Jegyzet az MNK Roller szakcsoport albertirsai megbeszéléséről
Albertirsa, 2009 március 08
Résztvevők: Maróti Béla, Neubrandt Gabi (Necó), Varga Tibi, Nagy Gabe, Kovács Krisztián, Ács Gyuri, Esztero Lajos, Kynyo, Iker Feri
Mielőtt a konkrét témákba belekezdenénk egy a fajta Magyarországi történetére nézve fontos mérföldkőre szeretném felhívni a figyelmet! Nevezetesen február elsején és a mai napon roller tenyésztők a csapat létszámához mérten szép számmal összejöttek és elsősorban szakmai kérdésekről beszélgettek, eszmét cseréltek.
Ilyen hosszú évek óta nem történt!
Felolvastam egy rövid részt Naphegyi, Dobos, Zsilinszky „A kanárimadár” című könyvéből, ahol az énekes kanáriról leírták, hogy ez a munka gyakorlatilag a roller tenyésztéséről szólt. Amellett, hogy a magyar díszmadártenyésztés első Mo.-i egyesületét is a Magyar Nemeskanári Tenyésztők Egyesületét 1902-ben létre hozták, magas szintű állattenyésztési, versenyszervezési és bíróképzési munkát folytattak. Kár – írják - hogy napjainkban az érdeklődés ez iránt a madár iránt a mélypontra zuhant, és e szebb napokat is meglátott magyar tájfajta kipusztulását vetíti előre, amelyet pedig érdemes lenne megmenteni. Ez a könyv 1985-ben íródott.
(Személyes véleményem, hogy egy hosszú, csaknem két évtizedes ( Doromboló ! Ha a szám nem stimmel, kérlek, javítsd ki!) hullám völgy után a Mo.-i roller tenyésztés ismét a fellendülő ág kezdetén van. Néhány évvel ezelőtt csak 4-5 versenyző volt jelen az éves versenyeken, ma már több, mint 20 fizető tagja van egyesületünknek. Szóval ez reményteli, fontos a bázis növelése, miközben kifejezetten jó genetikai alapanyag van a tenyésztőinknél, jó szakemberek vannak a csapatban. Szóval: hajrá roller, csak előre!)
• Genetikai kérdések: Fontos alaptétel, hogy a madaraknál, így a roller kanárinál is a nemi kromoszómákat éppen fordítva jelöljük, mint az emlősöknél. Tehát XX a hímek és XY a tojók nemi kromoszómája. Feltéve, hogy a nagy számok törvénye alapján a hím és tojó utódok száma 50-50%, mégpedig az alábbi :
Szülők: hím: X1X2 tojó: X3Y
Utódok: 25 % hím X1X3
25 % hím X2X3
25 % tojó X1Y
25 % tojó X2Y
Ebből látszik, hogy egy hím szülő tulajdonságainak 50 %-át adja át a tojó utódainak is, amelyek azonban természetesen nem énekelnek, tehát így ezt a tulajdonságot közvetlenül nem tudjuk értékelni. Tehát nagyon fontos az anyai nagyapák körültekintő vizsgálata, mivel megfigyelések alapján e nagyszülők énekteljesítménye adódik át leginkább az unokáknak.
Már korábban is elhangzott, mennyire fontos a körültekintő és alapos dokumentáció! Varga Tibi elmondta, hogy van egy kis füzete, ahol a minden napi megfigyelés során a legkisebb apróságot is feljegyzi, amelyeket a későbbi párosításokkor, szelekciónál figyelembe tud venni. Ezt csak ajánlani tudjuk mindenkinek.
A dokumentáció a roller tenyésztés egyik alapja. Egy-egy momentumot gyorsan papírra lehet vetni, amely megmarad. Bármilyen jó is az emlékező tehetségünk, ne csak arra alapozzunk. Mert ami ma még egyértelmű, néhány nap múlva már nem az, néhány hét múlva meg már egyáltalán nem emlékszünk pontosan!
Előversenyeket is tervezünk, a nagy verseny előtt kb 2 héttel. Az egyik Győrött lenne, a másik Szegeden.
Stratégiai kérdés a bíróképzés, amelyre a jövőben mindenképpen gondot kell fordítani. A konkrét tervekről folyamatosan egyeztetni kell.
Szóba került egy többnyelvű rolleros honlap elkészítése is. Nagyon jó ötlet, meg fogjuk csinálni.
Vitaminozással vigyázni kell. Főleg felkészítés idején. Bizonyos vitaminok könnyen vedlést okoznak. Ilyenkor pl. a versenynek lőttek. Általában a takarmányozásban a természetes anyagok használatát javasoljuk, pl. főtt tojás héja. A gyógyszereket, antibiotikumokat csak indokolt esetben használjunk! Tehát nem arról van szó, hogy a roller kanárinak nem kell sem vitamin, sem gyógyszer, hanem arról, hogy ezeket okszerűen használjuk! Figyeljük a természetet! A HEMA készítményeket jónak tartjuk, mert homeopátiás alapon készítik őket.
Felmerült, hogy a betegségek fellépésekor csak gondoljuk, hogy mi az oka, de nem tudjuk pontosan meghatározni. Itt főleg a baktérium okozta megbetegedések kérdése lehet érdekes, mivel vírus ellen nincs orvosság, ott egész másképp kell eljárni. Jelenleg nincs olyan kapcsolatunk, amelyik ki tudná labor körülmények között a kórokozót tenyészteni és az esetleges gyógyszer rezisztenciát megállapítani. Ez, bár most mindenki tud élni nélküle, hosszú távon érdekes lehet. Állatorvos kollégák segítségét kérjük!
Üres fészekalj esetén a fiatal tojókat hagyjuk végig kiülni a tojásokon, a kotlás második felében növeljük a takarmány fehérje adagját, hogy minél előbb jöhessen az új fészekalj. Gyakorlott tojó esetében az üres tojásokat előbb el lehet venni, így időt spórolunk meg.
Fészekanyagként finom szálú füvet lehet használni, de itt ahány ház, annyi szokás.
Felmerült egy angol eredetű hanganyag CD-re írása, ami oktató jelleggel fontos lenne, Varga Tibi és Nagy Gabe megpróbálja szakmailag és műszakilag is összehozni.
_________________ Feri
|