Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával






Hozzászólás a témához  [ 75 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Oldal 1, 2, 3, 4  Következő
Szerző Üzenet
Offline
Csatlakozott: 2007 okt. 1, 19:45
Hozzászólások: 131
Tartózkodási hely: Savaria
   
Hozzászólás 2010 márc. 22, 22:21 
Sziasztok!
Warhawk írta:
Sem a fehér cápa, sem a más valóban problémás faj nincs az 1. számú függelékben. :) Azokra amúgy vonatkozik más rendelet (lásd CITES, az egyezményben nem csak madarak vannak).

Ne csak a vörösfülű ékszerteknőst nézd. A cafrangos teknős mióta képes idehaza áttelelni? Nem ezekkel a példányokkal van a baj, hanem a rendelettel amit nem lehet betartani. Megtiltják a kereskedelmet.. de évtizedekig lehetett velük kereskedni. A jelenleg szabadban lévő példányokkal mi lesz? (Ha csakugyan túlélik a keményebb teleket, amit azért kétlek). A háztartásokban lévő (tippem szerint több tízezer) teknőssel mi lesz? Nálunk nyugatabbra nem így oldanak meg problémákat. Ez igazából nem megoldás, hanem "csináltuk valamit, le van tudva". Engem elsősorban ez zavar ebben. Ezért mondtam, hogy átgondolatlan, összedobott valami.
Holnap valamelyik jogalkotó olvas a kissándorról, a barátpapagájról esetleg lát egy nimfát szabadon és azok a madarak is felkerülnek majd az ökoszisztémát veszélyeztető listára? Lesz egy egyre bővülő listánk, de ugyanakkor ez maximum tüneti kezelés! A bajt kellene megszüntetni, a "betegséget" kell gyógyítani, nem a tüneteket eltakargatni. Ezért rossz ez úgy ahogy van.

Hmmm.. lassan ez már nagyon off topic. Bár közvetve köze van az eredeti témához is... :? Szerintem lassan térjünk vissza az eredeti témához. :mrgreen:


Hm...valóban, figyelmetlen voltam a dolgokat illetően......
Az összes fajjal kapcsolatban nyilván nincs tapasztalatom, sőt hüllőkkel kapcsolatos ismereteim nagyon gyérek, viszont a vörösfülű ékszerteknősökkel kapcsolatban egy barátomnak vannak tapasztalatai a hazai térhódításukkal kapcsolatban, igaz hogy csak kicsiben, de gyanítom hogy nem csak az ő birtokán történik meg az, hogy ők elszaporodnak, a mocsáriak meg eltűnnek.....
Igazság van a mondandódban, nem is azt vitatom, hanem azt, hogy a fauna idegen fajok megtelepedését, sőt, a megtelepedésük lehetőségét sem szabad félvállról venni. Azzal amúgy egyetértek, hogy ennek a problémának a megoldására átgondoltabb, és a terrarisztikát, akvarisztikát és a díszmadár tenyésztést mint hobbit nem tönkretevő jogszabályokat kellene hozni. Amúgy ötletem nincs hogy ezt mi módon lehetne valóban HATÉKONYAN, valóban MINDEN ÉRINTETT SZÁMÁRA KEDVEZŐEN megoldani, hiszen még ezen fajok engedélyhez kötött, vagy akár engedély nélküli, csupán bejelentés köteles kereskedelme is valószínűleg problémás, illetve célját el nem érő lenne.

Lacrimosa írta:
karel írta:
Nem tudom hogy hallott-e már valaki róla, de Stuttgartban 1985-ben megszökött pár egyed Amazona oratrix a Wilhelmina zoo-ból. A telet túlélték, mivel akkor még nem távolodtak el az állatkerttől messzire, és a gondozók folyamatosan ellátták kajával őket. '86-ban újabb adag szökött meg közülük. Ma már állandó jelleggel költenek, és sikeresen szaporodnak. Bár valószínűleg nem túl nagy ütemben, mert eddig - ha jól értelmezem a semmilyen nyelvtudásommal szöveget - , csak 50 körüli létszámot ért el a populáció. (Amúgy egy ismeretlen helyről szökött kékhomlokú amazon is csatlakozott a csapathoz, és sikeresen szaporodott, így már hibrid amazonok is repkednek szabadon a városban.) Ennek nem "mindenki" örül felhőtlenül, mivel ténylegesen konkurenciát jelentenek pl a városnak az amazonok által fészkelésre alkalmasnak ítélt részében már korábban fészkelő kék galambok (odúban fészkelő galamb faj) számára. Sokat nem vacakolnak, ha megtetszik nekik egy odú akkor szépen becammognak, és amennyiben az előbb említett kék galamb gyorsabb volt és már korábban elfoglalta, akkor miután amazonék bemennek az odúba, utána szépen curikkolnak is kifelé, a hiba annyi a dologban, hogy hozza magával a Columba oenast is. Szerencsétlen galambnak persze a nyakán esik a legkönnyebb fogás egy amazon részére, és hát a galamb nyakát nem is olyanra tervezték hogy kibírja egy amazon harapását.........


Igen, jól tudod, csakhogy ez a populáció már nincs... Emiatt jópár évvel ezelőtt volt egy nagy vita, hatalmas felháborodás, ugyanis egy nyugdíjas bácsi megelégelte az amazonok rikoltozását, és önkényesen elintézte a problémát.... A tetemek egy részét elásta, másik részét hűtőben tárolta. Mivel védett madarakról van szó - akármennyire is tájidegen faj - büntetésre számíthatott, nem kicsire. Több részletet én sem tudok e ügyről...

Lehet hogy már nincs meg ez a populáció teljes egészében, mert én egy 2008-as megfigyelés-kutatás publikációját "olvastam" (inkább silabizáltam ki nagy nehezen [azért a lényeget értettem]).
Viszont az általad említett öreg "felszínes munkát" végzett:
http://www.youtube.com/watch?v=KGtYcI65gF8


Amúgy itt már valóban off a téma, ezt egy hellyel odébb kellett volna kitárgyalni......


 
Offline
Csatlakozott: 2010 márc. 9, 16:38
Hozzászólások: 23
Tartózkodási hely: Kartal
Valódi név: Varga Norbert
   
Hozzászólás 2010 márc. 21, 22:54 
Lacrimosa
Röpdébe vannak csak úgy rákérdeztem.

_________________
Üdv:Dexter!


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2010 márc. 15, 18:49
Hozzászólások: 490
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Mirjam
   
Hozzászólás 2010 márc. 21, 8:27 
karel írta:
Nem tudom hogy hallott-e már valaki róla, de Stuttgartban 1985-ben megszökött pár egyed Amazona oratrix a Wilhelmina zoo-ból. A telet túlélték, mivel akkor még nem távolodtak el az állatkerttől messzire, és a gondozók folyamatosan ellátták kajával őket. '86-ban újabb adag szökött meg közülük. Ma már állandó jelleggel költenek, és sikeresen szaporodnak. Bár valószínűleg nem túl nagy ütemben, mert eddig - ha jól értelmezem a semmilyen nyelvtudásommal szöveget - , csak 50 körüli létszámot ért el a populáció. (Amúgy egy ismeretlen helyről szökött kékhomlokú amazon is csatlakozott a csapathoz, és sikeresen szaporodott, így már hibrid amazonok is repkednek szabadon a városban.) Ennek nem "mindenki" örül felhőtlenül, mivel ténylegesen konkurenciát jelentenek pl a városnak az amazonok által fészkelésre alkalmasnak ítélt részében már korábban fészkelő kék galambok (odúban fészkelő galamb faj) számára. Sokat nem vacakolnak, ha megtetszik nekik egy odú akkor szépen becammognak, és amennyiben az előbb említett kék galamb gyorsabb volt és már korábban elfoglalta, akkor miután amazonék bemennek az odúba, utána szépen curikkolnak is kifelé, a hiba annyi a dologban, hogy hozza magával a Columba oenast is. Szerencsétlen galambnak persze a nyakán esik a legkönnyebb fogás egy amazon részére, és hát a galamb nyakát nem is olyanra tervezték hogy kibírja egy amazon harapását.........


Igen, jól tudod, csakhogy ez a populáció már nincs... Emiatt jópár évvel ezelőtt volt egy nagy vita, hatalmas felháborodás, ugyanis egy nyugdíjas bácsi megelégelte az amazonok rikoltozását, és önkényesen elintézte a problémát.... A tetemek egy részét elásta, másik részét hűtőben tárolta. Mivel védett madarakról van szó - akármennyire is tájidegen faj - büntetésre számíthatott, nem kicsire. Több részletet én sem tudok e ügyről...

De 2007-ben röppent fel az a "pletyka" néhány turistától, hogy az egyik hegységben (nem tudom már hol Németországban) láttak keákat.... Na ez viszont roppant érdekes lenne, hiszen tudjuk, hogy jónéhányan tartanak Németországban keákat, és tudjuk, hogy ők igazi szabadulóművészek, ráadásul túlélési képességük is szenzációs. Tehát ha a pletyka valóban igaz, akkor talán későbbi utazáskor nem az aranyos cinegéket figyelhetjük meg ott, hanem a keák játékát... :lol: Persze komolyra véve a szót, ha valóban keák lennének szabadon, érdekes dolgok lennének, nem feltétlenül pozitív hatással mindenkire. Hiszen akármennyire is szenzációs madarak, azért nem nevezhetők épp rendes szomszédnak. 8)

_________________
http://www.nimfapapagaj.eoldal.hu/


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2010 márc. 21, 0:49 
karel írta:
Lehet hogy én tévedek, de a fogságot nem tűrő fajok esetében pedig szerintem olyanokra gondoltak, mint a fehércápa (eddig a legtovább pár hétig tudták csak tartani komoly tengeri akváriumokban is), vagy az A. swindernianus (csak napokig tudták fogságban tartani, mert mindig jobb létre szenderültek, ha jól emlékszem, leghosszabb fogságban tartási idő nem érte el a 2 hetet) meg utána lehetne még nézni hogy milyen hasonló fajok vannak, de több most nem jut eszembe. Úgy értelmezem, hogy valamilyen igényét a fajnak a fogságban oly mértékben nem lehet kielégíteni, hogy emiatt a kielégítetlen igény miatt az adott fajnak a fogságban tartott egyede elpusztul, vagy az adott fajú egyed fogságban valamilyen súlyos fizikai vagy "pszichikai" sérülést szenved.

Sem a fehér cápa, sem a más valóban problémás faj nincs az 1. számú függelékben. :) Azokra amúgy vonatkozik más rendelet (lásd CITES, az egyezményben nem csak madarak vannak).

Ne csak a vörösfülű ékszerteknőst nézd. A cafrangos teknős mióta képes idehaza áttelelni? Nem ezekkel a példányokkal van a baj, hanem a rendelettel amit nem lehet betartani. Megtiltják a kereskedelmet.. de évtizedekig lehetett velük kereskedni. A jelenleg szabadban lévő példányokkal mi lesz? (Ha csakugyan túlélik a keményebb teleket, amit azért kétlek). A háztartásokban lévő (tippem szerint több tízezer) teknőssel mi lesz? Nálunk nyugatabbra nem így oldanak meg problémákat. Ez igazából nem megoldás, hanem "csináltuk valamit, le van tudva". Engem elsősorban ez zavar ebben. Ezért mondtam, hogy átgondolatlan, összedobott valami.

Holnap valamelyik jogalkotó olvas a kissándorról, a barátpapagájról esetleg lát egy nimfát szabadon és azok a madarak is felkerülnek majd az ökoszisztémát veszélyeztető listára? Lesz egy egyre bővülő listánk, de ugyanakkor ez maximum tüneti kezelés! A bajt kellene megszüntetni, a "betegséget" kell gyógyítani, nem a tüneteket eltakargatni. Ezért rossz ez úgy ahogy van.

Hmmm.. lassan ez már nagyon off topic. Bár közvetve köze van az eredeti témához is... :? Szerintem lassan térjünk vissza az eredeti témához. :mrgreen:

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
Csatlakozott: 2007 okt. 1, 19:45
Hozzászólások: 131
Tartózkodási hely: Savaria
   
Hozzászólás 2010 márc. 20, 23:04 
hello!

