guvat írta:
de akkor ez több "ember" "munkája" lehetett...
néhány reakció e témában a Madar-levelező listáról:
"Mielőtt itthon érne támadás valakit: nem Magyarországról kifele, hanem Szerbiából befele fogták meg. A cikk félreérthető, mert (valószínűleg) Hollandiába ment volna - "Különösen védett, élő madarakat akart a tompai határállomáson keresztül Magyarországról külföldre csempészni hétfőn egy szerb férfi, közölte a rendőrség."
Az odúból való kiszedés ugyanakkor szinte biztos, a gyűrűk zártak."
"Azért örülök, hogy nem nálunk rabolják a mesterséges odvakat.
A madarak "csomagolása" valóban nem arra utal, hogy az illető egy hirtelen jött ötlettől vezérelve követte ezt el, úgy látom gyakorlott csomagoló volt az ürge..."
"Hollandia tradícionálisan nagy lerakat és átrakodó hely. A végső felvevő piac nem feltétlenül ott van. Igen sok fajban (például darvak) profi, legális tenyészetek is vannak, melyek már a valós természetvédelmi munkákhoz is hozzájárulhatnak. Ennek ellenére az illegális bevitel és kereskedelem is virágzik. Az EU határok megnyitásával így gyakorlatilag igencsak megnőtt a mi határőreink, vámosaink felelőssége, hiszen ha Tompánál nem fogják meg ezt a szállítmányt, lényegesen kisebb az esélye, hogy az EU-n belül ellenőrzik.
Nem véletlen, hogy holland állatkertek nem vehetnek állatot ilyen helyekről, még a teljesen legális, bizonyítottan több generáción át tenyésztő szakemberektől sem."
"A zárt gyűrű hivatott bizonyítani, hogy a madár legális tenyészetből származik. Ez a felnőtt madár lábméretének megfelelő gyűrű, melyet néhány hetes korban helyeznek fel a fiókára, majd belenő és ekkor a gyűrű vagy a láb sérülése nékül nem távolítható el. Természetesen bejelentett, ellenőrzött felirat kell hogy legyen rajta a tenyésztő azonosítójával, születési évvel és a madárra vonatkozó sorszámmal. Amennyire tudom ez esetünkben nincs meg, valami házilag barkácsolt számkód van benne, a teljesen laikus ellenőrök megtévesztésére. Csak dícsérni tudom a Tompán szolgálatot teljesítő elhivatott kollegákat!"