Üdv Mindenkinek

Segítséget szeretnék kérni a hozzáértő tenyésztőktől, tartóktól:
Minap járt nálunk egy idős hölgy (állatos boltunk van), és tanácsot kért a nimfájával kapcsolatban. A madárnak az elmondása szerint 4-5 éve szinte folyamatosan hasmenése van. Volt vele állatorvosnál, egyik vitamint javasolt (megkapta, nem változott semmi), a másik alkalommal a doki javasolta, hogy adjon mákot a magkeverékbe, meg főtt rizst. (a mákot én is javasoltam volt, de így kiesett).
Végigbeszéltem a nénivel, hogy a madár egy hagyományos (nem túl nagy) horganyzott kalitban lakik, napi sok órát van kint; a magkeverék amit kap az kb jó kell hogy legyen (mi nem áruljuk azt a márkát, de amikor mutattam neki a Versele Laga-s keveréket, az összes magot azonosította kb a hölgy). Első átbeszélésre semmi kapaszkodót nem találtam.
Egy izgalmas info volt még, hogy amikor nyaralni voltak, és sógorékhoz költözött a madár, ott nem volthasmenése.
Tippjeim voltak: Néni túl gondos gazdi, amint a madár kicsemegézi a neki kedvenc magokat (pl szotyi), már cseréli is ki új adagra, így a madár nem a keveréket eszi, hanem amit kiválogat > olaj magvakat > tanácsoltam, hogy addig ne cseréljen magot, míg nem látja, hogy a zabot is eszi (úgyis azt hagyja utoljára

)
Aztán mondtam, hogy nézzen körül a lakásban, hogy ahová kiül a madár nem tud-e pl ajtóról, stb., festéket lerágni, ill, hogy nem csipeget-e sunyiban vmi szobanövényt.
Több ötletem nem volt.
Lécci, ha valakinek van valami jó ötlete, eset5leg valami saját tapasztalatból levő bölcsessége, írja már meg, hátha segítünk a madáron - ennyi éven át a hasmenés nem lehet valami jó feeling neki.
Előre is köszi

A hasmenés nem rögtön hasmenés. A madarak ürüléke lehet hígabb, de az nem feltétlenül hasmenés miatt van, hanem pl.: túl sok vizet választ ki.
Ehhez jobb volna tudni, hogy mit is kap a madár pontosan enni, mert az egyoldalú magevés (tehát pl.: csak napraforgó-evés) nem okoz közvetlen hasmenést, DE okoz veseproblémákat, ami miatt a madár veséje nem működik rendesen, nem képes sok vizet visszaszívni, és így hígabb az ürülék. De hogy ez megváltozzon idegen helyen, nem vagyok benne biztos, lehet a stressz miatt valamennyit változik, de ki tudja. Ehhez tényleg az kellene, hogy a néni elvigye a madarát egy alapos kivizsgálásra egy specialista állatorvoshoz, elsősorban ürülékpróba volna az, ami kelendőbb, mert lehet valami bakteriális fertőzése lehet. Vagy egyszerűen túl sok lédús gyümölcsöt kap a papagáj, amit azért cáfolnék, mert a nimfák nem azokhoz a madarakhoz tartoznak, melyek egy nap betermelnek egy kilónyi almát...