eszterolajos írta:
Sziasztok !
-------------
Tarkaság az egy más fogalom mint a keverék, nálunk nincs tarkaságot szimetrikusan rögzített vérvonalú madár, hanem csak a színek keveredéséből származó egyed létezik, ezt mutatja a fejtetőn, torkon megjelenő idegen színű (fehér) toll.
Ez ugyanolyan kedves jószág, mint a többi, de nincs tenyészértéke és rontja a hazai állomány vérvonalainak tisztaságát.
Még az F7 -es utódokban is megjelenhet a tarkaság, aminek a kitisztítása a tenyésztőnek sok-sok munkát jelent.
------------
Sziasztok!
Lajos,
köszönöm a szakszerű válaszod!
Szóval nincs remény igazi tarkára, csak színhibásra...
Moncsi által felrakott kép a rizsmadárról, az tarka pasztell izabell színű, ugye?
Egyébként én nem látok rajta fehér tollat a testén, csak sötétebb izabellszínű tarkázottságot. Ennél a színváltozatnál így jelenik meg a színhiba, vagy ez most akkor nem is színhiba???
Moncsi,
szerintem nem kell leállítanod ezeket a kedves madarakat, csak mikor új helyük lesz a fiókáknak, tájékoztatnod kéne a tenyésztőt arról, hogy nem teljesen tiszta a vérvonaluk a színt illetően. Látod, erre való a zárt gyűrű és törzskönyvezés!

Így senkit nem ér meglepetés, és mindenki szabadon eldöntheti, hogy házi kedvenc, vagy tenyészállomány lesz a madárkákból!
A zebráknál sem elfogadott az össze-vissza tarka, csak a szimetrikus. Ezért nem látni szintén kiállításon tarkákat, mert a normál színnel könnyebb nyerni... Ugyan ez érvényes a huligánokra: ott a zöld és szürke alapszínű madarak mindig nagyobbak, teltebbek.
A vedlés, ha magától megkezdődött, segítheted a tollváltás felgyorsulását jód adagolásával az itatóvízhez. A gyorsítást azonban lakásban tartott madárnál semmi nem indokolja!!

Lajos útmutatása ez ügyben szintén mérvadó!

Nem szabad a madarat túlterhelni indokolatlanul. Más a helyzet egy nyári vagy őszi fiókánál a fűtetlen külső repdében, ahol ildomos az új tollazat kialakulása gyorsabban. Ilyenkor azonban más, a tollképzést elősegítő táplálékkiegészítőt is biztosítani kell számukra, hogy ne terheljük nagyon a madárka saját tartalékait. A jód a vedlést és nem az új tollképzést segíti elő!
Kiállításra szánt madaraknál pedig időben kell kezdeni a felkészítést és akkor nem kell siettetni semmit.
Tangara,
írtad hogy:
"A tarkázottság az esetek többségében valóban hetedíziglen jelen van a születendő utódokban..."
Itt ugye nem tarkázottságot kell érteni, hanem színhibát!?
Üdv Mindenkinek, Balance
