 21:22 
Igazából az íves találkozás miatt gondolom, ez eléggé maghatározó.
Persze ez csak az én véleményem!

Kép


http://www.forestryimages.org/images/768x512/5310075.jpg
http://www.forestryimages.org/images/768x512/5164059.jpg

_________________
zozimo2


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 nov. 26, 22:07
Hozzászólások: 316
Tartózkodási hely: Szekszárd
   
 
Hozzászólás 2009 jan. 24, 20:53 
guvat írta:
Szia zozimo!

Véletlenül nem Perui gyászborarad (Zophobas morio) van?

http://www.animalmania.hu/adatbazis/eleseg/zophobas_morio.htm


Szia!
Méreténél fogva nem lehetséges!
A bogár hossza nincs egy centiméter sem!!

_________________
zozimo2


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2006 nov. 9, 10:18
Hozzászólások: 527
Tartózkodási hely: Karcag
   
 
Hozzászólás 2009 jan. 24, 20:29 
Szia zozimo!

Véletlenül nem Perui gyászborarad (Zophobas morio) van?

http://www.animalmania.hu/adatbazis/eleseg/zophobas_morio.htm

_________________
Üdvözlettel: Kálmán Sándor


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 nov. 26, 22:07
Hozzászólások: 316
Tartózkodási hely: Szekszárd
   
 
Hozzászólás 2009 jan. 24, 19:48 
Nekem van ilyen bogaram! Az első lárvabeszerzésem eredménye már.
(Penészevő gabonabogárként azonosítottam be.) A héten kaptam 1 liter lárvát, amiért megint csak nincsenek oda ezek a csodaszárnyasok! Persze, csak az aranymellűeknek nem jó, a többiek szinte habzsolják. Jóval kisebb lárvák, de szerintem nem ez a lényeg, hanem a keménység, páncél. Valószínű ezeknek is kemény a bundája, ha már kifejlett egyének. Igaz, ma sikerült megetetnem velük egy kis trükkel, de nem akarom elkiabálni! Ezek jobban szeretik a meleget és nagyon gyorsak.
A lárvához képest magas falú, és lehetőleg fényes rozsdamentes edényben ajánlatos tálalni.
Itt egy pár kép összehasonlításképpen.
A bogár később jóval sötétebb lesz, ez pár napos lehet.


Kép
Kép
Kép

A kicsik az újfajta, a nagyok a hagyományos lisztkukac.


Ha nem idevaló a téma, megkérem a gazdát tegye helyére.
Köszi.

_________________
zozimo2


 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 239 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 12  Következő



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  
cron

Pontos idő: 2024 márc. 28, 16:37
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO