Téma: Jákóról mindenféletasi írta:
Warhawk írta:
Mátyás Gábor írta:
Szerintem jó esély van rá, hogy sok magyarországi jákó ősét így hozták be Afrikából...

Valószínűleg minden vadon befogottat így vagy ehhez nagyon hasonló körülmények között szállítottak.
Azon azért elgondolkodhat mindenki, ha belenéz a jákója szemébe, hogy apa-anya, nagypapa-nagymama... stb. mennyire megszenvedett azért, hogy nekünk egy jó fej, aranyos, "beszélő" papagájunk lehessen...

Ez egy érdekes téma. Eleinte a vadon befogott madarakat mint "hímes tojást" szállítottak európába, hiszen a gazdagok kiváltsága volt ilyen egzotikus papagájok tartása. Aztán valamikor az 1930-50 évek környékén beindult a nagy üzlet. Nem csak pár madarat importáltak, hanem ezerszámra "nagyüzemileg". A probléma itt kezdődött (és ez sok minden másnak is a gyökere) : a költségek csökkentésével. A befogás helyén filléreket fizetnek a madárért, de ha tisztességes méretű szállítóban és megfelelő körülmények között vinnék ezeket a madarakat a hosszú úton, akkor kevesebb lenne rajta a haszon... tehát elkezdték lefaragni a költségeket. Vigyünk 20x vagy 100x annyi madarat ugyanannyi pénzért... és így tettek. Igaz ezek nagy része elpusztul az úton, de még így is búsás haszon maradt rajta.
Voltak ahol szabályozni kezdték az exportot és ezzel sokat segítettek a helyzeten, mert amíg szabályzott körülmények között történik ezen állatok exportálása, addig van egy "fék" ami meggátolja a kereskedőt, hogy "optimalizálja" a szállítási körülményeket. Mint mindenhol itt is vannak akik megpróbálják a még nagyobb haszon reményében megkerülni ezeket a szabályokat - ez az illegális kereskedelem. Itt a madarak ellenőrizetlenül, szakszerűtlenül, nyomorúságos körülmények között szenvednek. Probléma, hogy a törvény a havi 5$ keresettel rendelkező szerencsétlen őslakost jobban bünteti a madár megfogásáért, mint azt a kereskedőt aki lefizeti a vámost és átcsempész több száz vagy ezer madarat. Még nagyobb probléma, hogy vannak akik megveszik utána ezeket (bár sok esetben nem is tudják, hogy az eredet illegális kivitelből származik). Ugyanis a szállítók matematikai hibára alapozzák a kereskedelmet. Bevisznek az adott országba legálisan 100 madarat és valahogy eladnak utána 600-at belőlük.
Másik érdekes probléma az Ausztráloké. A madarak kivitelét akkor tiltották meg amikor a nemzetközi felháborodás olyan mértékeket öltött, hogy már nem lehetett szemet hunyni felette. Nem, nem a befogás és az export volt a probléma, hanem a farmerek akiknek (még óvatos becslések szerint is) a termény legalább egy harmadát ezek a gyönyörű papagájok pusztították el. Ezek a farmerek a termés védelmében szó szerint tűzzel vassal irtották ezeket a madarakat (nem részletezném, senkinek sem elég kegyetlen a fantáziája, hogy elképzelje miként is történt mindez). Ha nem kezdik védeni időben, akkor mostanra a fele már bizonyára kihalt volna ezeknek a csodás papagájoknak. Mi van manapság? Egyes helyeken továbbra is engedik a "gyérítésüket", de az exportálásuk ugyanakkor továbbra is tilos. Így előfordulhat, hogy amíg az élőhelyén lelövik őket, addig itt Európában és Amerikában féltett és ritka kedvencek. Szóval a biztos haláltól sem lehet megvédeni őket azzal, hogy eladnák házi kedvencnek.
Érdekes dolgok ezek....