Egy igen fontos bírálati szempontot boncolgattok, ami a mi hazánkban nincs igazán kihangsúlyozva és többnyire a rendezők bírálat során figyelmen kívűl hagyják. A legtöbb helyen bírálatnak hívják, de köszönő viszonyban sincs a valódi szakmai bírálat kritériumának a betartásával.
Csak egy példa : nemzetközi kiállítást hirdet egy egyesület és hazai bírókkal osztályozza a madarakat holott ma itthon csak egy olyan bíró van aki ezen a szinten bírálhat, annak is egy bizonyos fajon belül van jogosultsága. Máris ott a gubanc, vagy külföldről hív OMJ bírót, vagy nem nevezheti "nemzetközinek" a kiállítását, hiszen a bírálata nem felel meg az elvárásoknak.
Jelenleg még sok a nyitott kérdés a hazai bírálat gyakorlása körül, egy ilyen a bírálati szintek kérdése, ha nincs hazai -a tenyésztők által is elfogadott- standard, addig nincs mihez igazodni sem a tenyésztőnek, sem a bíráknak.
E problémát áthidaló kérdés lenne a COM bírálati rendszerhez igazodni, de mivel ez a legmagasabb mérce, így a hazai tenyésztőknek igen sok problémát jelent és fog is jelenteni még sokáig.
Két lehetőségünk van :
- a kiállításaink szervezését nemzetközi kritériumok szerint szervezzük, vagy
- kialakítjuk a "Magyar" standardot, ami a mai helyzetben óriási munka lenne, mivel először a tenyésztőket kell megnyerni az ügynek, ami ma szinte utópisztikus vállalkozásnak tűnik. Persze mindig lehet kezdeményezni és kis lépésekben előre haladni, de a végeredménye lassan érik be és Ti is megőszültök mire megvalósul.
Na, de a kérdéseidre válaszolva a Karcag városában rendezett regionális kiállítás követelményeit alapul véve a válaszom a következő :
Idézet:
Azért kérdeztem, hogy melyik országból jönnek, mert akkor ezek szerint annak kéne utána járni, hogy a bírók országában mit preferálnak, nemde?
Igen ez lenne a helyes megoldás, de ezt még a tenyész időszak előtt lenne jó tudatni az esetleges kiállítókkal. Igen fontos kérdésre hívtad fel a figyelmet, ahhoz, hogy felkészűlhessenek a tenyésztők a kiállításra, már a sokkal korábban kell tájékoztatást adni a tervezett versenyről, annak szakmai követelményeiről. Karcagon erről szeptember 3o - án lesz szó egy tenyésztői szervezői találkozón.
Idézet:
Tarkák kapcsán, ha már a szimmetria lényeges, feltettem azt a kérdést, hogy "enyhe kozmetikázás"-sal élnek-e a versenyzők, vagy ez tilos?
A tarkák kérdésében igen a kozmetikázás tilos.
Itt a miért tilos a lényeg :
- a COM a fajoknál standardot állapított meg, melytől eltérni csak megfelelő feltételekkel lehet, ilyen az új mutáció, vagy szín, annak viszont rögzítettnek kell lennie, csak azt ismerik el. A tarka gyémánt meg nincs rögzítve, így nem is lehet bírálni.
a megoldás, hogy a kiállításokon a bemutató szektorbakón lehet mint érdekességet megtekinteni, ami szintén díjazható a szervezők belátása szerint.
Tehát, ezek szerint egy tarka színváltozatot rögzítés után lehet színváltozat elismerésének elfogadására kezdeményezni. A nagyon lenge megkötések :
- a két szin szimmetrikus fele - fele arányú megjelenése, illetve a 4o / 6o % tól - ig határ.