Sziasztok,
úgy látom ez az odú kérdés némileg félrevisz benneteket, ezért leírnám a véleményemet.
Az hogy egy madár milyen fészkelési alkalmatosságot fogad el, vagy részesít előnyben, több tényezőtől függhet. Ezt egyrészt az ösztönei, másrészt pedig a szülők állttal látottak vagy tapasztaltak befolyásolják leginkább (ő miben nevelődött). Mivel egy igen erősen "háziasított" fajról van szó, az ösztönös, természetben is megfigyelhető fészkelési viselkedés nagymértékben megváltozott (tenyésztők megváltoztatták) az évszázadok alatt. Ennek a nyomait lehet látni olyan esetekben, amikor a pár, számunkra érdekes, vagy lehetetlennek tűnő helyekre próbál fészket építeni: ülőrúdra, etetőbe, fürdetőbe, földre, az-az minden olyan helyre, ahol úgy gondolja hogy megfelelő lenne számára.
Természetesen ez a fajta fészekrakási viselkedés tenyésztői szempontból megengedhetetlen, mert nem csak a fészek kontrolt teszi sokkal körülményesebbé, és ezzel a gyűrűzést is, hanem mert egy ilyen "tákolt" fészekben már maga a kotlás és nevelés folyamata is igen kétséges. Az ilyen körülmények közt nevelődött fiókák is nagyobb eséllyel viselkedhetnek majd így, a szülőktől tanulva. A kellően beindult egyedeknél szintén tapasztalható hogy mindenhova fészket szeretnének építeni, ha némi fészekrakásra „alkalmas” anyagot kaparintanak meg, anélkül hogy odút felhelyeznénk.
Az odú vagy félig nyitott/zárt fészkelő alkalmatosság alakja nem annyira befolyásolja a madárkákat, majd a fészekanyaggal szépen belülről megformálják maguknak, legyen az kocka vagy tégla test, esetleg fonott kosár. Egyes fajoknál ennek is fontos szerepe van, illetve plusz előnyt jelent, de a zebrapinty nem az a kategória. Annál fontosabbnak tartom inkább hogy mekkora a mérete! Ahogy már korábban is szerintem írtam, a kis fonott kosarak mérete arra tökéletesen elég hogy egy pár elszundikáljon benne, de fiókák nevelésére gyakorta alkalmatlan. Úgy járnának mint Sün Balázs, kinek kicsi lett a ház.

A túl nagy méret sem feltétlen jó, ezért a 10-12 cm-es arany középutat javaslom mindenkinek.
Az odú bebújó nyílásának az alakja szintén meghatározó tényező. A félig nyitott odút fogadják el leginkább, hiszen ez ami számukra a legjobban természet közeli. Természetesen itt is előfordulhat hogy a kerek nyílással rendelkezőt egyes egyedek elfogadnak, de ne ezekből induljunk ki! A kivételek, mint mindig, itt is erősítik a szabályt
Sün Balázs példa:
