Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával






A témát lezárták, nem szerkesztheted a hozzászólásaid, és nem küldhetsz új hozzászólást.  [ 5220 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Oldal Előző  1 ... 257, 258, 259, 260, 261
Szerző Üzenet
Offline
kétszeres Gyémántkoszorús Mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2007 feb. 21, 12:10
Hozzászólások: 2326
Tartózkodási hely: 8440 Herend Dózsa Gy. utca 8
   
 
Hozzászólás 2007 márc. 3, 14:41 
Már írtam korábban, hogy a fiatal madarak kb. decemberre lesznek "kész".
Az öregek meg a tenyésztésbe fogás miatt már sosem tudják a régi formájukat hozni.
Lehet az idővel játszani, mert a lényeg, hogy a verseny idejére kerüljenek a legjobb formába. A versenyre szánt fiatalok felkészítése a díjazásra, külön szakértelmet igényel. Vannak akik ebben, vannak akik abban hisznek......Gondolom most azt mondja a tisztelt olvasó, hogy "ez is elmehet a francba, mert félre beszél, ugyan úgy nem akarja átadni a titkot, a mesterfogásokat, mint azok akik miatt elfordultak a rollerezéstől !
...Nem, nem erről van szó, csupán szeretném érzékeltetni, hogy nagyon sok féle képpen el lehet érni a sikert. Talán ezért igazán érdekes ez az egész mert a végén kiderül,hogy ki a jobb. Tehát az énekversenyeken való jó szereplés egyrészt genetikai, másrész felkészítési specializációkon alapszik, kb. fele-fele arányban.
A legjobb időpont a rollerok meghalgatására november végétől, január végéig, ha még maradt fiatal a tenyészetben. ezért e legeslegjobb a december közepe, de a versenyen szerplő madarakat értelem szerűen a verseny után lehet elvinni. A versenyek végén sehol a világon nem szoktak sorba állni, mert az eladás mindig a korábbi előjegyzések fügvénye. Ritkán marad arra lehetőség, hogy a versenyzők egymás között tudnak a "maradékkal" cserélni. Aztán meg vadidegen törzsekből a tenyésztők csak akkor hoznak be madarat, ha a genetikai bázis beszűkülőben van.


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2007 jan. 22, 9:49
Hozzászólások: 1620
Tartózkodási hely: 2085 Pilisvörösvár Zrínyi u. 64. +36309382862
Valódi név: Neubrandt Gábor
   
 
Hozzászólás 2007 márc. 3, 2:41 
Szervusz Lajos bátyám!
Természetesen jövök úgy december közepe tájékán. Hogy miért akkor, azt szerintem Doromboló napokon belül kifejti.


 
Offline
kétszeres Gyémántkoszorús Mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2007 feb. 21, 12:10
Hozzászólások: 2326
Tartózkodási hely: 8440 Herend Dózsa Gy. utca 8
   
 
Hozzászólás 2007 márc. 2, 23:39 
Szia Gabesz !
Bocs de nem tudtam, hogy erdélyi vagy és pont Csíki. Csík Madéfalva a testvértelepülésünk, mind a helyi képviselő testület tagja tavaly előtt egy együtműködési megállapodást írtam alá, az ottani vezetőkkel. Életem egyik legszebb hétvégéjét töltöttem ott.....
Visszatérve a madarakra, ne fárazd magad a fotóval ,mert nincs ember, aki egy fotóról meg tudja külömböztetni, hogy roller, vagy csapper. Csak a hang alapján lehet ezt eldönteni egy tarka madárnál.
Holnapra megtudom, hogy romániában milyen jelzést használnak a rollerosok. Egyébként vannak odaát tőlem való madarak, méghozzá a 2005-ös országos énekverseny győztes kollekciójából egy tarka és egy sárga hím, + két sárga tojó, csak azt tudom, hogy egy Kánya nevű kereskedő vitte valakinek őket.
Arra nem válaszoltál, hogy a madarad csukott csőrrel, lágyan, többnyire mély hangon énekel e, vagy élesen, többnyire magas hangon ?! Ez a lényeg, ezután Te is meg tudod állapítani, hogy milyen kanárid van.


 
Offline
Bronz fokozatú IDRE díjas
Csatlakozott: 2007 feb. 14, 20:26
Hozzászólások: 2242
Valódi név: T.G.
   
 
Hozzászólás 2007 márc. 2, 19:25 
Itt Csíkban vettem, egy idősebb madaras úr adta be a boltba... Jó drágán vettem. Romániai tenyészetből származik, a gyűrűjén ez áll: SL-RO-13-01. Ez utóbbira gondoltam, hogy az évszámot jelöli...

Próbálok képet feltenni róla, csak még ki kell studírozzam a képfelrakás fortélyát...

Lyót nevettem a sasoláson :D Már láttam is lelki szemeim előtt a kanárimat egy nyúl hátán... Egyébként elfelejtettem írni, hogy a hasa sárga. A madárnak.

Üdv: G.


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 16, 17:49
Hozzászólások: 3356
Tartózkodási hely: Szeged
Valódi név: Eszteró Lajos
   
 
Hozzászólás 2007 márc. 2, 10:58 
Szia neco!

Most élek a korábbi felajánlásoddal és arra kérlek, hogy az év bármely szakában jelőlj meg egy időpontot az énekverseny bemutatására, szerezz hozzá társakat is én meg megszervezek egy 1 napos népszerűsítő foglalkozást egy zene teremben. Mit szólsz hozzá.

_________________
üdvözlettel : -el-


 
Offline
kétszeres Gyémántkoszorús Mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2007 feb. 21, 12:10
Hozzászólások: 2326
Tartózkodási hely: 8440 Herend Dózsa Gy. utca 8
   
 
Hozzászólás 2007 márc. 2, 8:48 
Helló Lexi !
Természetesen bármikor meglátogatható vagyok, de most a költésben, szép roller hangot nem nagyon lehet hallani, mert ilyenkor minden madár másképp viselkedik.


 
Offline
kétszeres Gyémántkoszorús Mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2007 feb. 21, 12:10
Hozzászólások: 2326
Tartózkodási hely: 8440 Herend Dózsa Gy. utca 8
   
 
Hozzászólás 2007 márc. 2, 8:43 
Szia neco !
Tényleg egy kicsit szentimentálisra sikerült a vége, tele is sírtam 2 zsebkendőt, mert én meg nem tudok elmenni a nagy elődök felelőségén, hogy nem gondozták a roller töretlennek látszó népszerűségét. A betörő szinkanári őrület más olrszágokban ugyanígy, ha nem ígyebben tört elő, mégis meghatározók maradtak a rollerosok.
Persze a jövő záloga nem a múlton való kesergés, hanem a jövő, melynek Te is egyik tartóoszlopa lettél !!


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2007 jan. 22, 9:49
Hozzászólások: 1620
Tartózkodási hely: 2085 Pilisvörösvár Zrínyi u. 64. +36309382862
Valódi név: Neubrandt Gábor
   
 
Hozzászólás 2007 márc. 2, 3:12 
Üdv minden kanáribolondnak!
Doromboló, nem akarlak elkeseríteni, de azt hiszem, néhány idősebb korosztályhoz tartozó tenyésztőn kívül ennyien vagyunk. Lakó Antal említette egy írásában, hogy a II világháború elött 50-60 ezer kanárit gyűrűztek évente. Ennek a túlnyomó többsége roller volt. Brehm: Az állatok világa c. művében is idéz magyar tenyésztőket, illetve fontosnak tartja megemlíteni munkásságukat. Fodor Pál -t idézi: "Fodor a magyar kanári fajtáknak külön fejezetet szentel, mégpedig teljes joggal: "A magyar tenyésztők különféle színárnyalatoktól eltekintettek, s a kanári madarak nemesítésére fektetik a fő hangsúlyt. A magyar kanári fajták különféle énekstílusok közül megkülönböztetjük: a közönséges kanárit, a fülemileutánzót, a "Hunyadi énekes"-t, és a nemes kanári madarat..... A magyar fülemile utánzó vagy csattogó kanári a fülemile csattogását utánozza....." A Hunyadi-énekesről írja: "Ennek a kanáriból kiképzett különleges magyar énekesnek, mely a Hunyadi-indulót énekli, első tenyésztője és kiképzője Wagner Rezső volt, aki egy hibanélküli kanáriját I Ferenc József kiralyunknak ajánlotta fel." Nemes kanári madérként a rollert említik mindketten.
Hát itt tartottunk úgy nyolcvan évvel ezelött. Világhírüek voltak a magyar tenyésztésű énekesek. A furcsa az, hogy a szomszédos országokban töretlen népszerűségnek örvend a fajta. Érdekes dolgokat mesélt egy kassai tenyésztő, aki résztvett a 2006-os veszprémi énekversenyen. Ismer olyan tenyésztőt akik 600 (nem elírás, hatszáz) fiatalt gyűrűz meg évente. A megmérettetés úgy zajlik náluk, hogy megszűrik a területi versenyen a tenyésztőket, az országos bajnokságra így csak a legjobbak juthatnak el. Viszont annyi a területi kis egyesület , hogy az OB is egy hétig tart.
De úgy látom érdeklődők már vannak itt a fórumon is. Lehet hogy lassan többen leszünk, és megmozdul e fajta körül valami? Jó lenne, mert egy csoda ez a kis madár. Ahogy egy félkörömnyi fióka a tenyésztő szeme elött formálódik, alakul napról-napra dalnokká, az talán több is mint a természet csodája. Benne van egy kicsit a száz évvel ezelötti tenyésztők munkája, és talán ezt sem szabadna hagyni elveszni.


 
Offline
Csatlakozott: 2007 márc. 1, 12:02
Hozzászólások: 1
Tartózkodási hely: Devecser
   
 
Hozzászólás 2007 márc. 2, 0:46 
Szia Doromboló!Köszi a választ,és a felvilágosítást.Lenne még 1 kérdésem,valamikor,ha ráérsz,megnézhetném a madaraidat?


 
Offline
kétszeres Gyémántkoszorús Mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2007 feb. 21, 12:10
Hozzászólások: 2326
Tartózkodási hely: 8440 Herend Dózsa Gy. utca 8
   
 
Hozzászólás 2007 márc. 2, 0:24 
Szia Lexi !
Nem jött le a pü, de a kérdés világos.
Sajnos ilyenkor rollert rendes helyről már nem lehet kapni. Magyarországon
rendes hely összesen 11 van !
Arról van ui. szó, hogy a versenyekre csak az azévben kelt fiatalokkal lehet nevezni, ezért a versenyig butaság lenne madarat kiadni, annál is inkább mert ilyenkor az ifjú hímek éneke napról napra változik.
A verseny után pedig akár 5 perc mulva elvihetők az előjegyzett madarak. Ha a versenyek decemberben lepörögnek, akkor elvileg január végéig lebonyolódnak a szállítások is. A komoly tenyésztőknél február március április az előjegyzési időszak, mikor az érdeklődő feliratkozik, hogy hány madarat szeretne vásárolni. Fontos ez, mert pl. 20 tojós tenyészetben 80 madár kiadása tűnik biztosnak tehát ennél többre nem szabad előjegyzést felvenni. Sajnos a legtöbb madarunk külföldre kerül, de a magyar megrendelőt mindig előre vesszük..bocsánat..veszem... Más nevébe nem illik nyilatkozni.
Persze meg lehet próbálkozni a tenyésztőknél, az év bármely szakában, hátha ki lehet könyörögni egy-egy madarat, de ennek az esélye minimális.
A megrendelt madarak mellé a komoly tenyésztő törzslapot ad, ahol a madár szülei és nagyszülei vannak feltüntetve gyűrű adatok szerint és a papák verseny eredményei is részletezve vannak természetesen.
Érdemes egyhelyről beszerezni a tenyészmadarakat, mert a törzsek keverése csak enyhe fokozatokban lehet eredményes.


 
Offline
kétszeres Gyémántkoszorús Mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2007 feb. 21, 12:10
Hozzászólások: 2326
Tartózkodási hely: 8440 Herend Dózsa Gy. utca 8
   
 
Hozzászólás 2007 márc. 1, 22:11 
Szia Gabesz !
Lehet hogy neked szirti sasod van ?! Amikor tappog nincs a lába alatt egy mezei nyúl ?....Hihi ! Ne haragudj, én egy vidám pali vagyok és ez a "szigorú sas tekintet".. ezt le kellett csapnom !
Onnan tudod meg egyértelmüen, hogy rollerod van e, hogy megfigyeled, mikor énekel a madár, kinyitja e a csőrét. Ha az ének alatt végig csukva van akkor tényleg roller kanárid van, de ha csak átmenetileg is kinyítja, akkor bizony a szokványos csapperod van.
A rollerokon magyarországon 95%- ban van gyűrű, melyen az évjárat, a tenyésztői szám és a H-MNK felirat olvasható, ahol a H-Magyaroszág, az MNK-Magyar Nemes Kanárit jelent.
Egyébként profi udvarló a madarad, minden kanári tenyésztő ilyenről álmodik, akár rolleros akár szin, vagy alakkanáris. Ha a megfigyelésed után kiderülne, hogy egy gyűrű nélküli rollerod van akkor érdekelne, hogy hol sikerült hozzájutnod.
Még annyi, a tarkasághoz, hogy a rollerosok nem veszik figyelembe a színeket, ezért a két alapszínt a sárgát és a zöldet csak a hangjuk szerint párosítják, ezért fordulhat elő ilyenkor, hogy tarkák kelnek. Tehát a roller csak sárga,zöld, vagy tarka lehet. ill. nagyon ritkán fehér. Minden másszínű kanári biztos nem roller.Viszont nem roller, lehet az előbbi szinek mindegyike is !


 
Offline
Bronz fokozatú IDRE díjas
Csatlakozott: 2007 feb. 14, 20:26
Hozzászólások: 2242
Valódi név: T.G.
   
 
Hozzászólás 2007 márc. 1, 20:40 
Hali, Doromboló!

Nem szeretném félbeszakítani ezt a komoly megfigyeléseken alapuló szakértő leírást, csak félénken felnyújtom a kezem a kérdésedre. Nem vagyok biztos, de nagyon valószínű, hogy roller hímem van a kanári háremben… Markáns alak, szigorú sastekintet, izmos lábak, mohazöldes-barnacsíkozású tollruha jellemzi a külalakját. A hangja, nos ez volt, ami először meglepett! Mert kezdő kanáritartó lévén, aki a füttykanárik hangjába, énekébe szerettem bele, kerestem egy énekest. A boltban csak ez a hím volt található, de a színe is meglepett, mert én egyszínű madarat kerestem. Itthon a tojókákra egyből reagált! Mélyen induló egyre erőteljesebb gurgulázásban kezdi a szerenádot, közben szabályosan lépeget-tapod! Aztán elnyújtott hangokkal, csettintésekkel fejezi be dalát. 6 éves és nagyon jó nevelő!

Üdv: Gabesz


 
Offline
kétszeres Gyémántkoszorús Mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2007 feb. 21, 12:10
Hozzászólások: 2326
Tartózkodási hely: 8440 Herend Dózsa Gy. utca 8
   
 
Hozzászólás 2007 feb. 28, 21:56 
Hát ez nem sok fiúk - lányok..?!
Őszintén reméltem, hogy egy - két "zug"rollerost sikerül befognom az internet hálójával, de sajnos nem sikerült erősíteni...
Igaz nem olyan egyszerű rábukkanni a rejtekhelyünkre, én is véletlenül estem be "idre".
Szivesen írok a rollerokról bármit, de igazából az lenne a jó, ha valami kérdés jönne, mert nem bisztos, hogy az a jó, ha arról kell írnom ami eszembe jut....


 
Offline
kétszeres Gyémántkoszorús Mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2007 feb. 21, 12:10
Hozzászólások: 2326
Tartózkodási hely: 8440 Herend Dózsa Gy. utca 8
   
 
Hozzászólás 2007 feb. 26, 22:46 
Alapvetően azért nehéz az egymást nem ismerős egyedeket simán összehozni. Fontos a tojónál az érettségi idő, ami 8 hónapos minimális kort feltételez. Akkor jó a helyzet, ha a tenyésztésre kiválasztott tojókat már ősszel elkezdjük szoktatni a természetes hőmérséklethez, egészen a fűtetlen helyiségig. Így teleltetjük át őket egy közös volierben. A madarak ilyenkor enyhe zsírréteget pakolnak fel, s a tollruha zártsága és tömege is biztosíték az egészség megőrzésére. Ez alatt a hímek a meleg tenyésszobában várják a lányok megérkezését, külön külön a versenyeken használt kalitkától kicsit nagyobb méretűben. Ha kissé elhízna közülük egy kettő, akkor be kell rakni őket a röpibe, hogy jól lehajkurásszák egymást. Persze ennek is vannak veszélyei, mert a hímek ha sokat veszekednek a fogyókúra alatt, félő, hogy a tojóhoz rakás után ahelyett, hogy szerelmeskedésbe kezdenének jól agyoverik az arát.
Mikor mindent betartottunk, tehát a tojót hidegben erős takarmányon, a hímet melegben és vitamint sem nélkülöző takarmányon tartottuk, még mindig nem dőlhetünk hátra a jól végzett munka után, mert most jön a szimpátia fejezete !
Mikor a tojó kisimúlt, tollat vesztett hassal és kipirúlt kloákával szépen megrakta a fészkét, berakhatjuk a származási lap szerint hozzávaló egészséges, legalább 8 hónapos élénk, nem elhízott hímet, hogy pározzanak.....és nem pároznak ! Mert egyszerűen nem tetszik a leánynak a legény ! Ekkor két dolgot tehetünk. Vagy hagyjuk tombolni az erőszakot, minek utána kibékíthetetlen helyzet alakulhat ki és a tojások üresek maradnak az esetek 50% - ában, vagy elkezdjük fűzögetni őnagyságát azaz közel rakjuk a hímet a kalitkájához és szabadjára engedjük a távirati udvarlást. Mikor a tojó már láthatóan érdeklődik az éneklő hím irányába akkor este, naplemente előtt valamivel engedjük össze őket és ha azonnal nem is de a derengő hajnal meg szokta hozni a sikert, de ezután haladéktalanul vegyük ki a hímet, mert a bunyó hamar beindúlhat. Aztán napközben megint közel rakjuk a hímet, majd este megint csináljunk az előzőek szerint. Sajnos nem nagyon van lehetőség az el nem fogadott hímek helyett másokkal próbálkozni, mert a jó tenyésztő a megfelelő genetikai kapcsolatok mellett kialakult kötöttségek mentén halad.
Közben örülnék, ha olyanok jelentkeznének akinek vollt, vagy van roller kanáriuk.....


 
Offline
kétszeres Gyémántkoszorús Mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2007 feb. 21, 12:10
Hozzászólások: 2326
Tartózkodási hely: 8440 Herend Dózsa Gy. utca 8
   
 
Hozzászólás 2007 feb. 26, 10:10 
Szia neco !
A pároztatás rolleréknál nem egyszerű, de azért érdekes kihívás. Olyan történetek amit leírtál ismerősek a korábbi évek történéseiből.
Vannak a tapasztaltabb hímek közül, kifejezetten profik a szakmában,melyeket, ha beteszed a tojókhoz, azok azonnal "hanyadt vágják" magukat. Januárban, a Dautsche Maister után kimentem a "mogulokhoz" és hoztam az Alois Gehlingtől, egy 4 éves hímet és két 3 éves tojót. Most kezdték el a fészekrakást és elérkezettnek látszott az idő, hogy berakjam a hímet. Ahogy beraktam, a tojó meglátta a domináns hím karakteres, erős határozott formáját és már vágta is görbébe magát. A fiú felugrott a botra majd onnan azonnal elvégezte a természet parancsát. Kb fél perc után meg szépen kivettem a hímet. 15 perc után beraktam a másik tojóhoz... ugyanez pepitában és estélig kivettem az Urat. Ezt a kettős játékot este újra megcsináljuk, csak most a másik tojó lesz az első, hogy a töményebb spermát ne mindig ugyanaz a tojó kapja. Ezt a műveletet a 3. tojásig megcsinálom.
Ez volt a meseszerű, eszményi pároztatás, amiben láthatóan a németek igazán profik. A következőkben a problémákról írok, de most mennem kell......


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2007 jan. 22, 9:49
Hozzászólások: 1620
Tartózkodási hely: 2085 Pilisvörösvár Zrínyi u. 64. +36309382862
Valódi név: Neubrandt Gábor
   
 
Hozzászólás 2007 feb. 26, 5:09 
Üdv Doromboló!
Mennyire álltalános az a tenyésztési technikád , hogy csak a párzás idelyére (néhány percre) teszed be a hímet a tojóhoz? Mindnél így csinálod, vagy csak az agresszívabb példányoknál? Volt tavaly egy tojóm amihez bármely hímet betettem ,úgy elverte hogy szikrázott a kalitka. A legaktívabb hímmel az általad javasoltak szerint (tegyem be a hímet, hagyjam őket magukra 10 percig naponta 2-3 szor) fogtam tőle 3 fiatalt. Idén mindnél csak párbaraktam őket és a szokásos módon 3 tojás után szedtem ki a hímet......Fiatalok száma szerint működik a dolog így is ,lassan leválasztom az első eresztést, de mi az oka hogy te inkább az elöbbi technikát alkalmazod?


 
Offline
kétszeres Gyémántkoszorús Mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2007 feb. 21, 12:10
Hozzászólások: 2326
Tartózkodási hely: 8440 Herend Dózsa Gy. utca 8
   
 
Hozzászólás 2007 feb. 25, 0:34 
A roller kanári éneke nem is hasonlít a szinkanárikéhoz / csapper /. A rollerok éneke, a minél mélyebb hangok megfogásán alapul, a csapperok meg gyakran nagyon magas hangon fütyülnek. Ezért hívják a rollert énekes, míg a csappert füttykanárinak. A roller éneke halk, andalító hatású, a csapperé erős, eleinte élvezetes, de egy idő után már zavaró.
A roller kanári hangja meghatározóan genetikai alapokon nyugszik, de a tanult részletek is fontosak lehetnek. Azonban az tévhit, hogy egy kiválló előénekes hanganyagát szépen átveszik a fiatalok, hisz akkor az egyszer győztes tenyésztő azonnal örökös győztessé válna mert a győztes madarától a következő év fiataljai csak átvennék a tudományt és máris meglenne a következő győzelem. Sajnos a tanulás sokkal inkáb a rossz hangok megtanulására vonatkozik, ezért ha a fiatalok között a tenyésztő valami fajtalan hangot vesz észre, ezt a mdarat azonnal kiviszi a teremből és másikban helyezi el míg a megfelelő hangzatok ki nem alakultak. Ez az időszak pont az énekverseny ideje kell hogy legyen, akkor mondjuk, hogy jó volt az időzítés !...A fiatal hímek tréningezése szeptember - október hónapokban kezdődik és - nálunk- a december végi versenyig tart. Ez időszak alatt a fiatalok külön vannak kis verseny kalitokban és elég sokat vannak sötétben. Az eleségük szép lassan átmegy 90 % repcére. A repce mélyíti az éneket, de nem minden kanári szereti, ezért a létfentartáshoz szükséges mennyiségnél többet nem fogyaszt el. A jó tréner figyel mindent, s ha kell változtat. Óriásira fokozódik az izgalom mindig a veseny előtti napokra, velem is előfordult, hogy idegességemben a verseny előtti napon cseréltem ki az egyik madarat a verseny kollekcióból. A kollekció 4 egymásra rakott verseny kalitból áll, természetesen mindegyikben egy azévben kelt fiatal roller hímmel.
Természetesen bárki jelentkezhet versenyre saját tenyésztésű madaraival, sőt a tréninghez is használhat bármilyen maszek ketrecet, mert a versenyre elég szállító kalitkában hozni őket mivel a rendezők tudnak biztosítani erre az alkalomra verseny kalitkát......


 
Offline
kétszeres Gyémántkoszorús Mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2007 feb. 21, 12:10
Hozzászólások: 2326
Tartózkodási hely: 8440 Herend Dózsa Gy. utca 8
   
 
Hozzászólás 2007 feb. 23, 21:29 
Csak ilyen kicsiket merek most egy darabig írni, mert a múltkor a nagy veszteségem, nagy volt !
Szóval, igazából nem tudni, hogy az öregek ideális ideje azért volt e a kökény virágzása, mert így március végétől datálható az az időszak, amikor a fiatal hímek a decemberi versenyekre éppen csúcsformába kerülnek, vagy egyszerűen ebben az időszakban kezd olcsó lenni a tojás, ami a neveléshez alapszükséglet volt.....?!


 
Offline
kétszeres Gyémántkoszorús Mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2007 feb. 21, 12:10
Hozzászólások: 2326
Tartózkodási hely: 8440 Herend Dózsa Gy. utca 8
   
 
Hozzászólás 2007 feb. 23, 21:18 
Ma volt az első párzás a 22 tojóból és és 10 hímből álló tenyészetemben, most már egymás után fognak beérni a tojók. Az öregek a kökény virágzását tartják a rollerok ideális költési idejének ...?!


 
Offline
kétszeres Gyémántkoszorús Mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2007 feb. 21, 12:10
Hozzászólások: 2326
Tartózkodási hely: 8440 Herend Dózsa Gy. utca 8
   
Hozzászólás 2007 feb. 21, 12:23 
Sziasztok !
Bejártam az internet összes zegzugát, mire végre idekeveredtem ! Kifújom magam és jelentkezem egy nálunk majdnem elfelejtett, de a világon töretlenül szárnyaló tekintéllyel a roller kanárival.

Ez a csodálatos abszolút szobamadár a roller kanári hazánkból csaknem eltünt . Eltünt akkor, amikor az egész világon töretlenül őrzi nimbuszát szlovákiától szibériáig, a svédektől az ausztrálokig, vagy az USA - ban !

A 70 - es években még a nemzetközi énekversenyeken toppon lévő magyar tenyésztők szépen lassan elmentek, pedig a tapasztalatok szerint a rollerrel bánók 80 - 100 évig szoktak élni.
Hajdanán, mikor a német bányászok kitenyésztették az erősen fütyülő csapper típusú madarak egy - egy gyengébb hangú egyedeiből, hosszú és fáradságos tenyésztői munkával, kis spontán mutációval és egy nagy adag szerencsével ezt az új típusú kanárit, tulajdonképpen azért történt, mert a három műszakban dolgozó bányászok nappal nem tudtak aludni az erős, gyakran fűletbántóan magashangú ősi tipusú kanáriktól. Az új alfaj a Harzer Roller nevet kapta. Az énekképző szervek elváltozása, konkrétabbam a gégefő szokatlan elporcosodása, egy olyan akadályt képezett a kiáramló levegő útjába amitől letompult, meglágyult és mélyebb lett a kanári, a roller kanári éneke. Emellett a madár mellett már nyugodzan lehetett pihenni, sőt a mai gyógyászati felfogásban dolgozó szakorvosok szerint ez a lágy, melankólikus, mélyen és halkan gurgulázó ének kifejezetten nyugtató, relaxáló hatású az elfáradt idegrendszerre. Talán ezzel magyarázható a nagy öregek magasabb életkora ?!...

Szóval, csaknem sikerült eltüntetni a fajt a nagytiszteletű öregeinknek, azzal, hogy nem adtak megfelelő segítséget a tenyésztéshez, elvitték magukkal a "titkot" ami nélkül az énekversenyekre való felkészítés lehetetlen volt. Voltak olyanok is, akiktől képtelenség volt jó minőségű madarat vagy tenyésztojókat vásárolni.

Kissrác voltam mikor egy lelkes atyai jóbarát egyszer felvitt magával pestre, rollerok után érdeklődni. Emlékeim szerint egy idős úrihölgy, egy állatorvos, egy ex hajóskapitány és egy v.milyen hivatalnok volt a felkeresett, de bizony nem lettünk okosabbak és természetesen madár nélkül értünk haza késő estére, mert a vonatok nem jártak akkor még oly sűrűen. Az a benyomásom maradt meg, hogy a roller a felső 10000 madara volt, de semmiképen nem a durva szájtépő embertípusé.

Voltak azért segítőkész nagytapasztalatú tenyésztők is, ilyen volt a pécsi Szendrő Béla bácsi akinek tartalmas életének és munkájának örökségét Richter Gusztáv mentette át, aki ma is a segítő szakemberek szűk kis csoportjának nagytiszteletű tagja.....A roller hazai visszaesése azoknak a tenyésztőknek a felelőtlenségéből adódott akik az országos énekversenyek megnyerési mámora miatt félve a konkurencia megerősödésétől, nem szélesítették tovább a rollerosok táborát.

Néhány évvel ezelőtt sikerült beindítani egy programot, mely a magyar roller tenyésztést a régi rangjára próbálná visszahelyezni. Ehhez már rendelkezésre áll megfelelő létszámú és minőségű tenyészanyag, sőt bizonyítani is sikerült a legutóbbi világbajnokságon Bad Salzuflen-ben, hogy az elképzelés jó úton halad.


 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
A témát lezárták, nem szerkesztheted a hozzászólásaid, és nem küldhetsz új hozzászólást.  [ 5220 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 257, 258, 259, 260, 261



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  
cron

Pontos idő: 2024 márc. 28, 12:19
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO