Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával







Hozzászólás a témához  [ 257 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Oldal Előző  1 ... 9, 10, 11, 12, 13  Következő
Szerző Üzenet
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2009 szept. 28, 20:48
Hozzászólások: 889
Tartózkodási hely: Maglód
   
Hozzászólás 2010 aug. 15, 13:22 
Szia!

Ez egy jó ötlet! Én benne vagyok az ilyen fényképezgetős, színmegfejtős dolgokban, csak akkor lehetőleg szép, éles, nagy felbontású képek kellenének.
Sajnos nekem sem mindig adódik meg, hogy fényképezőgéppel fotózzam a madaraimat.

_________________
Ne vitatkozz hülyékkel, mert lesüllyedsz a szintjükre és legyőznek a rutinjukkal!
Mindenki tud valamit, amit lehetetlen megcsinálni, majd jön valaki, aki erről nem tud semmit és megvalósítja.


 
Offline
Csatlakozott: 2007 ápr. 2, 14:55
Hozzászólások: 619
Tartózkodási hely: Kisvárda, Nyíregyháza
   
Hozzászólás 2010 aug. 14, 23:01 
Szia!
Amire igazán szükség lenne (a leírás mellett természetesen), az egy használható képekkel teli adatbázis! Amire akár egy kezdő is rácsodálkozhat: jé, az enyém épp ilyen!

Szerintem van nálunk jópár változat hullámosból, és ha nem is teljes, de egy igen változatos anyag kijönne belőle... Csabától meg kérünk neki helyet az oldalon. :roll:


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2009 szept. 28, 20:48
Hozzászólások: 889
Tartózkodási hely: Maglód
   
Hozzászólás 2010 aug. 14, 20:20 
Igen, ugye mivel az azonos allélon elhelyezkedő mutációk átkereszteződhetnek, így sok mutációkombináció eredményeként világosabb madarak lesznek, mint amire az ember számít.

Talán a képen szereplő hullámos sem tiszta türkiz, hanem valami kombináció része és ezért látszik ennyire zöldnek.

El fog telni még jó pár év, mire rájövök, hogy némelyik mutáció pontosan hogyan is öröklődik és milyen színű egyedek lesznek!

Én vállalom a kék, opalin, szürke, spangl, kobalt és albínó mutációk kielemzését! A többi a tiétek (Dino, Frici, Tamás, és még valaki?)! :D

_________________
Ne vitatkozz hülyékkel, mert lesüllyedsz a szintjükre és legyőznek a rutinjukkal!
Mindenki tud valamit, amit lehetetlen megcsinálni, majd jön valaki, aki erről nem tud semmit és megvalósítja.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2010 jún. 6, 16:49
Hozzászólások: 2218
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun megye
Valódi név: Ferenc
   
Hozzászólás 2010 aug. 14, 19:45 
Csak azért kérdeztem ezt a türkiz- mályva dolgot, mert a mályvaszínű madaraim farokfedő és farok alatti tollai között kék tollak vannak, amiket nem értettem, hogy mitől vannak ott. De ha a türkiz mutáció okoz ilyen eltérő árnyalatokat a test különböző részein, akkor érthetőek a kék tollak. Amit felraktál kép, azon is ugyanott látszanak kékes tollak, mint az én madaraimon.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2009 szept. 28, 20:48
Hozzászólások: 889
Tartózkodási hely: Maglód
   
Hozzászólás 2010 aug. 14, 19:30 
Sziasztok!

Navy! Mutációkból már rengeteg van, merem feltételezni, hogy olyan is akad, amit még nem is írtak le, pedig ott van a madarak, szerintem főleg a hullámosok között.
Csak mivel az emberek 99%-a nem foglalkozik a genetikával, így csak annyit lát, hogy egy szép és különleges madár.

Csak ebből kiindulva rengeteg olyan mutáció kombináció is létezik, ami megváltoztatja a madár külsejét, kis, de akár nagy mértékben is.
Így felsorolni sem lehetne, hogy mennyi színváltozat lehet kint egy börzén. Az egészen világos kéktől kezdve a mályváig, bár azt ritkán lehetett látni.

Frici!

Az előző írásom félig neked is szólt. Bármilyen mutáció kombináció lehetséges.

Vegyük először a türkizt. Ennél a psittacine mennyisége csökken a felére, de nem egyenletesen, hanem például a madár testén világosabb, vagyis türkiz lesz, de a szárnya és a farka marad a régi.
A mályva egy dupla faktorú kék.

Az olvasottak alapján ezek a mutációk ugyanannak a locus-nak az alléljai, így keresztezésükkor átmeneti színt kapunk.
Ami azt jelenti, hogy, ha egy türkiz madarat egy dupla faktorú kékkel párosítunk, akkor minden fiókájuk egyes faktorú türkiz lesz. És mivel van egyes faktor, ezért lehet belőle dupla faktorú türkiz is.

Szóval, a türkiz-mályva kombináció lehetséges.

_________________
Ne vitatkozz hülyékkel, mert lesüllyedsz a szintjükre és legyőznek a rutinjukkal!
Mindenki tud valamit, amit lehetetlen megcsinálni, majd jön valaki, aki erről nem tud semmit és megvalósítja.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2010 jún. 6, 16:49
Hozzászólások: 2218
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun megye
Valódi név: Ferenc
   
Hozzászólás 2010 aug. 14, 18:21 
Szia Norbi!

Olyan kombináció lehetséges, hogy "türkiz-mályva"?


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2009 máj. 25, 22:00
Hozzászólások: 434
Tartózkodási hely: Bp.
   
Hozzászólás 2010 aug. 14, 16:41 
Upsz, én simán zöldnek mondanám :D kékes árnyalással. Rengeteg kék hullámost megnéztem a börzén(volt jóóóó sok) és eddig fel sem tűnt, de egészen sok árnyalata van a kéknek.Azt hittem, a türkizkék szín hullámosban tényleg türkiz színű :lol: na jó, van még mit tanulnom:)

_________________
N.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2009 szept. 28, 20:48
Hozzászólások: 889
Tartózkodási hely: Maglód
   
Hozzászólás 2010 aug. 14, 16:22 
Sajnos élőben még sosem láttam türkiz hullámost, képet is csak ezt az egyet találtam, ami hasonlíthat rá.

Törpékben ugye a szárny zöld marad, de a test kékes lesz, ha jól tudom.

Kép

_________________
Ne vitatkozz hülyékkel, mert lesüllyedsz a szintjükre és legyőznek a rutinjukkal!
Mindenki tud valamit, amit lehetetlen megcsinálni, majd jön valaki, aki erről nem tud semmit és megvalósítja.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2009 máj. 25, 22:00
Hozzászólások: 434
Tartózkodási hely: Bp.
   
Hozzászólás 2010 aug. 14, 15:51 
Türkiz nem lehetséges, mert az nem egyenletesen megy végbe a madár tollazatán

Norbi, ez hogy néz ki hullámoson?Mármint a türkiz szín.

_________________
N.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2009 szept. 28, 20:48
Hozzászólások: 889
Tartózkodási hely: Maglód
   
Hozzászólás 2010 aug. 14, 12:53 
Visszatérve a genetikához...

Többször is elolvastam az albínó mutációt és jobban megértettem a dolgot.

Szóval a lényege, hogy kétféle albínó mutáció létezik (több olyan színváltozat is van, amik ugyanúgy néznek ki, mégsem ugyanabba a mutációba tartoznak), egyik az NSL ino (nem nemhez kötött), másik az SL ino(nemhez kötött).

Az NLS ino-t teljesen más mutáció hozza létre, mint az Sl ino-t. Az NSL ino esetében a szükséges tyrozináz folyamat, hogy a tollba beépülő anyag (mátrix) feketévé váljon nem történik meg, vagy csak kis mértékben, így a beépülő mátrix teljesen fehér marad és a madár sárga (lutínó), vagy fehér (albínó) lesz. A szemek kipirosodnak és a lábak és körmök hússzínűek lesznek, de nem minden esetben, mert nem tudni, hogy mi miatt néha a lábak és körmök beszíneződnek az NLS ino esetében.

Az SL ino-nál a mátrix ugyan beszíneződik, sőt túl sok fekete pigment termelődik a tyrozináz által, csak a mátrix deformáltsága vagy túl kis mérete miatt az enzim nem fejti ki a hatását és így ismét fehérek maradnak a tollak.

És ezért az NSL ino tyrozináz negatív, az SL ino tyrozináz pozitv mutáció.

Ezért van az, hogy a nemhez kötött inókban látni lehet halványan sárga esetében a zöld, fehér esetében a kék árnyalatot.

Na most már eljutottunk odáig, hogy megfejtsük, hogy az én albínó hullámosomban miért zöld és miért nem kék árnyalat van.
Hisz belőle teljesen hiányzik a psittacine pigment, ami a tollak sárga színét adja. Sárga nélkül nem lehet zöld, csakis kék.

Akkor hogy lehet, hogy mégis zöld árnyalata van az albínónak? lehet, hogy az anyja nem tiszta kék opalin, hanem esetleg türkiz, vagy aqua?
Türkiz nem lehetséges, mert az nem egyenletesen megy végbe a madár tollazatán, viszont a madaram mindenhol ugyanolyan kék, ezért csakis az aqua marad. E mutáció esetében a psittacine 50%-a hiányzik, ezért lesz tengerzöld a madár. Majd csinálok fényképeket róla, hogy jobban meglássuk, hogy hogy néz ki.

Na, de akkor ő örökített volna át utódjába egy kevés psittacint? Ez hogy lehetséges?

_________________
Ne vitatkozz hülyékkel, mert lesüllyedsz a szintjükre és legyőznek a rutinjukkal!
Mindenki tud valamit, amit lehetetlen megcsinálni, majd jön valaki, aki erről nem tud semmit és megvalósítja.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2010 ápr. 16, 10:44
Hozzászólások: 599
Tartózkodási hely: Monor
Valódi név: Lénárt Tamásné Anita
   
Hozzászólás 2010 aug. 1, 22:37 
emys írta:
lenanita8 írta:
Kép
Őneki nem tudjátok mi lehet a csörénél ? én azt hittem a lágyeleségtöl olyan de most egy pár napja nem kapnak és kicsit aggaszt :(
Köszönöm


Szia!

Rühatkák okozzák (Knemidocoptes), érdemes sürgősen kezelni őt is és az egész vele érintkező állományt, mert nagyon tönkreteheti a csőrét.

Valamilyen ivermektin tartalmú szerrel egyszerűen kiirtható. (pl.: SH-ivermektin light spot on AUV)

üdv:

emys


Szia !
Különvettem és paraffin olajjal kezeltem és mára teljesen helyrejöt , szerencsére más madárkám nem lett beteg :)

_________________
Anita
http://beaglebaby.5mp.eu


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2009 máj. 25, 22:00
Hozzászólások: 434
Tartózkodási hely: Bp.
   
Hozzászólás 2010 aug. 1, 21:31 
Nemrég olvastam valahol, hogy a hullámosnál "letálfaktor hordozók a violet és a búbos madarak."
Én meglepődtem, ti tudtátok ezt??

_________________
N.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2010 márc. 8, 22:31
Hozzászólások: 1381
Tartózkodási hely: Komárom (SK)
Valódi név: Norbert
   
Hozzászólás 2010 júl. 23, 20:12 
Szerintem jól vágod a dolgot! :D Nekem személyes tapasztalat híján pusztán leírásokból kissé bonyolultnak tűnnek a lila + sötét faktorok és ezek kombinációi.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2010 jún. 6, 16:49
Hozzászólások: 2218
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun megye
Valódi név: Ferenc
   
Hozzászólás 2010 júl. 19, 20:26 
Akkor elmondom, hogy mire jutottam ezzel a párral, vagyis hogy hogy következtettem ki az örökítőképességüket, majd valaki kijavítja a hibáimat :D . Nem egy bonyolult színű madarak, talán jól silabizálom, hogy mi merre :D . Elég érdekes ez a genetika, csak magyarul elég kevés a jó leírás, az angol tudásom meg kissé megkopott (főleg, hogy sose tanultam angolt csak németet :D ). Na akkor belevágok. Végül is mindent az utódokból lehet kikövetkeztetni. Tehát ők egy pár. Idáig három színű utódjuk lett.
Lett mályvakék, némelyik lilás árnyalattal. Ez a szín ugyebár a kék szín dupla sötét faktoros változata. A lilás árnyalat pedig egy lila faktorra utal. Ebből az következik, hogy mindkét szülő rendelkezik egy sötét faktorral, tehát a kobaltkék nem a lila faktor miatt kobaltkék, hanem a sötét miatt. A lilás árnyalat pedig a lila tojótól jött.Ha a kobaltkék a lila gén miatt lenne kobalt, akkor nem születtek volna mályvaszínű utódok. Itt a hüvelykujjamnál lévő a mályva színű.
Kép


Lett nekik lila utódjuk is. Ha közben nem született volna mályvaszínű, akkor gondolhatnánk, hogy akár mindkét szülőtől kaphatott volna lila faktort, ha a hím a lila szín miatt lenne kobaltkék. De mivel lett mályvaszín is, így már tudjuk, hogy a hím a sötét faktor miatt kobaltkék, tehát a lila utód sem kétszeres lila faktorral rendelkezik, hanem ő is kobaltkék egyszeres lilával.

A harmadik szín ami kijött eddig ettől a pártól az az égszínkék. Ez is azt bizonyítja, hogy a lila tojó csak egyszeresen lehet lila, mivel ha dupla lenne nem lehetne égszínkék utódja, mert akkor minden utód kap egy lila faktort.
Ebből következik, hogy ennek a párnak lehet még kobaltkék utódja is, ez még idáig nem lett meg, de elvileg még lehet.

Ez a három szín van eddig.
Kép

Hát eddig jutottam velük, talán nem írtam túl sok hülyeséget. Ha valaki ezt ki tudja bogozni, akkor mondjon valami véleményt, hogy jól következtgettem-e ki a dolgokat :D .


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2010 márc. 8, 22:31
Hozzászólások: 1381
Tartózkodási hely: Komárom (SK)
Valódi név: Norbert
   
Hozzászólás 2010 júl. 18, 22:05 
Frici írta:
Üdv! A bal oldali madár színe lehet kobaltkék egyszeres viola faktorral? A jobb oldali az biztos kobaltkék (remélem). Gyakorlásképp kérdezem, majd elmondom miért :D .
Kép

Lehet. :) A jobb oldali azonban akár égszínkék is lehet lila faktorral. Ebben az esetben a színe sötétebb, a kobaltkékhez hasonló némi lilás árnyalattal.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2010 jún. 6, 16:49
Hozzászólások: 2218
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun megye
Valódi név: Ferenc
   
Hozzászólás 2010 júl. 18, 21:41 
Üdv! A bal oldali madár színe lehet kobaltkék egyszeres viola faktorral? A jobb oldali az biztos kobaltkék (remélem). Gyakorlásképp kérdezem, majd elmondom miért :D .
Kép


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2010 márc. 8, 22:31
Hozzászólások: 1381
Tartózkodási hely: Komárom (SK)
Valódi név: Norbert
   
Hozzászólás 2010 júl. 14, 12:48 
Igen. A szürke szárnyúnál a szárnyak hullámai fekete helyett szürkék és a test színei az eredetihez viszonyítva kb. 50 %-al halványabbak. A dilute esetében a szárnyak színei halványak, elmosottak és a test színe is jóval halványabb. A kettő között még létezik két típus a full-body-color greywing ahol szürkék a szárnyak és a fej hullámai a test viszont élénk színű. A clearwing - a szárnyak jegyei nagyon halványak a test színe élénk.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2010 jún. 6, 16:49
Hozzászólások: 2218
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun megye
Valódi név: Ferenc
   
Hozzászólás 2010 júl. 14, 11:31 
dino írta:
Frici írta:
Szinte minden madaram szinét sikerült meghatározni, nem is olyan bonyolult (dehonnem :D ), csak egy van akiben nem vagyok teljesen biztos. Szóval ő dilute vagy fahéj? Szerintem dilute.
Kép

Szürke szárnyú (greywing).



A szürkeszárnyú és a dilute mutáció ugyanannak a mutációnak két tipusa?


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2010 márc. 8, 22:31
Hozzászólások: 1381
Tartózkodási hely: Komárom (SK)
Valódi név: Norbert
   
Hozzászólás 2010 júl. 13, 23:50 
Frici írta:
Szinte minden madaram szinét sikerült meghatározni, nem is olyan bonyolult (dehonnem :D ), csak egy van akiben nem vagyok teljesen biztos. Szóval ő dilute vagy fahéj? Szerintem dilute.
Kép

Szürke szárnyú (greywing).


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2008 dec. 9, 22:21
Hozzászólások: 318
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr Sátorhelyi tamás
   
Hozzászólás 2010 júl. 13, 22:44 
lenanita8 írta:
Kép
Őneki nem tudjátok mi lehet a csörénél ? én azt hittem a lágyeleségtöl olyan de most egy pár napja nem kapnak és kicsit aggaszt :(
Köszönöm


Szia!

Rühatkák okozzák (Knemidocoptes), érdemes sürgősen kezelni őt is és az egész vele érintkező állományt, mert nagyon tönkreteheti a csőrét.

Valamilyen ivermektin tartalmú szerrel egyszerűen kiirtható. (pl.: SH-ivermektin light spot on AUV)

üdv:

emys

_________________
Sátorhelyi Tamás

http://www.exopet.hu/


 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 257 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 9, 10, 11, 12, 13  Következő



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  

Pontos idő: 2024 márc. 28, 15:21
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO