Sajnos ez a rostaalja nem mindig hasznos dolog.
Az biztos, hogy változatosabbá teszi a madarak étlapját, de vannak ezt az előnyt felűlmúló hátrányai is, főleg akkor ha azt tenyészidőszakban, vagy fióka nevelés közben adagoljuk.
Az ilyen "rostaalja" magok között sok a beltartalmilag hiányos mag, melynek hátránya, hogy diétára fogja a madarakat, neveléskor pedig pont az ellenkezőjére kell hatni, kiküszöbőlhető ez a dolog, ha a rendes adagon felűl kapják a madarak, de ekkor meg pocsékolni fognak.
Másik probléma ami veszélyes lehet :
Nálunk általában a gabonatáblák szélei nagyon gazosak és itt fokozottan előfordulnak a mérgező magokat termő növények melyek magvai természetesen belekerűlnek a visszamaradt rostaaljba.
itt aztán két dolog játszik közre :
- egyik, milyen %-ban kerűlnek bele a káros magok, és milyen volt a learatott tábla melletti út forgalma ??
Ebből következik aztán, hogy ha nagy a mérgező magok %-ék aránya, még azokat a felnött madarakat is megmérgezhetjük, melyek kis mennyiség bevitele esetén baj nélkül feldolgozzák a toxikus anyagokat. Ugyanez nem vonatkozik a fiókákra azoknak még nincs kifejlődve a védekező mechanizmusuk és könnyen belepusztulnak a gyommagvakkal való kedveskedésbe.
- a másik probléma, hogy erre csak rátesz egy lapáttal, ha nagy forgalmú út mellől származik a gyommag.
Azt is figyelembe kell venni, hogy a díszmadarunk mennyire domesztikálódott faj, mivel a vadmadarak befogásából származó egyedek természetes reakciója, hogy az ismeretlen magot nem szedi fel, és ösztönösen nem fogyasztja el a mérgező magokat, - de csak az élőhelyén megismerteket-, így elkerülik a mérgezést, a domesztikált fajoknál már ez nem így működik, azok többnyire elfogyasztják az eléjük rakott takarmányt. Persze ezt is megfelelő hozzászoktatás után. Ezért aztán tudtunkon kívűl könnyen mérgezhetjük az állományunkat.
- egy másik probléma az ilyen magok tárolásában van, az eladók, mivel ez " hasznosítható melléktermék" ezért ennek tárolására nem fordítanak kellő figyelmet és könnyen dohosodik, keveredik raktári szeméttel, rosszabbik esetben melegvérű állatok ellen használatos toxikus anyagokkal, ami szintén káros az etetetésnél. Itt főleg a kellő tapasztalat nélküli gazdák követnek el súlyos hibákat.
Ezek elkerülésére persze javasolni is kellene valamit, az én véleményem az, hogy ha valaki így is kedveskedni akar madarainak; az szedje saját maga meg a kiegészítő takarmányokat és azzal kedveskedjen nekik.
Sok bajtól fogja megvédeni saját magát és madarát is..
Ezzel nem azt akartam mondani, hogy ne ettessünk gyommagvakat, hanem azt szerettem volna érzékeltetni, hogy ez a módszer súlyos problémát is okozhat..
_________________ üdvözlettel : -el-
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára eszterolajos 2010 jan. 7, 9:46-kor.
|