Kedves Zsanett!
Milyen hím egzótákkal vannak együtt a helenák? Ha apró asztrild fajok egyedeivel (pl. aranymellű, kantáros asztrild), akkor nem olyan nagy a gond, de ha nagyobb fajokról van szó (pl. zebrapinty, káka, ékfarkú, netán rizspinty), akkor majdnem biztos, hogy komoly zavaró tényezőt jelentenek a költőpárra, ami esetleg a készülő fészek szétcincálásában fog megnyilvánulni.
A helena (szaporítását tekintve) nem igénytelen faj, komoly tenyésztői múlttal rendelkező tenyésztőknek is tört már bele bicskája. Nem véletlen van kevés ezekből a madarakból: keveseknek van lehetősége és türelme biztosítani a szaorodásukhoz szükséges optimális körülményeket. Nagy felelőssége van, aki hozzájut egy párhoz, mert mindenképpen fent kellene tartani ezeknek az afrikai asztrildoknak a hazai állományát. Ha utódok nélkül pusztulnak el a madaraid, akkor újabb esély veszett el, és néhány év múlva csak képeken láthatunk helenapintyet.
A sikeres szaporodásukhoz az alábbi körülményeket kellene megteremteni:
- A tenyészpár számára minimum 1 köbméter tér (inkább több), más madarak nélkül.
- A röpdét be kell telepíteni nem mérgező élő vagy elszáradt növényekkel, egy-két sarkot egészen sűrűn a padlótól a mennyezetig, hogy ki tudják választani a megfelelő magasságot a fészkeléshez.
- Arra az esetre, ha nem raknának önálló fészket, felfüggeszteni 2 közepes méretű fonott fészekodút, olyan elhelyezésben, hogy a madarak védve érezzék magukat az odúban és az odú bejáratában ülve is.
- Gondoskodni megfelelő mennyiségű élőeleségről: apró 6-8 mm-es lisztkukacról (nem pedig feldarabolt nagy kukacokról, ezt szinte biztos, hogy nem fogják elfogadni), levéltetűről, muslicalárvákról. Az apró lisztkukac esetében nem 10-15 példányra lesz szükséged, hanem annak sokszorosára. Nem túlzás, hogy ennyi apróságot legalább egy tejesládányi lisztkukac tenyésztésével tudsz csak biztosítani. Én három tejesládát üzemeltetek, de még így is előfordul, hogy éppen akkor nincs apró kukacom, amikor kelnek az aranymellű fiókák. Ha kelnek a kicsik, 24 óra után elkezdik a szülők lázasan keresni a megfelelő (mozgó!) apró élőeleséget, ha nem találnak kedvükre valót, a kicsiket azonnal kidobálják.
- Zavarásmentes környezetet kell biztosítani, a folyamatos emberi jelenlét stresszt okoz, úgy nem fognak szaporodni.
- Az odúkba nem szabad belenézni (a szabadon rakott fészekbe nem is nagyon tudsz még fogorvosi tükörrel sem), kizárólag a pár viselkedéséből tudsz következtetni a történésekre. A történésekre viszont létfontosságú odafigyelni, mert ha az élőeleséget nem a szaporodási ciklusoknak megfelelően adagolod ill. vonod meg, akkor vagy sikertelen lesz a költés, vagy elpusztulnak a fiókák. A szaporodási ciklushoz igazodó táplálás metodikáját gondolom ismered.
A megvilágításról, páratartalomról, hőmérsékletről és a táplálék egyéb összetevőiről nem írok, arról is olvashattál. Nagyon szeretném, ha sikerrel járnál, és nem fogynának, hanem szaporodnának az afrikai asztrildok itthon.
Sok sikert!
_________________ Üdvözlettel: Domokos Gyula
|