A hazai ökoszisztémára veszélyt jelentő fajok megítélésében úgy érzem hogy van igazság a dolgokat a jogszabály oldaláról nézve is, meg egész biztos vagyok benne, hogy Warhawk-nak is igaza van abban, hogy a hazai fajok nagy részét igazából az ember lehetetleníti el. Viszont azért ehhez hozzá kell tenni hogy a jogszabály alkotóinak is van igazságuk, mikor bizonyos - a hazai ökoszisztémára szakemberek ill "kevésbé szakemberek" által veszélyesnek tartott - fajok kereskedelmét szabályozni igyekeznek. Hisz azok a fajok amiknek helyzete a stabilból folyamatosan romolva bizonytalanra változik, könnyen áldozatul eshetnek egy behurcolt, ám sikeresen alkalmazkodni tudó fauna idegen fajnak, mely adott esetben ugyan azt a nisch-t próbálja elfoglalni, amit addig az a faj foglalt el, aminek a helyzetét az ember elbizonytalanította....
Warhawk írta:
Ha lenne is alapja az aggodalmaknak, akkor is évtizedeket késtek vele.
Van egy ismert mondás: jobb későn, mint soha........



Van ismerősöm, aki be tud számolni a vörösfülű ékszerteknősök mocsári teknőssel szembeni sikerességéről...
Lacrimosa írta:
De ezt átvihetjük pl.: német példákra is, ahol nem kis méretű kis, ill. nagy sándorpapagájpopuláció él vidáman és szaporodik szabadon! Persze gyönyörű, és azért mégsem mindennapi látvány, de ha belegondolunk a következőkbe: ezek a madarak veszélyeztetik az adott ország, adott élőhelyének egyéb madárfajait, hiszen pl.: költési lehetőségtől megfosztják őket, azáltal, hogy ők foglalják el az odvakat! És azért kevés olyan hazai faj van, mely komoly eredménnyel szembe tudna szállni papagájcsőrökkel!
Tavaly valamikor egyik német fórumon egy ürge készített fotósorozatot, amin épp egy kis sándorpapagáj veszekszik egy mókussal, aki az üregébe akar menni - amit már a sanyik elfoglaltak. Nagyon látványos képsorozat volt, és felettébb érdekes!
Mindenesetre ezek a problémák miatt tilos adott környezetbe idegen fajt elengedni, mert a helyi populációknak komoly hátránya lesz, pl.: emiatt is németben elvileg már tilos papagájokat szabadon röptetni, mert környezetidegen fajról van szó. Az aztán már más kérdés, hogy senki nem néz utána, hogy az XY épp jákóját, aráját vagy törpepapagájtenyészetét röpteti a kertben szabadon...
De idehaza is vannak példák. Nem egyszer láttam már személyesen, mikor elengedett/megszökött nimfapapagájok a verebekkel együtt keresik a táplálékot a betonon.


A kis sanyikról annyit, hogy nem csak Német o-ban, de az Egyesült Királyságban is nagy problémát jelentenek, plussz vannak már Görög o-ban is szabadon élő kis sanyi populációk. Német o-ban amúgy nem csak a kis, de a nagy sanyiból is vannak szabadon élő populációk.
Újabb adalék: nagyon sokan úgy gondolják, hogy a trópusi fajok a mérsékelt övben nem jelentenek ökológiai veszélyt, hisz elterjedésük az eltérő éghajlati viszonyok miatt nem lehetséges. Ez hatalmas tévedés. Erre a legjobb példa a papagájok közül talán a barát papagáj. Gondolom róla sokan tudják hogy szintén vannak szabadon élő populációi szerte É-Amerikában illetve Európában, olyan helyeken is, ahol nem ritkák a tartós, kemény fagyok. Jó, most lehet hivatkozni arra, hogy a barát papagájok D-Amerikának nem csak trópusi, hanem mérsékelt övi részein is elterjedtek, de azt azért figyelembe kell venni, hogy olyan fagyokhoz az eredeti elterjedési területén nem tudott hozzászokni, mint amilyeneknek É-Amerika és Európa bizonyos részein ki van téve, mégis sikeresen tudtak alkalmazkodni a számukra oly idegennek tűnő éghajlati körülményekhez is.......
Itt van még egy faj, a guayaquil papagáj, melynek San Franciscoban van szabadon élő populációja. Jó, ez csak az É-i szélesség 37°tájékán van, nálunk lehet hogy a tél (főleg kontinentális éghajlattal) jobban megviselné.
Viszont ha már így belelendültem akkor hadd folytassam:
Nem tudom hogy hallott-e már valaki róla, de Stuttgartban 1985-ben megszökött pár egyed Amazona oratrix a Wilhelmina zoo-ból. A telet túlélték, mivel akkor még nem távolodtak el az állatkerttől messzire, és a gondozók folyamatosan ellátták kajával őket. '86-ban újabb adag szökött meg közülük. Ma már állandó jelleggel költenek, és sikeresen szaporodnak. Bár valószínűleg nem túl nagy ütemben, mert eddig - ha jól értelmezem a semmilyen nyelvtudásommal szöveget - , csak 50 körüli létszámot ért el a populáció. (Amúgy egy ismeretlen helyről szökött kékhomlokú amazon is csatlakozott a csapathoz, és sikeresen szaporodott, így már hibrid amazonok is repkednek szabadon a városban.) Ennek nem "mindenki" örül felhőtlenül, mivel ténylegesen konkurenciát jelentenek pl a városnak az amazonok által fészkelésre alkalmasnak ítélt részében már korábban fészkelő kék galambok (odúban fészkelő galamb faj) számára. Sokat nem vacakolnak, ha megtetszik nekik egy odú akkor szépen becammognak, és amennyiben az előbb említett kék galamb gyorsabb volt és már korábban elfoglalta, akkor miután amazonék bemennek az odúba, utána szépen curikkolnak is kifelé, a hiba annyi a dologban, hogy hozza magával a Columba oenast is. Szerencsétlen galambnak persze a nyakán esik a legkönnyebb fogás egy amazon részére, és hát a galamb nyakát nem is olyanra tervezték hogy kibírja egy amazon harapását.........
Újabb amazonos dolog: zöld arcú amazon. Óvatos becslések szerint a napjainkba a teljes szabadon élő zöld arcú amazonok populációnak csak 1/3-a él az eredeti elterjedési területén (Mexikói Egyesült Államok). Mások szerint csak 1/4-e. A többi szabadon élő egyed csapatokat alkotva nagyrészt szerte az Amerikai Egyesült Államokban tengeti napjait.......




Lehet hogy én tévedek, de a fogságot nem tűrő fajok esetében pedig szerintem olyanokra gondoltak, mint a fehércápa (eddig a legtovább pár hétig tudták csak tartani komoly tengeri akváriumokban is), vagy az A. swindernianus (csak napokig tudták fogságban tartani, mert mindig jobb létre szenderültek, ha jól emlékszem, leghosszabb fogságban tartási idő nem érte el a 2 hetet) meg utána lehetne még nézni hogy milyen hasonló fajok vannak, de több most nem jut eszembe. Úgy értelmezem, hogy valamilyen igényét a fajnak a fogságban oly mértékben nem lehet kielégíteni, hogy emiatt a kielégítetlen igény miatt az adott fajnak a fogságban tartott egyede elpusztul, vagy az adott fajú egyed fogságban valamilyen súlyos fizikai vagy "pszichikai" sérülést szenved.


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2010 márc. 20, 20:37 
Lacrimosa írta:
A legtöbb törvény ilyen, de viszont ez a kis szösszenet mégis csak jó!
Ugyanis: a szabadoneresztett ékszerteknősök igenis hatalmas kárt okoznak a hazai mocsáriteknős állományban.
...
Tavaly valamikor egyik német fórumon egy ürge készített fotósorozatot, amin épp egy kis sándorpapagáj veszekszik egy mókussal, aki az üregébe akar menni - amit már a sanyik elfoglaltak.
...
De idehaza is vannak példák. Nem egyszer láttam már személyesen, mikor elengedett/megszökött nimfapapagájok a verebekkel együtt keresik a táplálékot a betonon.

Ezeket az édesvízi teknősöket az elmúlt 50 évben korlátozás nélkül lehetett vásárolni. Ha lenne is alapja az aggodalmaknak, akkor is évtizedeket késtek vele. Tudom, mert tagja voltam az eddigi egyetlen "Teknősmenhelynek" ami annó Érden működött. Foglalkoztam elég sokat a hüllőkkel (régebben). Dolgoztam szakmában, láttam adatokat erről. Tehát nem véletlen mondom, hogy ezzel egyrészt elkéstek, másrészt a hazai fajokat az ember lehetetleníti el a legjobban. És ezzel a legkevésbé sem törődnek.

Ugyanakkor ebben a homályos megfogalmazásban ott rejlik a lehetőség, hogy egy idő után válogatás nélkül mindenféle fajokat utólag belepakoljanak. Mert mi az ami a fogvartartást tűri? Ami domesztikált. Az összes többire rá lehet húzni azt, hogy "nem tűri". Innen már csak egy lépés gyakorlatilag az állattartást betiltani. Ez így ebben a formájában nem csak összegányolt, de betartathatatlan törvény.

Annak idején én is úgy voltam vele, hogy "jobb egy rossz szabályozás mint egy semmilyen. Mára egy dologra jöttem rá. Egy rossz törvény/rendelet/szabály nagyobb károkat tud okozni mint bármi más. :-(

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2010 márc. 15, 18:49
Hozzászólások: 490
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Mirjam
   
Hozzászólás 2010 márc. 20, 18:10 
Dexter írta:
1 pár kecskepapagájnak mekkora hely kell és 1 pár énekesnek külön-külön? :D


Amekkorában kényelmesen elférnek... :wink: :D
Egyik sem kalitkamadár, tehát röpde kell.

_________________
http://www.nimfapapagaj.eoldal.hu/


 
Offline
Csatlakozott: 2010 márc. 9, 16:38
Hozzászólások: 23
Tartózkodási hely: Kartal
Valódi név: Varga Norbert
   
Hozzászólás 2010 márc. 20, 17:43 
1 pár kecskepapagájnak mekkora hely kell és 1 pár énekesnek külön-külön? :D

_________________
Üdv:Dexter!


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2010 márc. 15, 18:49
Hozzászólások: 490
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Mirjam
   
Hozzászólás 2010 márc. 20, 15:52 
Na mindenesetre lefordítottam így gyorsan a cikk egyik felét, ahol a tartásról van általánosságban szó. Gyorsan dolgoztam, ezért esetleges helyesírási hibákért, magyartalanságokért elnézést, de nincs időm itt játszani vele.
Warhawk: Ha érdekel a másik rész, lefordítom, de max. szerdán tudom felrakni, addig vizsgákra kell készülnöm. Mindenesetre az a rész az alapkövetelményekről szól állatkereskedésekben, börzéken, kiállításokon, szállításkor stb.




Papagájok tartásának minimális követelményei
1995. január 10.


I. Általános rész

Papagájok (Psittacidae) szociális madárfajok, akik Európa kivételével minden kontinensen előfordulnak. Különböző élőhelyeken élnek, mint a trópusi esőerdők, szavannák, hegyvidékek, félsivatagok, hegyi erdők egészen 4000 méteres tengerszint feletti magasságig.

A papagájok táplálékspektruma döntően változatos. Sok faj magvakat fogyaszt, míg mások gyümölcsökre vagy nektárra specializálódnak!

A papagájok néhány kivételtől eltekintve odvakban kotlanak.

Jelenleg 340 papagájfaj ismert, ezek közül 203 faj rendszeresen szaporodik fogságban. Hullámospapagájok és nimfapapagájok a XIX. Évszázad közepe óta tenyésztik és háziasítva lettek!

Papagájok néhány kivételtől eltekintve párban vagy csoportokban élnek, ami miatt alapvetően így is kell tartanunk őket fogságban! Kivételt képeznek olyan madarak, melyek más madarakkal nem jönnek ki, agresszívek, emberre fixálódnak, betegek, ill. sérültek. Emiatt szükséges a vásárlásnál a párosával való tartásra felhívni a figyelmet, és emiatt rendszerint párosával adhatók le/el. Fiókákat fajnak megfelelően neveljünk – saját fajába tartozó madarat tekintse fajtársnak!

Ha a fiatal madarak elhelyezése megoldható, akkor szaporodási lehetőséget nyújtsunk nekik!

A viselkedés miatt biztosítsunk változatos röpdét, ketrecet, védőházikót pl.: friss ágakkal vagy más alkalmas tárggyal.

Szociális kapcsolatokra az igényt pártartással vagy csoporttartással megoldható, ill. alaposan megalapozott egyedültartásnál napi változatos elfoglaltsággal!

Papagájokat más állatfajokkal is lehet szocializálni – elviselési szintre ügyeljünk!

Import, export és papagáj birtoklása a fajvédelmi hivatal által van szabályozva. – kivétel a hullámospapagáj, ill. nimfapapagáj.  tudjuk, hogy ma az import tilos EU-hoz nem tartozó országokból!

A papagájok tenyésztése engedélyköteles, és minden papagájt a Psittakosa-rendeletnek megfelelően azonosítani kell! Import esetén a harmadik világból a karantén kötelező.

II. speciális rész


A következőkben a papagájok négy csoportra osztódnak: laposfarkú papagájok, rövidfarkú papagájok, arák, lórik és más nektárfogyasztó papagájok

A. Általános tartási igény

Papagájok tartása megkötve vagy kengyelen tilos. Röpképtelen papagájokat akkor helyen tartsuk, amekkora a ketrec mérete lenne, sok és változatos mászási lehetőséget biztosítva nekik! Minden alkalommal tudják felkeresni a védőházukat!

A megadott méretek egy pár papagáj elhelyezésére vonatkozik, de megalapozott egyedültartás esetén sem lehet kisebb. A területet minden új madár esetén 50%-kal nőveljük! A kalitkákat minimum 80 centis magasságba helyezzük!

Vadon befogott madarak esetén az első két évben ennél nagyobb helyen tartsuk, hogy elegendő kiutat biztosítsunk nekik! Náluk a volier nagyságának alapterülete 50%-kal nagyobb legyen mint a megadott pontban!.

Ketrecek, ill. volierek között szükséges lehet választófal felhúzása a csípési sérülések elkerülése végett!


Kerti volier esetén a madarak számára muszáj védőházikót vagy egyes esetekben időjárás-védelmet nyújtani, amit az állatok bármikor felkereshetnek. Csak zord idő mellett maradhatnak a madarak napközben is a védőházikóban! Az olyan fajoknak, akik eleg helyiséget igényelnek, ajánlott egy szobavoliert építeni a kerti volierhez hasonló méretben. A minimális hőmérséklet csoportonként lesznek feltűntetve az alábbiakban. Itatókat és etetőket télen a védőházikóban helyezzük el! Vizet és eleséget naponta cseréljük, a tálakat előtte tisztítsuk!


A ketrecek, szobavolierek és a védőházikó aljára homokot, forgácsot kezeletlen fából, vagy egyéb alkalmas anyagot szórjunk, és lehetőség szerint hetente egyszer cseréljük. A kerti volier talaja maradhat a természetes talaj, vagy letakarhatjuk homokkal, kavicsokkal stb. A röpdék, ketrecek,és ezek felszerelései ne egészségkárosító anyagból készüljenek, könnyen tisztíthatók legyenek és úgy szereljük fel, alakítsuk át, hogy ne tudjanak sérülést okozni. A rácsozat vízszintes legyen vagy négyzetes! A ketrecekben, volierekben, védőházikókban minimum 2 ülőfa legyen különböző vastagságokban, amiket úgy helyezzünk el, hogy lehetőség szerint a legnagyobb táv legyen köztük.

Ha a madarak zárt helyen élnek, ajánlott a röptetés.

Fürdési lehetőség rendszerint mindig legyen a madarak előtt. Ha a madarak nem pancsolnak, akkor alkalmas időben legalább hetente egyszer zuhanyoztassuk le őket.

Helyiségekben és így a védőházikóban is, biztosítsunk természetes fényt, ill.. ha nincs rá mód, akkor pótoljuk azt mesterséges fényforrásokkal. A napi megvilágítás 12 óra hosszú legyen, de ne lépje túl: a nappaléjszaka ritmus betartandó!

Csoport esetén költési időszak esetén mindig több odút biztosítsunk, mint ahány pár van, hogy a veszekedéseket minimalizáljuk!

Nagyon fontos különös figyelmet szentelni a változatos, alkalmas eleségre. Nem elegendő egész évben száraz mageleséggel etetni a madarakat. Madárfajtól függően csíráztatott magvakat, gyümölcsöket, zöldségeket, zöldeleségeket és legalább fiókanevelési időszakban állati eredetű fehérjét adni.

Lórik, denevérpapagájok és fecskepapagájok esetén nektáreleséget kell nekik adni, nem szabad őket csak mageleségekre szoktatni. A denevérpapagájok, fecskepapagájok és néhány lórifaj a nektár mellett valamennyi magféleséget igényelnek, és minden nektárevő faj gyümölcsöt is igényel.

A madarakat naponta figyeljük esetleges sérülésekre, ill. betegségekre utaló jelek miatt!

Betegségre való gyanú vagy sérülés esetén mindenképp konzultáljunk állatorvossal. A vizsgálatokról és kezelésekről vezessünk jegyzetet.



1. Laposfarkú papagájok nemei :
Alisterus, Aprosmictus, Aratinga, Barnardius, Bolborhynchus, Brotogeris, Cyanoliseus, Cyanoramphus, Enicognathus, Eunymphicus, Geopsittacus,
Leptosittaca, Myiopsitta, Nandayus, Neophema, Ognorhynchus, Pezoporus, Platycercus, Polytelis, Prosopeia, Psephotus, Psittacula, Purpureicephalus,
Pyrrhura, Rhynchopsitta.

1.1 Alapvetők

A laposfarkú papagájok nyílt szavannákon, sztyeppeken, és erdőkben is élnek.

Kis képviselőkhöz tartoznak a fűpapagájok, melyek hossza kb 20 cm, testtömege 37g. Az egyik legnagyobb laposfarkú a tobozpapagáj, Rhynchopsitta pachyrhyncha, mely hossza 38 cm, testtömege pedig 440 g.

A költési időszakon kívül a papagájok családi kötelékekben élnek, vagy kisebb-nagyobb csapatot hoznak létre, míg költési időszakban a legtöbb papagájfaj párosával él.

1.2 Elhelyezés

Dél-amerikai papagájok, mint az Aratinga, Pyrrhura, Brotogeris vagy Bolborhynchus egész évben igényelnek alvóodút, míg a többi faj csak költésre igényel odút.

A következő méreteket be kell tartani:

Madarak hosszúsága cm-ben Ketrecekméterben Védőházikó alapterülete

25-ig 1,0 x 0,5 x 0,5 0,5
25 - 40 2,0 x 1,0 x 1,0 1,0
40-től 3,0 x 1,0 x 2,0 2,0

A védőházikóban a hőmérséklet ne essen 5°C alá. Importált madarak esetén az első évben minimum 10°C szükséges!
Kis sándorpapagájnak, barátpapagájnak, kínai papagájnak, és az asuztrál fajoknak a védőházikó fagymentes legyen!


2. Rövidfarkú papagájok nemei:
Agapornis, Amazona, Bolbopsittacus, Cacatua, Callocephalon, Calyptorhynchus, Coracopsis, Cyclopsitta, Deroptyus, Eclectus, Eolophus, Forpus, Geoffroyus, Graydidascalus, Gypopsitta, Hapalopsittaca, Micropsitta, Nannopsittaca, Nestor, Pionites, Pionopsitta, Pionus, Poicephalus, Prioniturus, Probosciger, Psittacara, Psittacella, Psittaculirostris, Psittacus, Psittinus, Psittrichas, Strigops, Tanygnathus, Touit, Triclaria.

2.1 Alapvető:

A csoport képviselői különböző környezetben fordulnak elő, egészen az alpesi régióig.

A legkisebb fajhoz a verébpapagájok tartoznak (Forpus) (hossz 12 - 15 cm, súly 25 - 30 g), a legnagyobbhoz pedig a sárgabóbitás kakadu, Cacatua galerita (hossz 50 cm, súly 900 g), és a kea, Nestor notabilis (hossz 50 cm, súly 950 g).
Ezek a papagájok költési időszakon kívül döntő részben családi kötelékekben élnek vagy csapatokban, költési időszakban inkább párosával.

2.2 Elhelyezés

A következő méreteket be kell tartani:

Madarak hossza cm-ben Ketrecek mérete m-ben Védőházikó alapterülete (m2)

25- 1,0 x 0,5 x 0,5 0,5
25 - 40 2,0 x 1,0 x 1,0 1,0
40- 3,0 x 1,0 x 2,0 2,0

Költési időszakon kívül a törpe- és verébpapagájok párosával 0,80 x 0,40 x 0,40 m ketrecben is lehetnek.

A védőházikó hőmérséklete Cyclopsitta, Deroptyus, Eclectus, Forpus, Geoffroyus, Graydidascalus, Gypopsitta, Micropsitta, Pionites, Pionopsitta, Prioniturus, Psittacella, Psittaculirostris, Psittinus, Psittrichas, Tanygnathus, Triclaria nem esetén 15°C, a többinél 10°C.

A Cacatua, Callocephalon, Eolophus, Hapalopsittaca, Nannopsittaca, Poicephalus kitenyésztett egyedei esetln a védőházikó hőmérséklete 5°C, törpepapagájok esetén fagymentes legyen. A keáknak elég egy viharvédelem.

Fehérhasú papagájok (Pionites-Arten) egész évben igényelnek alvóodút, a többi faj csupán költéskor idényel odút.


3. Ara nemei
Anodorhynchus, Ara, Cyanopsitta, Diopsittaca.

3.1 Alapvető:

Arák esőerdőkben élnek Dél- és Közép-Amerikában. Az élhely emiatt legtöbbször nedves erdők, de száraz területeken lombhullató erdőkben is előfordulhatnak.

A legkiseb képviselő a kékhomlokú törpeara, Diospittaca nobilis (hossz 30 cm, testsúly 136 g), a legnagyobb a jácintara, Anodorhynchus hyacinthinus (hossz 98 cm, súly 1500 g).

Költési időszakon kívül az arák párosával élnek, de kisebb csapatok is előfordulnak.

3.2 Elhelyezés

Minimális ketrecméretek:

Madár testhossza cm-ben Ketrec hossz m-ben Védőházikó alapterülete m2

-40 2,0 x 1,0 x 1,5 1,0
40 - 60 3,0 x 1,0 x 2,0 1,0
-60 4,0 x 2,0 x 2,0 2,0

Védőházikóban a minimális hőmérséklet 10°C legyen.

4. Lórik és egyéb nektárevők nemei:



Chalcopsitta, Charmosyna, Eos, Glossopsitta, Lathamus, Loriculus, Lorius, Neopsittacus, Oreopsittacus, Phigys, Pseudeos, Psitteuteles, Trichoglossus, Vini.

4.1 Alapvető

Elsősorban erdőkben, ill. nyílt, fás területeken fordulnak elő, egészen a tengerszint feletti 4000 méterig.

Denevérpapagájok (Loriculus-fajok) elérik a 16-20 cm-s testhosszat és a 12-35 g-s testsúlyt.

A legnagyobb lórikhoz tartoznak az asszonylórik, Lorius lory, 31cm-s hosszal és 240 g testsúllyal.

Tenyészidőszakon kívül családi kötelékekben, csapatokban élnek, így keresik fel eleségeiket pl.: virágzó fákat.

4.2 Elhelyezés

Minimális méretek:

Madár hossza cm-ben Volier hossza m-ben Védőházikó alapterülete m2

-20 1,0 x 0,5 x 0,5 0,5
20- 2,0 x 1,0 x 1,0 1,0


A védőházikó hőmérséklete minimum 10°C legyen, denevérpapagjok esetén 15°C, lóriknak a hegyi vidékekről pl.: Charmosyna papou, 5°C. Fecskepapagájok esetén elég, hogyha fagymentes a védőházikó.

A talajt a madarak folyékony ürüléke miatt olyan alommal takarjuk be, mely jó nedvszívó hatással bír, vagy egy köztesrácsot helyezzünk el. A voliert kicsempézhetjük, lebetonozhatjuk vagy egyéb, lemosható anyaggal bevonhatjuk.

Ezeknek a madaraknak az eleségét mindig frissen készítsük el, és az etetőt mindig alaposan tisztítsuk ki.

_________________
http://www.nimfapapagaj.eoldal.hu/


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2010 márc. 15, 18:49
Hozzászólások: 490
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Mirjam
   
Hozzászólás 2010 márc. 20, 15:49 
Én ehhez csak annyit mondok: józan paraszti ésszel kell gondolkodni. Ha valaki ezt teszi, rájön, hogy egy toronykalitkában egy ara nem oké megoldás... Akárcsak egy nimfa sem kalitkában. Ehhez az kell, hogy valaki a madár igényeit nézze, nem pedig, hogy a gazdinak épp hogy jó, hogy fér el jobban az adott cucc a lakásban, kertben, hogy illik a környezethez. Ehhez nem kellenek semmiféle rendeletek, törvények, csupán állatok iránti felelősségtudat!

_________________
http://www.nimfapapagaj.eoldal.hu/


 
  
Hozzászólás 2010 márc. 20, 14:58 
A világ minden jogszabájába rendeletébe van hiba, hisz az ügyvédek ebből élnek.Az északamerikai, vagy kínai fajok nagyrésze nem trópusi ,így estleges elszaporodásuk a természetbe veszéjeztethetik az ökológiát, de ehhez tisztába kéne lenni az ökológiával. Természetesen mindenkinek lehetősége van arra hogy a törvényalkotók figyelmét (nem a hivatal)felhívja az esetleges hibákra , de ebben az esetbe a hejes megoldást lekéne tenni, egyébként is a virtuális madarásznak nem mindegy hogy mekkora a ketrec hisz a virtuális madár nem mozog. Az a baj hogy vannak itt jónéhányan akik nem a problémát akarják megoldani (pedig van) hanem néhány kiszemelt hozzászólót hogyan lehet legjobban kicikizni. Hozzáteszem hogy jónéhányan ezért nem fórumoznak,nemírnak cikkeket, kimaradnak az építőjellegű hozzászólásokból mert vannak akik rögtön kifikázzák. Minden tipusú állattartásnak ,gazdasági, kisérleti, kedvtelésből tartott, megvan a minimál tartási mérete ,szinte mindenütt avilágon. Ennek változtatására meg van a lehetőség csak élni kell vele. Hajrá!!!


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2010 márc. 15, 18:49
Hozzászólások: 490
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Mirjam
   
Hozzászólás 2010 márc. 20, 14:18 
Warhawk írta:
Bár szorosan nem tartozik ide, de a hazai rendeletek milyenségére jó példa ez az alábbi szösszenet:

(4) Fogvatartást nem tőrı, illetve az ország növény-, illetve állatvilágára ökológiai okokból veszélyes faj egyede nem forgalmazható, nem ajánlható fel eladásra és nem tartható olyan helyen, ahol állatokkal kereskedelem zajlik. A fogvatartást nem tőrı, illetve az ökológiailag veszélyes faj egyedének minısül az 1. számú mellékletben meghatározott faj egyede.

Nem tudom mi az a "tőrı" de feltételezem "tűrő" akar lenni. Namost az 1. számú mellékletben fel van sorolva gyakorlatilag a kereskedelemben eddig valaha árusított összes édesvízi teknősfaj. Nem tudom a homályos "fogvatartást nem tűrő" megfogalmazás mit is takar pontosan és miért kerültek ezek az állatok bele, de az a rész is erősen sántít, hogy "ökológiai okokból" ezek veszélyesek lennének. Néhány közülük csak akkor telel át, ha enyhe a tél és még véletlen sem szorítják ki a hazai fajokat (azt már nagyrészt amúgy is megtette az ember). A trópusi fajok meg még az enyhe telet sem élik túl.

Ez csak egy kiragadott példa, de az ilyen részei miatt ha valaki azt mondaná, hogy ez a rendelet átgondolatlan, kiforratlan, betarthatatlan és ostoba, akkor azzal kénytelen lennék egyetérteni.



A legtöbb törvény ilyen, de viszont ez a kis szösszenet mégis csak jó!
Ugyanis: a szabadoneresztett ékszerteknősök igenis hatalmas kárt okoznak a hazai mocsáriteknős állományban.
De ezt átvihetjük pl.: német példákra is, ahol nem kis méretű kis, ill. nagy sándorpapagájpopuláció él vidáman és szaporodik szabadon! Persze gyönyörű, és azért mégsem mindennapi látvány, de ha belegondolunk a következőkbe: ezek a madarak veszélyeztetik az adott ország, adott élőhelyének egyéb madárfajait, hiszen pl.: költési lehetőségtől megfosztják őket, azáltal, hogy ők foglalják el az odvakat! És azért kevés olyan hazai faj van, mely komoly eredménnyel szembe tudna szállni papagájcsőrökkel!
Tavaly valamikor egyik német fórumon egy ürge készített fotósorozatot, amin épp egy kis sándorpapagáj veszekszik egy mókussal, aki az üregébe akar menni - amit már a sanyik elfoglaltak. Nagyon látványos képsorozat volt, és felettébb érdekes!
Mindenesetre ezek a problémák miatt tilos adott környezetbe idegen fajt elengedni, mert a helyi populációknak komoly hátránya lesz, pl.: emiatt is németben elvileg már tilos papagájokat szabadon röptetni, mert környezetidegen fajról van szó. Az aztán már más kérdés, hogy senki nem néz utána, hogy az XY épp jákóját, aráját vagy törpepapagájtenyészetét röpteti a kertben szabadon...
De idehaza is vannak példák. Nem egyszer láttam már személyesen, mikor elengedett/megszökött nimfapapagájok a verebekkel együtt keresik a táplálékot a betonon.

_________________
http://www.nimfapapagaj.eoldal.hu/


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2010 márc. 20, 13:23 
Bár szorosan nem tartozik ide, de a hazai rendeletek milyenségére jó példa ez az alábbi szösszenet:

(4) Fogvatartást nem tőrı, illetve az ország növény-, illetve állatvilágára ökológiai okokból veszélyes faj egyede nem forgalmazható, nem ajánlható fel eladásra és nem tartható olyan helyen, ahol állatokkal kereskedelem zajlik. A fogvatartást nem tőrı, illetve az ökológiailag veszélyes faj egyedének minısül az 1. számú mellékletben meghatározott faj egyede.

Nem tudom mi az a "tőrı" de feltételezem "tűrő" akar lenni. Namost az 1. számú mellékletben fel van sorolva gyakorlatilag a kereskedelemben eddig valaha árusított összes édesvízi teknősfaj. Nem tudom a homályos "fogvatartást nem tűrő" megfogalmazás mit is takar pontosan és miért kerültek ezek az állatok bele, de az a rész is erősen sántít, hogy "ökológiai okokból" ezek veszélyesek lennének. Néhány közülük csak akkor telel át, ha enyhe a tél és még véletlen sem szorítják ki a hazai fajokat (azt már nagyrészt amúgy is megtette az ember). A trópusi fajok meg még az enyhe telet sem élik túl.

Ez csak egy kiragadott példa, de az ilyen részei miatt ha valaki azt mondaná, hogy ez a rendelet átgondolatlan, kiforratlan, betarthatatlan és ostoba, akkor azzal kénytelen lennék egyetérteni.

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2010 márc. 20, 12:22 
carduelis írta:
Nekünk a hazai rendeleteket kell figyelembe venni!!!

Amik sajnos olyanok amilyenek. Épp ezért kellene körülnézni, hogy máshol hogyan oldották meg ezt. Ha már vannak olyan országok ahol régebben és jobban csinálják, nem lenne szégyen "ötleteket meríteni" az ottani dolgokból. Az más kérdés, hogy ezeket mennyire sikerül javasolni a hazai Hivatal felé...

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2010 márc. 15, 18:49
Hozzászólások: 490
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Mirjam
   
Hozzászólás 2010 márc. 20, 12:20 
carduelis írta:
Nekünk a hazai rendeleteket kell figyelembe venni!!! Egyébként számos hazai tenyésztő, szakíró, publikációiba utalnak mind a tartási mind a tenyésztési minimál méretkre, ha az állattartó ezeket figyelembe veszi túl nagy probléma nem lehet. Persze ha valaki a sokkal szigorúbb német szabványnak akar megfelelni, és tud is ,az csak dicséretes.


Taláán a németeknél a rendeletek nem ok nélkül szigorúbbak. Nálunk a madártartás látható módon, sajnos nincs kellően szabályozva, így rengeteg probléma van. Viszont a németek kifejezetten utálják ezeket a minimális méreteket, mert még ezeket is kicsinek tartják... Bár ez felfogás és neveltetés kérdése, ők így nevelkedtek, így fogják fel az állattartást, magyarok amúgy, az angolok megint másképp. Akárhogy is, a lényeg, hogy a papagájokat a megfelelő módon, fajnak megfelelő körülményeket és társaságot biztosítva tartsunk!

_________________
http://www.nimfapapagaj.eoldal.hu/


 
  
Hozzászólás 2010 márc. 20, 10:25 
Nekünk a hazai rendeleteket kell figyelembe venni!!! Egyébként számos hazai tenyésztő, szakíró, publikációiba utalnak mind a tartási mind a tenyésztési minimál méretkre, ha az állattartó ezeket figyelembe veszi túl nagy probléma nem lehet. Persze ha valaki a sokkal szigorúbb német szabványnak akar megfelelni, és tud is ,az csak dicséretes.


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2010 márc. 19, 17:03 
Lacrimosa írta:
Ha szeretnéd, szívesen lefordítom neked, nagyon jó dolgok vannak beleírva! Anyanyelvem a német, szóval majd lefordítom és felnyomom ide!
Bár ha jól informálódom, akkor ezek a méretek már nem hitelesek, mert tavaly ősszel hoztak új rendeleteket, ami nagyobb teret ír ki minimális méretnek!

A jelenlegi semminél még ez az "elavult" is jobb lenne. Köszönjük a fordítást ;)

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2010 márc. 15, 18:49
Hozzászólások: 490
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Mirjam
   
Hozzászólás 2010 márc. 19, 16:25 
Warhawk írta:
Lacrimosa írta:
Németeknél találtam, de keresek egy másikat is és berakom, ha találok!

http://www.bna-ev.de/bna_inhalt/gesetze/gutachten/papageien_d.htm

Ez már haladás :) Köszi! (Sajna én egy árva kukkot sem értek németül, ezért is volt esélytelen megtalálnom). Angol oldalakon néztem, de eddig még nem sokat találtam. A kalitkagyártó által javasolt méreteket inkább nem vettem komolyan. :)


Ha szeretnéd, szívesen lefordítom neked, nagyon jó dolgok vannak beleírva! Anyanyelvem a német, szóval majd lefordítom és felnyomom ide!
Bár ha jól informálódom, akkor ezek a méretek már nem hitelesek, mert tavaly ősszel hoztak új rendeleteket, ami nagyobb teret ír ki minimális méretnek!

_________________
http://www.nimfapapagaj.eoldal.hu/


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2010 márc. 19, 12:21 
Lacrimosa írta:
Németeknél találtam, de keresek egy másikat is és berakom, ha találok!

http://www.bna-ev.de/bna_inhalt/gesetze/gutachten/papageien_d.htm

Ez már haladás :) Köszi! (Sajna én egy árva kukkot sem értek németül, ezért is volt esélytelen megtalálnom). Angol oldalakon néztem, de eddig még nem sokat találtam. A kalitkagyártó által javasolt méreteket inkább nem vettem komolyan. :)

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2010 márc. 15, 18:49
Hozzászólások: 490
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Mirjam
   
Hozzászólás 2010 márc. 19, 8:58 
Warhawk írta:
Sokat gondolkodtam ezen a minimális méreten, de sehogy sem tudtam olyat kitalálni ami egyértelműen jó lenne. Mert ha légköbméterben adunk meg egy értéket, akkor belefuthatunk abba ami talán a nimfás fórumon volt amikor is az egyik érdeklődő emberke egy élére állított fürj szállítóban akart nimfát tartani. Térfogatra talán jó lett volna, de arányaiban ugyebár.... :(

Ugyanakkor ha azt mondjuk, hogy 50x50x80 akkor vajon a 49x49x85 már rossz vagy az is jó még? Papírforma szerint nézve persze kisebb a megadottnál, de ugyebár attól még...

Mégis csak jó lenne utána nézni, hogy máshol ahol nagyobb múltja van az állattartásnak hogy oldották meg ott ezt a kérdést. Nem tudná valaki beszerezni esetleg az erre vonatkozó német/angol szöveget? Én próbáltam keresni rá a neten, de nemigazán találtam.



Németeknél találtam, de keresek egy másikat is és berakom, ha találok!

http://www.bna-ev.de/bna_inhalt/gesetze/gutachten/papageien_d.htm

_________________
http://www.nimfapapagaj.eoldal.hu/


 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 75 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4  Következő



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  

Pontos idő: 2024 márc. 28, 22:52
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO