Sziasztok

!
neco írta:
[img]Egyik hajnalban kb. hatvan partfutó(szerintem

vagy valamilyen lile?) szállta meg a tengerparti sziklákat. És itt most egy nálam okosabb segítségét kérem, mert nem tudtam beazonosítani mely fajhoz(alfajhoz?) tartoznak.
A Colin Harrison és Alan Greensmith "A világ madarai" c. madárhatározóban találtam egy madarat, a
fenyérfutót, ami pont olyan (alak, szín, viselkesés, előfordulás), mint amit Neco hozott nekünk. (Javítsatok ki, ha tévednék.)
A köny veszerint rendkívül mozgékony madarak. Apálykor szinte kergetik a visszahúzódó hullámokat, és elkapják a felszínre került kisebb rákokat, kagylókat. Az év nagy részét- leszámítva rövid költési idejüket- a többi parti madárral együtt nagy csapatokban töltik a tengerpartokon. Messzi északon, a tundrákon fészkelnek. Fészkük zuzmóval bélelt talajmélyedés. (Elterjedés: Kanada, Grönland és Szibéria északi részén költenek.
A Wikipédia szerint pedig:
A
fenyérfutó (Calidris alba) a madarak osztályának lilealakúak (Charadriiiformes) rendjébe, ezen belül a szalonkafélék (Scolopacidae) családjába tartozó faj.
Előfordulása: Alaszkán, Izlandon, Grönlandon és Oroszország észak részén fészkel. Fészkelőhelyén homokos tengerparton, teléléskor tavak partján él. Hosszútávú vonuló, még Brazíliába is eljut.
Alfajai: Calidris alba alba, Calidris alba rubida
Megjelenése: szárnyfesztávolsága 40-45 centiméteres, testtömege 50-70 gramm. Háta hamuszürke, hasa világos. A nászidőszakban háta feketésbarna, rozsdaszínű mintázattal.
Életmódja: Bogarakat, férgeket, rákokat és növényi anyagokat keresgél a vízparton.
Szaporodása: Fészkét közvetlenül a hóolvadás után az első száraz helyre, mélyedésbe rakja. Fészekalja 4-8 tojásból áll, melyen 23-24 napig kotlik. A fiókák néhány hét múlva tudnak repülni és nemsokára el is menekülnek a sarki tél elől.
Kárpát-medencei előfordulása(!): Magyarországon rendszeres vendég, augusztustól októberig ritkábban, májusban gyakrabban lehet megfigyelni.
Puszi nektek: Gabesz