Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával







Hozzászólás a témához  [ 64 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Oldal Előző  1, 2, 3, 4  Következő
Szerző Üzenet
Offline
Bronz fokozatú IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2010 feb. 24, 18:15
Hozzászólások: 138
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Gelencsér Viktória
   
Hozzászólás 2012 feb. 12, 15:18 
Hogy ne legyen ilyen leült a szarkás topik, hoztam egy képet ami jól szemlélteti a szarkák (és más varjúfélék) téli diótörését. :lol: (Ne tessék komolyan venni. :mrgreen: )

Kép


 
Offline
Bronz fokozatú IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2010 feb. 24, 18:15
Hozzászólások: 138
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Gelencsér Viktória
   
Hozzászólás 2012 feb. 7, 20:48 
Egy jó szarka/varjúféle (esetleg gyengébb csőrű papagájnak) játék tipp.

Gombok+kinder tojás belseje, vagy fagyöngy+átlátszó műanyag golyó. Gyorsan összerakható, és remek elfoglaltság! 8)

Kép
Kép


 
Offline
Bronz fokozatú IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2010 feb. 24, 18:15
Hozzászólások: 138
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Gelencsér Viktória
   
Hozzászólás 2011 dec. 30, 22:17 
Köszi a videót!

Igen, erről a szarka tulajdonságról én is hallottam már. Más madárról én sem hallottam, az emberen kívül egyébként az emberszabású majmok ismerik fel még a saját tükörképüket.

Éljenek a szarkák, nem semmi madarak! 8)


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2011 dec. 30, 11:16 
Bár úgy emlékszem valamelyik csevegős topicba már feltettem ezt a videót, de inkább ide való, szóval...


Ezen az az egyszerű kísérlet látható, amin a szarka fejlett éntudata figyelhető meg. Tudtommal ezt eddig más madárfajnál még nem tudták igazolni (javítsatok ki, ha tévedek). A madár a tükörben felismeri saját tükörképét és megkíséreli a csőre alá ragasztott pöttyöt eltávolítani. A pötty csak a tükörből látható, így a madárnak rá kell jönni, hogy az az ő tükörképe. Embereknél kb három éves korban kezd kialakulni az éntudat.



_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
Bronz fokozatú IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2010 feb. 24, 18:15
Hozzászólások: 138
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Gelencsér Viktória
   
Hozzászólás 2011 dec. 14, 14:00 
conure írta:
Nem mondhatnám, hogy unalmasan elüldögélnek egy sarokban :lol: Észnél kell lenned, ha ki vannak engedve, mert mint a szemfényvesztők úgy ugrálnak ide oda.


Igen, élmény velük együtt élni. Nem egy unalmas házi kedvencek. :drunken: Kiengedésnél a főgond első sorban a többi madárral van, ők nem igazán tolerálják a szabadon repkedő óriásokat. Arról már nem is beszélve, hogy ha szarkáéknak módjuk lenne rá, biztosan megpróbálnák kiszerelni őket a kalitkából.
Szarkaröptetésnél a többieket le szoktam takarni, illetve egy részüket (polcról, szekrény tetejéről) átmenekítem másik helyiségbe.

VladTepes írta:
Btw: nálunk Buksi és Klári 2 napja költöztek az új, közös röpdéjükbe.... Ma estére Buksinak már csak 2 farktolla maradt... szerintem Klári veri szegény pasit sutyiban.
pedig hosszú hónapokon át laktak külön kalitban, de röpködtek közös légtérben, a lakásban... minden gond nélkül.
Úgyhogy Buksi szegény növeszthet télvíz idején új farktollakat, ami azért gáz :-(


Igen, nagyon suttyomban tudják egymást terrorizálni. Én tegnap vettem észre először, hogy bizony Mizu az úr (úrhölgy) a háznál és ő zavarja el Szedriket a neki tetsző helyről, elszedi tőle a kaját, játékot.
Ha még csak pár napja vannak együtt, lehet, hogy tényleg csak a rangsort alakítják ki (Klári az idősebb, logikus, hogy ő legyen a főnök), mert (ahogy ma beszéltük) elég nagy helyük van. Mindenesetre azért figyelj oda, nehogy nagyon "levetkőztese" Klári Buksit.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 jan. 6, 12:52
Hozzászólások: 727
   
Hozzászólás 2011 dec. 13, 21:38 
Nem mondhatnám, hogy unalmasan elüldögélnek egy sarokban :lol: Észnél kell lenned, ha ki vannak engedve, mert mint a szemfényvesztők úgy ugrálnak ide oda.


 
Offline
Bronz fokozatú IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2010 feb. 24, 18:15
Hozzászólások: 138
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Gelencsér Viktória
   
Hozzászólás 2011 dec. 13, 20:30 
Hoztam nektek egy videót a szarkáimról. (nem valami csúcs minőség, mobillal csináltam :? )

Szedrik nem vadult el, ahogy ketten lettek, inkább megszelídítette Mizut is. :)

A video címe: tolvaj szarka. Szedrik kihorgássza magának a lisztkukacot az üvegből, szépen félre teszi, nyúl a következőért, ezalatt Mizu (aki nem tudja, hogyan kell belenyúlni az üvegbe) mint a villám, ellopja... 8)



 
Offline
Bronz fokozatú IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2010 feb. 24, 18:15
Hozzászólások: 138
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Gelencsér Viktória
   
Hozzászólás 2011 nov. 6, 12:36 
Annyira leült ez a topik, gondoltam elmesélem szarkafejleményeimet. :)

Idén egy új madárral bővült az itthoni szarkaállományom. Az új madár (egy idei tojó) szintén szelíd, kézzel nevelt. A csavar csak annyi a dologban, hogy őt nem én neveltem, hanem felnőtt madárként került hozzám. Szeptember elején fogtam betegen, legyengülve, törött szárnnyal, farok nélkül. Az előző gazdája, aki nevelte szabadon engedte madárszeretetből, mikor felnőtt. Ezzel csak az volt a gond, hogy minden szoktatás és átmeneti időszak nélkül tette, így a lakáshoz szokott madár nem tudott boldogulni a természetben.

Mostanra szépen feliperedett, kinőtt a farka, helyrejött a szárnya. A szárnya teljesen 100 %-os sose lesz már (meg nagyon a szívemhez is nőtt) úgyhogy marad nálam. Szedrikkel remekül el vannak, egyenlőre csak szomszédok, de remélem majd beszámolhatok saját tenyésztésű szarkákról... :mrgreen:

Hoztam róla két képet is:
Még gyógyulófélben....
Kép

...és ma. :)
Kép

A történet tanulságaként annyit minden képen szeretnék levonni, hogy aki szarkatartásra adja a fejét az jól gondolja meg előtte, mert hiába, hogy nálunk honos vadmadár, ha fogságban nevelkedett, akkor nehezen fog visszaszokni a természetbe, és a "szabadon engedem, had éljen boldogan a társaival" semmiképp se megoldás!


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2011 márc. 23, 20:49
Hozzászólások: 403
Tartózkodási hely: Újlengyel
Valódi név: Puhl Dóra
   
Hozzászólás 2011 márc. 24, 20:14 
kuvik írta:
Helló!!!

Remélem, nem értetted félre, mert én csak azt szerettem volna mondani, hogy milyen fura dolog, hogy míg megmentel egy állatot, addig a másiknak pont azzal esetleg a pusztulását segíted elő. Én csak erre a furcsa "dologra" szerettem volna rávilágítani. Természetesen az élet így működik, és mindíg is így működött, hiszen az egész állatvilág,- benne a madarak is- minden nap megküzdenek a fajuk fennmaradásáért. Csak én úgy vagyok vele, hogy elfogadom ahogy vannak, és annak örülök, ha ebből az élet-halál harcaból én kimaradok, sőt annak örülnék, ha "nekik" erre az EMBER lehetőséget biztosítana , de sajnos olyan sok mindent "elvettünk" már tőlük, és olyan sokszor megmondtuk már , hogy nekik MI a JÓ, hogy ebbe fognak belepusztulni. Én megértettem a Te állat/madár szeretetedet, és én csak a "furcsa" helyzetre szerettem volna rávilágítani. De hogy másik példát mondjak: évtizedek óta madarászok, és én is FOGSÁGBAN (rabságban) tartom a madaraimat. (Az viszont más kérdés, hogy az általam biztosítható maximális szabadságot igyekszem szemelőtt tartani, ezért nálam a madarak nem nagyon ismerik a kalitkát. Csak egy-egy kiállítási időszakban a felkészítés alatt, de többé nálam nem lesz kalitban. Ettől függetlenül akkor is fogságban élik le az életüket.) Remélem érted már, hogy miről írtam. Nekem is volt szarkám, és jelenleg az egyik barátomnál él egy NAGY volierben. Néha meglátogatom, és úgy látom, hogy nagyszerűen érzi magát.
Hozzászólásomban, -én úgy gondolom,- hogy semmi sértő nem volt, hiszen nem is lett volna rá okom, és nem is volt szándékomban.


Én nem sértődtem meg, ha nekem írtad :)

_________________
Puhl Dóra
H-27 0180


 
Offline
Bronz fokozatú IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2006 dec. 24, 6:00
Hozzászólások: 605
Tartózkodási hely: Karcag
   
Hozzászólás 2011 márc. 24, 19:01 
Helló!!!

Remélem, nem értetted félre, mert én csak azt szerettem volna mondani, hogy milyen fura dolog, hogy míg megmentel egy állatot, addig a másiknak pont azzal esetleg a pusztulását segíted elő. Én csak erre a furcsa "dologra" szerettem volna rávilágítani. Természetesen az élet így működik, és mindíg is így működött, hiszen az egész állatvilág,- benne a madarak is- minden nap megküzdenek a fajuk fennmaradásáért. Csak én úgy vagyok vele, hogy elfogadom ahogy vannak, és annak örülök, ha ebből az élet-halál harcaból én kimaradok, sőt annak örülnék, ha "nekik" erre az EMBER lehetőséget biztosítana , de sajnos olyan sok mindent "elvettünk" már tőlük, és olyan sokszor megmondtuk már , hogy nekik MI a JÓ, hogy ebbe fognak belepusztulni. Én megértettem a Te állat/madár szeretetedet, és én csak a "furcsa" helyzetre szerettem volna rávilágítani. De hogy másik példát mondjak: évtizedek óta madarászok, és én is FOGSÁGBAN (rabságban) tartom a madaraimat. (Az viszont más kérdés, hogy az általam biztosítható maximális szabadságot igyekszem szemelőtt tartani, ezért nálam a madarak nem nagyon ismerik a kalitkát. Csak egy-egy kiállítási időszakban a felkészítés alatt, de többé nálam nem lesz kalitban. Ettől függetlenül akkor is fogságban élik le az életüket.) Remélem érted már, hogy miről írtam. Nekem is volt szarkám, és jelenleg az egyik barátomnál él egy NAGY volierben. Néha meglátogatom, és úgy látom, hogy nagyszerűen érzi magát.
Hozzászólásomban, -én úgy gondolom,- hogy semmi sértő nem volt, hiszen nem is lett volna rá okom, és nem is volt szándékomban.

_________________
Üdv: Vajó Sándor


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2011 márc. 23, 20:49
Hozzászólások: 403
Tartózkodási hely: Újlengyel
Valódi név: Puhl Dóra
   
Hozzászólás 2011 márc. 24, 13:34 
Diamand írta:
Igazad van, a szarka fészekrabló madár, ez van a génjeibe kódolva. (A karvalyt se kezdjük el lelődözni, mert megtámadja a téli etető madárvendégeit. /legalábbis jobb esetben.../) (Én sem haragszom Szedrikre, mert nagyon nézegeti a pintyeimet...csak oda kell figyelnem!) És valóban a természetben teljesen természetes, hogy egy ragadozó egy védett (vagy akár fokozottan védett) állatot ejt zsákmányul.

Jó látni, hogy van más szarkarajongó is!! :D
Oh ha én is kertes házban laknék, már biztos több szarkám/dolmányos varjúm is lenne kint az udvaron! Itt a városban azért ezt nem merem megkockáztatni, úgyhogy Szedriknek csak a lakásban van szabad közlekedés. Ennek nagyon nagy előnye, hogy ő még mindig (most 3 éves) teljesen szelíd, ha hívom kézre száll. Ami pedig a párt illeti, az én vagyok neki>most tavasszal mindenféle fészekanyagnak való dologgal udvarol körbe! :mrgreen:



Hát nekem is biztos szelíd, ragazkodó maradt volna ha lakásban tarthattam volna. De nem engedhettem meg magamnak sajnos. De még így sem bánom hogy Lidérc "elhagyott". Elég örömöt okozott már azzal hogy egyáltalán felnevelhettem és foglalkozhattam vele :D
Több szarkát már tutira nem nevelek, mert nem tudnám bezárva tartani, lakásban meg nem lehetséges nálam.

_________________
Puhl Dóra
H-27 0180


 
Offline
Bronz fokozatú IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2010 feb. 24, 18:15
Hozzászólások: 138
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Gelencsér Viktória
   
Hozzászólás 2011 márc. 24, 13:05 
Beszélgettünk régebben a szarka etetéséről. Ma a "nagy madártakarításnál" csináltam képet a keverékről, amivel én etetek. (Szedriknek ez a kedvence.)
Ez más lágyevőnek (elsősorban varjúféléknek és seregélynek) is jó recept lehet. És ami egy hatalmas előnye, hogy a madár nem ürít büdöseket tőle (mint a macskakajától), ami a lakásban tartásnál nem elhanyagolható szempont.

Kép

Összetevők: 50% fött krumpli (vagy tészta/rizs), 30% fött, reszelt tojás (héjával együtt), 10% tyúkhúr (vagy más zöld/gyümölcs), 10% gammarus. + hetente 2x reszelek hozzá egy kis szépiát.

Ez egy alap, ezt még változatosabbá lehet tenni egy kis főtt hússal/élő rovarokkal/gyümölcsökkel.


 
Offline
Bronz fokozatú IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2010 feb. 24, 18:15
Hozzászólások: 138
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Gelencsér Viktória
   
Hozzászólás 2011 márc. 24, 12:55 
Igazad van, a szarka fészekrabló madár, ez van a génjeibe kódolva. (A karvalyt se kezdjük el lelődözni, mert megtámadja a téli etető madárvendégeit. /legalábbis jobb esetben.../) (Én sem haragszom Szedrikre, mert nagyon nézegeti a pintyeimet...csak oda kell figyelnem!) És valóban a természetben teljesen természetes, hogy egy ragadozó egy védett (vagy akár fokozottan védett) állatot ejt zsákmányul.

Jó látni, hogy van más szarkarajongó is!! :D
Oh ha én is kertes házban laknék, már biztos több szarkám/dolmányos varjúm is lenne kint az udvaron! Itt a városban azért ezt nem merem megkockáztatni, úgyhogy Szedriknek csak a lakásban van szabad közlekedés. Ennek nagyon nagy előnye, hogy ő még mindig (most 3 éves) teljesen szelíd, ha hívom kézre száll. Ami pedig a párt illeti, az én vagyok neki>most tavasszal mindenféle fészekanyagnak való dologgal udvarol körbe! :mrgreen:


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2011 márc. 23, 20:49
Hozzászólások: 403
Tartózkodási hely: Újlengyel
Valódi név: Puhl Dóra
   
Hozzászólás 2011 márc. 24, 11:14 
kuvik írta:
Helló!!!

És a "megett" csipasz madarakat nem sajnáltad??? Ugye milyen "kétélű" az élet? Minden csak nézőpont kérdése. :idea:



A Szarka fészekrabló madár. Tojást és fiókát lop a fészkekből.
Sajnálok minden madarat és állatot ami elpusztul (legyen az oka bármi). De ahogy Marcsi is mondja ez az élet rendje. Ha sajnálatból nem ölne se az ember se az állat akkor ha mi nem is de a ragadozó állatok biztosan éhen vesznének.
Szerencsére felénk a balkáni gerlék nagyon szaporák. 1 évben körül-belül 4-5 fészekaljat nevelnek. Egészen októberig. Nem hiszem hogy a természetanyának akkora veszteség lett volna hogy Lidérc elvitt 3-4 fiókát.
Egyébként ha belegondolunk kint az erdőkben de sok ritka és védett madár fiókája, sőt felnőtt madarak is áldozatul esnek. A ragadozó madarak esznek és nem hiszem hogy mindennap válogatnának hogy hopsz ez védett ezt nem kapom el :D
Hozzáteszem ahhoz képest hogy elvitt pár fiókát mégis egész télen a fenyőben telelt kb 35-40 balkáni gerle :)

_________________
Puhl Dóra
H-27 0180


 
Offline
Bronz fokozatú IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2006 dec. 24, 6:00
Hozzászólások: 605
Tartózkodási hely: Karcag
   
Hozzászólás 2011 márc. 24, 4:54 
Helló!!!

És a "megett" csipasz madarakat nem sajnáltad??? Ugye milyen "kétélű" az élet? Minden csak nézőpont kérdése. :idea:

_________________
Üdv: Vajó Sándor


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2011 márc. 23, 20:49
Hozzászólások: 403
Tartózkodási hely: Újlengyel
Valódi név: Puhl Dóra
   
Hozzászólás 2011 márc. 23, 21:57 
Warhawk írta:
Lidérc mennyire maradt szelíd úgy, hogy szabadon él?



Sokáig igen szelíd volt, tehát kézre szállt és hasonló dolgok. Aztán egyszer csak (úgy kb. szeptember-október felé) jött 6 szarka. Itt bandáztak elég sokáig. Lidérc ekkor már nem jött kézre, de még közel jött és "beszélt" hozzám. Aztán az idegen szarkák leléptek, 1 kivételével aki Lidérc párja lett. Mindig együtt jöttek a kikészített reggeliért és vacsoráért (kert végében a kerítésre tettem nekik a kaját). Még idén februárban egyik nap mikor a boltba mentem, egészen a boltnál lévő fáig kisért. :) Mostanában már sokat kijár a párjával a határba, kezdődik a szaporodás.
Egyébként soha nem volt bezárva miután már teljesen röpképes lett. A barackfán aludt, jajj a zöldikék és a többi énekes madár mindig tiszta ideg volt :D Többször megkergették a balkáni gerlék is, olyankor mindig a vállamra szállt, oda nem mertek jönni a fenevadak :D
Nálam napközben sokat volt a galambházban, játszotta az eszét a galambok előtt amik mellesleg magyar SZARKA keringők voltak :D Soha nem lopott se tojást, se csipaszt, de a balkáni gerléktől egyszer egyszer sikerült :oops: :)
Kép
Kép
Kép

_________________
Puhl Dóra
H-27 0180


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2011 márc. 23, 21:28 
Ez a szarka mennyire maradt szelíd úgy, hogy szabadon él és párja van?

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2011 márc. 23, 20:49
Hozzászólások: 403
Tartózkodási hely: Újlengyel
Valódi név: Puhl Dóra
   
Hozzászólás 2011 márc. 23, 21:06 
.

_________________
Puhl Dóra
H-27 0180


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2011 márc. 13, 10:59 
;)

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2011 márc. 8, 20:24 
Átmozgattam az új Csevegőbe a nem on-topik témát...

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 64 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4  Következő



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  
cron

Pontos idő: 2024 márc. 28, 23:42
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO