Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával







Hozzászólás a témához  [ 673 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Oldal Előző  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29 ... 34  Következő
Szerző Üzenet
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2011 jan. 7, 19:52
Hozzászólások: 633
Tartózkodási hely: Székesfehérvár
Valódi név: Brigi
   
Hozzászólás 2011 feb. 1, 13:26 
valóban máshogy gondolkodik egy olyan tenyésztő, akinek ez a hivatása, adott esetben mestertenyésztő, és aki kedvtelésből tart néhány madarat, azok pedig külön kérés és etetés nélkül szaporodni akartak. Én igyekszem ígyis nyugalmat biztosítani nekik,óvom őket mindenféle stressztől, amennyire csak tudom, de mivel nekem ez úgy mond hobbi, meg kiskedvencek, szeretném amennyire lehet, barátságossá tenni őket, hogy az elkövetkezendő x évben ne kapjanak kisebb infarktust a takarítások alkalmával, illetve ha mindkettőnknek, nekem és a madárnak is kedve tartja, had bohóckodjunk egy kicsit, és bújhassunk egymáshoz.

De ezeket leszámítva felnézek rád is és minden tenyésztőre, már aki szeretetből csinálja, és nagyon köszönöm a hasznos információt, hogy nem árt odafigyelni rájuk ebben az időszakban.

_________________
http://www.ustream.tv/channel-popup/peacheyroo Kép


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 16, 17:49
Hozzászólások: 3356
Tartózkodási hely: Szeged
Valódi név: Eszteró Lajos
   
Hozzászólás 2011 feb. 1, 13:13 
Sziasztok !

Amit most leírtatok az már a kézhez szoktatás módszere és nem erre hívtam fel a figyelmet, hanem a szülő által nevelt egyedeknél jelentkező stresszhatásokra és egy kicsit a további tenyésztési időszakban bekövetkező esetleges problémákra.

Bár ebben a kérdésben mindenki maga dönt, de én a gyűrűzésen, meg a nevelési időszakban elvégzett egyszeri fészektísztításon kívűl nem érintem meg a fiókákat...(valamikor még a hulikat sem) kivéve, ha a fajnál netán testtömeg növelési célból 2 naponta mérni kell a fiókák gyarapodásának mértékét... persze Én egy kicsit másképpen látom ezt, meg nem is igen lehetne időm erre a simizésre... csak elmondtam a véleményemet...

_________________
üdvözlettel : -el-


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2011 jan. 7, 19:52
Hozzászólások: 633
Tartózkodási hely: Székesfehérvár
Valódi név: Brigi
   
Hozzászólás 2011 feb. 1, 13:03 
Nálam sem tolerálta a nimfa, még azt se, ha csak benéztem az oduba, hogy minden rendben van e, ezért volt fent kamera mindegyik oduban, hogy ne zavarjam. És ahogy megszokta ő is és a kicsik is, meg már nincsenek bent annyi időt, így gondoltam elkezdhetem a kézhez szoktatást. Evidens részemről, hogy ha a szülő ellenzi a dolgot, várok vele. Esetleg minden nap megpróbálkozok,de ha visszautasít, értek a szóból :)

_________________
http://www.ustream.tv/channel-popup/peacheyroo Kép


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2011 feb. 1, 12:57 
Igazából egyet kell értenem mindenkivel. :D Beszéltem tenyésztővel illetve olvastam is olyanról, hogy hullámosok, nimfák, törpikék esetében a kirepülés előtti kb 10 nap során történik meg a madarak kézhez szoktatása, illetve a szocializáció. Ezeket után van olyan tenyésztő aki kézzel neveltként árulja - jóval drágábban az így szelíddé vált madarakat. Persze ezek nem kézzel neveltek, bár bőven elég kezesek ahhoz, hogy bújósak legyenek és ne féljenek az embertől (nem is kell ennél több).

Ugyanakkor ha a szülők nem "tolerálják" ezt a fajta közeledést, akkor nem szabad erőltetni, mert pont az következik be ami a legkevésbé kívánatos: rossz nevelőkké válhatnak a madarak, leugrálnak a tojásokról, abbahagyják az etetést vagy nem nevelnek egyáltalán. Szóval alaposan meg kell válogatni mely madaraknál élünk ezzel a módszerrel.

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2011 jan. 7, 19:52
Hozzászólások: 633
Tartózkodási hely: Székesfehérvár
Valódi név: Brigi
   
Hozzászólás 2011 feb. 1, 12:49 
Én nekem ez volt az első alkalom, hogy tovább elidőztem a kicsikkel. Nincs gond a kivétellel, mert ha enni adok a szülőknek, ők kimennek az oduból, és én addig veszem ki a kicsiket. Nekem a szülők nem teljesen kezesek, de nem is vadak, ismernek régóta, kézből esznek, abszolút nem stresszesek. A nimfával nagyobb gondban vagyok, mert ott a mama sajnos elpusztult, a papa neveli őket egyedül, hozzáteszem nagyon szépen szerintem, és őket meg pláne csak evéskor veszem ki, ill. amikor a hím amúgyis odun kívül van, mert ő megszokta, hogy nagyrészt a tojó volt a kicsikkel, ő kint volt. Sajnos most sincs ez másképp, ő tényleg csak etetni jár be. Amúgy nekem is megfordult a fejembe hogy nem e ártok ezzel nekik, de sokan mesélték, hogy a fióka úgymond még naiv, és ilyenkor lehet magunkat könnyen megszerettetni velük, ezért szerettem volna énis kihasználni ezt az időt.Tegnap nem úgy láttam rajtuk, hogy félnének, ha nyúltam feléjük, már tátogatta a kis csőrét, mint aki éhes, pedig volt a begyében bőven kaja. Bírtam, ahogy a körmömből akart enni, szinte rácuppant :D

_________________
http://www.ustream.tv/channel-popup/peacheyroo Kép


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 16, 17:49
Hozzászólások: 3356
Tartózkodási hely: Szeged
Valódi név: Eszteró Lajos
   
Hozzászólás 2011 feb. 1, 11:11 
Sziasztok !

Lehet, hogy nektek jól esik a " simizés " de a szűlők által nevelt fiókának nem valószínű....

Gondoljatok csak bele, hogy milyen stressz hatást gyakoroltok a fiókákra és a szülőkre is ha "egy kis babusgatásra" kiszeditek az odúból a kicsiket. A tojó ösztönösen védené a fészekalját, de megréműl már a kezetektől is nemhogy a teljes embertől.
Az odukba nevelő madarak környezetében él kigyó, mely a tojásokat és a fiókákkal is táplálkozik... ezért költ odukban....a ragadozók elleni védekezés az ösztöneikben van... Te meg a kígyószerű kezeddel a legféltettebb kincse után kotorászól a fészkében... ha nem enni adsz neki rögtön ragadozónak tekint...
A fióka meg úgy érezheti magát, ha az ő, meg a Te testtömegedet nézzűk, mintha Titeket egy elefánt szeretne símogatni... ki kell próbálni bemenni az elefántok közé, akkor kb. mindenki tisztában lesz azzal, hogy mit érez az 1 - 2 hetes fíóka, ha főlé tornyosul egy szerető ember...nem azért bújik a hozzátok, mert szeret, hanem azért mert többnyire fél...

Azt javasolnám, hogy kiröppenés előtt ne simizzétek a fiókákat és a felesleges fészekben való kotorászással ne zavarjátok a szülőket a nevelés fáradságos munkájában... ez a későbbiekben fogja megbosszúlni magát azzal, hogy a szűlők nem fognak rendesen kotlani, nevelni...

Más a helyzet a kézzel neveléssel, kézhez szoktatással, de az egy más kérdés...

_________________
üdvözlettel : -el-


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2011 jan. 7, 19:52
Hozzászólások: 633
Tartózkodási hely: Székesfehérvár
Valódi név: Brigi
   
Hozzászólás 2011 jan. 31, 21:46 
Ma már majdnem fél órát babusgattam a kicsiket. És hihetetlenek. Az egyik nagyon izgága, párom kezében az Istenért sem akart megmaradni, odavettem magamhoz, 3 perc alatt elaludt. A másik nyugodtabb, és nagyon bújós :) Ha belebújhatott a pulcsomba és a kezembe, megnyugodott, de ha letettem, rögtön sírt. Meg kell zabálni! És a végén a 3. baba, ő szürkés lesz, vagy legalábbis hullámos lesz a szárnya szerintem. De szerintem nagyon szépen fejlődnek. A legifjabbat még nem mertem kivenni, őt még picinek találom.

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

_________________
http://www.ustream.tv/channel-popup/peacheyroo Kép


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2011 jan. 7, 19:52
Hozzászólások: 633
Tartózkodási hely: Székesfehérvár
Valódi név: Brigi
   
Hozzászólás 2011 jan. 27, 10:46 
Már nagyon várom, hogy énis kivehessem őket. A 2 nagyobbat 2x már megsimiztem, de még alig van tolluk és félek, hogy megfáznak kint.

_________________
http://www.ustream.tv/channel-popup/peacheyroo Kép


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2011 jan. 7, 19:52
Hozzászólások: 633
Tartózkodási hely: Székesfehérvár
Valódi név: Brigi
   
Hozzászólás 2011 jan. 27, 10:19 
mennyi idősek a standard fiókáid? A normál hullámosok keresik majd a sötétet? A repülni tanulás az hogy megy nekik? Bent a kalitkában próbálkoznak, vagy szülők tanítják, vagy ha nagyobb helyre kerülnek, ott tanulnak meg?

Most éjjel énis azt álmodtam, hogy még éppenhogy tokosak voltak, de már jöttek kifele az oduból, én meg terelgettem vissza őket, nehogy megfázzanak, hisz még alig van tolluk :D

_________________
http://www.ustream.tv/channel-popup/peacheyroo Kép


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2011 jan. 7, 19:52
Hozzászólások: 633
Tartózkodási hely: Székesfehérvár
Valódi név: Brigi
   
Hozzászólás 2011 jan. 26, 22:11 
Miután kb 10x elolvastam, kezd világos lenni:) Bonyolult dolog ez a genetika. De köszönöm szépen, hogy elmagyaráztad. :63:

_________________
http://www.ustream.tv/channel-popup/peacheyroo Kép


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2010 márc. 8, 22:31
Hozzászólások: 1381
Tartózkodási hely: Komárom (SK)
Valódi név: Norbert
   
Hozzászólás 2011 jan. 26, 16:59 
rigóbaba írta:
dino írta:
Mindketten tojók és valószínűbb, hogy lutinók lesznek.

Miből gondolod, hogy tojók?
A nimfáknál is a piros szemű fiókára rögtön rávágták, hogy tojó... csak a tojóknak piros a szeme? A hím lutínónak feltétlenül fekete?

A tojóknak egy X és egy Y, a hímeknek 2 X kromoszómájuk van. Az SL Ino mutációt okozó gén az X kromoszómán található, így ez egy nemhez kötötten öröklődő mutáció. A madár akkor lehet inó ha mindegyik X kromoszómáján megtalálható az inó gén.
A mutációt okozó gén = i, normál (nem inó) tojó XY, hím XX. Inó tojó XiY, hím XiXi. Ha a hímnek csak egyik X kromoszómáján van jelen az inó gén (XXi), akkor normál/ino (inó örökítő) madarak lesznek.
Az utódok mindkét szülőtől egy kromoszómát örökölnek. A lehetséges kombinációk (függőleges sorban a tojó XY, vízszintesen a hím XX, pirossal az utódok):
-normál tojó / normál hím = 100% normál tojó és hím.
XX
X XX XX
Y XY XY

-inó tojó / normál hím = 100 % normál tojó, 100% normál, inó hordozó hím
XX
Xi XXi XXi
Y XY XY

-normál tojó / inó hím= 100% inó tojó, 100% normál, inó hordozó hím - ez a te nimfa párod összeállítása
XiXi
X XXi XXi
Y XiY XiY

-inó tojó / inó hím= 100% inó tojó és hím
XiXi
Xi XiXi XiXi
Y XiY XiY

-normál tojó / normál, inó hordozó hím= 50% normál és 50% inó tojó, 50% normál és 50% normál, inó hordozó hím - a hullámos párod összeállítása
XXi
X XX XXi
Y XY XiY

-inó tojó / normál, inó hordozó hím= 50% normál és 50% inó tojó, 50% normál, inó hordozó és 50% inó hím
XXi
Xi XXi XiXi
Y XY XiY
Tehát a lutinó nimfa hímed és a normál tojód összes tojó utódja lutinó lesz, a hímek viszont nem lehetnek azok hiszen az anyjuktól nem örökölhettek inó gént. A hímek csak akkor lehetnek lutinók ha mindkét szülőtől öröklik a gént amely csak inó tojó és inó vagy normál/ino hím szülőktől lehetséges. Születhetnek nem inó szülőktől is inó fiókák amennyiben a hím hordozza a gént úgy, mint a hullámosod. Ők azonban csak tojók lehetnek. Remélem érthető.


 
Offline
Csatlakozott: 2010 jún. 22, 21:30
Hozzászólások: 1880
Tartózkodási hely: Göd
Valódi név: Czingiszer Tamás
   
Hozzászólás 2011 jan. 26, 14:09 
Szia Brigi.
Nagyon grat. :D széépen fejlődnek. :D
Még jó, h vmelyik nap épp ezt beszéltük. :D. mm a piros szemet. :D
A lutinónak nemtől függetlenül piros a szeme. :D.

_________________
Czingiszer Tomi
H16 075


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2011 jan. 7, 19:52
Hozzászólások: 633
Tartózkodási hely: Székesfehérvár
Valódi név: Brigi
   
Hozzászólás 2011 jan. 25, 22:05 
dino írta:
Mindketten tojók és valószínűbb, hogy lutinók lesznek.



Miből gondolod, hogy tojók?

A nimfáknál is a piros szemű fiókára rögtön rávágták, hogy tojó... csak a tojóknak piros a szeme? A hím lutínónak feltétlenül fekete?

_________________
http://www.ustream.tv/channel-popup/peacheyroo Kép


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2010 márc. 8, 22:31
Hozzászólások: 1381
Tartózkodási hely: Komárom (SK)
Valódi név: Norbert
   
Hozzászólás 2011 jan. 25, 22:02 
Mindketten tojók és valószínűbb, hogy lutinók lesznek.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2011 jan. 7, 19:52
Hozzászólások: 633
Tartózkodási hely: Székesfehérvár
Valódi név: Brigi
   
Hozzászólás 2011 jan. 25, 21:53 
Kéééépzeljétek, kivettük a 2 nagyobb fiókát, és mind a kettőnek piros a szeme!!! Annyira örülök nekik!! És pihésednek, azok pedig fehérek nekik, úgyhogy lehet hogy fehérek lesznek, vagyis nagyon szeretném! Nem is gondoltam, volna, hogy lesz 2 piros szemű. A szemük színe változhat még? Mert az tudom, hogy a tolluk igen.

Kép

Kép

_________________
http://www.ustream.tv/channel-popup/peacheyroo Kép


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2010 márc. 8, 22:31
Hozzászólások: 1381
Tartózkodási hely: Komárom (SK)
Valódi név: Norbert
   
Hozzászólás 2011 jan. 24, 15:35 
Pár napos korukig a faféj hullámosok szemei is pirosak így nem feltétlenül lesz inó a fióka.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2011 jan. 7, 19:52
Hozzászólások: 633
Tartózkodási hely: Székesfehérvár
Valódi név: Brigi
   
Hozzászólás 2011 jan. 24, 13:46 
Igazából a hulikat annyira nem néztem meg, ők annyira picik voltak, hogy nem nagyon mertem hozzájuk nyúlni, és mndig úgy bújtak egymáshoz, hogy a szemüket nem láttam. A nimfánál ugye feltettem a kérdést, ott ki is derítettük, hogy az egyiknek piros lesz a szeme, a hullámosoknál nem tudom, még várok, picit had nőljenek, és utána megnézem,mert már énis nagyon kíváncsi vagyok. De az biztos, hogy nem látszik nekik annyira a feketeség a fejükön, mint a nimfáknak, de azt meg kizárt dolognak tartanám, hogy az összes pirosszemű legyen, hiszen se az apa se az anya nem volt az. Mondjuk említettétek, hogy több generációra visszanyúlhat, de akkor is kétlem. A hímnek megtévesztésig ugyanilyen testvére volt, annyi különbséggel, hogy a testérének a tarkóján kb fél cm-rel hosszabb volt a hullámos sáv, mint ennek. De elsőre nagyon nehéz volt megkülönböztetni őket.

_________________
http://www.ustream.tv/channel-popup/peacheyroo Kép


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 dec. 16, 17:37
Hozzászólások: 2237
Tartózkodási hely: Kondoros
Valódi név: Nagy Tamás
   
Hozzászólás 2011 jan. 24, 13:33 
Helló!

Azt már kikelés pillanatában látod, hogy piros-e a fióka szeme vagy sem!

_________________
http://www.tamasmadarai.5mp.eu
Tisztelettel: Főnyest
V151 10593


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2011 jan. 7, 19:52
Hozzászólások: 633
Tartózkodási hely: Székesfehérvár
Valódi név: Brigi
   
Hozzászólás 2011 jan. 24, 13:20 
Akkor lehet. Én is nagyon kíváncsi vagyok, szeretném már látni őket tollasan :)

_________________
http://www.ustream.tv/channel-popup/peacheyroo Kép


 
Offline
Csatlakozott: 2010 jún. 22, 21:30
Hozzászólások: 1880
Tartózkodási hely: Göd
Valódi név: Czingiszer Tamás
   
Hozzászólás 2011 jan. 24, 12:55 
hááát nemcsak albinó lehet az, ha piros a szeme... :D
(lutinó,creminó...). :D
na de a lényeg, h széépen nődögéljenek, egészségesek legyenek. :D

_________________
Czingiszer Tomi
H16 075


 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 673 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29 ... 34  Következő



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  

Pontos idő: 2024 márc. 28, 12:01
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO