Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával






Hozzászólás a témához  [ 50 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Oldal Előző  1, 2, 3  Következő
Szerző Üzenet
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2008 dec. 9, 22:21
Hozzászólások: 318
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr Sátorhelyi tamás
   
Hozzászólás 2011 feb. 17, 21:39 
Sziasztok!

Kicsit keveredik azt hiszem a zúzában szükséges apró kavics és a kalciumpótlás.

A zúzógyomorban a normál emésztéshez kell lennie apró kavicsoknak. (Kivéve pl. lórik) Ha ez nincs, az legtöbbször emésztési zavarhoz vezet. Ez nem összetört/rágott szépia, mészgritt stb kell legyen, hanem apró kavics. ami nem emésztődik meg, és nem porlad szét idő előtt. (Ezért van a gyári gritt keverékekben kagylóhéj és kavics is.)
Ha a madár nem jut hozzá, elkezd mindenfélét megenni, apró fémdarabokat feszeget le a kalitkáról, cippzár-darabokat stb. eszik.

A zúzóba jutott fémdarab az emésztőnedvek hatására elkezd feloldódni és fémmérgezést okoz. Ez többnyire súlyos életveszélyes állapot, megfelelő kezelés mellett is gyakran jár elhullással.
(Mi nem kavicsot, hanem egészen finom kvarchomokot kézzelnevelő táppal keverve adunk a madaraknak szondán át napokig, hogy eltávolítsuk a fémrészeket. Emellett a felszívódott fémionok megkötésére kelátképző anyagokat adunk injekcióban. Ezt naponta kétszer, a fém eltávozása után még heteken át kell adni, de a kezelés eredményessége nagyban függ attól, hogy mekkora szervi károsodást okozott a mérgezés. A fémmérgezett madár magmentése ritka siker, aminek nagyon kell örülni.)

Ha a madár túl sok grittet eszik, az viselkedészavar, oka lehet valamilyen ásványianyag-hiány vagy más is.
A gritt-hiány gyakori papagájokban (főleg otthoni kedvencekben) a túl sok gritt meg meglehetősen ritka. (A tavalyi évben láttam néhány száz madár rtg felvételt a klinikán, de sok grittet egyen sem.) (A PDD persze kivétel, ott a zúzógyomor fala is elvékonyodik és kitágul, nemcsak a mirígyes, és több benne a tartalom, de ott a lényeg az alapbetegség.)

emys

_________________
Sátorhelyi Tamás

http://www.exopet.hu/


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 jan. 6, 12:52
Hozzászólások: 727
   
Hozzászólás 2011 feb. 16, 22:07 
feketemarcsi írta:
A kiállításunkat viszont nem csak megnézni érdemes, nyugodtan lehet nevezni is, szállást tudunk szerezni koleszban.

Köszi, de nekem a tiétek túl messze van, bocsi ha nem volt egyértelmű, de én a kaposvári kiállításra gondoltam, és a Gézának szólt a zárójel :oops:


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2011 feb. 16, 21:24 
feketemarcsi írta:
Nem mondta a doki, hogy folyékony kálciumról van szó. Csak általában kálciumról beszélt és gondolom azért sem a folyékonyról, mivel szóba került pl. az ÁP 17 a foszfor tartalom miatt.

Nem is a folyékony vagy a por lenne a lényeg ebben az esetben szerintem, hanem a folyamatosan magas szint.

feketemarcsi írta:
A zuzalékkal kapcsolatosan én már olyat is hallottam, hogy valakinél azt állapította meg a boncolás, hogy túl kevés kavics volt a madara zúzájában és olyan is volt, akine pedig túl sokat evett a madara, mindegyik kézzel nevelt fiatal papagáj volt. Szerintem tudja a madár, hogy mennyi kell neki és annyit eszik, persze kivétel az, amelyik nem a szülei alatt nő fel, lehet, hogy unalmában szedegette fel a kicsi az összeset, mikor egyedül volt.

Nem fog belepusztulni egy madár sem (extrém esetek kivételével) szerintem, ugyanis pl a apró fémdarabot lenyelt madaraknak nagy mennyiségű apró kavicsot "ír fel az orvos". Bármennyit is eszik belőle (sőt a kajába kell keverni, hogy többet egyen mint sem szeretne) az rendben távozik és közben mintegy "kimossa" a zúzából a benne lévő régebbi kavicsokat és egyéb dolgokat is. Ezt már több madárnál hallottam (mármint, hogy valamit megevett és így segítették annak távozását). Még Mizo nemesének is voltak egyszer ilyen gondjai.

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 dec. 19, 18:12
Hozzászólások: 226
   
Hozzászólás 2011 feb. 16, 20:03 
Használtok zoogrittet, mi a véleményetek róla?


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2011 feb. 16, 19:19 
conure írta:
A Parrotlandon pár évvel ezelőtt egy kontinenssel nyugatabbra élő hölgy, fordított le tudományos cikkeket, és az amerikai orvosok vagy kutatók szerint nincs szükség zúzalékra. (lehet ők lágykaján meg granulátumon tartják őket)...

Én is láttam már olyan "tudományos" cikket amit a cég fizetett állatorvosa írt és leteszi benne a nagyesküt, hogy mennyivel egészségesebb dolog (természetesen a cég termékét vásárolva) a madarakat gyümölcs és mag helyett pusztán pelleten tartani. Szóval ezzel csak azt akarom mondani, hogy nem kell mindent elhinni ami le van írva vagy fehér köpenyt viselő mosolygós emberke bizonygat... :mrgreen:

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 jan. 6, 12:52
Hozzászólások: 727
   
Hozzászólás 2011 feb. 16, 19:02 
Habár megfogadtam, hogy nem idegesítem magam írogatással, de mivel úgy látom, hogy Győr környékén is eljutott a tudatig, hogy a "jól felszívódó, tömény" Ca adagolásáról, mint lehetséges rizikófaktorról volt szó, most mégis megteszem. Annál is inkább mert Géza barátom innen a szomszédból (ha minden igaz akkor megnézzük a kiállításotokat) is megtette.

Végül is a lényeg az a gritt v. zúzalék adással kapcsolatban, hogy aki már látott kihányt vagy emésztetlen napraforgót az azt is látta, hogy igaz hántolva, de mégis csak nagyjából egészben vannak azok a magok lenyelve. Ezt azért írom, mert voltak olyan megközelítések, hogy nincs szüksége a papagájoknak zúzalékra, hiszen úgyis szétrágják a magot. Annyiban van benne igazság, hogy hántolják, és ezzel könnyebben emészthetővé teszik. De mivel általában nem rágják szét, (egyébként szerintem van amelyiket lisztté őrlik), ezért bizonyára szükségük van zúzalékra.
Egyébként aki azt írta, hogy nincs szükségük a zúzógyomorban kavicsokra, valószínű az sem légből kapta. A Parrotlandon pár évvel ezelőtt egy kontinenssel nyugatabbra élő hölgy, fordított le tudományos cikkeket, és az amerikai orvosok vagy kutatók szerint nincs szükség zúzalékra. (lehet ők lágykaján meg granulátumon tartják őket) Elpusztult papagájok boncolásakor is már olvastunk többször olyan elhalálozási indokot, hogy túl sok volt benne a zúzaléklerakódás.
Úgy hogy hajrá.... :lol:


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2011 feb. 16, 16:13 
Összefoglalásul Gritt, ásványi kiegészítők:

Kondifix

AP-17

Zoolit

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
Csatlakozott: 2010 feb. 3, 21:20
Hozzászólások: 55
Valódi név: Békefi Géza
   
Hozzászólás 2011 feb. 16, 15:48 
A témához szólnék hozzá.
A Ca optimális felszívódásához számtalan más ásványi anyag megfelelő mértékü megléte is szükséges. Állattenyésztésben elsőként a P szokták említeni.
Így hiába ad az ember "tömény" Ca-t a madarának az még eredményezhet lágyhéjú tojást.
Nem minden készítmény tartalmaz P.-t
Én Zoolitot adok a madaraknak, de ebben pl. nincs P.
Van benne Si. Fe. Al. Ca. K. Mg. Na. Zn. Sn. Ti. B. li. Co. Se. Ga.
Ehhez kiegészítésként adok Farmer minerals B nevű készítményt ami tartalmaz vitaminokat valamint Ca. P. és Na-t is. Valamint AP-17-t.
Ezek keveréke egy külön tálban a madarak előtt van.
Szerintem így Ők annyit esznek belőle amennyit igényelnek.
Tényleges szükségleteiket szerintem senki nem ismeri. Ill. nem tudom hogy kimondottan díszmadarakra végeztek-e kisérleteket erre vonatkozóan.
B.géza


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2008 dec. 9, 22:21
Hozzászólások: 318
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr Sátorhelyi tamás
   
Hozzászólás 2011 feb. 16, 14:21 
Sziasztok!

A papagájoknak kell a zúzógyomorba gritt.

aminek nem kell az a turákók, tukánok kolibrik, nektármadár stb.

emys

Ps: Én egyébként a lentebb említett Versele-Laga-s grittet adok a pintyeimnek, meg normál tyúkoknek való mészgrittet a kalitka aljára egy nagy marékkal. Még nem volt gondom tojásrakási problémával.

_________________
Sátorhelyi Tamás

http://www.exopet.hu/


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2011 feb. 16, 14:17 
feketemarcsi írta:
Mivel zúzája van ennek is, annak is és foga nincs amivel megrágja, logikus, hogy kell neki valami a zúzógyomorba. :wink:

Persze, hogy logikus, de a jól értesült illetővel nem lehetett vitatkozni. Amúgy pedig pont a zúza fejlettsége mutatja, hogy mennyire van szükség kavicsra. Papagájoknak (általánosságban) egész szép erős zúzájuk van (mondjuk pl a lóriknak nem, de az már más történet).

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2011 feb. 16, 13:20 
Ha már a gritt-nél tartunk.... valahol egy fórumban írta valaki, hogy mekkora "hülyeség" emésztést segítő kavicsokat adni papagájoknak, mert azok valójában nem is igénylik ezt az csak a tyúkoknak kell, mert azok a földön esznek és egyben nyelik le a magokat... szeretném akkor itt ezt a tévhitet eloszlatni, mert a lágyevők, rovarevők és ragadozók kivételével igenis fontos az emésztést segítő apró kavics. De ha valaki másképp gondolja/tudja, akkor most itt a lehetőség megcáfolni (érvekkel)! ;)

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2011 feb. 16, 13:06 
feketemarcsi írta:
valaki a minap azt mondta a fórumon, hogy nem szabad neki a tojásrakás előtt kálciumot adni, hanem csak jóval előtte.....
...nem adhatunk neki kálciumot a tojásrakás előtt

Idézek a HeMa írásából:

"A hagyományos készítményekkel szemben a madarak szervezetébe kerülő Calcium Columba kalciumtartalma közel 90 %-os hatékonysággal szívódik föl."

Fekete Csaba írta:
A baj csak akkor lehet, ha a kálcium bele van keverve a ételbe vagy a vízbe. Ilyenkor hiába változik a madár kálcium háztartást befolyásoló hormonjainak szintje, nem tudja csökkenteni a kálcium bevitelt. És tudni kell, hogy a túl magas kálcium szint legalább olyan rossz, mint a túl alacsony.

Ez a lényeg. Miközben a madár "nem is tud róla" annyi kalciumot vesz fel amennyit normál körülmények között nem is lenne képes.

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2011 feb. 16, 12:51 
tom0919 írta:
Azt szeretném megkérdezni, milyen grittet használtok?

Szerintem mindegyik ugyanazt "tudja" csak a csomagolás és a forgalmazó más. Ugyanakkor óvakodni kell az "ócsó" grittektől (200 Ft / 5kg). Szvsz.


KépKép

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 dec. 19, 18:12
Hozzászólások: 226
   
Hozzászólás 2011 feb. 16, 12:36 
Azt szeretném megkérdezni, milyen grittet használtok?


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2008 dec. 9, 22:21
Hozzászólások: 318
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr Sátorhelyi tamás
   
Hozzászólás 2011 feb. 15, 22:58 
feketemarcsi írta:
valaki a minap azt mondta a fórumon, hogy nem szabad neki a tojásrakás előtt kálciumot adni, hanem csak jóval előtte.....
...nem adhatunk neki kálciumot a tojásrakás előtt


Szia!

Mindkét esetben nagy mennyiségű, gyors felszívódású kalciumvegyületről volt szó. Nem kalcium-karbonátról.


feketemarcsi írta:
Na most akkor kinek higyjünk?


Ezért szép a világ (szerintem): nem fekete-fehér.

emys

_________________
Sátorhelyi Tamás

http://www.exopet.hu/


 
Offline
IDRE Gould Amandina Klub tag
Csatlakozott: 2008 jan. 10, 15:17
Hozzászólások: 912
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Fekete Csaba
   
Hozzászólás 2011 feb. 15, 20:27 
Ha a madár dönthet arról, hogy mennyi kálciumot visz be a szervezetébe, az biztosan nem fogja károsan befolyásolni a hormonjainak a termelődését. Sőt pont a hormonjai hatására fog a madár több vagy kevesebb kálciumot enni. A baj csak akkor lehet, ha a kálcium bele van keverve a ételbe vagy a vízbe. Ilyenkor hiába változik a madár kálcium háztartást befolyásoló hormonjainak szintje, nem tudja csökkenteni a kálcium bevitelt. És tudni kell, hogy a túl magas kálcium szint legalább olyan rossz, mint a túl alacsony.
Az tökéletesen igaz, hogy a kálcium és a foszfor arányának megfelelőnek kell lenni, mert csak így tud megfelelően hasznosulni a kálcium. Ha többféle kálcium forráshoz férnek hozzá a madarak, akkor ezt ők szintén elintézik. Oldott kálcium bevitelének valószínűleg akkor van igazán létjogosultsága, ha valami nincs rendben a madárral (Pl.:nem fér hozzá elég és megfelelő minőségű kálciumhoz, vagy túl van tojatva a madár). Ezzel valószínűleg nem értenek egyet az ilyen készítményeket forgalmazó cégek, de majd az itt jelenlévő állatorvosok gondolom elmondják a véleményüket.


 
Offline
Csatlakozott: 2011 jan. 26, 16:00
Hozzászólások: 101
Tartózkodási hely: Balatonszabadi
Valódi név: Kálmán Zoltán
   
Hozzászólás 2011 feb. 15, 18:00 
Nagyon jó kis cikk.

Tennék egy kis kiegészítést. A kálcium beépüléséhez elengedhetetlen a foszfor és a kálcium megfelelő aránya. Az hogy ez az arány a különböző fajoknál milyen módon alakul azt sajnos nem tudom, de esetleg érdemes lenne ennek is utánanézni.
Biztos, hogy az eredeti élőhely befolyásolja (sivatag, szavanna, trópusok) azt hogy egy madárnak milyen arányban és mennyiségben van rá szüksége.
Kutatóknak jó kis téma lenne, persze csak akkor ha még nem vizsgálta senki :D


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2011 feb. 15, 17:48 
Fekete Csaba írta:
mi lehet az oka annak, ha a madár előtt ott van szépia, grit és őrölt, hővel fertőtlenített tojáshéj, fogyaszt is belőle és mégis lágyhéjú tojás miatt tojásvisszamaradása lesz. Ezt vízben oldott kálciummal simán korrigálni lehetett, de ennek elhagyása után ismét lágyhéjú tojása lett.

Talán a D vitamin hiány? A vízben adagolható készítmények (folyadék, por) tartalmaznak D vitamint is, nem csak jól hasznosuló kalciumot. A D vitamin a kalcium felszívódásában játszik szerepet (lásd még az "angolkór" néven elhíresült betegséget ami a D vitamin hiánya miatt alakult ki).

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
IDRE Gould Amandina Klub tag
Csatlakozott: 2008 jan. 10, 15:17
Hozzászólások: 912
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Fekete Csaba
   
Hozzászólás 2011 feb. 15, 16:55 
A legtöbb madárnál szerintem működik amit Emys ír, azaz, ha van előtte megfelelő mészforrás, akkor a madár vesz annyit magához, ami kell neki. Látványos például, ahogy megnő a tojók grit fogyasztása tojásrakáskor és fióka neveléskor. Nekem az lenne a kérdésem, hogy mi lehet az oka annak, ha a madár előtt ott van szépia, grit és őrölt, hővel fertőtlenített tojáshéj, fogyaszt is belőle és mégis lágyhéjú tojás miatt tojásvisszamaradása lesz. Ezt vízben oldott kálciummal simán korrigálni lehetett, de ennek elhagyása után ismét lágyhéjú tojása lett.


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2008 dec. 9, 22:21
Hozzászólások: 318
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr Sátorhelyi tamás
   
Hozzászólás 2011 feb. 15, 16:45 
feketemarcsi írta:
Persze, hogy nem, csak sajnos eddig még senki nem mondta meg, hogy mennyi a pont elég... :evil:


Arra nem gondoltál, hogy a madár tudja? :)

Ha kirakod a mészgrittet, szépiát stb., annyit eszik belőle, amennyit akar, ha ivóvízzel belekényszeríted, akkor annyit, amennyit Te.


emys

_________________
Sátorhelyi Tamás

http://www.exopet.hu/


 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 50 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3  Következő



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  

Pontos idő: 2024 márc. 28, 22:34
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO