Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával






Hozzászólás a témához  [ 2014 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Oldal Előző  1 ... 97, 98, 99, 100, 101  Következő
Szerző Üzenet
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
Hozzászólás 2007 szept. 6, 16:21 
Tömegesen pusztulnak a fecskéink
2007. szeptember 06. 12:04 | Forrás: MTI

Tömegével szállnak az utak mellé a fecskék és nagy számban pusztulnak a gázolások miatt - adta hírül a Magyar Madártani Egyesület, amely arra kéri az autósokat, hogy fokozottan figyeljenek a madarakra.

Az egyesület lakossági bejelentések alapján értesült arról, hogy a Balaton környékén és a pest megyei Verőcénél lehet különösen sok fecskét látni az utak mentén.

Orbán Zoltán, a Magyar Madártani Egyesület (MME) munkatársa az MTI-nek elmondta: a hirtelen hideg és a nagy esőzések miatt a fecskék kimerültek, eláztak és ezrével keresnek menedéket az út menti bokrok alatt. Országos, sőt európai jelenségről van szó, ebben az időszakban a fecskék gyakran megpihennek és energiát gyűjtenek a továbbrepüléshez.

Az MME arra kéri a közlekedőket, hogy fokozottan ügyeljenek a madarakra. A városban gyakran látni ilyen időben a fecskéket panelházakon, a legnagyobb segítség, ha hagyják őket pihenni és nem zaklatják. Aki be tudja fogni a madarat, az száraz papírdobozba tegye és hagyjon neki levegőnyílást. Ételt nem nagyon fogad el a fecske, esetleg lisztkukaccal lehet próbálkozni. Várhatóan pénteken kisüt a nap, és szabadon lehet engedni a madarat.

A fecske Magyarországon védett állat, eszmei értéke 10 ezer forint.

Kép

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
IDRE díjas
Csatlakozott: 2006 nov. 9, 12:02
Hozzászólások: 983
   
 
Hozzászólás 2007 szept. 6, 12:37 
Gabesz írta:
Díszmadár, nagyon szép képeket hoztál! Nekem a gleccserről készített képek tetszenek. Túráztál keményen :wink: vagy autóút vezetett a csúcsra?


Egy darabig autóút, utána pedig gyalogtúra. Visszafelé el is kapott minket egy nagy eső, de a gyerekek is tűrtek hősiesen.


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
 
Hozzászólás 2007 szept. 6, 8:37 
Lajostól kölcsönkapott madárhatározó a következőket írja:
Kép

Az Olasz veréb állandósult hibrid számos helyen így Olaszországban is, ezért hívják olasz verébnek. Máltán viszont Máltai-nak :)
Alapvetően a Háziveréb és a Berkiveréb előfordulásainak a határán fordulnak elő így nem elképzelhetetlen Törökországban sem, noha ott a berki veréb lenne a gyakori. Ezek a házi verebek "mindenütt" ott vannak... :)
A berki verébnek pedig a határozó szerint tényleg nagyobb a fekete mellfoltja, valamint az oldalán is végigfut szinte a farokig.


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2007 jan. 22, 9:49
Hozzászólások: 1620
Tartózkodási hely: 2085 Pilisvörösvár Zrínyi u. 64. +36309382862
Valódi név: Neubrandt Gábor
   
 
Hozzászólás 2007 szept. 6, 8:02 
Sziasztok!

Gratulálok Guvatnak és Csicsőrkének is, a pápaszemes bülbül telitalálat!
Veréb ügyben meg azt hiszem Kuzminak lesz igaza. A berki verebet minden általam tanulmányozott határozó ( Európa madárkalauza; Brehm: Az állatok világa; Pet.-Mount.-Holl.-: Európa madarai) nagyobbnak írja le, mint amit én lefotóztam, ezek határozottan kissebbek voltak a mi verebeinknél. A fekete folt a mellen a test oldalaira is kiterjed minden leírásban. Ilyen rajzolatú madarat nem láttam közöttük. Viszont az olasz alfaj elterjedése valóban nem terjed ki Törökországra, pedíg a leírások alapján erre hasonlítanak legjobban a lefotózott, és az általam látott madarak. Felmerül a kérdés, hogy az olasz alfaj talán egy hibrid, amely egymás közt szaporodva kezd elválni mindkét kiinduló fajtól?


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
 
Hozzászólás 2007 szept. 5, 14:59 
Sajnos én nem tudtam saját madaras fotókat hozni az idei horvátországi nyaralásunkról (mivel nincs saját digifotóaparátom még...), de egy kedves kolléganőm kölcsönadott három sárgalábú sirály (Larus cachinnans) fotót:

Kép

Kép

Kép

Mi is sok sárgalábú sirályt láttunk, sőt, volt egy ugymond bejáró házisirályunk is :) ugyanis minden nap reggel és késődélután rendszeresen az erkélyünk alá szállt egy sirály kajáért kunyerálni. Korábban valaki odaszoktathatta és hát mitagadás, bennünk sem csalódhatott ez a leleményes jószág :D
Egyébként a Svensson féle határozó és a kis kínai távcsövem ide is elkisért. Meglepődve olvastam, hogy vannak 4 korcsoportos sirályok is (ide tartozik a sárgalábú is) amelyek csak a 4. év nyarán öltik magukra a fajról általánosan közölt képeken látható adult tollruhát ellenben addig már 8 különböző mintázatú gúnyát viseltek: juv., 1. téli, 1. nyári, 2. téli, 2. nyári, 3. téli, 3. nyári, ad. téli. Érdekes volt ezek alapján a megfigyelt példányok korát meghatározni.

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
 
Hozzászólás 2007 szept. 5, 11:43 
ckuzmos írta:
tényleg szép veréb, és Olasz is.
Csak nem alfaj, hanem a háziveréb (Passer domesticus) és a Berki veréb (Passer hispaniolensis) hibridje.


én berki verébre voksolnék: Törökországban készült fotó + a fekete torokfolt ék alakú mintázottsága...

A Svensson féle határozó az olasz verebet É-olaszo., Korzika, D-Svájcra írja...
(Passer (domesticus) italiae)
Kép

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
 
Hozzászólás 2007 szept. 5, 11:39 
neco írta:
Törökország déli részén fotóztam le őket. Nem valami jó képek, de nagyon feladták a leckét. Piszok gyorsan mozognak, zömmel hajnalban és alkonyatkor. A nagyságuk 15-16 cm. Jellemzőjük a fekete fej, és a kloaka körüli sárga szín. Különben tök szürkék. Ivari dimorfizmust nem figyeltem meg köztük, egyforma volt mind.


szevasztok!
igen, bülbül, méghozzá szerintem pápaszemes bülbül (Pycnonotus xanthopygos)

Kép
Kép

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2006 nov. 9, 10:18
Hozzászólások: 527
Tartózkodási hely: Karcag
   
 
Hozzászólás 2007 szept. 5, 11:01 
az első két fotón valószínűleg valamely bülbül faj látható.

talán:
http://www.bulbul.hu/


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
 
Hozzászólás 2007 szept. 5, 8:29 
Szia neco,

tényleg szép veréb, és Olasz is.
Csak nem alfaj, hanem a háziveréb (Passer domesticus) és a Berki veréb (Passer hispaniolensis) hibridje.


 
Offline
Bronz fokozatú IDRE díjas
Csatlakozott: 2007 feb. 14, 20:26
Hozzászólások: 2242
Valódi név: T.G.
   
 
Hozzászólás 2007 szept. 5, 7:50 
Hali, Neco! Örülök, hogy visszajöttél :D Csudaszép helyen laktál, hallod-e?! A verebek meg akármilyen közönségesek, fel tudják hívni magukra a figyelmet... Egy pár mezei veréb (aranyos kis pofikával) bájolt el engem, remélem, jövőre is jönnek majd.

Díszmadár, nagyon szép képeket hoztál! Nekem a gleccserről készített képek tetszenek. Túráztál keményen :wink: vagy autóút vezetett a csúcsra?


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Gabesz 2007 szept. 5, 10:39-kor.

 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2007 jan. 22, 9:49
Hozzászólások: 1620
Tartózkodási hely: 2085 Pilisvörösvár Zrínyi u. 64. +36309382862
Valódi név: Neubrandt Gábor
   
 
Hozzászólás 2007 szept. 5, 3:17 
Szia Gabesz!

A mezőről hozott madarad a tövisszúró gébics (Lanius collurio) egy fiatal példánya. A seregély meg nekem is az egyik kedvencem. :wink:

Hali Díszmadár!
Gyönyörű helyeken jártatok! A havasi csókához külön gratulálok.

Szia Csicsőrke! Látom járatos vagy a fajmeghatározásban. Akkor egy feladat:
Kép
Kép

Törökország déli részén fotóztam le őket. Nem valami jó képek, de nagyon feladták a leckét. Piszok gyorsan mozognak, zömmel hajnalban és alkonyatkor. A nagyságuk 15-16 cm. Jellemzőjük a fekete fej, és a kloaka körüli sárga szín. Különben tök szürkék. Ivari dimorfizmust nem figyeltem meg köztük, egyforma volt mind.

Azért néhány élvezhetőbb képet is csináltam, igaz hogy hétköznapibb madarakról: még két balkáni gerle
Kép

No meg a mindenhol jelenlevő házi veréb:
Kép

Ez azt hiszem az olasz verébnek nevezett alfaj. Érdekes volt megfigyelni, hogy mennyivel világosabbak az ottani verebek a mieinkhez képest. Ez elsősorban a fiatal és tojó madarakon volt nagyon szembetűnő. Ez ha nem tévedek az un. glogeri-szabály, melynek lényege, hogy a nedvesebb éghajlat alatt élő fajoknál erősebb a melaninképződés, mint a száraz területeken élőknél.

Megmutatok még néhány képet, mert gyönyörű volt a kert meg a táj ahol laktam egy hétig :
Kép
Kép
Kép
Kép


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára neco 2007 szept. 9, 9:57-kor.

 
Offline
Bronz fokozatú IDRE díjas
Csatlakozott: 2007 feb. 14, 20:26
Hozzászólások: 2242
Valódi név: T.G.
   
 
Hozzászólás 2007 szept. 4, 20:42 
Köszönöm, Sünsöri, mostmár tudni fogom, hogy a parlagi galambok lopkodják a tyúkjaink elől a búzát! :D

Képzeljétek, a minap egy nagyon kedves régi ismerős látogatott meg, akire ilyentájt, szeptemberben nem is gondolnék: a seregély. Felreppent az almafa ágán "legelésző" fűzike mellé és fütyölt nekem egy sort :P Azt hittem, nem jól hallok! Még sosem jöttek ősszel... Furcsa.

Két pár seregély is rendszeresen itt fészkel tavasszal a kertünkben. Egyik pár a körtefa odvát, a másik pár pedig a fiaim által összeeszkabált madárházat bérli minden évben. Van ribizli, meggy (cseresznyénk nincs, mit esetleg sajnálnék)... Jut nekik is, nem baj, ha kártékonykodnak kicsit. Kárpótólnak kamatosan az énekükkel!!! Sokmindent hallottam az ausztrál lantfarkú kitűnő repertoárjáról, de hát itt van nekünk a saját kertünkben egy legalább annyira tehetséges énekes :wink: Kacskaringós füttyögetései közé különböző madarak hanganyagát variálja, de fel lehet ismerni a verébcsiripelést, a tyúkok kárálását, a varjak károgását, csókák hangját a csordásfiú füttyögtetését, a gólyakelepelést és még a békabrekegést is (hangmimikri). És mindez szabad stílusban seregély módra abszolút muzikálisan :wink: Nagyon szeretem!

Kép


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
 
Hozzászólás 2007 aug. 31, 17:36 
Gabesz írta:
Hát akkor "galambásszunk" :D !
Örvös galambok? vagy csak sima parasztgalamb?


A képen parlagi galamb látható. Az örvös galamb nagyobb testű, mint a parlagi galamb és jól megfigyelhető rajta a fehér "nyakörv" is:

Örvös galamb:
Kép

Parlagi galamb:
Kép
"A házigalamb más néven parlagi galamb vagy röviden galamb (Columba livia domestica) a galambfélék (Columbidae) családjába tartozó madárfaj háziasított alfaja. Őse valószínűleg a Földközi-tenger mellékén párosan élő, monogám szirti galamb (Columba livia)."
"A háziasítás a régészeti leletek tanúsága szerint mintegy 4-6 ezer évvel ezelőtt ment végbe, a tyúk, a lúd és a teve háziasításával kb. egy időben. Már a Biblia név szerint említi a galambot, mint áldozati állatot (Mózes III. könyve, I. 14.) Az asszírok és a szíriaiak szent állatként vitték magukkal (i.e. 430-354) Athénbe. A hinduk a szerelem istenét, Kamadevát ábrázolták galamb alakjában. A görögök révén jut el a korabeli Rómába, s a keresztény vallásban is szerephez jut: a Szentlélek galamb alakot ölt. Általános szimbólumként az európai kultúrában a béke és a boldogság jelképe. Arisztotelész Az állatok története c. munkájában is oldalakat szentel a galamboknak, s számos fajtát említ."
http://hu.wikipedia.org/wiki/H%C3%A1zigalamb

Szirti galamb alsószárnya/szárnyalja fehér színű valamint a fehér farcsík is jellemző rá (a parlagi galambok ezeken a testtájakon általában szürkék.) jameg fontos a kettős fekete szárnycsík megléte is.
Szirti galamb:
Kép

Szirti galamb:
Kép

Privát megjegyzés: most, a horvátországi nyaralásunk során a fent említett határozói jegyek és a megfigyelés helyszíne alapján biztos vagyok benne, hogy szirti galambokat láttam a sziklás tengerparti szirteken.

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
 
Hozzászólás 2007 aug. 31, 16:22 
Díszmadár írta:
III. adag

szevasz Díszmadár!
nagyon szép helyeken jártatok és az a havasi csóka kontra mormotás kép szenzációs :lol:

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
 
Hozzászólás 2007 aug. 31, 16:19 
neco írta:
Abban igaza van Gabesznak, hogy a profi gépek olyanok amilyeneket leírt, de én egy panasonic DMC-FZ20 tipusú géppel fotózom, és amatőr szinten tökéletesnek tartom. 12x zoom , manuális beállítások elég széles köre, mindemellett automatán is elég széleskörűen alkalmazható. Most újonnan úgy 80.ezer kemény magyar forintba kóstál. bármilyen gépet veszel, álványt vegyél hozzá, mert már 8x zoomnál sem lehet mozdulatlanul tartani a gépet. Ez tényleg nem drága 6-8000 ft-ért már van ami bőven megfelel. Majd hozok még képeket!


szevasz Neco!
szuppper!!! jöhetnek a képek dögivel :D
köszi a fotóaparát-infókat, megjegyzem ezt a típust, na osztán még a végén meglepem ezzel magam karácsonyra :wink:

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
 
Hozzászólás 2007 aug. 31, 16:12 
Gabesz írta:
A páromat kérdeztem fotoapparát ügyben... Szerinte, ha madarat akarsz fényképezni, akkor az optika az (300mm fókusztávolság, 2.8 esetleg 4-es fényérték), ami drága és gépestől lehet számítani kb. 2000 Eurora. Ebből az optika kb. 1500 Euro. A fényképezőgép, amit ajánl Nikon, esetleg Sony.


szia Gabi (itt is :D köszi az infót, de első gépnek inkább csak amolyan 100eHUF alatti aparátra gondolnék... :roll: aztán majd meglátjuk, hátha nyerek a lottón és akkor a határ a csillagos ég :lol:

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
IDRE díjas
Csatlakozott: 2006 nov. 9, 12:02
Hozzászólások: 983
   
 
Hozzászólás 2007 aug. 24, 21:14 
IV. adag
Kép

Kép

Kép

Kép


 
Offline
IDRE díjas
Csatlakozott: 2006 nov. 9, 12:02
Hozzászólások: 983
   
 
Hozzászólás 2007 aug. 24, 21:10 
III. adag
Kép

Kép

Kép

Kép

Kép


 
Offline
IDRE díjas
Csatlakozott: 2006 nov. 9, 12:02
Hozzászólások: 983
   
 
Hozzászólás 2007 aug. 24, 21:07 
II. adag

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép


 
Offline
IDRE díjas
Csatlakozott: 2006 nov. 9, 12:02
Hozzászólások: 983
   
 
Hozzászólás 2007 aug. 24, 21:00 
Ausztriában jártunk, menekülve a hőségtől:
Kép

Kép

Kép


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Hegedűs Zsolt 2007 aug. 24, 21:07-kor.

 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 2014 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 97, 98, 99, 100, 101  Következő



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  
cron

Pontos idő: 2024 márc. 29, 0:50
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO