Szia Eszti!
Adj neki olyan magokat amit jobban szeret,(fénymag ,négermag,muharmag)meg vitaminokat,lágyeleséget,zöldet, répát reszelve.
Ezt találtam!!!Ide teszem hátha másnak is segít!
Magyar neve: Torokatka
Latin neve: Sternostoma tracheacolum
Veszélyessége: súlyos, gyakran halálos
Forrása: A fertőzés rendszerint érintkezés útján terjed: etetés, rátüsszentés, belégzés. Csak közvetlen úton fertőz, mert az apró torokatkák a levegőn 2-3 óra alatt elpusztulnak, beszáradnak.
Tünetek: A fertőzőttség tünetei 3-4 hét alatt fejlődnek ki. Ezért az új madár tenyészetbe bevitelét megelőző karantént ajánlatos 1 hónapra kitolni!
A fertőzött madár az ülőrúdhoz dörzsöli a fejét, ill. a csőrét. Enyhébb esetben csak nyugalmi állapotban zavarják az atkák a madarat, s csak az alvó madarak tüsszögnek.
Súlyosabb esetben állandósul a tüsszögés, a madár ki-kitárja a csőrét, s jellegzetesen tolja előre a nyelvét, ezzel a mozdulattal próbál megszabadulni - sajnos reménytelenül - a torkát irritáló élősködőktől.
Gyógyítása: Ha minden elővigyázatosság ellenére bekövetkezik a baj, akkor dr. Jan Gergely 12 napos kúrát ajánl a gyógyításhoz. A németek Neguvon nevű készítményének az 5 %-os oldatára kell felcserélni a madár ivóvízét három napon át. A következő 3 napban az egyébként sebek és a gyulladások ellen javalt TYLAN nevű antibiotikummal kezelendő a madár, hogy a légúti sérülések gyorsabban gyógyuljanak.
A hetedik naptól a kilencedikig újra a NEGUVON-os oldatot kell adni ivóvíz gyanánt a betegnek, és végül ismét 3 napon át a TYLAN következik. Vannak, akik a rovarirtó idegmérgeket alkalmazva értek el sikert,/ ilyen szer a Milbentod/, dr. Jan Gergely szerint ez az eredmény legalábbis kétséges, ugyanis amit nyerünk a réven, azt elveszítjük a vámon: az idegmérgek roncsolják a májat. S az ezzel kapcsolatos probléma, ha nem is azonnal, de hamarosan jelentkezik.
A torokatka az egyik legkellemetlenebb atkás megbetegedés, ugyanis az élősködők a légutakban telepednek meg, tehát nehezen hozzáférhetőek.
Az akut megbetegedés leggyakrabban a Gould-amandináknál és a kanáriknál szokott gondot okozni.
A betegség kialakulásának kezdetén a madár abbahagyja az éneklést, borzol, a környezeti ingerekre egyre kevésbé reagál, és a fertőzöttség teljes kialakulása szemmel láthatóan nehezére esik a légzés.
A csőr tövét a szabad szemmel nem látható atkatelepek és az oda lerakott peték irritálják, ezért a csőrét az ághoz, ülőrúdhoz dörzsölve próbál a kellemetlen élősködők hatásától megszabadulni.
Egyre gyakrabban köhög, tüsszög, hogy a légutakat elzáró atkáktól megtisztítsa a légutait, de erre nincs sok remény.
A légvétel nehézsége végletesen kifárasztja, s a kínzó légzési nehézségek miatt étvágytalanság, > fogyás, > a szervezet teljesen legyengülése következik be, amikor is a szervezet ellenállása más betegségekkel szemben megtörik és eredményes terápia nélkül elhulláshoz vezet.
Dr. Jan Gergely szlovákiai állatorvos kutató szerint a torokatkának nevezett élősködőt még csak madarakon figyelték meg.
Mikroszkópikus méretű, s a vizsgálat során bebizonyosodott, hogy elevenszülő
|